ក្រសួងទេសចរណ៍ និងធនាគារ វីង សហការធ្វើឱ្យសេវាសាធារណៈពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យទេសចរណ៍កាន់តែទំនើបតាមបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល
March 17, 2025ឥឡូវនេះម្ចាស់អាជីវកម្មទេសចរណ៍ទាំងអស់អាចបង់ថ្លៃសេវាសាធារណៈច្រើនជាងមុននៅលើប្រព័ន្ធស្នើអាជ្ញាបណ្ណតាមថ្នាលបច្ចេកវិទ្យារបស់ក្រសួងទេសចរណ៍តាមរយៈការទូទាត់កម្រៃសេវាតាមធនាគារ វីង បានយ៉ាងងាយស្រួល។
ក្រសួងទេសចរណ៍កម្ពុជា បានចាប់ដៃគូជាផ្លូវការជាមួយធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក ដើម្បីផ្តល់ដំណោះស្រាយទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថលដ៏ទំនើប និងងាយស្រួល ទៅដល់ម្ចាស់អាជីវកម្មដែលត្រូវការស្នើសុំអាជ្ញាបណ្ណបើកអាជីវកម្មនានាពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យទេសចរណ៍។ កិច្ចសហការនេះធ្វើឡើងតាមរយៈការចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់មួយដែលត្រូវបានរៀបចំឡើងកាលពីថ្ងៃទី ១៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ នៅការិយាល័យក្រសួងទេសចរណ៍ ដែលនេះជាជំហានដ៏សំខាន់មួយក្នុងការធ្វើឱ្យការងាររដ្ឋបាលក្នុងវិស័យទេសចរណ៍កាន់តែទំនើប។
ពិធីចុះហត្ថលេខានេះត្រូវបានរៀបចំឡើងក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ និងអ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលធនាគារ វីង និងជាអគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាល់គ្រុប រួមជាមួយវត្តមាននៃការចូលរួមពីសំណាក់ភ្ញៀវកិត្តិយសជាច្រើនទៀត។
ឯកឧត្តម សុង តុងហាប់ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងទេសចរណ៍ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “កិច្ចសហការថ្មីនេះគឺជាជំហានមួយទៀតរបស់ក្រសួងក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងពង្រឹងសេវាសាធារណៈពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យទេសចរណ៍ឱ្យបានកាន់តែប្រសើរឡើង។ យើងខ្ញុំប្តេជ្ញាចិត្តបន្តខិតខំប្រឹងប្រែងជំរុញវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជាឱ្យកាន់តែរីកចម្រើនតាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត និងផ្តល់នូវភាពងាយស្រួលក្នុងការប្រើប្រាស់ទៅដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់។”
ក្រសួងទេសចរណ៍ និងធនាគារ វីង បានសហការដើម្បីជំរុញបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅក្នុងវិស័យទេសចរណ៍តាំងពីយូរណាស់មកហើយ។ ហើយកិច្ចសហការនៅថ្ងៃនេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងបន្ថែមពីលើកិច្ចសហការដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅក្នុងឆ្នាំ២០១៦ ដោយអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់គេហទំព័រក្រសួងទេសចរណ៍ (https://www.cambodiatourismindustry.org/) អាចទូទាត់កម្រៃសេវាយ៉ាងងាយស្រួលតាមរយៈធនាគារ វីង។
ក្នុងឱកាសនោះ អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលធនាគារ វីង និងជាអគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់គ្រុប បានសម្តែងការសាទរចំពោះពិធីចុះហត្ថលេខាលើភាពជាដៃគូដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ។ អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង មានប្រសាសន៍ថា៖ “ខ្ញុំមានការជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំថាកិច្ចសហការនៅថ្ងៃនេះ នឹងបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តការ រវាង ធនាគារ វីង និងក្រសួងទេសចរណ៍ឱ្យកាន់តែរឹងមាំ និងធ្វើការរួមគ្នាកាន់តែជិតស្និតថែមទៀត។ ភាពជាដៃគូនេះ មិនគ្រាន់តែលើកកម្ពស់នៃការធ្វើទំនើបកម្មលើការទូទាត់ប៉ុណ្ណោះទេ យើងនឹងពង្រីកកិច្ចសហការថ្មីៗ ដើម្បីផ្តល់សេវាកម្ម ក៏ដូចជាជំរុញវិស័យទេសចរណ៍ឱ្យកាន់តែមានសម្ទុះខ្លាំងក្លាថែមទៀត ក្រោមការដឹកនាំរបស់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ហួត ហាក់ ជាពិសេសក្រោមការដឹកនាំរបស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាក្នុងអាណត្តិទី៧ ហើយទាំងអស់នេះគឺជាមរតកគ្រឹះមួយដែលឈានទៅរកសន្តិភាព និងការអភិវឌ្ឍ ជាពិសេសយើងមិនអាចបំភ្លេចបានឡើយនូវគុណបំណាច់ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់អតីតនាយករដ្ឋមន្រ្តី សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ដែលលោកបានខិតខំជំរុញ និងអភិវឌ្ឍ ដែលនាំមកនូវស្ថិរភាពនយោបាយ ការបង្រួបបង្រួមជាតិ សន្តិភាព និងឯកភាពជាតិរបស់យើងទាំងស្រុង។”
