ដំណើរជីវិតរបស់ស្រ្តីកម្មការនីរោងចក្រម្នាក់តស៊ូរើបម្រាស់ពីការរើសអើង រហូតក្លាយជាដឹកនាំអាជីវកម្មដ៏លេចធ្លោ
May 12, 2025
អ្នកស្រី ផាន់ ចាន់នី បានខិតខំយ៉ាងស្វិតស្វាញដើម្បីចាកចេញពីជីវភាពដ៏លំបាក ដែលអ្នកដ៏ទៃធ្លាប់មើលឃើញសមត្ថភាពអ្នកស្រីត្រឹមតែជាកម្មការនីរោងចក្រធម្មតាម្នាក់ប៉ុណ្ណោះ។ ដោយមានសង្ឃឹមថានឹងជួយកែប្រែគ្រួសារទទួលបានជីវភាពល្អប្រសើរឡើង អ្នកស្រីចាន់នី និងគ្រួសារបានចាប់យកឱកាស​វិនិយោគលើអាជីវកម្មផ្ទេរប្រាក់មួយដើម្បីបម្រើជូននៅក្នុងសហគមន៍របស់គាត់។
តាមរយៈការខិតខំតស៊ូដ៏មោះមុត និងអំណត់ធ្មត់ អ្នកស្រីចាន់នី អាចមានលទ្ធភាពពង្រីកអាជីវកម្មរបស់គាត់ដល់ទៅពីរទីតាំង។ ការប្រឹងប្រែងចំពោះអាជីវកម្មនេះបង្កើតបាននូវប្រភពចំណូលមួយ ដែលពីមុនហាក់មិនអាចទៅរួចនោះឡើយ ហើយភាពរីកចម្រើន​បន្តិចម្តងៗបានធ្វើឱ្យអ្នកស្រីទទួលបានការកោតសរសើរនៅក្នុងសហគមន៍របស់គាត់។ ឥឡូវនេះ អ្នកស្រី ចាន់នី បានលើកទឹកចិត្តទៅដល់ស្ត្រី ជាពិសេសកម្មការនីរោងចក្រ និងស្ត្រីមេផ្ទះ ឱ្យចាប់ផ្តើមបង្កើតអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួន ទោះតូចតាចក្តីព្រោះវាជាប្រភពចំណូលថេរដែលជួយផ្គត់ផ្គង់ និងលើកកម្ពស់ជីវភាពគ្រួសារបានប្រសើរ។
អ្នកស្រី ចាន់នី បាននិយាយថា៖ “ពេលវេលាមិនរង់ចាំយើងនោះឡើយ ដូច្នេះត្រូវហ៊ានចាប់ផ្តើមវិនិយោគលើអាជីវកម្មដើម្បីបង្កើតប្រាក់ចំណូល។”
អ្នកស្រី ចាន់នី កើតក្នុងគ្រួសារក្រីក្រដែលមានបងប្អូនប្រាំពីរនាក់ រៀនត្រឹមថ្នាក់ទី៨ និងមិនមានចំណេះជំនាញ ឡើយ ដែលគាត់មើលឃើញផ្លូវតែមួយគត់នាពេលនោះគឺការងាររោងចក្រ។ ក្នុងឆ្នាំ១៩៩៦ អ្នកស្រី ចាន់នី បានចូលបម្រើការងារនៅក្នុងរោងចក្រកាត់ដេរមួយដើម្បីរកចំណូលជួយសងបំណុលឪពុកម្តាយ ដែលពួកគាត់ជាកសិករមិនអាចរកចំណូលគ្រាប់គ្រាន់សម្រាប់ការផ្គត់ផ្គង់គ្រួសារ ហើយកសិផលនាពេលនោះលក់បានតម្លៃថោក ទើបធ្វើឱ្យគ្រួសារ​អ្នកស្រីតែងតែរងការខាតបង់ជាបន្តបន្ទាប់។
បន្ទាប់ពីបម្រើការងារជាកម្មការនីរោងចក្ររយៈពេល១០ឆ្នាំ ក្នុងការជួយឪពុកម្តាយដោះបំណុលរួចរាល់អស់ អ្នកស្រី ចាន់នី ក៏សម្រេចចិត្តលាឈប់ពីការងាររោងចក្រនោះ។
បន្ទាប់ពីលាឈប់ការងាររោងចក្រនៅក្នុងឆ្នាំ ២០០៥ អ្នកស្រី ចាន់នី បានចាប់យកជំនាញជាអ្នកអ៊ុតសក់មុនពេលគាត់រៀបការនៅឆ្នាំ២០០៨ ហើយទទួលបានកូនដំបូងជាចំណងក្រោយអាពាហ៍ពិពាហ៍នាពេលនោះ។ ក៏ប៉ុន្តែការងារនេះហាក់មិនអំណោយផល ដែលអ្នកស្រីបញ្ជាក់ថាសារធាតុគីមីក្នុងថ្នាំជ្រលក់ និងស្ព្រាយបាញ់សក់​បានបង្កនូវផលប៉ះពាល់ដល់ទារកក្នុងផ្ទៃ ព្រោះគាត់ដកដង្ហើមចេញចូលជាមួយវាជារៀងរាល់ថ្ងៃ។ ការណ៍នេះ បានធ្វើឱ្យអ្នកស្រី ចាន់នី ត្រូវបង្ខំចិត្តបោះបង់ការងារជាជាងអ៊ុតសក់ ព្រោះគាត់មិនចង់ឱ្យមានផលប៉ះពាល់ដល់កូនបន្ទាប់ទៀត។
