អង្គការមូលនិធិកុមារកម្ពុជា និងធនាគារ វីង សហការជួយក្មេងស្រីក្នុងការអប់រំស្ទែម(STEM)
March 6, 2025កម្មវិធីអប់រំ STEM សម្រាប់ក្មេងស្រីត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការក្រោមភាពជាដៃគូថ្មីមួយ ដើម្បីផ្តល់ឱកាសឱ្យយុវជនកម្ពុជាដែលមានជីវភាពខ្វះខាត និងងាយរងគ្រោះទទួលបាននូវឱកាសសិក្សានូវមុខវិជ្ជា វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា។
ក្នុងឱកាសប្រារព្ធទិវាអន្តរជាតិនារី អង្គការមូលនិធិកុមារកម្ពុជា (ស៊ីស៊ីអេហ្វ) និងធនាគារ វីង បានចាប់ដៃសហការគ្នា ដើម្បីជួយទៅដល់ក្មេងស្រីដែលរស់នៅក្នុងសហគមន៍ដែលមានជីវភាពលំបាកនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ កម្មវិធីអប់រំ STEM ដែលទើបត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការឡើងដោយសារភាពជាដៃគូនេះ គឺមានគោលបំណងជួយទៅដល់ក្មេងស្រីមកពីគ្រួសារដែលមានភាពខ្វះខាតឱ្យទទួលបាននូវការសិក្សាមុខវិជ្ជាសំខាន់ៗដូចជា៖ វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា ឬហៅកាត់ថា STEM ព្រមទាំងឱកាសហាត់ការដើម្បីជួយតម្រង់ទិសអនាគតអាជីពការងារស្របតាមចំណេះជំនាញរបស់ពួកគេ។
ធនាគារ វីង ដែលជាធនាគារឌីជីថលរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សមួយនៅកម្ពុជា បានបរិច្ចាគមូលនិធិសប្បុរសធម៌ចំនួន 72,807ដុល្លារអាមេរិក ដើម្បីឧបត្ថម្ភកម្មវិធីអប់រំ STEM នៅសាលាTomorrow Academy របស់អង្គការស៊ីស៊ីអេហ្វ ដោយមានសិស្សានុសិស្សចំនួន 138នាក់ ក្នុងនោះ 88 នាក់គឺជាក្មេងស្រី។ សាលា Tomorrow Academy មានទីតាំងស្ថិតនៅជិតតំបន់អតីតចាក់សំរាមស្ទឹងមានជ័យ ជាកន្លែងផ្តល់ការអប់រំដែលចាំបាច់ដល់កុមារក្នុងតំបន់នោះដើម្បីឱ្យពួកគេអាចទទួលបាននូវចំណេះដឹង និងឱកាសការងារល្អៗនាពេលអនាគតដែលពួកគេមិនដែលស្រមៃថានឹងអាចកើតឡើងក្នុងជីវិតពួកគេឡើយ។
ថវិកាបរិច្ចាគពីធនាគារ វីង នឹងត្រូវបានចំណាយទិញកុំព្យូទ័រថ្មីចំនួន 33 គ្រឿងដោយបំពាក់នូវបច្ចេកវិទ្យាចុងក្រោយដែលជាតម្រូវការចាំបាច់សម្រាប់កម្មវីធីសិក្សាទំនើបអនុញ្ញាតឱ្យសិស្សទាំងអស់នៅសាលា Tomorrow Academy អាចអនុវត្តឧបករណ៍ឌីជីថល ដែលពួកគេត្រូវការដើម្បីរីកចម្រើនក្នុងការសិក្សា និងបន្តអាជីពនៅក្នុងវិស័យSTEM ដែលកំពុងរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
បន្ថែមពីនេះទៅទៀតសិស្សនិស្សិតមហាវិទ្យាល័យដែលស្ថិតនៅក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់អង្គការស៊ីស៊ីអេហ្វចំនួន 10 នាក់ នឹងត្រូវបានជ្រើសរើសជារៀងរាល់ឆ្នាំឱ្យចូលមកហាត់ការនៅធនាគារ វីង ដើម្បីឱ្យពួកគេទទួលបានបទពិសោធន៏ផ្ទាល់ និងទំនុកបម្រុងថវិកាខ្លះនៅក្នុងភាពជាដៃគូរយ:ពេល3 ឆ្នាំនេះ។
លោក Scott Nesson ស្ថាបនិក និងនាយកប្រតិបត្តិ អង្គការស៊ីស៊ីអេហ្វ បានមានប្រសាសន៏ថា៖“ការផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់ក្មេងស្រី និងយុវតីឱ្យបន្តការសិក្សាអប់រំSTEM គឺមានសារៈសំខាន់ក្នុងការកសាងអនាគតប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន និងនិរន្តរភាព”។