កិច្ចព្រមព្រៀងថ្មីនេះនឹងជួយលើកកម្ពស់វិស័យទេសចរណ៍ឱ្យបានប្រសើរមួយកម្រិតទៀត ដោយអនុញ្ញាតឱ្យសាធារណជនទូទាត់កម្រៃសេវាជាច្រើនប្រភេទដែលពាក់ព័ន្ធវិស័យទេសចរណ៍តាមគណនីធនាគារ វីង ប្រព័ន្ធទូទាត់KHQRដែលអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកប្រើគណនីធនាគារផ្សេងដែលជាសមាជិកនៃប្រព័ន្ធបាគងក៏អាចទូទាត់ជាមួយធនាគារ វីង ឬក៏សាធារណជនអាចទូទាត់កម្រៃសេវាទាំងនោះដោយផ្ទាល់នៅតាមការិយាល័យធនាគារ វីងទាំង ២៣ទីតាំង និងភ្នាក់ងារធនាគារ វីងទាំង ១១.០០០ កន្លែនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាបានយ៉ាងងាយស្រួលបំផុត។
លោក Dmytro Kolechko អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះក្រសួងទេសចរណ៍ដែលតែងតែផ្តល់ទំនុកចិត្តលើសេវាទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថលរបស់ធនាគារ វីង តាំងពីដើមរហូតមក។ លោក Dmytro Kolechko បានលើកឡើងថា៖ “យើងខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះក្រសួងទេសចរណ៍ដែលផ្តល់នូវទំនុកចិត្តដល់ធនាគារ វីង តាមរយៈការរួមចំណែកគំនិតផ្តួចផ្តើមដ៏មានសារៈសំខាន់មួយនេះ។ យើងរួមគ្នាឆ្ពោះទៅកាន់ជំនាន់ថ្មីនៃបរិវត្តកម្មឌីជីថលជាមួយគ្នា ហើយរួមគ្នាកសាងអនាគតដ៏ត្រចះត្រចង់សម្រាប់វិស័យទេសចរណ៍របស់កម្ពុជា និងលើសពីនេះទៅទៀត។”
កិច្ចសហការនេះត្រូវបានធ្វើឡើងដោយផ្អែកលើភាពជោគជ័យនៃប្រព័ន្ធអាជ្ញាបណ្ណទេសចរណ៍អនឡាញ(OTLS) ដែលត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរដោយក្រសួងទេសចរណ៍។ ប្រព័ន្ធ OTLS នេះបានធ្វើទំនើបកម្មដល់ការស្នើសុំសេវាទេសចរណ៍ជាច្រើនដូចជា៖ សំណើសុំអាជ្ញាបណ្ណអាជីវកម្មទេសចរណ៍ថ្មី, ការបន្តនិងការធ្វើវិសោធនកម្មអាជ្ញាបណ្ណទេសចរណ៍ទាំងអស់, សំណើសុំចំណាត់ថ្នាក់សណ្ឋាគារ និង រមណីយដ្ឋាន, និងសេវាទូទាត់ប្រាក់តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។
ដំណោះស្រាយដ៏មានភាពច្នៃប្រឌិតនេះជួយលុបបំបាត់ការធ្វើដំណើរទៅក្រសួងដោយផ្ទាល់ កាត់បន្ថយការចំណាយពេលវេលា ជាពិសេសសម្រាប់អាជីវករនៅតំបន់ឆ្ងាយៗ។ ដោយសេវាទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថលអាចប្រើបាន ២៤ ម៉ោងក្នុងមួយសប្តាហ៍ ការទូទាត់កម្រៃសេវាអាចធ្វើបានគ្រប់ពេល គ្រប់ទីកន្លែង ងាយស្រួល និងលឿនរហ័ស។
តាមរយៈការរួមបញ្ចូលសេវាបង់ប្រាក់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថលរបស់ធនាគារ វីង នាពេលនេះ ក្រសួងទេសចរណ៍កំពុងឈានទៅមុខមួយជំហានទៀត ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពការងារ និងជួយជំរុញវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជាឱ្យរីកចម្រើន៕

Cambodia’s Tourism Ministry and Wing Bank Partner to Further Digitize Tourism Service
March 17, 2025Tourism Businesses Can Now Pay for More Services on the Online Licensing System via Wing Bank
The Ministry of Tourism of Cambodia has officially partnered with Wing Bank (Cambodia) Plc. to enhance digital payment solutions for business owners seeking tourism-related services. A Memorandum of Understanding (MoU) was signed on March 17, 2025, at the Ministry’s office, marking a significant step toward modernizing and streamlining administrative processes in the tourism sector.
The MoU signing ceremony was presided over by His Excellency Huot Hak, Minister of Tourism, and Neak Oknha Kith Meng, Chairman of the Board of Directors of Wing Bank and CEO of the Royal Group of Companies, alongside other distinguished guests.