គ្រានោះ គ្រួសាររបស់អ្នកស្រីដែលមានបន្ទុកសមាជិកចំនួន ៤នាក់ ត្រូវពឹងផ្អែកទាំងស្រុងលើចំណូលរបស់ស្វាមី ដែលមានពិការភាពជើងតែម្ខាង ប្រកបរបរជាជាងកាត់សក់ហើយអាចរកចំណូលបានចន្លោះពី ៣០.០០០ ទៅ ៤០.០០០ រៀល ប៉ុណ្ណោះក្នុងមួយថ្ងៃដើម្បីផ្គត់ផ្គង់នៅក្នុងគ្រួសារទាំងមូល។
ហានប្រឈមជាមួយនឹងការខ្ចីបុល ព្រោះជឿជាក់ការរកចំណូលពីមុខរបរ
ព្រោះតែបញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុ ទើបគ្រួសាររបស់អ្នកស្រី ចាន់នី មានលទ្ធភាពត្រឹមយកពងទាមកធ្វើជាមុខម្ហូបអាហារ ប្រចាំថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ។ អ្នកស្រីបានរម្លឹកពីជីវភាពដ៏លំបាកនាពេលនោះថា៖ “រាល់ពេលញាំបាយត្រូវបិទទ្វារផ្ទះ ព្រោះខ្ញុំមិនចង់ឱ្យអ្នកដទៃមើលមកឃើញការទទួលទានអារហារមានតែពងទាយ៉ាងដូច្នេះនោះទេ។”
បញ្ហាជីវភាពនេះបានធ្វើឱ្យអ្នកស្រីកាន់តែអស់សង្ឃឹម ហើយបារម្ភយ៉ាងខ្លាំងពីអនាគតកូនៗថែមទៀត។ អ្នកស្រីចង់ឃើញកូនៗរបស់គាត់រៀនបានខ្ពង់ខ្ពស់ហើយមានជីវភាពប្រសើរ ដើម្បីគេចផុតពីជីវិតដ៏លំបាកដែលអ្នកស្រីបានឆ្លងកាត់។
ដើម្បីរើបម្រាស់ពីជីវភាពដ៏លំបាកនេះ អ្នកស្រី និងស្វាមីបានសម្រេចខ្ចីប្រាក់ពីធនាគារយកមកប្រកបរបរជាភ្នាក់ងារ វីង។ ទោះបីមានភាពភ័យខ្លាចមិនអាចសងបំណុលបាន តែសក្តានុពលនៃអាជីវកម្មនេះបានផ្តល់ជាពន្លឺនៃក្តីសង្ឃឹមដល់គ្រួសាររបស់គាត់។
អ្នកស្រីបាននិយាយថា៖ “ខ្ញុំមើលឃើញថាមុខរបរវេរលុយតាម វីង​ និងនៅក្នុងវិស័យធនាគារ អាចរកចំណូលបានច្រើន។ ម្យ៉ាងវិញទៀត ភ្នាក់ងារ វីង ដែលបើកនៅតាមភូមិមានទីតាំងឆ្ងាយៗពីគ្នា។ ដោយសារកាលនោះ ខ្ញុំមិនឃើញមាននរណាម្នាក់បើកភ្នាក់ងារ វីង នៅក្នុងភូមិ។ ខ្ញុំក៏សម្រេចចិត្តបើកភ្នាក់ងារ វីង តែម្តងទៅ។”
មុខរបរនេះគឺជាការចាប់ផ្តើមដំណើរជីវិតថ្មីរបស់អ្នកស្រី ដែលគាត់បានក្លាយជាភ្នាក់ងារ វីង នៅក្នុងភូមិរបស់គាត់ចាប់តាំងពី ២០១៩។
ការចាប់យកមុខរបរជាភ្នាក់ងារ វីង អ្នកស្រីរកបានប្រាក់ចំណូលប្រចាំថ្ងៃពីកម្រៃសេវាផ្ទេរប្រាក់ និងសេវាផ្សេងៗទៀតដូចជាការបង់វិក្កយបត្រថ្លៃទឹក និងថ្លៃភ្លើងជាដើម ដែលជាតម្រូវការរបស់អ្នករស់នៅក្នុងសហគមន៍។ ក៏ប៉ុន្តែ នៅពេលដែលជំងឺរាតត្បាតសកលកូវីដ-19 បានផ្ទុះឡើង ចំណូលរបស់គាត់ចាប់ផ្តើមធ្លាក់ចុះ។ យ៉ាងនេះក្តី បញ្ហាប្រឈមនេះមិនអាចរារាំងការពង្រីកមុខរបររបស់អ្នកស្រីបាននោះឡើយ។
