ធនាគារ វីង គាំទ្រក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ដើម្បីជំរុញពាណិជ្ជកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជា
September 16, 2025ធនាគារ វីង បានចូលរួមគាំទ្រវេទិកាពាណិជ្ជកម្មឌីជីថល ដើម្បីជំរុញការប្រើប្រាស់ថ្នាលពាណិជ្ជកម្មអេឡិចត្រូនិក សំដៅពង្រីកវិសាលភាពនៃការនាំចេញផលិតផលក្នុងស្រុកទៅកាន់ទីផ្សារពិភពលោក។
ធនាគារ វីង បានចូលរួមគាំទ្រក្រសួងពាណិជ្ជកម្មក្នុងការរៀបចំវេទិកាពាណិជ្ជកម្មឌីជីថល និងពិព័រណ៍អនឡាញកម្ពុជាលើកទី២ ដែលជាគំនិតផ្តួចផ្តើមដ៏សំខាន់មួយ ក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដើម្បីពន្លឿនពាណិជ្ជកម្មឌីជីថល សំដៅគាំទ្រសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ហើយពង្រីកការនាំចេញផលិតផលកម្ពុជាទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ។
ព្រឹត្តិការណ៍រយៈពេលពីរថ្ងៃនេះ បានរៀបចំធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី ១២-១៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោមប្រធានបទ៖ “ការកសាងអនាគតកម្ពុជាតាមរយៈពាណិជ្ជកម្មឌីជីថល” ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់មន្ត្រីរដ្ឋាភិបាល អ្នកតាក់តែងគោលនយោបាយ និងអ្នកជំនាញមកពីវិស័យពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីពិភាក្សាពីរបៀបដែលពាណិជ្ជកម្មអេឡិចត្រូនិក អាចជួយបង្កើនសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែង និងពង្រីកសក្ដានុពលនៃការនាំចេញរបស់កម្ពុជា។
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ “ពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក មិនគ្រាន់តែជានិន្នាការពេញនិយមសម្រាប់បរិបថនៃការធ្វើអាជីវកម្មបែបថ្មីប៉ុណ្ណោះទេ បច្ចុប្បន្នវាបានប្រែក្លាយជាថ្នាលឌីជីថលដ៏មានឥទ្ធិពលដែលភ្ជាប់អ្នកផលិតទៅកាន់អតិថិជនរបស់ពួកគេដោយផ្ទាល់មិនថានៅក្នុងស្រុក ឬនៅលើពិភពលោកនោះឡើយ។ យើងបានឃើញពីរបៀបដែលអាជីវកម្មនៅក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីរបស់យើង បានផ្លាស់ប្តូរតាមរយៈថា្នលឌីជីថល ហើយខ្ញុំជឿថា សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមផ្សេងទៀត ក៏អាចធ្វើដូចគ្នាដែរ។”
លោក ហោ ប៊ុនថែ បានបន្ថែមថា៖ “នៅធនាគារ វីង យើងបានយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំងក្នុងការគាំទ្រកំណើននេះ ដោយផ្តល់ជូននូវដំណោះស្រាយទូទាត់ឌីជីថលលឿនរហ័ស សុវត្ថិភាព និងងាយស្រួល ដែលធ្វើឱ្យការទិញ-លក់ផលិតផល និងការប្រើប្រាស់សេវាកម្មមានភាពសាមញ្ញដោយគ្រាន់តែចុចពីរ-បីប៉ក់ប៉ុណ្ណោះនៅលើស្មាតហ្វូន។ យើងខ្ញុំសូមលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកផលិតក្នុងស្រុកទាំងអស់ មិនថាបងប្អូនជាកសិករ សិប្បករ ឬសហគ្រិន សូមចាប់យកឱកាសនេះដើម្បីជំរុញកំណើនអាជីវកម្មតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។ អនាគតនៃការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម នឹងត្រូវជំរុញដោយបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ហើយវាបើកចំហសម្រាប់មនុស្សគ្រប់គ្នា។”
របាយការណ៍ស្រាវជ្រាវស្តីពី ការធ្វើពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិកនៅកម្ពុជាឆ្នាំ ២០២៤ ដែលផលិតឡើងដោយក្រុមហ៊ុន Profitence ដោយមានការគាំទ្រពីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និងធនាគារ វីង បានចេញផ្សាយកាលពីដើមឆ្នាំនេះ បានអះអាងថា វិស័យពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិកនៅកម្ពុជា កំពុងមានសន្ទុះយ៉ាងខ្លាំង។ របាយការណ៍នេះ បានរកឃើញថា ទំហំទីផ្សារពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិកនៅកម្ពុជាមានតម្លៃប៉ាន់ប្រមាណ ១,១២ ពាន់លានដុល្លារនៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ ឬប្រហែល ៤% នៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប ហើយត្រូវបានព្យាករណ៍ថានឹងមានអត្រាកំណើនប្រចាំឆ្នាំប្រហែល ១០% ខណៈដែលនៅត្រឹមឆ្នាំ២០២៩ ទំហំទីផ្សារអាចកើនដល់ ១,៨២ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។
កំណើននេះជំរុញដោយការកើនឡើងនៃអ្នកប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិត ក៏ដូចជាការទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថលកាន់តែទូលំទូលាយ តួយ៉ាងប្រព័ន្ធបាគង និង KHQR ដែលផ្តួចផ្តើមឡើងដោយធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា រួមទាំងចំនួនប្រជាជនវ័យក្មេងជាច្រើនដែលមានភាពស្ទាត់ជំនាញក្នុងការប្រើប្រាស់ទីផ្សារឌីជីថល។
Wingmall ដែលជាដៃគូដ៏សំខាន់មួយនៃប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីឌីជីថលរបស់ធនាគារ វីង បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការគាំទ្រម្ចាស់អាជីវកម្មជាច្រើន ដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាព ក៏ដូចជាពង្រីកការលក់ផលិតផលរបស់ខ្លួនទៅកាន់អតិថិជនបានកាន់តែច្រើន។ សព្វថ្ងៃនេះ ផលិតផលជាង ៣០០.០០០ មុខ បានដាក់លក់នៅលើអេប Wingmall ហើយបានក្លាយជាថ្នាលឌីជីថលដែលអាចបំពេញតម្រូវការអតិថិជនបានយ៉ាងទូលំទូលាយ។
