ធនាគារ វីងទទួលបាន “ពានរង្វាន់និយោជកឆ្នើម” លើផ្នែកថែទាំបុគ្គលិក
January 24, 2022ធនាគារ វីង ត្រូវបានទទួលស្គាល់ចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ខ្លួនក្នុងការលើកកម្ពស់សុខុមាលភាព និងការអភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈរបស់បុគ្គលិកក្នុងអំឡុងពេលជំងឺកូវីដ-១៩។
ក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់គ្រុប និងធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានឈ្នះ “ពានរង្វាន់និយោជកឆ្នើម” ពី World HRD Congress ក្នុងពិធីប្រចាំឆ្នាំលើកទី ១២ នៅប្រទេសសិង្ហបុរី សម្រាប់ការគាំទ្រជានិច្ចជាកាលដល់និយោជិតក្នុងឆ្នាំ ២០២១។
លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយកនៃធនាគារវីង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “បុគ្គលិក គឺជាចំណុចខ្លាំងបំផុតរបស់យើង ហើយគោលដៅរបស់យើងក្នុងការផ្តល់នូវផលិតផល និងសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុដែលមានគុណភាពខ្ពស់ គឺអាចធ្វើទៅបានដោយសារការខិតខំប្រឹងប្រែង និងជំនាញរបស់បុគ្គលិកទាំងអស់គ្នា។ យើងប្តេជ្ញាពង្រឹង និងបង្កើតគំនិតផ្តួចផ្តើមនានាដើម្បីធានាថាបុគ្គលិកធនាគារ វីង នឹងរីករាយជាមួយពេលវាលាបំពេញការងារជាមួយយើង។”
ធនាគារ វីង តែងតែយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះបុគ្គលិក។ នៅឆ្នាំ ២០២១ ជំងឺរាតត្បាតបានប៉ះពាល់ដល់មនុស្សជាច្រើន ក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះ ធនាគារ វីង បានដាក់ចេញយន្តការជាបន្តបន្ទាប់ដើម្បីធានាថាបុគ្គលិកអាចបន្ដបម្រើដល់សហគមន៍ប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និងប្រសិទ្ធផល។ បុគ្គលិករបស់ធនាគារ វីង ភាគច្រើនត្រូវបានអនុញ្ញាតឲ្យធ្វើការពីផ្ទះ។ និយោជិតដែលមកធ្វើការនៅការិយាល័យ ត្រូវអនុវត្តតាមវិធានការយ៉ាងហ្មត់ចត់ ដូចដែលបានណែនាំដោយអង្គការសុខភាពពិភពលោក និងក្រសួងសុខាភិបាលរួមទាំងតម្រូវឲ្យធ្វើតេស្តរហ័ស កូវីដ-១៩ ជាទៀងទាត់ផងដែរ។
លោក ឡៅ សៀងហៃ នាយកគ្រប់គ្រងធានមនុស្សនៃធនាគារ វីង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងពិតជាមានមោទនៈភាពចំពោះបុគ្គលិករបស់យើង ហើយការសម្ដែងការអរគុណរបស់យើង គឺផ្តល់នូវការថែទាំល្អបំផុតដែលអាចធ្វើទៅបានក្នុងគ្រប់កាលៈទេសៈ។ ពិតជាល្អណាស់ដែលថាការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់យើង ត្រូវបានទទួលស្គាល់ពីអ្នកខាងក្រៅ ហើយយើងមានបំណងធ្វើឲ្យការគាំទ្របុគ្គលិកកាន់តែល្អប្រសើរតាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមដទៃទៀតនាពេលអនាគត។”
ធនាគារ វីង បានបង្កើត “Wing Competency Model” ដើម្បីបណ្តុះបណ្តាលឲ្យបុគ្គលិក វីង មានចំណេះដឹងជាមូលដ្ឋាន និងរៀបចំខ្លួនដើម្បីអនុវត្តការងារប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងប្រសិទ្ធផល។ សម្រាប់បុគ្គលិកទាំងអស់ ធនាគារ វីង បានបង្កើតឲ្យមានកម្មវិធី “Wing Employee Passport” ដែលជាកម្មវិធីជួយអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពអ្នកគ្រប់គ្រោងនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងបុគ្គលិកដែលមានសក្តានុពលដទៃទៀត។ វីង ក៏មានកម្មវិធីតម្រង់ទិសសម្រាប់បុគ្គលិកថ្មី ការផ្ដល់ចំណេះដឹងស៊ីជម្រៅអំពីផលិតផល និងសេវាកម្ម កម្មវិធីជំនាញទន់ កម្មវិធីជំនាញរឹង កម្មវិធីកុំព្យូទ័រ និងកម្មវិធីភាសាអង់គ្លេសសម្រាប់អាជីវកម្ម។ រហូតមកដល់ពេលនេះ វីង បានចាប់ផ្តើមកម្មវិធីតម្រង់ទិសបុគ្គលិកថ្មី កម្មវិធីកុំព្យូទ័រ និងកម្មវិធីភាសាអង់គ្លេសសម្រាប់អាជីវកម្មអនឡាញ។
ក្នុងនាមជានិយោជក ធនាគារ វីង បានវិនិយោគលើគ្រប់កម្មវិធីទាំងអស់ក្នុងគោលបំណងកសាងសមត្ថភាពបុគ្គលិករបស់ខ្លួនឲ្យក្លាយជាធនធានមនុស្សដ៏មានតម្លៃ។ ធនាគារ វីង ដាក់បុគ្គលិករបស់ខ្លួនជាអាទិភាពក្នុងចំណោមធាតុផ្សំទាំងបួននៃបេសកកម្មរបស់ខ្លួនដែលរួមមាន៖ អតិថិជន សហគមន៍ បុគ្គលិក និងភាគហ៊ុននិក។ ធនាគារ វីង លើកទឹកចិត្តបុគ្គលិកតាមរយៈការផ្តល់សិទ្ធិអំណាចក្នុងការបំពេញការងារដោយការទទួលខុសត្រូវ។
ទាក់ទងនឹងការកសាងសហគមន៍ ធនាគារ វីង រៀបចំការប្រជុំជាទៀងទាត់ ព្រឹត្តិការណ៍វប្បធម៌ សកម្មភាពសង្គម និងសកម្មភាពជាច្រើនទៀត ដែលត្រូវបានធ្វើឡើងដើម្បីជំរុញទំនាក់ទំនងទៅវិញទៅមក និងបើកចំហរវាងគណៈគ្រប់គ្រង និងបុគ្គលិក។
ធនាគារ វីង បានវិនិយោគសរុបជាង ២៣.០៦៥ ម៉ោងលើបុគ្គលិក ដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពបុគ្គលិកថ្មី និងបុគ្គលិកដែលមានស្រាប់។ ការបណ្តុះបណ្តាលទាំងអស់ត្រូវបានធ្វើឡើងតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត ដើម្បីរក្សាសុវត្ថិភាពអ្នកចូលរួម។ ក្រុមហ៊ុន ក៏បានវិនិយោគលើកម្មវិធី LinkedIn Learning ដែលបុគ្គលិកម្នាក់ៗអាចចូលរៀនដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញរបស់ពួកគេ។ មកដល់ពេលនេះ បុគ្គលិកធនាគារ វីង បានបញ្ចប់វគ្គសិក្សាជាង ៣០០ ហើយ។
