ធនាគារ វីង ស្ថាប័នCGCC និងសម្ព័ន្ធសមាគម FASMEC សហការផ្តល់ការធានាឥណទាន និងឱកាសទីផ្សារទៅដល់សហគ្រាសខ្នាតតូច និងមធ្យម
August 23, 2023ធនាគារ វីង ស្ថាប័នCGCC និងសម្ព័ន្ធសមាគម FASMEC សហការផ្តល់ការធានាឥណទាន និងឱកាសទីផ្សារទៅដល់សហគ្រាសខ្នាតតូច និងមធ្យម
សហគ្រាសខ្នាតតូច និងមធ្យមដែលជាសមាជិក FASMEC អាចទទួលបានដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុជាមួយធនាគារ វីង ដែលមានការធានាដោយ CGCC ជាមួយនឹងឱកាសចូលទៅកាន់ទីផ្សារកាន់តែទូលំទូលាយ ដើម្បីដោះស្រាយតម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាជំរុញដល់ការរីកចម្រើនអាជីវកម្ម។
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ២២ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២៣៖ ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក សាជីវកម្មធានាឥណទានកម្ពុជា (CGCC) និងសម្ព័ន្ធសមាគមសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមកម្ពុជា (FASMEC) បានបង្កើតភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រដ៏មានសារៈសំខាន់ ដែលមានចក្ខុវិស័យសំដៅជំរុញការរីកចម្រើនសហគ្រាសខ្នាតតូច និងមធ្យម (SMEs) នៅកម្ពុជា។
កិច្ចសហការនេះ គឺជាកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នាមួយ ដើម្បីផ្តល់ជាដំណោះស្រាយទៅដល់ SMEs ដែលមានបញ្ហាប្រឈមជាមួយនឹងកង្វះខាតទ្រព្យធានានៅពេលស្នើឥណទានពីគ្រឹះស្ថានធនាគារ ក៏ដូចជាលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុក្នុងចំណោម SMEs ជាពិសេសសម្រាប់សមាជិក FASMEC នៅទូទាំងប្រទេសនៅកម្ពុជា។ កិច្ចសហការនេះអាចសម្រេចទៅបានតាមរយៈការផ្តល់ដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុដោយធនាគារ វីង ដែលមិនតម្រូវឲ្យមានទ្រព្យធានា ជាមួយនឹងការធានាឥណទានពី CGCC ដែលជាស្ថាប័នគ្រប់គ្រងដោយរដ្ឋ។
លោក Wong Keet Loong អគ្គនាយក CGCC បានថ្លែងថា៖ “យើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការចាប់ដៃគូតាមរយៈអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នាជាមួយធនាគារ វីង និង FASMEC ក្នុងឆ្នាំនេះ ដើម្បីបង្កើនការគាំទ្រដល់ SMEs ជាពិសេសសមាជិករបស់  FASMEC ឲ្យទទួលបានកម្ចីដែលមានការធានាពី CGCC តាមរយៈធនាគារ វីង ឲ្យកាន់តែទូលំទូលាយជាងមុន។ យើងក៏ជឿជាក់ថា តាមរយៈកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះនឹងអាចផ្តល់ជាធនធានដ៏សំខាន់សម្រាប់ FASMEC ក៏ដូចជាសមាជិកសមាជិកា ឲ្យកាន់តែរីកចម្រើន និងទទួលបានជោគជ័យ ជាមួយនឹងនឹងឱកាសដ៏ទូលំទូលាយក្នុងការទទួលបានហិរញ្ញប្បទាន ក៏ដូចជាបង្កើនចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ដែលស្របជាមួយនឹងទិសដៅរបស់ CGCC ផងដែរ។”
CGCC ដែលជាស្ថាប័នធានាឥណទានគ្រប់គ្រងដោយរដ្ឋដំបូងគេនៅកម្ពុជា ប្រតិបត្តិការក្រោមការគ្រប់គ្រងដោយក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ មានគោលបំណងជំរុញអាជីវកម្មក្នុងស្រុកដោយផ្តល់ការគាំទ្រឥណទានទាន់ពេលវេលា។ គិតត្រឹមខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ CGCC បានផ្តល់ការធានាឥណទានដោយជោគជ័យទៅដល់ ១.៦៤៨ សហគ្រាសជាមួយនឹងទំហំឥណទាន ១៣៩,៥ លានដុល្លារអាមេរិក។ ក្នុងចំណោមនោះ មានប្រមាណ ៩២ ភាគរយ គឺជាសហគ្រាសខ្នាតមីក្រូ តូច និងមធ្យម (MSMEs) ហើយមាន ៨ ភាគរយគឺជាសហគ្រាសខ្នាតធំ។
លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានថ្លែងថា៖ “តាមរយៈដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត ក៏ដូចជាភាពជាដៃគូសហការជាមួយ CGCC និង FASMEC យើងខ្ញុំមានការតាំងចិត្តជួយសម្រួលទៅដល់ SMEs ដើម្បីអាចទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែប្រសើរជាងមុន។”
លោក ហាន ប៉េងក្វាង បានបន្តថា៖ “តាមរយៈការផ្តល់សេវាធនាគារដែលមានភាពបត់បែន និងការគាំទ្រផ្នែកឥណទានដ៏ល្អប្រសើរ យើងនឹងអាចជួយទៅដល់ SMEs ក្នុងការចាប់យកាលានុវត្តភាពរីកលូតលាស់ នវានុវត្តន៍ភាព និងរួមចំណែកដល់វិបុលទាំងមូលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា”។
SMEs ដែលជាសមាជិករបស់ FASMEC មិនត្រឹមតែអាចទទួលបានការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុពីធនាគារ វីង ដោយមានការធានាដោយ CGCC ប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងអាចទទួលបានឱកាសផ្សារភ្ជាប់កាន់តែទូលំទូលាយជាមួយអតិថិជនសក្តានុពល អ្នកលក់ និងអ្នកផ្គត់ផ្គង់ផងដែរ នោះគឺមានការជួយសម្រួលតាមរយៈប្រព័ន្ធអ៉ីកូឡូស៊ីរបស់ វីង។
