ធនាគារ វីង, WingCommerce, អេមរុ រ៉ាយស៍ (Amru) និង សារជីវកម្មសហគមន៍កសិកម្មកម្ពុជា(CACC) សហការជំរុញផលិតកម្មកសិកម្មនិរន្តរភាពនៅកម្ពុជា
February 29, 2024
ឥឡូវនេះកសិករកាន់តែមានភាពងាយស្រួលដោយអាចប្រើប្រាស់ដំណោះស្រាយរួមមួយជាមួយនឹងការទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុ និងការប្រើប្រាស់ទីផ្សារពាណិជ្ជកម្មអនឡាញ ដើម្បីជំរុញមុខរបរកសិកម្ម ក៏ដូចជាលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅរបស់កសិករឱ្យបានកាន់តែប្រសើរ។
ធនាគារ វីង, ផ្សារពាណិជ្ជកម្មអនឡាញ WingCommerce របស់ក្រុមហ៊ុន វីង អ៊ិនធើ ឡូជីស្ទីក ថេកណឡជី, ក្រុមហ៊ុនអេមរុ រ៉ាយស៍ (ខេមបូឌា) ឯ.ក និងក្រុមហ៊ុន សាជីវកម្មសហគមន៍កសិកម្ម កម្ពុជា ម.ក (CACC) បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នាមួយ​ ដើម្បីរួមចំណែកលើកកម្ពស់ផលិតផលកម្មកសិកម្ម ក៏ដូចជាផលិតកម្មស្រូវអង្ករ និងជំរុញកសិកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាពនៅកម្ពុជា។
ពិធីចុះអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នានេះត្រូវបានរៀបចំធ្វើឡើងនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលលើកទី៤ ស្តីពី “កសិកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព” នៅរាជធានីភ្នំពេញនាថ្ងៃទី ២៧-២៨ កុម្ភៈឆ្នាំ២០២៤។ កិច្ចប្រជុំនេះមានការចូលរួមពីភាគីពាក់ព័ន្ធសំខាន់ៗ​ពីវិស័យឯកជន និងមន្រ្តីរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីចូលរួមពិភាក្សាជាមួយនឹងប្រធានបទ “ការអនុវត្តកសិកម្មបុនភាវកម្ម ឆ្ពោះទៅកសិកម្មកាបូនទាប” ដោយមានអ្នកចូលរួមប្រមាណ ៣៥០ នាក់។
លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន វីង អ៊ិនធើ ឡូជីស្ទីក ថេកណឡជី បានលើកឡើងថា៖ “កិច្ចការអាទិភាពរបស់យើងគឺការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដើម្បីភ្ជាប់គម្លាតរវាងភាគីពាក់ព័ន្ធកសិកម្ម និងសេវាកម្មធនាគារឌីជីថល។ ជាមួយគ្នានេះ ថ្នាលឌីជីថល Wingagri  របស់យើងត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីជួយសម្រួលទៅដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធក្នុងវិស័យកសិកម្ម តាមរយៈការផ្តល់ជូននូវដំណោះស្រាយដែលងាយស្រួលប្រើប្រាស់ និងមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់”។
តាមរយៈការចុះអនុស្សរណៈយោគយល់នាពេលនេះ នឹងជួយសម្រួលសហគមន៍កសិករដែលជាសមាជិករបស់ក្រុមហ៊ុនអេមរុ រ៉ាយស៍ និងក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មសហគមន៍កសិកម្ម អាចប្រើប្រាស់ថ្នាលឌីជីថល WingAgri របស់ WingCommerce ដែលជាទីផ្សារពាណិជ្ជកម្មអនឡាញដោយផ្តោតលើផលិតផលកសិកម្ម ដើម្បីពង្រីកសក្តានុពលទីផ្សារឱ្យបានកាន់តែទូលំទូលាយបន្ថែមទៀត។ បន្ថែមលើនេះ សមាជិកសហគមន៍កសិករ ក៏អាចស្នើឥណទានពីធនាគារ វីង រហូតដល់ ១០០ លានរៀល ដោយមិនចាំបាច់មានទ្រព្យបញ្ចាំនោះឡើយ។
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ “ភាពជាដៃគូនេះមិនគ្រាន់តែជាកិច្ចសហការអាជីវកម្មប៉ុណ្ណោះទេ តែគឺជាការប្តេជ្ញាចិត្តដើម្បីបុព្វហេតុរួមចំណែកចំពោះប្រទេសកម្ពុជា។ យើងកំពុងរួមដំណើរជាមួយគ្នាក្នុងការសាបព្រួសគ្រាប់ពូជក្នុងការអនុវត្តកសិកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព រួមជាមួយនឹងការផ្តល់គាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដែលចំាបាច់ ដើម្បីជួយឱ្យអនាគតរបស់កសិករគ្រប់រូបកាន់តែរីកចម្រើន”។
ក្រុមហ៊ុនអេមរុ​ រ៉ាយស៍ បន្តលើកកម្ពស់គំរូកិច្ចសន្យាផ្គត់ផ្គង់ជាមួយកសិករ ​រៀបចំជាមួយសហគមន៍កសិកម្មតាំងពីឆ្នាំ ២០១៣ សម្រាប់ផលិតផលអាហារសរីរាង្គ និងប្រកបដោយនិរន្តរភាព។​ បច្ចុប្បន្ន ការផ្គត់ផ្គង់ស្រូវសរីរាង្គជិត ៣០.០០០តោន គឺផ្គត់ផ្គង់ដោយកសិករប្រមាណជា​​ ៦.០០០ មកពី ៣៥ សហគមន៍កសិកម្ម ដែលរួមមាន ១៦.០០០គ្រួសារមកពីទូទាំង១៦ខេត្តសម្រាប់ការដាំដុះស្រូវ តាមរយៈគម្រោង​ជំរុញទីផ្សារសម្រាប់កសិកម្មខ្នាតតូច (AIMS) សម្របសម្រួលដោយសហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា។
ក្រុមហ៊ុនអេមរុ រ៉ាយស៍ ក៏បានចេញផែនការដើម្បីពង្រីកកិច្ចសហការរបស់ខ្លួនជាមួយ ១៦.០០០ គ្រួសារកសិករ លើផ្ទៃដីដាំដុះប្រមាណ ២៥.០០០ ហិកតានៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ ហើយគ្រោងបង្កើនឱ្យដល់ ១០០.០០០ ហិកតា ជាមួយ ៥០.០០០ គ្រួសារកសិករនៅត្រឹមឆ្នាំ ២០៣០។​