“ពួកយើងមានសេចក្ដីសោមនស្សជាខ្លាំងក្នុងភាពជាដៃគូជាមួយធនាគារ វីង ដែលបានចូលរួមជួយក្នុងការដោះស្រាយ បញ្ហាផ្សេងៗដែលជាឧបសគ្គដល់សិស្សរបស់យើងដើម្បីឈានទៅដល់សក្ដានុពលរបស់ពួកគេ។ ការសហការនេះមិនត្រឹមតែផ្លាស់ប្ដូរជីវិតបុគ្គលតែម្នាក់នោះទេ ប៉ុន្ដែគឺជាការចូលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍកម្លាំងពលកម្មរបស់កម្ពុជានាថ្ងៃអនាគតកាន់តែរឹងមាំថែមទៀតផង។”
បើទោះបីកម្មវិធីអប់រំ STEM មានការវិវឌ្ឍគួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្តី ប៉ុន្តែចំនួនសិស្សនារីនៅកម្ពុជាដែលបានចូលរៀនវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងវិស្វកម្ម ហាក់នៅមានចំនួនតិចតួចនៅឡើយ។ កិច្ចសហការរវាងអង្គការស៊ីស៊ីអេហ្វ និងធនាគារ វីង គឺជាការបោះជំហានដ៏សំខាន់មួយដើម្បីផ្លាស់ប្តូរនូវគម្លាតនេះ ដោយជួយទៅដល់ស្រ្តីវ័យក្មេងជំនាន់ក្រោយទទួលបាននូវជំនាញ និងភាពក្លាហានដើម្បីជំរុញភាពរីកចម្រើនផ្នែកឌីជីថល និងបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់អនាគតកម្ពុជា។
លោក Manu Rajan អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន វីង បានលើកឡើងថា៖ “នៅ វីង យើងជឿជាក់ទៅលើការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមានតាមរយៈការសិក្សាអប់រំ។ ភាពជាដៃគូនេះមិនគ្រាន់តែជាការវិនិយោគលើវិស័យអប់រំប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏ជាការវិនិយោគលើអនាគតនៃកម្ពុជាផងដែរ។”
កម្មវិធីអប់រំ STEM សម្រាប់ក្មេងស្រីនៅសាលា Tomorrow Academy បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីកំណើនតម្រូវការ របស់ប្រទេសកម្ពុជាសម្រាប់កម្លាំងពលកម្មជំនាញដែលអាចរួមចំណែកដោះស្រាយបញ្ហាសកលដូចជា៖ បម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ សុខភាពសាធារណៈ និងនវានុវត្តន៍បច្ចេកវិទ្យាជាដើម។ តាមរយៈការផ្តល់នូវចំណេះដឹងចាំបាច់ទៅដល់ស្រ្តីវ័យក្មេងឱ្យទទួលបាននូវភាពជោគជ័យក្នុងវិស័យវិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យាបានគូសបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់នៃកិច្ចសហការរវាងស៊ីស៊ីអេហ្វ និងធនាគារ វីង ក្នុងការរួមចំណែកបង្កើតអនាគតដ៏ភ្លឺស្វាង និងភាពរីកចម្រើនយូរអង្វែងសម្រាប់អនាគតប្រទេសកម្ពុជា។
ចំណែកលោក Dmytro Kolechko អគ្គនាយកធនាគារ វីង ក៏បានលើកឡើងដែរថា៖ “យើងខ្ញុំពិតជាមានមោទនភាព ដែលបានគាំទ្រស្ត្រីវ័យក្មេងដែលមានទេពកោសល្យឱ្យចាប់យកអាជីពជាមួយSTEM ហើយបន្តរួមចំណែកក្នុងការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាឱ្យកាន់តែរីកចម្រើន។ យើងខ្ញុំសង្ឃឹមយ៉ាងមុតមាំថា កិច្ចសហការនេះនឹងលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកផ្សេងទៀតឱ្យចូលរួមជាមួយយើងខ្ញុំក្នុងការលើកកម្ពស់ការសិក្សាអប់រំទៅដល់យុវជនឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។”
