សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា ទទួលស្គាល់ធនាគារ វីង ជាស្ថាប័នឆ្នើមក្នុងការរួមចំណែកសង្គម
January 17, 2024ធនាគារ វីង ឈ្នះពានរង្វាន់ លើកកម្ពស់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ និងផ្តល់ផលជាវិជ្ជមានទៅដល់សង្គម ពីសភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា សម្រាប់ការរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មក្នុងការផ្តល់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុទៅដល់ស្ត្រី និងយុទ្ធនាការបោសសម្អាតមីន។
ក្នុងកម្មវិធីប្រគល់ពានរង្វាន់ទំនួលខុសត្រូវសង្គមឆ្នើមប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ របស់សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា ធនាគារ វីង ត្រូវបានទទួលស្គាល់ចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុទៅដល់ស្ត្រី និងយុទ្ធនាការរៃអង្គាសថវិកាសម្រាប់ការបោសសម្អាតមីន ដោយទទួលបានពានរង្វាន់ “ការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ និងផ្តល់ផលជាវិជ្ជមានទៅដល់សង្គម”។
លោក Travis Mitchell នាយកប្រតិបត្តិនៃសភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា បានអបអរសាទរដល់ធនាគារ វីង ចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងចំពោះសង្គម ដោយលោកបានមានប្រសាសន៍ថា៖ “សូមអបអរសាទរធនាគារ វីង ដែលបានឈ្នះពានរង្វាន់ទំនួលខុសត្រូវសង្គមឆ្នើមប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ ពីសភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា។ ការរួមចំណែកជាវិជ្ជមានរបស់ធនាគារ វីង ទៅដល់ផ្នែកដែលត្រូវការជំនួយ គឺពិតជាគួរឲ្យស្ងើចសរសើរណាស់។ យើងសង្ឃឹមថាគំនិតផ្តួចផ្តើមសប្បុរសធម៌បែបនេះនឹងកើតមានជាបន្តបន្ទាប់ទៀត ដែលមានក្រុមហ៊ុនធំៗដូចជាធនាគារ វីង ជាដើម បានរួមចំណែកយ៉ាងវិជ្ជមានដល់សហគមន៍”។
ពានរង្វាន់ទំនួលខុសត្រូវសង្គមឆ្នើមប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ របស់សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា ដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់ទំនួលខុសត្រូវសង្គមនៅក្នុងសហគមន៍របស់សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា និងសង្គមទាំងមូល។ ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ពានរង្វាន់មានគោលបំណងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គម ដោយទទួលស្គាល់ក្រុមហ៊ុន និងរូបវន្តបុគ្គល ដែលបង្ហាញពីស្មារតីទទួលខុសត្រូវខ្ពស់ក្នុងប្រតិបត្តិការរបស់ពួកគេ។ នៅឆ្នាំ ២០២៣ សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជាបានផ្តល់ពានរង្វាន់ទំនួលខុសត្រូវសង្គមចំនួនប្រាំប្រភេទសំខាន់ៗដែលមានដូចជា៖ ពានរង្វាន់ផ្តល់ផលជាវិជ្ជមានដល់សង្គម ពានរង្វាន់បរិយាបន្នឌីជីថល ពាន់រង្វាន់ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ពានរង្វាន់ច្បាប់(ជំនួយផ្នែកច្បាប់) និងពានរង្វាន់អប់រំ។
លោក ហាន ប៉េងក្វាន អគ្គនាយកនៃធនាគារ វីង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ធនាគារ វីង ប្រកាន់យកទំនួលខុសត្រូវសង្គមជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃអាជីវកម្មរបស់យើងខ្ញុំ យើងចាត់ទុកពានរង្វាន់ទាំងពីរនេះថាជាសក្ខីភាព និងការទទួលស្គាល់សម្រាប់ការរួមចំណែករបស់ធនាគារយើងដល់សង្គម”។ “យើងប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការក្លាយជាស្ថាប័នដែលមានទំនួលខុសត្រូវសង្គម និងសូមថ្លែងអំណរគុណដល់សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា ដែលបានទទួលស្គាល់ និងកោតសរសើរចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងឥតឈប់ឈររបស់យើងក្នុងការលើកកម្ពស់ទំនួលខុសត្រូវសង្គម។”
នៅឆ្នាំនេះ ធនាគារ វីង បានទទួលពានរង្វាន់ចំនួនពីរ ពីកម្មវិធីពានរង្វាន់ទំនួលខុសត្រូវសង្គមឆ្នើមប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ របស់សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា។ ពានរង្វាន់ទីមួយ សម្រាប់កម្មវិធីចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ដែលបានទទួលស្គាល់ពីភាពជោគជ័យនៃ “សិក្ខាសាលាហិរញ្ញវត្ថុភ្នាក់ងារវីង” ដែលធ្វើឡើងនៅ២៥រាជធានីខេត្ត ដោយបំពាក់បំប៉នចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុសំខាន់ៗដល់បណ្តាញវីង ជាង ៤,000 នាក់។ ពានរង្វាន់ទីពីរជា ពានរង្វាន់ផ្តល់ផលជាវិជ្ជមានដល់សង្គម ដែលទទួលបានតាមរយៈ “យុទ្ធនាការ៤,000 រៀល ដើម្បីបោសសម្អាតមីននៅកម្ពុជា” ដែលធ្វើឡើងដោយមានការសហការជាមួយសភាពាណិជ្ជកម្មម៉ាឡេស៊ីនៅកម្ពុជា និងកាសែតខ្មែរថាមស៍។ យុទ្ធនាការនេះ លើកទឹកចិត្តដល់សប្បុរសជនក្នុងការបរិច្ចាគថវិកា ដើម្បីគាំទ្រដល់បេសកកម្មរបស់អាជ្ញាធរកំចាត់មីនកម្ពុជាក្នុងការធ្វើឲ្យកម្ពុជាគ្មានមីននៅឆ្នាំ ២០២៥។
