ធនាគារ វីង ផ្តល់ការគាំទ្រសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ការរៀបចំ សន្និសីទមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០២៤
November 19, 2024ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បន្តការយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការចូលរួមលើកស្ទួយវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុតាមរយៈការគាំទ្រសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា រយៈពេលបួនឆ្នាំជាប់ៗគ្នា ក្នុងការរៀបចំសន្និសីទមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ២០២៤នៅក្នុងខេត្តសៀមរាប។
ព្រឹត្តិការណ៍ដែលមានរយៈពេញមួយថ្ងៃនេះទទួលបានអ្នកចូលរួមជាង ៣០០ នាក់ រួមមាន៖ គណៈគ្រប់គ្រងប្រតិបត្តិជាន់ខ្ពស់មកពីស្ថាប័នសមាជិក ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងអ្នកជំនាញអន្តរជាតិ បានមកជួបជុំគ្នាដើម្បីផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹងរបស់ពួកគេ ក៏ដូចជារិះរកមធ្យោបាយដ៏ល្អបំផុត ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមក្នុងវិស័យនេះ។
ប្រធានបទសម្រាប់សន្និសីទឆ្នាំនេះគឺផ្តោតលើ និរន្តរភាព និងបរិយាបន្នមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ៖ បច្ចុប្បន្នភាព និងដំណើរវិវឌ្ឍនៃវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ បានបង្ហាញពីតួនាទីដ៏សំខាន់ដែលគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុរួមចំណែកក្នុងការលើកកម្ពស់កំណើនបរិយាបន្ន និងការអនុត្តប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវដើម្បីដោះស្រាយកំណើនតម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុនៅក្នុងសហគមន៍។
នៅក្នុងកិច្ចការពិភាក្សាដែលជជែកលើប្រធានបទផ្សេងៗគ្នាជាច្រើន អ្នកចូលរួមអាចឈ្វេងយល់ពីមធ្យោបាយច្នៃប្រឌិតដើម្បីជំរុញសិទ្ធអំណាចអ្នកប្រើប្រាស់ ពង្រឹងកិច្ចគាំពារបរិស្ថាន ក៏ដូចជាពន្លឿនការអនុវត្តគម្រោងហិរញ្ញវត្ថុដែលទប់ទល់នឹងការបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ។ ប្រធានបទដ៏មានសារសំខាន់ទាំងនេះ បានគូសបញ្ជាក់ពីវិធីសាស្រ្តដែលវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជាអាចសម្របខ្លួនទៅនឹងបញ្ហាប្រឈមដែលកំពុងកើតមាន ព្រមទាំងពង្រឹងភាពធន់ទៅដល់សេដ្ឋកិច្ចថែមទៀតផង។
រយៈពេល ៤ឆ្នាំ នៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដ៏មានផ្លែផ្កាកន្លងមកនេះ ធនាគារ វីង និងសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា បានធ្វើការរួមគ្នាលើគំនិតផ្តួចផ្តើមផ្សេងៗជាច្រើនដូចជា៖ វគ្គបណ្តុះបណ្តាល សិក្ខាសាលា និងកម្មវិធីកសាងសមត្ថភាពនានា ដែលសកម្មភាពទាំងអស់នេះត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីជួយអភិវឌ្ឍន៍ និងរួមចំណែកភាពរីកចម្រើនវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុរបស់កម្ពុជា។
ការគាំទ្រទាំងនេះនឹងជួយបង្កើនសមត្ថភាពរបស់វិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុរបស់អាជីវកម្មនានា ក៏ដូចជាអតិថិជនទូទៅជាពិសេសពលរដ្ឋរស់នៅតំបន់ដាច់ស្រយាល ដោយបង្កើតបាននូវឱកាសដ៏មានអត្ថន័យសម្រាប់ជំរុញការអភិវឌ្ឍ និងភាពរុងរឿងនៅក្នុងសហគមន៍។
យោងតាមរបាយការណ៍ឆ្នាំ២០២៣ របស់សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា បានបង្ហាញថា វិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុបានផ្តល់ឥណទានប្រមាណ ៥,១២ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ទៅដល់អតិថិជនប្រមាណ ១,៥៧ លាននាក់ ដែលក្នុងនោះ ៥៥ភាគរយគឺជាស្រ្តី ខណៈដែលវិស័យនេះបានផ្តល់ការងារដោយផ្ទាល់ប្រមាណ ២១.៥០០នាក់ ជាមួយទីតាំងការិយាល័យប្រតិបត្តិការចំនួន ៩០៤កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ វឌ្ឍនៈភាពនេះបានជំរុញកំណើនបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ បង្ហាញឱ្យឃើញពីការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមានរបស់វិស័យនេះចំពោះសហគមន៍នៅតាមមូលដ្ឋាន ក៏ដូចជាសេដ្ឋកិច្ចជាតិទាំងមូលផងដែរ។។
កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នាជាមួយសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ធនាគារ វីង កំពុងបោះជំហានទៅមុខជាមួយចក្ខុវិស័យរួមចំណែកកសាងវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុឱ្យមានភាពធន់ ប្រកបដោយបរិយាបន្ន និងនិរន្តរភាពបន្ថែមទៀត ដើម្បីបង្កើតផលវិជ្ជមានដ៏យូរអង្វែងសម្រាប់សហគមន៍ទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា៕

Wing Bank (Cambodia) Plc continues its dedication to fostering Cambodia’s microfinance sector by supporting the Cambodia Microfinance Association (CMA) for the fourth consecutive year, hosting the 2024 Annual Microfinance Conference in Siem Reap province.
This highly anticipated one-day event drew over 300 participants—including senior executives from member institutions, development partners, and international experts—come together to exchange their insights and explore better ways sort out the challenge of the sector.
The theme for this year’s conference, “Sustainable and Inclusive Microfinance: Current Situation and Future Trends of the Sector,” highlighted the pivotal role that microfinance institutions play in promoting responsible and inclusive growth addressing the evolving needs of communities.
In a series of inspiring discussions, participants examined innovative ways to drive consumer empowerment, strengthen environmental stewardship, and accelerate climate finance initiatives. These critical topics highlight how Cambodia’s microfinance sector can adapt to emerging challenges while continuing to support economic resilience.
Over the course of their 4 years of collaboration, Wing Bank and CMA have been working together on various initiatives—including training programs, workshops, and capacity-building activities—all are designed to enhance the growth of Cambodia’s microfinance sector. Together, we are working to build a more resilient, inclusive, and sustainable microfinance sector, creating lasting impact for communities across Cambodia.
This support bolsters the sector’s ability to meet the financial needs of individuals and businesses, especially in underserved areas, creating meaningful opportunities for growth and prosperity.
According to the 2023 report of CMA, the microfinance sector has disbursed USD 5.12 billion in loans to 1.57 million borrowers—55 percent of whom are women—while directly employing over 21,500 staff across 904 offices nationwide. This progress, driving financial inclusion, spotlights the sector’s transformative impact on local communities and the national economy.
Together with CMA, Wing Bank is working toward a vision of a more resilient, inclusive, and sustainable microfinance sector, one that fosters lasting change for communities across Cambodia.