នៅចុងឆ្នាំ២០២២ ពោលគឺរយៈពេលពីរឆ្នាំបន្ទាប់ពី វីង ក្លាយជាធនាគារពាណិជ្ជ អ្នកស្រី ចាន់នី បានចូលរួមជាផ្នែកមួយនៃវឌ្ឍនភាពរបស់ធនាគារ​ វីង ដោយបានពង្រីកអាជីវកម្មរបស់គាត់ពីភ្នាក់ងារ វីង ធម្មតា ទៅជាភ្នាក់ងារ វីងម៉ាស្ទ័រ តាំងពីពេលនោះមក។
ការពង្រីកខ្លួនជាភ្នាក់ងារ វីង​ម៉ាស្ទ័រ បានផ្តល់លទ្ធភាពដល់អ្នកស្រីក្នុងការបម្រើសេវាហិរញ្ញវត្ថុច្រើនជាងមុនដូចជា សេវាណែនំាប្រាក់កម្ចី និងប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុផ្សេងៗទៀត ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់ការរីកចម្រើនអាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យម​។ បន្ថែមលើនេះ អ្នកស្រីក៏ផ្តល់នូវសេវាផ្ទេរប្រាក់ ដែលជួយដល់ពលរដ្ឋរស់នៅក្នុងសហគមន៍ ដោយពួកគាត់មិនចាំបាច់ចំណាយពេលធ្វើដំណើរឆ្ងាយទៀតនោះឡើយ។
បច្ចុប្បន្ន អ្នកស្រីចាន់នីបានពង្រីកពីភ្នាក់ងារ វីងម៉ាស្ទ័រ សាខាដំបូងរបស់គាត់ស្ថិតក្នុងស្រុកពញាឮ ខេត្តកណ្តាល ជាមួយសាខាពីរបន្ថែមទៀត។ វត្តមានសាខាទាំងនេះជួយសម្រួលដល់ជីវភាពរស់នៅដល់អ្នកភូមិ អ្នកនេសាទ កម្មកររោងចក្រ ម្ចាស់អាជីវកម្ម កសិករ និងអ្នកបម្រើការងារ​ ដោយផ្តល់ជូននូវប្រាក់កម្ចីសម្រាប់ការពង្រីកមុខរបរជាមួយអត្រាការប្រាក់ទាប។
អ្នកស្រីចាន់នី បាននិយាយថា៖ “ធនាគារ វីង ពិតជាបានរួមចំណែកជួយប្រជាជនខ្មែរច្រើនណាស់ ព្រោះអតិថិជនមិនចាំបាច់ធ្វើដំណើរទៅធនាគារដែលនៅឆ្ងាយនោះទេ។ ជាក់ស្តែងនៅក្នុងសហគមន៍ខ្ញុំ ពួកគាត់អាចធ្វើដំណើរត្រឹម ៨គីឡូម៉ែត្រប៉ុណ្ណោះដើម្បីមកទទួលសេវាហិរញ្ញវត្ថុតាមតម្រូវការ។ ប្រសិនបើអតិថិជនចង់ដាក់ប្រាក់បញ្ញើ ឬដកលុយក្នុងចំនួនទឹកប្រាក់ច្រើន យើងក៏អាចផ្តល់ជូនដល់ពួកគាត់បានផងដែរ។”
ជាមួយគ្នានេះ អ្នកស្រីបានសម្តែងការអរគុណទៅដល់បុគ្គលិកធនាគារ វីង ចំពោះភាពអត់ធ្មត់ និងការយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការជួយបណ្តុះបណ្តាលដល់អ្នកស្រីនូវចំណេះដឹងអំពីផលិតផល សេវាកម្ម និងជំនាញថ្មីៗដល់រូបគាត់។  ការជួយគាំទ្រនូវការបង្វឹកបង្ហាត់ទាំងនេះជួយឱ្យអ្នកស្រីក្លាយជាមនុស្សថ្មីដែលមានទាំងចំណេះដឹង និងជំនាញដែលអាចដឹកនាំអាជីវកម្មបានយ៉ាងប្រសើរ។