ធនាគារ វីង ផ្តល់នូវដំណោះស្រាយងាយស្រួលទៅដល់វិស័យលក់រាយ តាមរយៈថ្នាលឌីជីថលរបស់ខ្លួនគឺ WingPay ដែលជួយសម្រួលប្រតិបត្តិការទៅដល់ប្រព័ន្ធអ៉ីកូឡូស៊ីរបស់ វីង មានដូចជា៖ Wingmarket, WingAgri និង Wingmall ដែលថ្នាលឌីជីថលទាំងនេះអាចជួយផ្សារភ្ជាប់រវាងអាជីវកម្មជាមួយនឹងអាជីវកម្ម (B2B) និងរវាងអាជីវកម្មជាមួយអ្នកទិញ (B2C) បានយ៉ាងងាយស្រួល។
ថ្នាលឌីជីថល Wingmarket ផ្តល់ដំណោះស្រាយខ្សែចង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ ពោលគឺជួយសម្រួលការគ្រប់គ្រងខ្សែចង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់នៃដំណើរការសហគ្រាសខ្នាតតូច និងមធ្យម ក៏ដូចជាសាជីវកម្មនានាឲ្យបានកាន់តែល្អប្រសើរ។ ចំពោះថ្នាលឌីជីល WingAgri វិញគឺជាទីផ្សារពាណិជ្ជកម្មអនឡាញដោយផ្តោតលើផលិតផលកសិកម្មដែលអាចទុកចិត្តបាន ដើម្បីជួយផ្សារភ្ជាប់កសិករ និងអ្នកទិញតាមរយៈផ្សារឌីជីថល។ ចំណែកឯ ថ្នាលឌីជីល Wingmall គឺជាទីផ្សារទំនិញតាមអនឡាញដែលមានការគាំំទ្រ និងឈានមុខគេមួយ មានចំនួនហាងលក់ទំនិញ ក៏ដូចជាអាហារដ្ឋានយ៉ាងច្រើនសន្ធឹកសន្ធាប់កំពុងប្រើប្រាស់ ដើម្បីសម្រួលប្រតិបត្តិការទិញ-លក់ប្រកបដោយភាពរលូន ហើយថែមទាំងអាចធ្វើឲ្យបទពិសោធន៍អ្នកប្រើប្រាស់កាន់តែងាយស្រួល។
ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្ររវាង CGCC, FASMEC, និងធនាគារ វីង គឺត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីជំរុញបរិយាកាសគាំទ្រ ក្នុងការទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុ ហើយថែមទាំងផ្តល់ជាដំណោះស្រាយដ៏មានប្រសិទ្ធភាពជួយដល់ SMEs អាចទទួលសេវាហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាជួយដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទៅដល់ SMEs ងាយស្រួលទទួលបានឥណទាន ហើយថែមទាំងបង្កើនលទ្ធភាពលក់ផលិតផលទៅក្នុងទីផ្សារបានកាន់តែទូលំទូលាយ។
ឧកញ៉ា តែ តាំងប៉ ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល FASMEC បានថ្លែងថា៖ “យើងពិតជាសប្បាយរីករាយក្នុងការចាប់ដៃគូជាមួយនឹងធនាគារ វីង និងសាជីវកម្មធានាឥណទានកម្ពុជា ព្រោះវាជាការផ្តល់ឱកាស ដល់សហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យម ជាសមាជិកសមារបស់ FASMEC ដែលកំពុងមានបញ្ហាប្រឈមកង្វះទ្រព្យធានា ដើម្បីអាចទទួលបាននូវហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ពង្រីកអាជីវកម្មរបស់ពួកគេឲ្យបានកាន់តែរីកចម្រើន”។
យោងតាមការចេញផ្សាយសារព័ត៌មានក្នុងស្រុកបានបង្ហាញថា គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២២ ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានផ្តល់ការចុះបញ្ចីចំនួន ៤៣.៩៧៤ សហគ្រាសខ្នាតតូច និងមធ្យម។ សហគ្រាសទាំងនេះបានបង្កើតឱកាសការងារទៅដល់ពលរដ្ឋកម្ពុជាជាង ៤៤៤.៥០៤នាក់។ សហគ្រាសខ្នាតតូច និងមធ្យមមានប្រហែល ៩០ ភាគរយ នៃសហគ្រាសទាំងអស់ដែលរួមចំណែក ៥៨ ភាគរយនៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប និងផ្តល់ការងារជាង ៧០ ភាគរយនៃកម្លាំងពលកម្មទាំងមូល។
សមាជិក FASMEC អាចអញ្ជើញមកកាន់គ្រប់សាខាធនាគារ វីង ដើម្បីស្នើសុំឥណទាន ដែលបុគ្គលិកជំនាញបានត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចក្នុងការជួយសម្រួល ដើម្បីបំពេញតម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុរបស់អតិថិជន។ បន្ថែមលើនេះ សមាជិក FASMEC ក៏អាចធ្វើការទំនាក់ទំនងជាមួយបុគ្គលិករបស់ធនាគារ វីង ក្នុងអំឡុងពេលកម្មវិធីវគ្គបណ្តុះបណ្តាលដែល នឹងរៀបចំដោយ FASMEC នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា៕

Wing Bank, CGCC, and FASMEC to Offer Guaranteed Loans and Market Accessibility to SMEs
August 23, 2023SMEs’ FASMEC members can now access Wing Bank’s financial solutions, guaranteed by CGCC, with wider market access to address financial needs and boost business growth
Wing Bank (Cambodia) Plc, Credit Guarantee Corporation of Cambodia (CGCC), and Federation of Association for Small and Medium Enterprises of Cambodia (FASMEC) have forged an impactful strategic partnership—a visionary move aimed at boosting the growth of Small and Medium Enterprises (SMEs) in Cambodia.