ឧកញ៉ា សុង សារ៉ន អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនអេមរុ រ៉ាយស៍ បានលើកឡើងថា៖ “យើងខ្ញុំពិតជាមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលបានក្លាយជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នា ដើម្បីជំរុញផលិតកម្មកសិកម្ម ក៏ដូចជាផលិតកម្មស្រូវរបស់កម្ពុជា ព្រមទាំងលើកកម្ពស់វិស័យកសិកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាពផងដែរ។ តាមរយៈការគាំទ្រទីផ្សារឌីជីថល ដោយអនុញ្ញាតឱ្យកសិករប្រើប្រាស់ដូចជាថ្នាលឌីជីថល Wingagri និងដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុ​ពីធនាគារ វីង យើងមានគោលបំណងជួយទៅដល់សហគមន៍កសិកម្ម ក៏ដូចជាភាគីពាក់ព័ន្ធនានា ទទួលបានដំណោះស្រាយចាំបាច់ និង​ងាយស្រួលនៅក្នុងដំណើរការខ្សែច្រវាក់តម្លៃកសិកម្ម”។
ក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មសហគមន៍កសិកម្ម ដែលមានក្រុមហ៊ុន អេមរុ រ៉ាយស៍ ​ជាភាគទុនិក​ផងនោះ គឺជាប្រភេទអាជីវកម្មដែលប្រតិបត្តិការផ្តោតលើយន្តការភាពជាដៃគូរដ្ឋ ឯកជន និងអ្នកផលិត ដោយជួយសម្របសម្រួលការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម ការរក្សាទុក និងការគ្រប់គ្រងដំណាំកសិកម្មដែលទទួលបានពីកសិករ, សហករណ៍កសិកម្ម, និងពីក្រុមអ្នកផលិតកម្មកសិកម្មតាមកិច្ចសន្យា។
លោក កាន់ គន្ធី នាយកគ្រប់គ្រងក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មសហគមន៍កសិកម្មកម្ពុជា បានលើកឡើងថា​៖ “តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ យើងកំពុងផ្តល់លទ្ធភាពទៅដល់កសិករអាចទទួលបានដំណោះស្រាយទំនើបៗដូចជា ថ្នាលឌីជីថល Wingagri និងការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដ៏សំខាន់ពីធនាគារ វីង។ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នានេះ គឺជាសក្ខីភាពមួយចំពោះការយកចិត្តទុកដាក់របស់យើងក្នុងការជំរុញវិស័យកសិកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងនាំមកនូវភាពចម្រុងចម្រើនទៅដល់សិករគ្រប់រូប”។
ការនាំចេញអង្កររបស់កម្ពុជាទៅកាន់ទិផ្សារអន្តរជាតិបានបង្ហាញការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ដោយសម្រេចបាន ៦៩០.០០០ តោន ដោយគិតចាប់ពីឆ្នាំ២០១៩ ដល់ឆ្នាំ២០២៣។ នេះបើយោងតាមទិន្នន័យដែលបានបង្ហាញនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលលើកទី៤ស្តីពី “កសិកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព” ដែលបានរៀបចំធ្វើឡើងកាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤។ ទិន្នន័យបានឆ្លុះបញ្ជាំងពីគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងដំណើរឆ្ពោះទៅអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចដែលផ្តោតលើការធ្វើកសិ-ពាណិជ្ជកម្ម សំដៅកៀរគរប្រភពទុនពីកំណើនតម្រូវការចំពោះអាហារសរីរាង្គប្រកបដោយនិរន្តរភាព ដែលផលិតផលប្រភេទនេះនៅទូទាំងពិភពលោកមានតម្លៃដល់ទៅ ២០០​ ពាន់លានដុល្លារនៅក្នុងឆ្នាំ​២០២១ ហើយត្រូវបានព្យាករណ៍ថានឹងមានអត្រាកំណើនប្រចាំឆ្នាំប្រហែល ១៣% ពីឆ្នាំ២០២២ ដល់ឆ្នាំ២០៣០។
កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នានាពេលនេះបង្ហាញពីការបោះជំហានដ៏សំខាន់ឆ្ពោះទៅរកការលើកកម្ពស់វិស័យកសិកម្មរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ជំរុញនិរន្តរភាព និងជួយសម្រួលដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់នៅក្នុងខ្សែច្រវាក់តម្លៃកសិកម្ម។ ការធ្វើសមាហរណកម្មបច្ចេកវិទ្យា និងដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុដែលងាយស្រួលប្រើប្រាស់នឹងជួយត្រួសត្រាយផ្លូវ ដើម្បីជំរុញកំណើនផលិតកម្មកសិកម្ម ក៏ដូចជាបន្ថែមការយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះបញ្ហាបរិស្ថានលើវិស័យកសិកម្មនៅកម្ពុជាផងដែរ៕

February 29, 2024Farmers now have convenient access to a one-stop solution, providing financial and digital marketplaces, to enhance their farming businesses and improve their livelihoods.
Phnom Penh, February 28, 2024 – Wing Bank, WingCommerce, Amru Rice, and Cambodian Agriculture Cooperative Corporation Plc (CACC) have signed a Memorandum of Understanding to enhance rice production and promote sustainable agriculture in Cambodia.
