វីង ពង្រីកសេវាផ្ទេរប្រាក់ទៅកាន់ប្រទេសចិន តាមរយៈភាពជាដៃគូ ជាមួយក្រុមហ៊ុន UnionPay
ទទួលបានព័ត៌មានថ្មីៗ ពីធនាគារ វីង!ធនាគារឯកទេស វីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត ដែលជាក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាធនាគារចល័ត ឈានមុខគេនៅកម្ពុជា បានប្រកាសពីភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុន UnionPay International (UPI) ក្នុងការផ្ដល់សេវាផ្ទេរប្រាក់ទៅប្រទេសចិន ជាមួយការចាប់ផ្ដើមដំណើរការសេវា Wing UnionPay MoneyExpress ដែលអនុញ្ញាតឲ្យប្រជាជនកម្ពុជា និងជនបរទេសរស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា អាចធ្វើការផ្ទេរប្រាក់ទៅកាន់ប្រទេសចិន តាមរយៈកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង។
តាមរយៈភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុន UnionPay ធនាគារឯកទេស វីង បានពង្រីកជម្រើសបណ្ដាញសេវាផ្ទេរប្រាក់អន្តរជាតិរបស់ខ្លួនដល់អតិថិជន ដោយផ្តល់ឱ្យពួកគេនូវជម្រើស និងការគ្រប់គ្រងកាន់តែច្រើននៅក្នុងរបៀបគ្រប់គ្រងការផ្ទេរប្រាក់របស់ពួកគេ។ អ្នកប្រើកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង អាចផ្ទេរប្រាក់ទៅប្រទេសចិន ហើយអ្នកទទួលក្នុងនាមជាម្ចាស់កាត UnionPay អាចដកប្រាក់ចេញពីគ្រប់ធនាគារ ឬម៉ាស៊ីនដកប្រាក់ (អេធីអឹម) នៅក្នុងប្រទេសចិន។
ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនផ្ទេរប្រាក់តាមរយៈបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ឈានមុខគេនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា វីង យល់ច្បាស់អំពីតម្លៃក្នុងការបម្រើដល់អតិថិជនមូលដ្ឋានរបស់ខ្លួន ដែលមានការកើនឡើងជាលំដាប់ ហើយមានទំនាក់ទំនងជាមួយប្រទេសចិន និងអ្នកដែលកំពុងស្វែងរកភាពងាយស្រួលក្នុងការផ្ទេរប្រាក់ទៅប្រទេសចិន ខណៈពេលដែលទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសកម្ពុជានិងប្រទេសចិន កំពុងបន្តកើនឡើង។
លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស អគ្គនាយកធនាគារឯកទេស វីង មានប្រសាសន៍ថា ការដាក់ឱ្យដំណើរការសេវាផ្ទេរប្រាក់ពីកម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសចិន បានបង្ហាញយ៉ាងច្បាស់ ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ វីង ក្នុងការផ្តល់ដំណោះស្រាយនៃការផ្ទេរប្រាក់ឲ្យដែលមានភាពងាយស្រួល រវាងប្រទេសនិងប្រទេស ខណៈពេលដែលប្រទេសកម្ពុជា បានក្លាយទៅជាប្រទេស ដែលកាន់តែមានលក្ខណៈអន្តរជាតិ និងចម្រុះក្នុងផ្នែកធុរៈកិច្ច។
លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស បានបន្តទៀតថា៖ “ដោយសារទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្ម និងវប្បធម៌រវាងកម្ពុជានិងចិន កាន់តែមានភាពរឹងមាំ ប្រជាជនកម្ពុជាកាន់តែច្រើន កំពុងស្វែងរកឱកាសធ្វើធុរៈកិច្ចជាមួយប្រទេសចិន។ ធនាគារឯកទេស វីង មានសេចក្តីរំភើបរីករាយ ក្នុងការចូលរួមជាមួយក្រុមហ៊ុន UnionPay ដែលជាបណ្តាញទូទាត់ឈានមុខគេនៅក្នុងប្រទេសចិន ដើម្បីផ្តល់សេវាផ្ទេរប្រាក់ទៅក្រៅប្រទេសថ្មី ជាមួយនឹងការរំពឹងទុកថា សេវាកម្មនេះនឹងរួមចំណែកដល់ការរឹតចំណងមិត្តភាពរវាងប្រទេសទាំងពីរ។”
តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះដែរ លោក Yang Wenhui អ្នកចាត់ការទូទៅនៃក្រុមហ៊ុន UnionPay International ប្រចាំអាស៊ីអាគ្នេយ៏ បានមានប្រសាសន៍ថា ក្រុមហ៊ុន UnionPay មានសេចក្តីរីករាយ ក្នុងការធ្វើជាដៃគូជាមួយ ធនាគារឯកទេស វីង ដើម្បីពង្រីកផលិតផល និងសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុ ជូនដល់ប្រជាជនកម្ពុជា និងជនបរទេស ដែលរស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
លោក Yang បានបន្តថា៖ ”ធនាគារឯកទេស វីង បានចែករំលែកនូវគុណតម្លៃស្នូលមួយរបស់ក្រុមហ៊ុន UnionPay ក្នុងការបង្កើតតម្លៃសង្គម ដើម្បីបន្ថែមឲ្យសម្រេចបាន តម្លៃពាណិជ្ជកម្ម និង “កំណើនភាគហ៊ុន” ។ អ្វីៗទាំងអស់ដែល វីង ធ្វើនិងតំណាង គឺដើម្បីបង្កើតតម្លៃនៅក្នុងអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ និងនៅក្នុងសង្គម ហើយពួកគេគឺជាអ្នកដឹកនាំនៅក្នុងវិស័យទាំងពីរនេះ។”