The collaboration is a strategic effort to address collateral challenges faced by SMEs when applying for bank loans and enhance financial literacy among the SMEs, exclusively for FASMEC members across the Kingdom. This will be achieved by providing financial solutions by Wing Bank on a collateral-free basis and secured with credit guarantees from the state-owned CGCC.
Wong Keet Loong, CEO of CGCC, said, “We are excited to be a partner with Wing Bank and FASMEC this year to support FASMEC’s SME members to increase the access to loans request with Wing Bank through the potential loans guaranteed by CGCC. Also, we believe this partnership will be a valuable resource for FASMEC and help their member grow and succeed with the broader opportunities to access financing and improve financial literacy, which aligns with our goals at CGCC”.
CGCC, the first state-owned credit guarantee institution operating under the Ministry of Economy and Finance, aims to bolster local businesses by offering timely credit support. As of July 2023, CGCC has successfully granted credit guarantees amounting to $139.5 million, benefiting 1,648 enterprises. Nearly 92 per cent of these are micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs). In comparison, the remaining 8 per cent are larger businesses.
“Through our innovative financial solutions and partnership with CGCC and FASMEC, we are committed to empowering SMEs with greater access to finance,” said Han Peng Kwang, CEO of Wing Bank. “By providing flexible banking services and credit support, we are enabling SMEs to seize growth opportunities, drive innovation, and contribute to the overall prosperity of Cambodia.”
SMEs who are members of FASMEC can access not only finance guaranteed by CGCC through Wing Bank but also enjoy broader opportunities to connect with potential customers, vendors, and suppliers. This is made possible through Wing’s ecosystem.
Wing Bank provides convenient retail solutions through its WingPay platform, supporting transactions within the Wing ecosystem’s B2B and B2C platforms, including Wingmarket, WingAgri, and Wingmall.
Wingmarket acts as a supply chain solution, streamlining supply chain management for SMEs and corporate businesses. WingAgri serves as a reliable agriculture e-commerce platform, connecting farmers with buyers through a virtual marketplace. Wingmall, a trusted B2C platform, is widely used by numerous restaurants in Cambodia, ensuring seamless transactions and enhancing the customer experience.
The strategic partnership between CGCC, FASMEC, and Wing Bank is poised to foster a supportive environment for financial accessibility, effectively addressing the hurdles SMEs encounter in securing loans, and expanding their market accessibility.
“We are delighted to partner with Wing Bank and CGCC, as it presents a remarkable opportunity for FASMEC members SMEs who face challenges in accessing finance due to a lack of collateral,” said Okhna Te Taing Por, President of FASMEC. “This partnership will enable them to expand their businesses and achieve substantial growth.”
According to local media reports, the Ministry of Industry, Science, Technology, and Innovation registered 43,974 small and medium enterprises (SMEs) last year. These registered SMEs provided 444,504 jobs for Cambodian individuals. SMEs comprise about 90 per cent of all enterprises, contributing to 58 per cent of the GDP and employing over 70 per cent of the workforce.
FASMEC Members can conveniently visit any Wing Bank branches to apply for a loan, where dedicated staff are ready to assist them with all their financial needs. The members can also approach Wing Bank staff during the training sessions organized by FASMEC throughout the country.