November 10, 2025ក្នុងស្មារតីលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពហិរញ្ញវត្ថុជាតិ ធនាគារ វីង បានចូលរួមជាមួយសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា និងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដើម្បីរៀបចំទិវាសន្សំអាស៊ានឆ្នាំ២០២៥ នៅខេត្តកំពត។
ព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់នេះបានគូសបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ពីតួនាទីស្នូលនៃការសន្សំដែលជាកម្លាំងចលករដ៏មានឥទ្ធិពល សម្រាប់ស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុ ការគាំទ្រ និងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិប្រកបដោយចីរភាព ស្របពេលដែលគាំទ្រសហគមន៍តាមរយៈការបណ្ដុះបណ្ដាលចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ និងជួយឱ្យប្រជាពលរដ្ឋមានមូលដ្ឋានហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែប្រសើរឡើង។
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងនៃធនាគារ វីង មានប្រសាសន៍ថា៖ “ការសន្សំគឺជាជំហានដំបូងឆ្ពោះទៅរកការសម្រេចបាននូវគោលដៅផ្ទាល់ខ្លួន បំពេញបំណង់របស់គ្រួសារ ព្រមទាំងពង្រឹងសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសជាតិរបស់យើង។ នៅពេលដែលមនុស្សម្នាក់ចេះសន្សំ ពួកគេកំពុងបង្កើតភាពធន់សម្រាប់ខ្លួនឯង និងបង្កើតស្ថេរភាពសម្រាប់អ្នកជុំវិញខ្លួនផងដែរ។”
លោក ហោ ប៊ុនថែ បានបន្ថែមទៀតថា៖ “ធនាគារ វីង មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយយ៉ាងក្រៃលែងក្នុងការចូលរួមអបអរសាទរទិវាសន្សំអាស៊ាននេះ ដើម្បីជម្រុញទឹកចិត្តប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូបឱ្យចាប់ផ្តើមសន្សំពីចំនួនតិចតួច និងរក្សាទម្លាប់សន្សំនេះជាប់ជាប្រចាំ ដើម្បីឆ្ពោះទៅរកអនាគតដ៏រុងរឿង និងមានសុវត្ថិភាពជាងមុន”។
ដើម្បីលើកកម្ពស់តម្លៃនៃការសន្សំ និងចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ កម្មវិធីនេះបានរៀបចំសកម្មភាពអប់រំដ៏គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ជាច្រើនសម្រាប់សាធារណជន។ យុវជនត្រូវបានលើកទឹកចិត្តឱ្យចូលរួមបង្ហាញគំនិតច្នៃប្រឌិតរបស់ពួកគេ តាមរយៈការប្រកួតប្រជែងធ្វើបទបង្ហាញក្រោមប្រធានបទ «សន្សំប្រាក់ដោយភាពវៃឆ្លាត សន្សំប្រាក់ដោយក្តីស្រលាញ់»។
អ្នកចូលរួមក៏មានឱកាសស្វែងយល់ពីផលិតផល និងសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុជាច្រើនពីស្ថាប័ននានា ចូលរួមក្នុងវគ្គសំណួរចម្លើយដើម្បីពង្រីកចំណេះដឹង និងឈ្នះរង្វាន់ ព្រមទាំងរីករាយជាមួយការប្រគុំតន្រ្តីផងដែរ។
ប្រទេសកម្ពុជាបន្តប្ដេជ្ញាចិត្តជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ តាមរយៈការអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្តីពីបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ ២០១៩-២០២៥ ដែលមានគោលបំណងលើកទឹកចិត្តឱ្យមានការសន្សំប្រាក់ ដោយពង្រីកការទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ កាត់បន្ថយអត្រាមិនទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការក្នុងចំណោមស្ត្រីឱ្យបានពាក់កណ្តាល (ពី ២៧% មកត្រឹម ១៣%) និងបង្កើនការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការពី ៥៩% ទៅ ៧០% នៅឆ្នាំ ២០២៥ ។
ស្របតាមអាទិភាពជាតិទាំងនេះ ធនាគារ វីង បានដើរតួនាទីយ៉ាងសកម្មក្នុងការជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ តាមរយៈការច្នៃប្រឌិតបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ការអប់រំចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងការបង្កើតផលិតផលសន្សំប្រកបដោយបរិយាបន្ន ដែលធ្វើឱ្យការសន្សំមានភាពងាយស្រួលប្រើប្រាស់ ងាយធ្វើបាន និងផ្ដល់ផលចំណេញសម្រាប់មនុស្សគ្រប់រូប។