ធនាគារ វីង ជំរុញយ៉ាងសកម្មឲ្យបុគ្គលិកចូលរួមក្នុងកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់សាជីវកម្មជាច្រើនផងដែរ។ ទាំងនេះរួមបញ្ចូល ការងារសង្គម និងសប្បុរសធម៌ ការរៃអង្គាសប្រាក់ក៏ដូចជាគម្រោងផ្សេងៗទាក់ទងជាមួយបរិស្ថាន ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងលើកកម្ពស់យេនឌ័រ។ ឧទាហរណ៍នាពេលថ្មីៗនេះ រួមមានការបរិច្ចាគឈាមដើម្បីជួយដោះស្រាយបញ្ហាកង្វះឈាមនៅកម្ពុជា ការបរិច្ចាគអាហារសម្រាប់គ្រួសារដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយកូវីដ-១៩ ការដាំដើមឈើ ក៏ដូចជាការរៃអង្គាសថវិកាសម្រាប់មន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផា និងមន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ៕

September 13, 2022Wing Bank is recognized for its efforts to improve the well-being and professional development of its staff during the Covid-19 pandemic
The Royal Group of Companies and Wing Bank (Cambodia) Plc has been presented the World HRD Congress “Best Employer Brand Award” at the 13th annual ceremony in Singapore, awarded for its unwavering support to employees during 2021.
“Wing Bank’s greatest strength is its employees, and our goal to provide high-quality financial products and services is only possible thanks to their hard work and expertise. We are committed to strengthening initiatives that ensure Wingers enjoy the best times of their careers when working with us,” said Han Peng Kwang, Wing Bank’s CEO.
Wing Bank cares about employee. In 2021, the pandemic affected everyone, and we consistently offered mechanisms to ensure that our employees could serve the community in a safe and efficient manner. Most of our employees are allowed to work from home. Employees are required to work in our offices follow strict health guidelines as advised by the World Health Organization and Cambodia’s Ministry of Health, including taking regular Covid-19 rapid tests.
“We are truly proud of our people, and our way of thanking them is to provide the best possible care in any circumstance. It is great to have our efforts recognized externally, and we now aim to upgrade staff support even further through future initiatives,” said Lao Sheanghai, Chief Human Resources Officer at Wing Bank.
Wing Bank has developed a Wing Competency Model to equip Wing employees with a basic knowledge and a know how to prepare them to perform effectively and efficiently on the job. For all employees, Wing Bank has offered a Wing Employee Passport Program as a development program at individual contributor pipeline. It consists of New Employee Orientation (NEO) Program, in-depth knowledge of product & services, soft skill program, hard skill program, computer program and business English program. So far, we have launched NEO programs, computer program, and online business English program.
Wing Bank as an employer have invested in all of the programs with the aims to build its employees to be a valuable human capital. Wing Bank puts its employees in the front tier in its structure among the four components of its mission which include customer, community, employees, and shareholder. Wing Bank bring employees the motivation through the empowerment to get the job done with their own accountability.
In terms of community building, Wing Bank organizes regular town hall meetings, cultural events, social activities and more, all executed to foster open and two-way communications between management and employees.
In total, Wing Bank invested over 23,065 staff hours to build the capacity of new and tenured staff. All training was performed online to maintain a safe environment. The company also invested in LinkedIn Learning programs that any employee could access to develop their skills. To date, more than 300 courses have been completed by Wing Bank employees.
Finally, Wing Bank actively promotes employee engagement in its various Corporate Social Responsibility (CSR) programs. These include social and charity events, fundraising drives, as well as environmental, financial literacy and gender empowerment projects. Recent examples include a blood donation drive to help address Cambodia’s blood shortage, food donations for families affected by Covid-19, tree planting ceremonies, as well as fundraising for the Kantha Bopha Hospital and the Angkor Hospital for Children.