MoneyGram និងវីងដាក់ឲ្យដំណើរការនូវការផ្តល់ជូនថ្មីមួយនៅកម្ពុជា
ទទួលបានព័ត៌មានថ្មីៗ ពីធនាគារ វីង!១៧ វិច្ឆិកា ២០១៩ ភ្នំពេញ៖ ក្រុមហ៊ុន MoneyGram International, Inc ដែលជាក្រុមហ៊ុនផ្ញើប្រាក់ធំជាងគេបំផុតនៅលើពិភពលោកបានប្រកាសនៅថ្ងៃនេះថាខ្លួនកំពុងធ្វើជាដៃគូជាមួយធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីតដែលជាអ្នកផ្តល់សេវាធនាគារចល័តឈានមុខគេនៅកម្ពុជាដើម្បីផ្តល់ជូននូវសេវាកម្មថ្មីមួយដែលនឹងអនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជនទទួលបានមូលនិធិដោយផ្ទាល់ចូលទៅក្នុងទូរស័ព្ទដៃរបស់ពួកគេ។
លោក Alex Holmes ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនិងជានាយកប្រតិបត្តិរបស់ MoneyGram មានប្រសាសន៍ថា៖“ ដោយសារតែ ៨០ ភាគរយនៃប្រតិបត្តិការតាមអ៊ិនធរណេតរបស់យើងត្រូវបានធ្វើឡើងនៅលើទូរស័ព្ទដៃ យើងកំពុងសម្លឹងរកមើលការផ្តល់ជូននូវជម្រើសកាន់តែច្រើនសម្រាប់អតិថិជនរបស់យើងដោយប្រើប្រព័ន្ធឌីជីថលរបស់យើង ។ វីងជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេក្នុងការទូទាត់ប្រាក់តាមទូរស័ព្ទនិងអេឡិចត្រូនិចហើយសេវាកម្មថ្មីនេះនឹងក្លាយជាទ្រព្យសម្បត្តិដ៏មានតំលៃសម្រាប់អ្នកមិនមានគណនីធនាគារនៅកម្ពុជាដែលអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់អាចផ្ញើប្រាក់ឆ្លងកាត់ព្រំដែនឌីជីថលពីគ្រប់ទីកន្លែង។”
ជាមួយភាពជាដៃគូនេះអតិថិជនរបស់ MoneyGram អាចផ្ញើនិងទទួលប្រាក់យ៉ាងងាយស្រួលតាមរយៈកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង។ អតិថិជនក៏មានជម្រើសក្នុងការដកប្រាក់តាមរយៈភ្នាក់ងារវីងដែលមានជាង ៧,០០០ កន្លែងក្នុងប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។
លោក Manu Rajan អគ្គនាយកនៃធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត បានមានប្រសាសន៍ថា៖“ យើងប្តេជ្ញាចិត្តផ្តល់ជូនប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូបនូវភាពងាយស្រួលក្នុងការទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុតាមទូរស័ព្ទចល័តដែលមានភាពចាំបាច់ព្រមទាំងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេ ។ តាមរយៈភាពជាដៃគូរបស់យើងជាមួយ MoneyGram បានអនុញ្ញាតឱ្យយើងទៅដល់គ្រប់ទីកន្លែងនិងភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយមិត្តភក្តិនិងក្រុមគ្រួសារពីជុំវិញពិភពលោក។ MoneyGram គឺជាក្រុមហ៊ុនមួយដែលមានភាពច្នៃប្រឌិត ហើយយុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សាររបស់ពួកគេជួយផ្តល់ជម្រើសកាន់តែច្រើនដល់អតិថិជនទាំងនេះ។ សេវាកម្មថ្មីនេះគ្រាន់តែជាឧទាហរណ៍មួយទៀត ដែលបញ្ជាក់ថាយើងមិនដែលឈប់ប្រឹងប្រែងដើម្បីផ្តល់ជូនប្រជាជនកម្ពុជានូវផលិតផលនិងសេវាកម្មល្អបំផុតនោះឡើយ។”
យោងតាមធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានឲ្យដឹងថា ថវិកាដែលបានបញ្ជូនត្រឡប់មកប្រទេសវិញពីពលករចំណាកស្រុកកម្ពុជាសរុបមានចំនួន ១,៤ ពាន់លានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ។ ចំនួននេះត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងកើនឡើងជាងនេះ ព្រោះថាប្រាក់ដែលបានផ្ញើមកពីប្រជាជនកម្ពុជាដែលធ្វើការនៅក្រៅប្រទេសបានផ្តល់នូវប្រភពចំណូលដ៏សំខាន់សម្រាប់ក្រុមគ្រួសារដែលត្រូវការចំណាយប្រចាំថ្ងៃ ធ្វើវិនិយោគ និងសងប្រាក់កម្ចីនានា។

MoneyGram and Wing to Launch New Offer in Cambodia
Stay Ahead with Wing Bank News!17 Nov 2019 Phnom Penh–MoneyGram International, Inc., one of the world’s largest money transfer companies, announced today that it is partnering with Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank, Cambodia’s leading mobile banking service provider, to offer a new service that will allow customers to receive funds directly into their mobile wallets.
“With 80 percent of our online transactions being made on a mobile device, we are looking to provide even more options for our customers using our digital platforms,” said Alex Holmes, MoneyGram president and CEO. “Wing is at the forefront of mobile money and electronic payments, and this mobile wallet tool will serve as a valuable asset for the underbanked in Cambodia, allowing consumers to conveniently and reliably send money across digital boundaries from anywhere.”
Under this partnership, MoneyGram customers can remit and receive money conveniently via Wing Money mobile app. Customers also have the option to cash out using any of 7,000 WING cash Xpress outlets in Cambodia.
“It’s our commitment to provide every Cambodian with convenient access to mobile financial services relevant to, and for the improvement of, their daily lives, ” said Manu Rajan, Chief Executive Officer of Wing. “Our partnership with MoneyGram has allowed us to increase our global presence and keep friends and family from around the world connected. MoneyGram is an innovative company and their omnichannel strategy helps give these customers more choice. This new service is just one more example of how we never stop working to provide the people of Cambodia with the best products and services possible.”
According to the National Bank of Cambodia, funds sent back into the country from Cambodian migrant workers totalled $1.4 billion in 2018. That number is expected to rise as money sent home from Cambodians working abroad provides an important source of income for families looking to pay their daily expenses, make investments and repay loans.