អតិថិជនរបស់ផ្សារខេមបូឌាត្រេដ អាចប្រើប្រាស់សេវាកម្មទូទាត់ប្រាក់របស់វីងជាផ្លូវការបានហើយ។
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ៣០ ខែសីហាឆ្នាំ ២០២១៖ ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​បានចុះហត្ថលេខាជាផ្លូវការលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នាជាមួយ​ធនាគារ​វីង​ ក្នុងគោលបំណងតភ្ជាប់ប្រព័ន្ធទូទាត់ប្រាក់តាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិករបស់ធនាគារវីង សម្រាប់ទូទាត់ប្រតិបត្តិការលើផ្សារខេមបូឌាត្រេដរបស់ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ដើម្បីបង្កភាពងាយស្រួល ឆាប់រហ័ស និងមានសុវត្ថិភាព​ជូនដល់អតិថិជន និងសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមកម្ពុជា និងសហការក្នុងការផ្តល់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលក្នុងការបង្កើនសមត្ថភាព និងចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុបែបឌីជីថលសម្រាប់សហគា្រសធុនតូច និងមធ្យម​នៅកម្ពុជា។ អនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ត្រូវបានចុះហត្ថលេខានៅទីស្តីការក្រសួងពាណិជ្ជកម្មនៅព្រឹកថ្ងៃនេះ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម​ ប៉ាន សូរស័ក្តិ​ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និង អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល នៃក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់គ្រុប។
ឯកឧត្តម​ ប៉ាន សូរស័ក្តិ​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​៖ “ការចុះហត្ថលេខា​លើ​
អនុស្សរណៈ​យោគយល់​នេះ ​នឹង​ក្លាយ​ជា​ព្រឹត្តិការណ៍​ពិសេស​មួយ​ក្នុង​ការ​ឆ្ពោះទៅមុខនៃភាពជាដៃគូរវាងរដ្ឋ និងឯកជន​ជាពិសេស​ជាមួយ​ធនាគារវីង ដើម្បី​ជួយ​ដល់​សហគ្រាស​ធុន​តូច និង​មធ្យមនៅ​កម្ពុជា ​ដើម្បី​បង្កើន​ឱកាស​សេដ្ឋកិច្ច​តាម
រយៈ​ការលក់​ផលិតផល​ដែល​ផលិត​នៅ​កម្ពុជា​ទៅ​ឱ្យ​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ក្នុង​ស្រុក និងក្រៅប្រទេស​ ឬក៏ដៃគូអាជីវកម្មផ្សេងៗ មិន​ថា​លោកអ្នក​នៅ​ទីណា​ក៏​ដោយ លោកអ្នក​អាចប្រើប្រាស់​ផលិតផល​ខ្មែរបានដែរ​។”
ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានដាក់ដំណើរការសាកល្បងផ្សារអេឡិចត្រូនិកខេមបូឌាត្រេដ សម្រាប់ការចុះឈ្មោះបឋមដោយសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម នៅពាក់កណ្តាលខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមនៅកម្ពុជា អាចប្រើប្រាស់ថ្នាលបច្ចេកវិទ្យារួមមួយ (មានទាំងប្រព័ន្ធទូទាត់ប្រាក់ និងប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូនផងដែរ) ក្នុងការ
នាំចេញផលិតផលកម្ពុជា និងពង្រើកទីផ្សារកាន់តែទូលំទូលាយជាងមុនទាំងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងក្រៅប្រទេស។
ពីធីសម្ពោធជាផ្លូវការផ្សារអេឡិចត្រូនិកខេមបូឌាត្រេដនឹងត្រូវរៀបចំក្នុងពេលដ៏ខ្លីខាងមុខនេះ។
ផ្សារអេឡិចត្រូនិកខេមបូឌាត្រេដនេះ គឺជាផ្នែកមួយយ៉ាងសំខាន់របស់គម្រោង Go4eCAM ដែលទទួលបានការគាំទ្រ
ហិរញ្ញប្បទានពីកម្មវិធីពង្រឹងក្របខណ្ឌសមាហរណកម្មពាណិជ្ជកម្ម (EIF)។ ផ្សារខេមបូឌាត្រេដនេះត្រូវបានផ្តួចផ្តើម​បង្កើត និងគ្រប់គ្រងដោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ដែលមានគោលបំណងបង្កើនឱកាសសេដ្ឋកិច្ចដល់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម ដើម្បីចូលរួមក្នុងពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក និងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល។
លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយក​នៃ​ធនាគារ​វីង​ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ភាព​ជា​ដៃគូ​នេះ​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​យើង​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុង​ការអភិវឌ្ឍ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ នៅ​កម្ពុជា​ដោយ​ប្រើ​ការទូទាត់​ប្រាក់​តាម​ឌីជីថល​។ ការទូទាត់​តាម​ឌីជីថល​កំពុង​មាន​ការពេញនិយម​នៅ​ជុំវិញ​ពិភព​លោក​ដោយសារ​ភាពងាយស្រួល​ និង​ មាន​សុវត្ថិភាព​។”