កញ្ញា ថៃ ចរិយា សព្វថ្ងៃជាសិស្សស្រីដែលមានអាយុ16ឆ្នាំ កំពុងសិក្សានៅសាលា Tomorrow Academy ថ្នាក់ទី10 បានបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍យ៉ាងដូច្នេះថា៖ “ខ្ញុំពិតជាសប្បាយចិត្តខ្លាំងណាស់ ពីព្រោះខ្ញុំបានរៀនអំពីស្ទែម និងកុំព្យូទ័រ។ ខ្ញុំទទួលបានបទពិសោធន៏ល្អៗពីការរៀននេះ។ ខ្ញុំសង្ឃឹមថា ខ្ញុំនឹងមានអនាគតល្អ ហើយថ្ងៃអនាគត ខ្ញុំចង់ទៅរៀននៅអាមេរិក ខ្ញុំនឹងជ្រើសរើសយកមុខវិជ្ជាផ្នែកវិទ្យាសាស្ដ្រកុំព្យូទ័រ។”
“ខ្ញុំសូមអរគុណទៅកាន់ធនាគារ វីង ដែលបានឧបត្ថម្ភដល់ខ្ញុំក៏ដូចជាសិស្សានុសិស្សដល់ការរៀន ដើម្បីយល់ដឹងពីវិស័យស្ទែម ក៏ដូចជាបានរៀនជំនាញកុំព្យូទ័រថ្មីៗបន្ថែមទៀត។ ខ្ញុំនឹងខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រដើម្បីឱ្យមានអនាគតល្អ និងអាចសម្រេចក្ដីស្រម៉ៃនោះឱ្យក្លាយជាការពិត។”
បង្កើតឡើងនៅក្នុងឆ្នាំ2004 អង្គការស៊ីស៊ីអេហ្វបានធ្វើការយ៉ាងសកម្មក្នុងការលុបបំបាត់វដ្តនៃភាពក្រីក្រសម្រាប់កុមារ និងក្រុមគ្រួសារដែលងាយរងគ្រោះនៅតំបន់អតីតចាក់សំរាមស្ទឹងមានជ័យ។ សិស្សានុសិស្សចំនួនជាង1,8០០នាក់ កំពុងសិក្សានៅក្នុងកម្មវិធីអប់រំរបស់អង្គការស៊ីស៊ីអេហ្វ ដែលអង្គការនេះបានបន្ដលើកកម្ពស់យុវជនជំនាន់ក្រោយរបស់កម្ពុជាឱ្យក្លាយជាអ្នកដឹកនាំដើម្បីធ្វើការផ្លាស់ប្ដូរប្រកបដោយភាពយូរអង្វែង និងនាំមកនូវការអភិវឌ្ឍជាវិជ្ជមាននៅក្នុងសហគមន៍របស់ពួកគេ។
សាលា Tommorrow Academy បានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ 2012 ដែលបានផ្ដល់នូវការអប់រំក្នុងការគាំទ្រដល់សិស្សានុសិស្សប្រមាណជាង 300នាក់ តាមរយ:ការផ្ដល់នូវកម្មវិធីអប់រំ មធ្យមសិក្សា និងទុតិយភូមិ ដែលអាចបំពេញបន្ថែមតម្រូវការរបស់សិស្សម្នាក់ៗ។ តាមរយ:ដៃគូសហការជាមួយធនាគារ វីង អង្គការស៊ីស៊ីអេហ្វ នឹងបន្ដការប្តេជ្ញាក្នុងការផ្ដល់នូវឱកាស និងធនធានសម្រាប់សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ដើម្បីភាពជោគជ័យរបស់ពួកគេ៕

March 6, 2025New Partnership Launches STEM Education Program for Girls, Providing At-Risk Cambodian Youth with Opportunities in Science, Technology, Engineering, and Math
Steung Meanchey, Phnom Penh – March 05th, 2025: In celebration of International Women’s Day, the Cambodian Children’s Fund (CCF) and Wing Bank have joined forces to empower young girls from some of Cambodia’s most marginalized communities. Their newly launched STEM Education Program aims to provide at-risk girls with access to essential education in Science, Technology, Engineering, and Math (STEM), alongside invaluable internship opportunities that will help pave the way for future careers in these fields.