អស់រយៈពេលជាង ១០ ឆ្នាំមកហើយ ដែលធនាគារឯកទេស វីង បានផ្តល់សេវាផ្ទេរប្រាក់ក្នុងស្រុក នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយបានចាប់ផ្តើមផ្ដល់សេវាកម្មផ្ទេរប្រាក់អន្តរជាតិរបស់ខ្លួន កាលខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០១៨។ ចាប់តាំងពីពេលនោះមក មានតម្រូវការយ៉ាងខ្លាំងក្លា និងកំពុងកើនឡើងសម្រាប់សេវាកម្មបែបនេះ ជាពិសេសពីប្រជាជនកម្ពុជាដែលមានសាច់ញាតិ រស់នៅនិងធ្វើការនៅក្រៅប្រទេស។ សេវាផ្ទេរប្រាក់អន្តរជាតិរបស់វីងឥឡូវនេះ មានបណ្ដាញនៅជាង២០០ប្រទេស ជាមួយនឹងការពង្រីកជាសកលរបស់ខ្លួន ដែលត្រូវបានរំពឹងថា នឹងពង្រីកបន្ថែមទៀត ខណៈដែលធនាគារឯកទេស វីង កំពុងសម្លឹងរកដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនជាច្រើនបន្ថែមទៀតនៅក្នុងឆ្នាំ ២០១៩ ។

In Partnership with UnionPay International, Wing’s Outbound Money Transfer Expands to China
Phnom Penh, May 06, 2019: Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank (Wing), Cambodia’s leading mobile banking provider, has announced that it has partnered with UnionPay International (UPI) to provide outbound money transfer services to China, launching Wing UnionPay MoneyExpress, which allows Cambodians and expats to transfer money to China through the Wing Money App.
Through this partnership with UnionPay, Wing expands its international money transfer channel options available to customers, giving them more choices and control in how to manage their money transfers. Users of the Wing Money app can now transfer money to China, and the receiver can cash out the money at any bank or ATM machine that accepts UnionPay in China.
As the leading digital money transfer company in Cambodia, Wing recognizes the value in serving its growing base of customers with ties to China, and who need an easy and convenient way to transfer money to China as ties between Cambodia and China continue to grow.
Wing Chief Executive Officer, Mr. Jojo Malolos, said the launch of outbound money transfer service to China clearly shows Wing’s commitment in providing a convenient fund transfer solution, between country and country, as Cambodia becomes increasingly international and diverse.
“As commercial and cultural bonds between Cambodia and China strengthen, more Cambodians are finding opportunity with China, Wing is excited to join hands with UnionPay to provide new outbound money transfer service with the expectation that the service would contribute to further enhancing the relationship between the two nations,” said Mr. Malolos.
Commenting on the partnership, Yang Wenhui, General Manager for UnionPay International Southeast Asia, stated that UnionPay is glad to be partnering with Wing to expand the range of financial products and services available to Cambodians and expats living in Cambodia.
“Wing shares one of UnionPay’s core values to create social value in addition to realizing commercial value, and to ‘Share Growth’.  Everything that Wing does and represents is to create value in their business and in society, and they are leaders in both of these areas,” said Mr. Yang.
Wing has been providing domestic money transfers in Cambodia for more than 10 years, and launched its international transfer services in February 2018.  Ever since, there has been strong and growing demand for such services, in particular from Cambodians who have relatives living and working overseas.  Wing’s international money transfers are now available in over 200 countries, with its global reach expected to expand as the bank looks into partnering with more companies in 2019.