ភ្នាក់ងារវីងរូមគ្នាម្តងទៀតដើម្បីជួយសហគមន៍អំឡុងពេលជំងឺកូវីដ ១៩
ទទួលបានព័ត៌មានថ្មីៗ ពីធនាគារ វីង!, វីង ដើម្បីសហគមន៍ក្នុងអំឡុងពេលមានជំងឺរាតត្បាតកូវីដ ១៩ នេះ ភ្នាក់ងារវីងទូទាំងប្រទេសបានរួមគ្នាបរិច្ចាគនូវធនធានផ្ទាល់ខ្លួនម្តងទៀតហើយដើម្បីជួយសហគមន៍ ។
ខណៈពេលដែលជំងឺរាតត្បាតនៅតែបន្តជះឥទ្ធិពលដល់ប្រទេសកម្ពុជា ភ្នាក់ងារវីងនៅទូទាំងប្រទេសបានរួបរួមគ្នាម្តងទៀតហើយ ដោយបរិច្ចាគនូវធនធានផ្ទាល់ខ្លួន ដើម្បីគាំទ្រដល់សហគមន៍មូលដ្ឋានដែលកំពុងជួបការលំបាកក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ។
អ្នកស្រី តាន់ សៀកលៀង មានអាយុ ៣០ ឆ្នាំ រស់នៅសង្កាត់ស្ទឹងមានជ័យ ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញបានរៀបចំអង្ករ ៣០០ គីឡូក្រាម ព្រមទាំងត្រីខកំប៉ុង និងទឹកត្រី នៅពីមុខហាងវីងរបស់គាត់ដើម្បីចែកជូនដល់សហគមន៍ ដែលភាគច្រើន ជាកម្មករសំណង់ និងអ្នករើសអេតចាយ។ អ្នកស្រី សៀកលាង បានឲ្យដឹងថា៖“ ការចូលរួមរបស់ខ្ញុំគឺមិនច្រើនទេ ប៉ុន្តែវានឹងជួយកាត់បន្ថយបន្ទុកដល់គ្រួសាររបស់ពួកគេបានខ្លះៗ។ ម្តាយខ្ញុំ និងខ្ញុំបានរស់នៅទីនេះជិត ៣០ ឆ្នាំហើយ។ យើងចង់ជួយអ្នកជិតខាងរបស់យើង” ។
នៅភាគឦសាននៃប្រទេសកម្ពុជាឯណោះវិញ លោកស្រី មូ ស៊ីវតាន មានអាយុ ៣៨ ឆ្នាំ ជាម្ចាស់ហាងវីង យីហោ ថៃ ឆាង ក្នុងខេត្តរតនគិរី បានចែកអាហារដល់អ្នកខ្វះខាត និងអ្នកធ្វើការងារនៅមណ្ឌលចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ ១៩។ លោកស្រី ស៊ីវតាន បានមានប្រសាសន៍ថា៖“ នេះជាស្មារតីនៃការចែករំលែកដល់សហគមន៍។ ឥឡូវនេះ ខ្ញុំកំពុងបបួលបងប្អូនឲ្យចូលរួមកិច្ចការសប្បុរសនេះបន្ថែមទៀត។
លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ អគ្គនាយកនៃធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានមានប្រសាសន៍ថា៖“ សាមគ្គីភាពមានសារសំខាន់ក្នុងការជំនះនូវការលំបាកដែលកើតឡើងនៅក្នុងស្ថានភាពវិបត្តិបែបនេះ។ យើងមានមោទនភាពណាស់ដែលភ្នាក់ងាររបស់យើងជាច្រើនបានចូលរួមក្នុងសកម្មភាពសប្បុរសធម៌បែបនេះម្តងទៀត។ សកម្មភាពសប្បុរសធម៌របស់ពួកគេនឹងជម្រុញអ្នកជិតខាងរបស់ពួកគេឱ្យចូលរួមផងដែរ ។””
លោក ស៊ុ្រន ឈាងស្រេង នាយកគ្រប់គ្រងអាជីវកម្មទីផ្សារអតិថិជននៃធនាគារ វីង បានសង្កេតឃើញនូវការចូលរួមវិភាគទានសប្បុរសធម៌ពីភ្នាក់ងារវីងជាច្រើននៅទូទាំងប្រទេសនៅពេលពួកគេចែកចាយសកម្មភាពទាំងនោះតាមអ៊ីនធើណែត។
លោក ឈាងស្រេង មានប្រសាសន៍ថា៖“ យើងបានឃើញមានភ្នាក់ងារនៅខេត្តបាត់ដំបង បន្ទាយមានជ័យ កំពង់ឆ្នាំង មណ្ឌលគីរី និងខេត្តដទៃទៀត បានជួយគាំទ្រសហគមន៍របស់ពួកគេ ។ យើងបានស្នើពួកគេឲ្យគោរពតាមវិធានការសុវត្ថិភាពដោយពាក់ម៉ាស រក្សាគម្លាតសុវត្ថិភាពសង្គម និងឈរតាមស្លាកសញ្ញាសុវត្ថិភាពនៅពេលពួកគេធ្វើកិច្ចការសប្បុរសធម៌” ។
ក្នុងគ្រាដ៏លំបាកនេះ វីងក៏មិនយកថ្លៃសេវាសម្រាប់ការផ្ទេរប្រាក់ពីវីងទៅវីងដោយប្រើកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីងហើយអនុញ្ញាតឲ្យផ្ទេរប្រាក់បានរហូតដល់ ២០.០០០ ដុល្លារ ក្នុង១ថ្ងៃ។ នេះនឹងផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់ក្នុងការផ្ញើប្រាក់ទៅគ្រួសាររបស់ពួកគេហើយនឹងកាត់បន្ថយការធ្វើដំណើរក្នុងពេលមានជំងឺកូវីដ ១៩ នេះ។
ចំណែក វីងម៉លក៏កំពុងផ្តល់សេវាកម្មដឹកជញ្ជូនឥតគិតថ្លៃដល់អាជីវករដែលកំពុងជួបការលំបាកនិងអ្នកដែលត្រូវការទិញអាហារ គ្រឿងទេស និងទំនិញចាំបាច់តាមរយៈកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង ។