គូសបញ្ជាក់ផងដែរថា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ Wingmall ក៏បានដាក់ឱ្យដំណើរការយុទ្ធនាការថ្មីមួយដែលអនុញ្ញាតឱ្យអាជីវករចំណាយត្រឹមតែ ១០០ រៀលប៉ុណ្ណោះក្នុងមួយខែ ដើម្បីដាក់លក់ផលិតផល និងសេវាកម្មរបស់ពួកគាត់នៅលើអេប Wingmall ខណៈដែលគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះជួយដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម និងម្ចាស់អាជីវកម្មខ្នាតតូច ចំណាយតិចបំផុត ហើយអាចបោះជំហានចូលទៅក្នុងទីផ្សារឌីជីថល និងភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយអតិថិជនដ៏ច្រើនសន្ធឹកសន្ធាប់។
ជាមួយគ្នានេះ ធនាគារ វីង ក៏មានការផ្តល់ជូននូវសេវាកម្ចីឌីជីថល និងសេវារំលស់ឌីជីថល ដែលអតិថិជនអាចប្រើប្រាស់សេវាកម្មទាំងនេះក្នុងការបញ្ជាទិញផលិតផលតាមតម្រូវការ ងាយស្រួល មិនមានសម្ពាធហិរញ្ញវត្ថុ ហើយថែមទាំងជំរុញការប្រើប្រាស់ថា្នលពាណិជ្ជកម្មកាន់តែច្រើនថែមទៀត។
ធនាគារ វីង នៅតែប្តេជ្ញាចិត្តផ្តល់ដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថល និងរួមចំណែកត្រួសត្រាយផ្លូវជំរុញនវានុវត្តន៍ពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ដើម្បីផ្តល់នូវដំណោះស្រាយឌីជីថលគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដែលគ្រប់ផ្នែកទាំងអស់នៅក្នុងសង្គមកម្ពុជា មិនថាសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម កសិករ រហូតដល់ក្រុមហ៊ុនធំៗ និងអ្នកប្រើប្រាស់ទូទៅ សុទ្ធតែប្រើប្រាស់បានគ្រប់គ្នា ដើម្បីរីកចម្រើនក្នុងបរិបថសេដ្ឋកិច្ចដែលជំរុញដោយបរិវត្តកម្មឌីជីថល។

Wing Bank Supports Ministry of Commerce to Drive E-Commerce in Cambodia
September 16, 2025Wing Bank backs Digital Trade Forum to boost e-commerce growth and connect local producers to global markets
Wing Bank has partnered with the Ministry of Commerce to organize the 2nd Cambodia Digital Trade Forum and Online Expo, a key initiative in the government’s efforts to accelerate digital trade, empower SMEs, and connect Cambodian products to international markets.
Held on 12–13 September under the theme “Advancing Cambodia’s Future Through Digital Trade,” the two-day event brought together government officials, policymakers, and industry leaders to explore how e-commerce can enhance competitiveness and expand Cambodia’s export potential.
“E-commerce is no longer just a trend—it’s a powerful tool that connects producers directly to their customers, both locally and globally,” said Bunthe Hor, Deputy CEO of Wing Bank. “We’ve seen how businesses in our ecosystem have transformed through digital platforms, and I believe other SMEs can absolutely do the same.”
“At Wing Bank, we’ve invested heavily in supporting this growth by offering fast, secure, and convenient digital payment solutions that make trading products and services as simple as a few taps on a smart phone. We encourage all local producers—whether you’re a farmer, artisan, or entrepreneur—to embrace this opportunity and take your business online. The future of trade is digital, and it’s open to everyone,” he added.
Cambodia’s e-commerce sector is gaining momentum, according to the E-commerce Report 2024 by Profitence, released earlier this year with support from the Ministry of Commerce and Wing Bank. The report valued the market at USD 1.12 billion in 2024—approximately 4% of GDP—and projected nearly 10% annual growth, reaching USD 1.82 billion by 2029. This growth is being driven by increased smartphone and internet usage, broader adoption of digital payment platforms such as Bakong and KHQR, and a young, tech-savvy population embracing digital commerce.
Wingmall, a key partner of Wing Bank’s digital ecosystem, has been empowering merchants to sell their products and expand their reach to a wider customer base. Today, more than 300,000 products are listed on the Wingmall App, making it a platform that caters to a wide range of customer needs.
Recently, Wingmall launched a new campaign allowing merchants to pay only KHR 100 per month to sell their products and services on the app—making it an affordable gateway for SMEs and micro-entrepreneurs to enter the digital marketplace and connect with a large customer base.
Wing Bank has also introduced instant digital loans and digital installment services, boosting consumer spending power and expanding access to the e-commerce space.
From facilitating digital financial services to pioneering e-commerce innovation, Wing Bank continues to evolve as a one-stop digital solutions provider, offering platforms that empower every segment of Cambodian society—from SMEs and farmers to corporates and consumers—to thrive in the digital economy.