ធនាគារវីង​ ដែលត្រូវបានគេស្គាល់យ៉ាងទូលំទូលាយចំពោះកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង មានមុខងារច្រើន និងភ្នាក់ងារវីងដែលមានជិត ១០.០០០ កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ហើយផ្តល់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុជារៀងរាល់ថ្ងៃ។ នៅឆ្នាំ ២០២០ ធនាគារវីង បាន​ធ្វើ​ការជាមួយសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ជាង ២.៤០០ ដោយ​ផ្តល់​សេវាកម្មប្រមូល និង​ ទូទាត់ប្រាក់។
បន្ថែមពីនេះផងដែរ ធនាគារវីង ក៏នឹងពង្រឹងចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុបែបឌីជីថល ដល់សមាជិកសហគ្រាសធុនតូច និង មធ្យម របស់​ផ្សារខេមបូឌាត្រេដ ដោយរៀបចំឲ្យមានជាការបណ្តុះបណ្តាលដោយឥតគិតថ្លៃ និងសកម្មភាពកសាងសមត្ថភាព ផ្សេងៗ​ជាច្រើន​។ ជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និងធនាគារវីង នឹងធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីជំរុញពាណិជ្ជកម្មបែបឌីជីថល និងការទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថលនៅកម្ពុជា៕

Phnom Penh, 30 Aug 2021: The Ministry of Commerce signed the Memorandum of Understanding on system integration of CambodiaTrade marketplace of the Ministry of Commerce and payment system of Wing Bank (Cambodia) Plc to make it convenient, fast and secure for customers and small and medium enterprises (SMEs) and collaborate to provide digital finance capacity building and knowledge training for SMEs in Cambodia. The MoU was signed at the Ministry of Commerce this morning and presided by Excellency PAN Sorasak, Minister of Commerce and Neak Okhna Kith Meng, Chairman of Royal Group of Companies.
“The signing of this MoU marks a special event in our cooperation with private sectors, in particular Wing Bank, to assist Cambodian SMEs to increase the economic opportunities by selling Cambodian-made products to both domestic and cross-border consumers and business partners, regardless of where you are, you can access Cambodian products,” said H.E. PAN Sorasak, Minister of Commerce.
The ministry rolled out CambodiaTrade for pre-registration by SMEs in mid-June 2021 by providing them with a fully integrated platform that allows them to reach a broader market in Cambodia and overseas, granting them access to the growing global digital economy.
CambodiaTrade marketplace is an important part of the Go4eCAM project which is implemented under financial support from the Enhanced Integrated Framework. The marketplace is an initiative from the Ministry of Commerce with the objective to increase economic opportunity for SMEs in participating in e-commerce and digital economy.
“This partnership allows us to contribute to the development of SMEs in Cambodia using digital payments,” said Mr. Han Peng Kwang, Wing Bank’s Chief Executive Officer. “Digital payments are becoming increasingly popular around the world due to their ease and security.”
Wing Bank, widely known for its multi-function Wing Money App, and the omnipresence of its Wing Cash Xpress outlets with nearly 10,000 across Cambodia providing financial service every day. In 2020, Wing Bank had been working with more 2,400 SMEs for collection and disbursement service.
Wing Bank will also extend its digital financial literacy to SME members of CambodiaTrade by hosting free training and capacity building activities. Together, the Ministry of Commerce and Wing Bank will work to boost digital commerce and digital payment in Cambodia.