បើមានឱកាស អ្នកស្រី ចាន់នី ដែលបច្ចុប្បន្នមានវ័យ ៤៥ឆ្នាំ ចង់បន្តការសិក្សារបស់គាត់ឱ្យបានខ្ពស់ជាងនេះ។ អ្នកស្រីនិយាយថា៖ “ខ្ញុំចង់រៀនពីចំណេះដឹងប្រើប្រាស់កុំព្យូទ័រ ដូចជាកម្មវិធី Microsoft Excel និងជំនាញគណនេយ្យជាដើម។ តែវាហាក់ដូចជាសុបិនដែលមិនអាចទៅរួច ព្រោះគ្មានសាលាណាទទួលយកមនុស្សវ័យចំណាស់ខ្ញុំដែលរៀនត្រឹមថ្នាក់ទី៨ នោះទេ។”
ពីការរើសអើង តស៊ូរហូតក្លាយជាបុគ្គលគំរូទទួលបានកោតសរសើរ
អ្នកស្រី ចាន់នី បានលើកឡើងពីមោទនភាពដែលសម្រេចបាន​ពីការតស៊ូជម្នះនូវភាពលំបាកដែលបានឆ្លងកាត់កន្លងមកថា៖ “អ្នកភូមិចាប់ផ្តើមកោតសរសើរខ្ញុំពីការតស៊ូក្នុងការប្រែជីវភាព និងលើកមុខមាត់ដល់គ្រួសារ។ ពួកគាត់មិននឹកស្មានថាខ្ញុំអាចដើរមកដល់ចំណុចនេះឡើយ។ ហើយខ្ញុំក៏ចង់ប្រាប់ពួកគាត់ទៅវិញថា ខ្ញុំក៏ស្ទើរតែមិនជឿថា ជីវភាពខ្ញុំនឹងប្រសើរឡើងយ៉ាងដូច្នេះដែរ។ “ក្នុងឱកាសនេះ ខ្ញុំសូមសម្តែងនូវការអរគុណទៅដល់ធនាគារ វីង ដែលធ្វើឱ្យខ្ញុំមានថ្ងៃនេះ។ ហើយខ្ញុំពិតជាមានមោទនភាពណាស់។”
អ្នកស្រី ចាន់នី បាននិយាយថា គាត់មានបុគ្គលគំរូ ២​​​រូប ដែលជួយបំផុសការតស៊ូក្នុងជីវិតគាត់ឱ្យប្រសើរឡើង។ ទី១គឺលោកជំទាវអ្នកឧកញ៉ា ម៉ៅ ចំណាន ភរិយាអ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ដែលជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលធនាគារ វីង និងជាអគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់គ្រុប ហើយទី២ គឺអ្នកស្រីយកខ្លួនឯងផ្ទាល់ធ្វើជាបុគ្គលគំរូ។​
អ្នកស្រីបាននិយាយបន្ថែមថា៖ “បុគ្គលគំរូផ្សេងទៀតនោះគឺខ្លួនខ្ញុំផ្ទាល់តែម្តង។ ប្រសិនបើខ្ញុំមិនខិតខំប្រឹងប្រែងនោះទេ ខ្ញុំមិនអាចរីកចម្រើន ហើយជួយកែប្រែជីវភាពគ្រួសារឱ្យប្រសើរឡើងនោះឡើយ។ ហេតុដូច្នេះ ខ្ញុំជាខ្លួនឯងត្រូវតែរឹងមាំ ហើយជាមួយគ្នានេះខ្ញុំក៏មើលឃើញគាត់ [លោកជំទាវអ្នកឧកញ៉ា ម៉ៅ ចំណាន] ជាបុគ្គលគំរូដែរ។ លោកជំទាវជាស្រ្តីគំរូដ៏ឧត្តុង្គឧត្តមទាំងចរិយាសម្បត្តិ និងអាជីពការងាររបស់គាត់។”
អ្នកស្រី ចាន់នី បានជួបលោកជំទាវអ្នកឧកញ៉ា ម៉ៅ ចំណាន និងអ្នកឧកញ៉ាគិត ម៉េង ដោយផ្ទាល់ ក្នុងឱកាសនៃពិធីដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការនៃអាជ្ញាបណ្ណធនាគារពាណិជ្ជរបស់ធនាគារ វីង ក្នុងខែមីនា ឆ្នាំ២០២២។ អ្នកស្រី ចាន់នី បានភ្ញាក់ផ្អើលនឹងភាពរួសរាយរាក់ទាក់របស់អ្នកឧកញ៉ាទាំងទ្វេ។ អ្នកស្រីនិយាយថា៖ “ពួកគាត់ជាលំដាប់សេដ្ឋីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា តែពួកគាត់បង្ហាញនូវកាយវិការគួរឱ្យស្ងើចសរសើរ ដោយបានមកនិយាយជាមួយយើងយ៉ាងរួសរាយរាក់ទាក់។”