H.E. Song Tong Hap, Secretary of State of the Ministry of Tourism, said, “Today’s MoU marks another milestone in the Ministry’s efforts to enhance tourism-related services. We are committed to driving the growth of Cambodia’s tourism sector through digital innovation and improved accessibility.”
Both the Ministry of Tourism and Wing Bank have been pioneering partners in driving digital transformation within Cambodia’s tourism sector. Today’s collaboration builds on our existing partnership, established in 2016, which allowed users of the Ministry’s web portal (https://www.cambodiatourismindustry.org/) to use Wing Bank as a payment medium.
In his address at the event, Neak Oknha Kith Meng, Chairman of the Board of Directors of Wing Bank and CEO of the Royal Group of Companies, expressed his optimism about the MOU. He said, “I am confident that today’s partnership will greatly enhance and broaden the collaboration between Wing Bank and the Ministry of Tourism. This agreement goes beyond mere revolutionized digital financial transactions; it establishes a relationship through which we will proactively seek new opportunities to deliver services and further advance the tourism sector. This will be achieved under the leadership of His Excellency Minister Huot Hak and the wise guidance of Samdech Mahabovor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, in the 7th mandate. This initiative lays a foundational legacy that fosters peace and development. Moreover, we must acknowledge the sacrifices of former Prime Minister Samdech Techo Hun Sen, who devoted himself tirelessly to advancing our nation, ensuring political stability, national unity, and lasting peace.”
The new agreement further enhances convenience by enabling the public to make payments for more tourism-related services through Wing Bank accounts, the Bakong KHQR system accessible to users of other Bakong member banks, or at any of Wing Bank’s 23 offices and over 11,000 Wing Cash Express Agents nationwide.
Dmytro Kolechko, CEO of Wing Bank, expressed gratitude for the Ministry’s trust in Wing Bank’s digital payment solutions, stating, “We are thankful to the Minister of Tourism for entrusting Wing Bank with this important initiative. Together, let us embrace this new era of digital transformation and work hand in hand to build a brighter future for Cambodia’s tourism sector and beyond.”
The collaboration builds on the success of the Online Tourism Licensing System (OTLS), launched by the Ministry of Tourism. The OTLS has already revolutionized the application process for tourism-related services, including new business licenses, renewals, amendments, and hotel and resort classifications.
This innovative solution eliminates the need for physical visits to the Ministry’s office, saving time and effort, particularly for business owners in remote areas. With 24/7 accessibility, payments can now be made anytime, anywhere, ensuring a seamless, efficient, and user-friendly experience.
By integrating Wing Bank’s digital payment solutions, the Ministry is taking another decisive step toward enhancing operational efficiency and supporting the growth of Cambodia’s tourism sector.