ប្រជាជនក៏អាចប្រើកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីងដើម្បីទូទាត់ការចំណាយផ្សេងៗដោយមិនចាំបាច់ធ្វើដំណើរឆ្ងាយ សម្រាប់សេវាកម្មសំខាន់ៗដូចជា៖ ការទូទាត់ថ្លៃទឹកភ្លើង បញ្ចូលទឹកប្រាក់ទូរស័ព្ទ ការទូទាត់ជាមួយសេវាកម្មដឹកជញ្ជូន និងអាជីវកម្មផ្សេងៗ៕

Stay Ahead with Wing Bank News!, Wing for GoodWing Cash Xpress Agents nationwide have returned to their old ways as they go help local communities by making personal donations during the pandemic.
As the pandemic continues to adversely affect Cambodia, Wing Cash Xpress agents nationwide have once more united to make personal donations and support local communities to make ends meet.
Tann SeakLeang, 30, from Steung Meanchey district in Phnom Penh, provided donations including 300 kilograms of rice, as well as fish cans, and fish sauce from her kiosk. Most of the members of her community are construction workers and scavengers. “My contribution is not that much but it will help reduce the burden on their families. My mum and I have been living here for nearly 30 years now. We want to help our neighbors,” she said.
In the Northeast of Cambodia, Mou Siv Tan, 38, the owner of Thai Chhang Wing outlet in Ratanakiri province has distributed two sets of meal boxes, one for the needy and another for vaccination centres. “It is in spirit of sharing to community. Now I am asking more of my relatives to join this charitable cause,” she said.
“Solidarity is critical in overcoming difficulties arising from such crisis situations,” said Manu Rajan, CEO of Wing Bank (Cambodia) Plc. “We are very proud that many of our agents have made such inspiring contributions again. Their generous acts will hopefully lead their neighbors to step up and follow suit.”
Chheangsreng Srun, Chief Consumer Business Officer of Wing, has been keeping tabs on generous contributions from Wing agents across the Kingdom as they share stories online.
“We have seen many agents in Battambang, Banteay Meanchey, Kampong Chhnang, Mondulkiri and other provinces making donations to support their nearby communities,” he said. “We asked them to adhere to health safety procedures including wearing a facemask, maintain social distance and follow the safety marks as they give back.”
During this difficult moment, Wing has also waived off money transfer fees for all Wing to Wing transactions using the Wing App and increased the daily money transfer limits to $20,000. This will make it easier for all Cambodians to send money to their families and will reduce travel during the pandemic.
WingMall is also providing free delivery service to the struggling merchants and also to those who purchase food, groceries and essential commodities via the Wing Money App.
People can also make instant digital payments through the app for essential services such as utility payments, phone top-ups, payments to merchants and delivery services.