វីង និង Ria រួមគ្នាជម្រុញការផ្ទេរប្រាក់ឆ្លងប្រទេស
ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត ដែលផ្តល់សេវាធនាគារចល័តឈានមុខគេនៅកម្ពុជា កំពុងពង្រីកប្រតិបត្តិការផ្ទេរប្រាក់ចូលមកព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាដោយសហការជាមួយ Ria ដែលជាក្រុមហ៊ុនផ្ទេរប្រាក់ឆ្លងប្រទេសឈានមុខគេនៅលើពិភពលោក ហើយក៏ជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ Euronet Worldwide, Inc. (NASDAQ: EEFT)ផងដែរ។
ឥឡូវនេះអតិថិជនទាំងឡាយអាចប្រើប្រាស់សេវា Ria ដើម្បីផ្ញើប្រាក់មកកម្ពុជា ហើយអ្នកទទួលអាចដកប្រាក់តាមរយៈភ្នាក់ងារវីងដែលមានស្លាកយីហោ Ria បានយ៉ាងងាយស្រួលដោយមិនអស់ថ្លៃសេវាឡើយ។
លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ អគ្គនាយកនៃធនាគារឯកទេស វីង បានមានប្រសាសន៍ថា៖«យើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការផ្តល់ជូននូវជម្រើសកាន់តែច្រើនសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាដែលកំពុងប្រកបការងារនៅក្រៅប្រទេស។ ពួកគេគួរតែអាចផ្ញើប្រាក់ដែលរកបានដោយលំបាកមកក្រុមគ្រួសាររបស់ពួកគេនៅស្រុកកំណើត ដោយមិនមានឧបសគ្គអ្វីទាំងអស់ បើទោះបីជានៅតំបន់ដាច់ស្រយ៉ាលយ៉ាងណាក្តី ដើម្បីដោះស្រាយតម្រូវការប្រចាំថ្ងៃក៏ដូចជាតម្រូវការនានាក្នុងគ្រាមានអាសន្នផងដែរ។ សេវាផ្ទេរប្រាក់របស់យើងលឿនបំផុត។
លោកម៉ានូបានបន្តថា៖« ភាពជាដៃគូនេះបានច្របាច់បញ្ចូលនូវបណ្តាញនៃស្ថាប័នយើងទាំងពីរ ដោយផ្សារភ្ជាប់អតិថិជននៅជុំវិញពិភពលោក។»
Ria ជាក្រុមហ៊ុនផ្ទេរប្រាក់ឆ្លងប្រទេសឈានមុខគេនៅលើពិភពលោកដែលបានបង្កើតឡើងចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៨៧និងមានទីស្នាក់ការកណ្តាលនៅរដ្ឋកាលីហ្វ័រញ៉ាសហរដ្ឋអាមេរិក។ សព្វថ្ងៃ Ria ផ្តល់សេវាជាង៤៤៧ ០០០កន្លែងដែលស្ថិតនៅជាង១៦០ប្រទេស ដោយរួមមាន៖ សហរដ្ឋអាមេរិក កូរ៉េខាងត្បូង ថៃ ហ្វីលីពីន ចិន ម៉ាឡេស៊ី អូស្ត្រាលី ឥណ្ឌា និងវៀតណាមជាដើម។ Ria ធ្វើឱ្យពិភពលោកកាន់តែរួមតូច ដោយផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងរវាងគ្រួសារនិងមនុស្សជាទីស្រលាញ់របស់ពួកគេ តាមរយៈការផ្ទេរប្រាក់កំរិតពិភពលោក។
លោក Espen Kristensen នាយកគ្រប់គ្រង APAC របស់ Ria មានប្រសាសន៍ថា៖« យើងពិតជារីករាយដែលបានសម្ពោធជាផ្លូវការនូវភាពជាដៃគូជាមួយវីង។ តាមរយៈកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ យើងនឹងផ្តល់សេវាផ្ទេប្រាក់កាន់តែល្អប្រសើរដល់អតិថិជនដែលកំពុងមានតំរូវការខ្លាំង និងទៅគ្រប់ទីកន្លែងដែលចាំបាច់ ដោយឆាប់រហ័ស ងាយស្រួល និងមានសុវត្ថិភាព។»
អ្នកទទួលប្រាក់នៅកម្ពុជា គ្រាន់តែតម្រូវឲ្យមានអត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ លិខិតឆ្លងដែន ឬប័ណ្ណបើកបរច្បាប់ដើម ជាមួយលេខកូដ១១ខ្ទង់ដែលទទួលបានពីអ្នកផ្ញើប្រាក់។ ជាមួយឯកសារណាមួយក្នុងចំណោមឯកសារទាំងនេះ ពួកគេអាចបំពេញព័ត៌មានជាមួយឯកសារដែលភ្នាក់ងារវីងចែកជូន ហើយពួកគេអាចដកប្រាក់ជាមួយភ្នាក់ងារវីងជាង៤០០០កន្លែងដែលមានស្លាកយីហោ Ria។
យោងតាមការចេញផ្សាយរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ប្រជាជនចំណាកស្រុកបានផ្ញើប្រាក់មកកម្ពុជាប្រមាណ ១, ៤ពាន់លានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ២០១៨ ហើយ៥៣លានដុល្លារបានផ្ញើមកពីប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង។

Wing and Ria Money Transfer team up to advance cross-border fund transfers
Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank, Cambodia’s leading mobile banking services provider, is expanding inbound transactions to the Kingdom through a partnership with Ria Money Transfer, a global leader in the cross-border money transfer industry and subsidiary of Euronet Worldwide, Inc. (NASDAQ: EEFT).
Customers can now use Ria services to send money into Cambodia, where recipients can cash out through any Wing Cash Xpress Agent branded with the Ria logo. There’s no fee charged at the receiver end, making the process easy and accessible to all.
“We are delighted to offer more options for Cambodian people working abroad,” said Manu Rajan, CEO of Wing. “They should be able to send hard-earned money to their families at home, no matter how remote that may be, to sort out daily needs and emergencies alike. Our real-time fund transfer services make that happen.”
“This partnership merges the networks of both of our institutions, connecting customers around the globe,” Manu added.
Founded in 1987 and headquartered in California, U.S., Ria Money Transfer is a global leader in money transfers. Ria offers services to more than 447,000 locations in over 160 countries including USA, South Korea, Thailand, Philippines, China, Malaysia, India, Australia, Vietnam and many more. Ria makes the world a closer place by tightening distance between families and their loved ones through world-class money transfers.
“We are very pleased to officially launch our partnership with Wing,” said Espen Kristensen, Manager Director APAC at Ria. “Through this collaboration, we’ll further improve fund transfer services to those who need it most, getting money to where it matters in a fast, convenient and safe manner.”
Recipients in Cambodia only have to bring their original national ID card, passport or driving license and the 11-digit PIN code provided by the sender. With that in hand, they can then fill out the Wing recipient form and cash out funds through more than 4,000 Wing Agents showing the Ria logo.
According to the National Bank of Cambodia, Cambodian migrants sent home about $1.4 billion in remittances in 2018 alone. About $53 million of that came from South Korea.