ធនាគារ វីង សហការជាមួយគ្រឹះស្ថានអប់រំ ដើម្បីពង្រឹងសក្តានុពលយុវជន
July 4, 2025ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី៤ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤៖ ធនាគារ វីង បានបង្កើតភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រដ៏រឹងមាំមួយជាមួយគ្រឹះស្ថានអប់រំឈានមុខគេចំនួន ៦ នៅកម្ពុជា ដើម្បីជួយដល់យុវជនឱ្យត្រៀមនូវលក្ខណៈសម្បត្តិសម្រាប់ការចាប់យកអាជីពការងាររបស់ពួកគេនាពេលអនាគត។
ពិធីចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់នេះ បានប្រព្រឹត្តទៅនៅឯអគារធនាគារ វីង ថៅវើ ដោយមានការចូលរួមពីវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា, សាកលវិទ្យាល័យ ឌឹ ម៉ុនហ្វត កម្ពុជា, សាកលវិទ្យាល័យគ្រប់គ្រងអាស៊ីបូព៌ា, អង្គការប្រព័ន្ធទិន្នន័យកម្ពុជា, វិទ្យាស្ថានសាន់រ៉ាយស៍ និងសាលាអាឌីទី។
កិច្ចសហការនេះនឹងផ្តល់ជូននូវកម្មវិធីតម្រង់ទិសអាជីពការងារ ការចុះអនុវត្តការងារដោយផ្ទាល់ ក៏ដូចជាកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញចាំបាច់ផ្សេងៗទៀត ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាព និងទំនុកចិត្តរបស់សិស្សនិស្សិតឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។
បណ្ឌិត Dmytro Kolechko អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ “យុវជន គឺជាអនាគតនៃសរសរទ្រូរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។ ហើយយើងខ្ញុំកំពុងខិតខំត្រួសត្រាយផ្លូវដើម្បីជួយឱ្យពួកគេទទួលបានជោគជ័យក្នុងអាជីពការងារ។”
តាមរយៈការធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយគ្រឹះស្ថានអប់រំទាំងនេះ ធនាគារ វីង បានប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការភ្ជាប់គម្លាតរវាងការសិក្សាតាមទ្រឹស្តី និងការអនុវត្តការងារដោយផ្ទាល់។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ នឹងជួយឱ្យសិស្សនិស្សិតអាចផ្លាស់ប្តូរទៅកាន់ជីវិតអាជីពរបស់ពួកគេបានយ៉ាងប្រសើរ តាមរយៈការបំពាក់បំប៉ននូវចំណេះដឹងសំខាន់ៗ និងទំនុកចិត្តដើម្បីឱ្យពួកគេមានភាពស្ទាត់ជំនាញក្នុងការបំពេញអាជីពការងារ។
បណ្ឌិត Dmytro Kolechko បានបន្ថែមថា៖ “តាមរយៈកិច្ចសហការនាពេលនេះ យើងមិនគ្រាន់តែជួយរៀបចំលក្ខណៈសម្បត្តិទៅដល់សិស្សនិស្សិតសម្រាប់ការចាប់យកអាជីពការងារប៉ុណ្ណោះទេ យើងក៏នឹងជួយឱ្យពួកគេកសាងទំនុកចិត្តដ៏រឹងមាំ និងប្រកបដោយសមត្ថភាព ដើម្បីក្លាយជាធនធានដឹកនាំដែលមានចក្ខុវិស័យធំធេង និងប្រកាន់ភ្ជាប់នូវសុចរិតភាព។”
គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយផ្អែកលើភាពជោគជ័យដ៏ធំធេងនៃកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍បុគ្គលិកកម្មសិក្សារបស់ធនាគារ វីង ដែលបានដាក់ឱ្យដំណើរការកាលពីខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤។ កម្មវិធីនេះផ្តល់ជូនសិស្សនិស្សិតដែលកំពុងសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ ឱ្យទទួលបាននូវបទពិសោធន៍ការងារដ៏មានតម្លៃ ការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងជំនាញការងារសំខាន់ៗទៀតផង។ ចាប់តាំងពីដាក់ឱ្យដំណើរការ កម្មវិធីនេះបានបណ្តុះបណ្តាលបេក្ខជនដោយជោគជ័យជាង ៦០ នាក់ ហើយក្នុងនោះបេក្ខនារីមានចំនួន ២៥%។
ធនាគារ វីង មានការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការពង្រីកវិសាលភាពកម្មវិធីនេះបន្ថែមទៀតនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ដើម្បីជួយដល់សិស្សនិស្សិតឱ្យបានកាន់តែច្រើនឡើង ក៏ដូចជារួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។
ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ធនាគារ វីង ជាមួយគ្រឹះស្ថានអប់រំឈានមុខទាំងនេះ បានគូសបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏មុតមាំរបស់ ធនាគារ វីង សំដៅលើកកម្ពស់សក្តានុពលយុវជនកម្ពុជា និងការកសាងធនធានអនាគតរបស់ប្រទេសជាតិឱ្យកាន់រឹងមាំ៕

Wing Bank Forms Strategic Alliance with Educational Institutions to Empower Youth
Phnom Penh, July 4, 2024 – Wing Bank has forged a powerful strategic partnership with six of Cambodia’s leading educational institutions to prepare young people for their future careers.
The agreement was signed at Wing Bank Tower with the Institute of Technology of Cambodia, De Montfort University Cambodia, East Asia Management University, Digital Divide Data, Sunrise Institute, and ADITI Academy.
This collaboration is set to provide robust mentorship, internships, and skill-building programs designed to significantly enhance students’ abilities and confidence.
“Young people are Cambodia’s future,” said Dr. Dmytro Kolechko, CEO of Wing Bank. “We’re creating paths to help them succeed.”
By working closely with these educational institutions, Wing Bank is determined to bridge the gap between academic learning and practical experience. This initiative will ensure students transition smoothly into their professional lives, equipped with the essential knowledge and confidence needed to excel in their careers.
“Together, we are not merely preparing students for jobs—we are shaping confident, capable individuals ready to lead with integrity and ambition,” he added.
This initiative builds on Wing Bank’s highly successful Young Winger Development Program, launched in February 2024. The program offers university students invaluable hands-on experience, financial support, and critical job skills. Since its inception, the program has trained more than 60 graduates, with 25% being women.
Wing Bank is committed to expanding the program in 2025 to support even more students and contribute to Cambodia’s development.
Wing Bank’s strategic alliance with these top educational institutions underscores its unwavering commitment to empowering Cambodia’s youth and shaping the nation’s future.