កម្លាំងចិត្តដ៏ធំមួយទៀតដែលជំរុញអ្នកស្រី ចាន់នី ឱ្យឆ្ពោះទៅមុខ គឺបំណងចង់ក្លាយជាវីរនារីសម្រាប់កូនៗរបស់គាត់។ អ្នកស្រីនិយាយថា៖ “ខ្ញុំចង់ក្លាយជាវីរនារីសម្រាប់កូនៗខ្ញុំ។ ពួកគេមានមោទនភាពនៅពេលនិយាយពីខ្ញុំទៅកាន់អ្នកដទៃ។” អ្នកស្រី ចាន់នី បានប្តេជ្ញាចិត្តផ្តល់ជីវភាពល្អប្រសើរដល់កូនៗដែលអ្នកស្រីខ្លួនឯងផ្ទាល់មិនធ្លាប់មានពេលកុមារភាព។
អ្នកស្រីចាន់នី ក៏បានជំរុញលើកទឹកចិត្តឱ្យអ្នកជាប់គាំងជាមួយនឹងការងារដដែលៗ ដោយផ្តល់នូវក្តីសង្ឃឹមតិចតូចហើយមិនមានភាពច្បាស់លាស់សម្រាប់ជីវិត ជាពិសេសបងប្អូនប្រកបការងារជាកម្មការនីរោងចក្រ គួរងាកមកគិតគូរលើការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួនព្រោះវាអាចបង្កើតនូវប្រភពចំណូលមួយដែលឋិតថេរ។
អ្នកស្រីនិយាយថា៖ “សូមកុំរង់ចាំរហូតទាល់តែអ្នកមានលុយគ្រប់គ្រាន់ ឬសន្សំលុយបានច្រើននោះអី។ អ្នកនឹងមិនអាចសន្សំគ្រប់គ្រាន់ទេ ព្រោះអ្នកនឹងគ្រាន់តែសន្សំ ហើយមិនអាចធ្វើអ្វីបានក្រៅពីការសន្សំនេះឡើយ។ សូមកុំរង់ចាំពេលវេលា ព្រោះវាមិនរង់ចាំយើងទេ។ នៅយុគសម័យឌីជីថលនេះ យើងគួរព្យាយាមធ្វើអ្វីមួយដើម្បីរកប្រាក់ចំណូលសម្រាប់ខ្លួនឯងទើបជាការប្រសើរ។”

A Garment Worker’s Tale of Being Discriminated to Gaining Admiration
Through perseverance and hard work, she eventually expanded by adding two more outlets. Her efforts brought in an income that once fell out of reach and gradually earned her the respect of her community. Today, she encourages women – especially garment workers and housewives – to start small businesses as a way to secure a stable income.
“Time doesn’t wait for you, you have to start investing in a business to generate money,” she says.
Born into poverty with no formal skills and only an eighth-grade education, Channy – one of seven siblings – saw just one path forward: factory work. In 1996, she joined a garment factory to help pay off her parents’ debts, as they struggled to make ends meet as farmers burdened by poor market conditions and repeated losses.
After 10 years of working to help her parents pay off their debts, Channy decided to leave her job at the garment factory. She also wanted to escape the discrimination she had experienced then.