ជាក់ស្ដែង តាមរយៈអេបរបស់ធនាគារ វីង អតិថិជនអាចបើកគណនីបានយ៉ាងងាយស្រួលគ្រប់ពេលវេលា និងគ្រប់ទីកន្លែង ដោយទទួលបានអត្រាការប្រាក់រហូតដល់ ៣% ក្នុងមួយឆ្នាំលើគណនីសន្សំទូទៅ ឬរហូតដល់ ៥% លើគណនីសន្សំដើម្បីគោលដៅ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យបុគ្គល ឬក្រុមអាចកំណត់គោលដៅផ្ទាល់ខ្លួន និងតាមដានវឌ្ឍនភាពរបស់ពួកគេជាមួយគ្នាបានយ៉ាងងាយស្រួល។
ជាលទ្ធផល គណនីសន្សំរបស់ធនាគារ វីង បានបង្ហាញពីកំណើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ដោយបានកើនឡើង ៦២% ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤។ ហើយសម្រាប់រយៈពេលត្រឹមតែខែមករាដល់ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៥ នេះប៉ុណ្ណោះ គណនីសន្សំបានកើនឡើងលើសពី ១៥០% ទៅទៀត។ កំណើនដ៏មហាសាលនេះគឺជាសក្ខីភាពច្បាស់លាស់មួយដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីទំនុកចិត្ត និងជំនឿទុកចិត្តយ៉ាងមុតមាំរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា ចំពោះការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ធនាគារ វីង ក្នុងការចូលរួមពង្រឹងអនាគតហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេឱ្យកាន់តែរឹងមាំ និងមានសុវត្ថិភាព៕

The event emphasized the importance of saving as a key driver of financial stability, empowerment, and sustainable national development while also supporting the community through financial education and empowering individuals to improve their financial well-being.
“Saving is the first step toward achieving personal goals, supporting family dreams, and strengthening our nation’s economy. When people save, they build resilience for themselves and create stability for those around them,” said Mr. Bunthe Hor, Deputy Chief Executive Officer of Wing Bank.
“At Wing Bank, we are delighted to take part in ASEAN Savings Day to inspire every Cambodian to start small, stay consistent, and grow together toward a more secure and prosperous future.”
The celebration featured a range of engaging and educational activities to promote the value of saving and financial literacy among the public. Youth are also encouraged to share their ideas through the “Smart Saving, Loved Saving” competition.
Visitors explored an exhibition of financial products and services from participating institutions, joined Q&A sessions to learn new things and win exciting prizes.
Cambodia continues to advance financial inclusion through the National Financial Inclusion Strategy 2019–2025, which aims to encourage saving by expanding access to formal financial services, reducing the financial exclusion of women by half (from 27% to 13%), and increasing the use of formal services from 59% to 70% by 2025.
In alignment with these national priorities, Wing Bank has been driving financial inclusion through digital innovation, financial literacy, and inclusive savings products that make saving simple, practical, and rewarding for everyone.
Through the Wing Bank App, customers can open accounts anytime and anywhere earning up to 3% annually on the Wing Bank Savings Account or up to 5% on Save for Goal, which enables individuals or groups to set personalized targets and track their progress together.
In 2024, the Wing Bank’s saving products grew by 62% year-on-year, and from January to October 2025, that growth has already exceeded 150%—a clear testament to the growing trust and confidence of Cambodians in Wing Bank’s commitment to empowering their financial future.