Thanks to a generous contribution of $72,807 from Wing Bank, Cambodia’s fastest-growing digital bank, this initiative will support 138 students at CCF’s Tomorrow Academy, including 88 girls. Tomorrow Academy, located in Steung Meanchey, offers these children a pathway to educational excellence and career opportunities that would otherwise be out of reach.
Wing Bank’s contribution will directly fund the purchase of 33 computers, which will equip the students with the digital tools they need to thrive in their studies and pursue careers in the rapidly expanding STEM sectors. In addition, 10 CCF university students will be selected annually for internships with Wing Bank, providing them with hands-on experience and further financial support over the course of the three-year partnership.
“Empowering girls and young women to pursue STEM education is critical to building a more inclusive and sustainable future,” said Scott Neeson, Founder and Executive Director of Cambodian Children’s Fund. “We are deeply grateful for Wing Bank’s partnership, which helps clear the barriers preventing our students from reaching their full potential. Together, we are not only transforming individual lives but also contributing to the development of Cambodia’s future workforce.”
Despite significant progress, girls in Cambodia remain underrepresented in science, technology, and engineering fields. The collaboration between CCF and Wing Bank is an important step toward changing this, helping to create a generation of young women with the skills and confidence to drive change in Cambodia’s digital and technological future.
“At Wing Bank, we believe in the transformative power of education,” said Manu Rajan, Division CEO of Wing. “This partnership is more than just an investment in education; it is an investment in the future of Cambodia.”
The STEM Education Program for Girls at Tomorrow Academy is a reflection of Cambodia’s growing need for a skilled workforce capable of addressing global challenges such as climate change, public health, and technological innovation. By equipping these young women with the tools to succeed in STEM, both CCF and Wing Bank are contributing to the creation of a brighter, more sustainable future for Cambodia.
“We are proud to support these talented young women in their pursuit of careers in STEM, and to play a role in Cambodia’s ongoing digital transformation,” said Dmytro Kolechko, CEO of Wing Bank. We hope this collaboration inspires others to join us in supporting the empowerment and education of youth across Cambodia.”
“I am very happy because I can learn about STEM and computers. By learning these, I will have a lot of good experiences. I hope I can have a better future, and I want to study in the United States, majoring in computer science,” said Thai Chakriya, 16 years old, a female student currently studying Grade 10 at Tomorrow Academy.
“I would like to say thanks to Wing Bank for funding me and other students to learn more about STEM and new computer skills. I will try my best to study for my future so I can achieve my dream.”
Founded in 2004, Cambodian Children’s Fund has worked tirelessly to break the cycle of poverty for vulnerable children and their families. With more than 1,800 children currently enrolled in CCF’s education programs, the organization continues to empower the next generation of Cambodian leaders to make lasting, positive change in their communities.
Tomorrow Academy, which opened in 2012, offers a supportive environment for approximately 300 students, providing a tailored secondary education program that meets the individual needs of each student. By collaborating with Wing Bank, CCF is further strengthening its commitment to providing these young people with the opportunities and resources they need to succeed.