The MoU was signed during the 4th Sustainable Agriculture Summit in Phnom Penh, held on 28th February 2024. This pivotal event brought together influential stakeholders from the private sector and the government for discussions on Regenerative Agriculture for Agro-Environmental Sustainability of Intensive Agricultural Systems in Cambodia, attracting around 350 participants.
Manu Rajan, CEO of Wing Inter Logistic Technologies Co., Ltd, said, “Our focus is on leveraging technology to bridge the gap between agriculture stakeholders and digital banking services. The ‘Wingagri’ platform is designed to empower stakeholders in the agriculture sector by providing efficient and accessible solutions.”
This transformative partnership allows Amru Rice and CACC, along with their members as agricultural cooperatives and farmers, to utilize the Wingagri Platform, expanding their market reach nationwide and securing financial aid up to 100 million Riels from Wing Bank without the need for collateral to ease and boost their farming production.
“This partnership is not merely a business collaboration; it is a commitment to the heart of Cambodia. We’re sowing the seeds of sustainable practices, and with the right financial support, we’re nurturing a future where every farmer thrives,” stated Hor Bunthe, Deputy CEO of Wing Bank.
Amru Rice consistently promotes a supply-by-contract model with farmers organized under Agricultural Cooperatives since 2013, focusing on organic and sustainable food products. Nearly 30,000 metric tons of organic rice are supplied by 6,000 farmers in about 35 cooperatives, with an additional engagement of 16,000 households across 16 provinces for sustainable rice cultivation via the AIMS project in coordination with the Cambodian Rice Federation.
The company plans to scale up its efforts by cooperating with 16,000 families over 25,000 hectares by 2024 and reaching 100,000 hectares with 50,000 families by 2030.
Okhna Song Saran, Chairman and CEO of Amru Rice, said, “We are delighted to be part of this collaborative effort to boost Cambodia’s rice production and promote sustainable agriculture. Through digital marketplace support, accessing platforms like Wingagri, and financial solutions from Wing Bank, we aim to empower agricultural cooperatives and stakeholders in the agricultural value chain.
Cambodian Agriculture Cooperative Corporation Plc, with Amru Rice as a shareholder, operates on a Public Private Producer Partnership concept, facilitating the trade, storage, and management of agricultural crops procured from farmers, cooperatives, and contract farming agreements.
“Through this partnership, we are enabling access to cutting-edge solutions like the Wingagri Platform and vital financial aid from Wing Bank,” said, Kann Kunthy, Managing Director of CACC. “This collaborative effort is a testament to our dedication to advancing sustainable agriculture and ensuring the prosperity of every farmer.”
Cambodia’s rice exports surged, reaching 690,000 metric tons between 2019 and 2023. Disclosed at the 4th Sustainable Agriculture Summit on February 28, 2024, this data reflects the country’s shift towards an agribusiness-focused economy, capitalizing on the global demand for organic and sustainable food, valued at USD 200 billion in 2021 and projected to grow by 13% annually until 2030.
This collaborative effort signifies a significant stride towards enhancing Cambodia’s agricultural landscape, fostering sustainability, and empowering stakeholders across the agriculture value chain. The integration of technology and accessible financial solution will pave the way for a thriving and environmentally conscious rice production industry.