ធនាគារ វីង ទទួលស្គាល់ការរួមចំណែកដល់ការលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជន និងសុខុមាលភាពជារួមរបស់សង្គម។ ការប្តេជ្ញាចិត្តនេះត្រូវបានបង្ហាញតាមរយៈការរៀបចំ និងការគាំទ្រសកម្មភាពទំនួលខុសត្រូវសង្គមជាច្រើនជារៀងរាល់ឆ្នាំ រួមទាំងការរៃអង្គាសថវិកាសម្រាប់មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរនៅខេត្តសៀមរាប ភាពជាដៃគូជាមួយមជ្ឈមណ្ឌលធុរកិច្ច “តេជោ” និង សហគ្រិនខ្មែរ ដើម្បីជួយទៅដល់ការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មថ្មី ការផ្តល់ការគាំទ្រដល់អង្គការ Smile Cambodia ក្នុងការផ្តល់ការវះកាត់ដោយឥតគិតថ្លៃដល់អ្នកជំងឺដែលមានមាត់ឆែប និងបញ្ហាក្រអូមមាត់ កិច្ចសហការជាមួយសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាអំពីការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទាន និងប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម និងផ្តល់ការឧបត្ថម្ភគាំទ្រដល់ Happy Football Cambodia Australia (HFCA) ដើម្បីលើកកម្ពស់ការចូលរួមរបស់យុវជនក្នុងវិស័យកីឡាជាដើម៕

Wing Bank wins Financial Literacy and Social Impact Awards from AmCham Cambodia for its contributions to the noble cause of Women’s Financial Literacy and Landmine clearing.
During the prestigious AmCham Cambodia CSR Excellence Award Dinner 2023, Wing Bank was honored for its remarkable efforts in driving financial literacy among women and fundraising for landmine clearing, receiving accolades in “the Financial Literacy and Social Impact categories.”
Travis Mitchell, Executive Director of AmCham Cambodia, congratulated Wing Bank on their well-deserved recognition, stating, “Congratulations to Wing Bank for being honored as one of the winners of the AmCham CSR Excellence Award 2023. The bank’s dedication to conducting socially impactful projects that contribute positively to areas in need of attention is commendable. We anticipate the continuation of such benevolent initiatives by major companies like Wing Bank, furthering positive contributions to the community.”
The AmCham CSR Excellence Award plays an important role in promoting corporate social responsibility within the AmCham community and society at large. Annually, the awards aim to raise awareness about CSR, recognizing companies and individuals who demonstrate a strong sense of responsibility in their operations. In 2023, AmCham is offering CSR Awards in five crucial categories: Social Impact, Digital Inclusion, Financial Literacy, Law (for pro-bono work), and Education.
“Holding social responsibility as the foundation of its business, Wing Bank views these two awards as a testament and recognition of the bank’s contributions,” said Han Peng Kwang, Chief Executive Officer of Wing Bank. “We are dedicated to being a socially responsible institution and extend our gratitude to AmCham for acknowledging and appreciating our ongoing efforts in advancing corporate social responsibility.”
This year, Wing Bank received two awards from the AmCham CSR Excellence Award 2023. The first award, as a co-runner for Financial Literacy, recognized the success of the “Wing Agent Financial Workshop” conducted in 25 cities, empowering over 4,000 Wing networks by equipping them with essential financial knowledge. The second award, for Social Impact, acknowledges the “4,000 Riel Landmine-Free Campaign” conducted in collaboration with the Malaysia Business Chamber of Cambodia and Khmer Times. The campaign encourages donations to support the Cambodia Mine Action Authority’s mission to make Cambodia landmine-free by 2025.
Wing Bank acknowledges its duty to contribute to the daily improvement of people’s lives and the overall well-being of society. This commitment is demonstrated through the organization and support of numerous CSR activities every year, including fundraising for Angkor Hospital for Children in Siem Reap, partnerships with Techo Startup Center and Khmer Enterprise to nurture startups, support for Smile Cambodia in providing free surgeries for patients with cleft lips and palates, collaboration with the Cambodia Chamber of Commerce to educate SMEs across Cambodia on financing and business operations, and sponsorship of Happy Football Cambodia Australia (HFCA) to promote youth participation in sports and more.