After resigning in 2005, she picked up hair styling skills before getting married in 2008 and having her first child. However, she later learned that the harsh chemicals in the hair dye and spray affected her baby in her womb because of her daily inhalation. This forced Channy to stop working at the hair salon as she did not want her second child’s health to be affected in the same way.
At that point, their family-of-four had to rely entirely on her husband’s income. Despite having only one leg, he worked as a hairdresser, earning just 30,000 and 40,000 riel a day (approximately $10) to support the entire family.
Risk of loan default Vs hope of good returns
Due to financial constraints, Channy’s family could only afford to eat eggs for their daily meals behind closed doors. “I don’t want people to see that the only thing I can afford to eat is eggs,” she said.”
This left her feeling hopeless and worried about her children’s future. She desperately wanted them to pursue a higher education so that they could secure a better life than hers.
Channy and her husband decided to borrow money from a bank to open a Wing Cash Xpress agent. Although they feared defaulting on their loan repayments, the potential growth of the business gave Channy hope for good returns.
“I saw the transfer of money by Wing and the banking sector as hugely beneficial. Furthermore, Wing Cash Xpress agents were located far from each other in rural villages. Because I didn’t see anyone open a Wing Cash Xpress agent at the time, I decided to open one,” she said.
And that marked the beginning of her new journey. Since 2019, Channy has been operating a Wing outlet in her village.
As a Wing Cash Xpress agent, Channy was able to earn profits every day from money transfers and other services, including payment of electric and water bills, by villagers in her community. However, when Covid-19 hit, her income declined, but that did not stop her from expanding her business.
In late 2022, a few years after Wing transformed into a commercial bank, Channy was invited to be part of Wing Bank’s growth and became a Wing Master Agent.
As a Wing Master Agent, her services include loan referrals and financial transactions to help small and medium enterprises (SMEs) grow their businesses. She also offers money transfer services, enabling people to avoid long-distance travel.
Today, Channy has expanded from being a Wing Master Agent in her first branch in Ponhea Lueu district in Kandal province to operating the other two branches. They help locals, fishermen, factory workers, business owners, office workers, and farmers support their operations by lending money to expand their businesses with low interest rates.
“Wing Bank business is really helpful for Cambodians as they don’t have to travel far to any bank – the nearest is about eight kilometres away. If they want to deposit money, or withdraw large amounts, we can fully provide that money and other services for them,” she said, referring to Wing Bank’s large amount of readily-available capital.
She is grateful to the employees of Wing Bank for their patience and dedication in training her in new skills, products, and services. Their support helped her grow into a better version of herself and empowered her to run her business more effectively.
Given the opportunity, 45-year-old Channy is eager to continue her education. “I want to study computer skills, Microsoft Excel, and Accounting,” she said. “But it feels like an impossible wish—no school will accept an adult like me who only finished Grade 8.”
From discrimination to admiration
“People started to admire me. They said they didn’t expect me to come this far. I too want to tell them I almost didn’t expect my livelihood to get better,” Channy said. “I want to say thank you to Wing Bank for making my day. I feel so proud.”
Channy said she has two idols in her life. One is Neak Oknha Mao Chamnan, the wife of Neak Oknha Kith Meng who is Chairman of the Board of Directors of Wing Bank and CEO of the Royal Group of Companies, and another one is herself.
“My other idol is myself. If I don’t work hard, I cannot move forward. So, I am strong, but I also see her [Chamnan] as a role model,” she added.
“She [Chamnan] is a perfect woman, both in [her] personal and professional life,” she said, noting how much she appreciates and admires her.
She once met Neak Oknha Mao Chamnan and her husband in person during the official launch of Wing Bank’s commercial license in March 2022. She was amazed by how humble and friendly they were. “They are tycoons in Cambodia—yet they came and spoke to us,” she said.
Another powerful catalyst that drives Channy to push beyond her limits is her desire to be a heroine for her children. “I want to be a heroine for my children. They feel proud of me when they talk to others,” she said. Channy is determined to give her children the better lives she never had growing up.
Channy encouraged women to have their own business apart from being a housewife, looking after children and doing housework. “As a woman, you don’t have to be perfect but please help yourself, not only by working in the kitchen. Women are stronger now than they used to be.”
Channy also urged those who are stuck in the same cycle of work with little hope and uncertainties in life, such as garment workers, to start their own business as it can stabilise their finances.
“Don’t wait until you have enough money or to save more money. There is no way you can save enough money because you will only keep saving and do nothing,” she said. “To all women, please don’t wait for the time because time will not wait for us. In this digital age, try to do anything to have an income for yourself.”