វីង ចាប់ដៃជាមួយ ហត្ថាកសិករ ដើម្បីបង្ហាញពីការប្ដេជ្ញាចិត្ត ក្នុងបង្កើនភាពទូលំទូលាយ នៃសេវាហិរញ្ញវត្ថុ
ធនាគារឯកទេស វីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត ដែលជាក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាធនាគារចល័តឈានមុខគេនៅកម្ពុជា បានប្រកាសពីភាពជាដៃគូ ជាមួយគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ហត្ថាកសិករ លីមីតធីត (HKL) ក្នុងការផ្ដល់ជូននូវសេវាបង់វិក្កយបត្រ និងសេវាផ្ទេរប្រាក់ ពីគណនីទៅ គណនី តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល សម្រាប់អតិថិជននៃស្ថាប័នទាំងពីរ។
តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ នៅក្នុងពេលអនាគតដ៏ខ្លីខាងមុខ អតិថិជន នឹងអាចផ្ទេរប្រាក់ទៅវិញទៅមកដោយសុវត្ថិភាព ពីគណនីវីងទៅកាន់គណនីហត្ថាកសិករ ឬពីគណនីហត្ថាកសិករទៅកាន់គណនីវីង។ បន្ថែមពីលើសេវាដាក់ប្រាក់ទៅក្នុងគណនី អតិថិជនផ្នែកឥណទានរបស់ហត្ថាកសិករ ក៏អាចទៅកាន់ភ្នាក់ងារវីងជាង ៦០០០​ កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីដាក់ប្រាក់ចូលក្នុងគណនីហត្ថាកសិកររបស់ខ្លួន ដើម្បីទូទាត់ការសងបំណុលប្រចាំខែ ឬសកម្មភាពហិរញ្ញវត្ថុដទៃទៀតផងដែរ។
ភាពជាដៃគូនេះ ត្រូវបានគេរំពឹងថា នឹងជួយដល់ការផ្ទេរប្រាក់ជារៀងរាល់ថ្ងៃ របស់អតិថិជននៃស្ថាប័នទាំងពីរនេះ​ ឲ្យកាន់តែមានភាពងាយស្រួល និងគ្មានភាពស្មុគស្មាញ រួមជាមួយនឹងការណែនាំមកកាន់ពិភពថ្មីនៃប្រព័ន្ធឌីជីថល។ អតិថិជនរបស់ហត្ថាកសិករ នឹងអាចទទួលបាននូវផលិតផល និងសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុតាមប្រព័ន្ធឌីជីថលដ៏ទូលំទូលាយ ដែលអនុញ្ញាតិឱ្យពួកគេអាចធ្វើប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុទាំងអស់ តាមរយៈកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីងរួមមាន​សេវាផ្ទេរប្រាក់, បង់វិក្កយបត្រ បញ្ចូលប្រាក់ទៅក្នុង​ទូរស័ព្ទ ទូទាត់ប្រាក់តាមអនឡាញ និងដោយស្កេនកូដ QR ក៏ដូចជាបទពិសោធន៍ទិញទំនិញពីបណ្តាហាងអន្ដរជាតិ ដោយប្រើប្រាស់វីងអនឡាញម៉ាស្ទ័រកាត។
លោក ហួត អៀងតុង ប្រធានអគ្គនាយកនៃគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុហត្ថាកសិករ បានមានប្រសាសន៍ថា ហត្ថាកសិករ និងវីង មានចំណុចដូចគ្នាជាច្រើន ដោយហេតុថាស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុទាំងពីរ ជឿជាក់លើការដាក់បញ្ចូល ហិរញ្ញវត្ថុ និងមានការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះនិរន្តភាពសង្គម និងហិរញ្ញវត្ថុយូរអង្វែងរបស់អតិថិជនរៀងៗខ្លួន។
លោក តុង មានប្រសាសន៍បន្តថា៖ “ផលិតផល និងសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុរបស់យើង ក៏ដូចជាដៃគូដែលយើងជ្រើសរើសធ្វើការជាមួយ ឆ្លុះបញ្ចាំងពីគុណតម្លៃរបស់យើង។ យើងក៏កំពុងចូលរួមក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសកម្ពុជាដោយការជួយដល់អតិថិជនរបស់យើង ក្នុងការកសាងទំនាក់ទំនងជាមួយដៃគូហិរញ្ញវត្ថុ ដែលគួរអោយជឿជាក់និងទុកចិត្តបាន សម្រាប់ផលប្រយោជន៍ហិរញ្ញវត្ថុរយៈពេលវែង របស់ពួកគេ”។
ភាពជាដៃគូនេះ ត្រូវបានគេរំពឹងថា នឹងផ្តល់ជូននូវភាពងាយស្រួល ក្នុងការដាក់ប្រាក់បញ្ញើសន្សំ ឬការបង់ប្រាក់សងត្រលប់វិញ ដល់គ្រប់អតិថិជនរបស់ហត្ថាកសិករ ដែលជាទៀងទាត់តែងតែមកកាន់គ្រឹះស្ថាននេះ ហើយហត្ថាកសិករ  នឹងជួយឲ្យផលិតផល និងសេវាកម្មផ្សេងៗ ក៏ដូចជាការសហការថ្មីជាមួយដៃគូអាជីវកម្មផ្សេងៗដើម្បីពង្រីកបណ្តាញធនាគារ និងផ្តល់ជូនភាពងាយស្រួលបន្ថែមទៀតដល់អតិថិជន។
លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស អគ្គនាយកធនាគារឯកទេស វីង បានប្រសាសន៍ថា  ភាពជាដៃគូមានន័យថា ចំនួនអ្នកមិនមានគណនីធនាគារ និងអ្នកមិនស្ថិតក្នុងបណ្តាញធនាគារ កាន់តែច្រើនឡើងៗ នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាអាចមានលទ្ធភាពទទួលបាននូវផលិតផល និងសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុ ដែលមានគុណភាព ដើម្បីជួយបង្កើនជីវភាពប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេ ហើយវីងពិតជារំភើបខ្លាំងណាស់ ក្នុងការចូលរួមចំណែកនៅក្នុងដំណើរការនេះ។
លោក ម៉ាឡូឡូស បានបន្តទៀតថា៖ “វាជាកិត្តិយសដ៏ធំធេងមួយសម្រាប់ធនាគារឯកទេសវីង ក្នុងការធ្វើការជាមួយហត្ថាកសិករ តាមរយៈការចែករំលែកនូវលទ្ធភាពនៃការប្រើប្រាស់សេវានៅតាមបណ្តាញភ្នាក់ងារវីង និងសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុតាមប្រព័ន្ធឌីជីថលរបស់យើង ទៅឱ្យគ្រប់អតិថិជនរបស់ហត្ថាកសិករ ដើម្បីឱ្យពួកគេមានភាពងាយស្រួលក្នុងការទទួលបាន នូវសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុទាំងនោះ”៕

In Commitment to Financial Inclusion, Wing Partners with Hattha Kaksekar Limited
Stay Ahead with Wing Bank News!Phnom Penh – April 03, 2019: Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank (Wing), Cambodia’s leading mobile banking service provider, has announced that it has partnered with Hattha Kaksekar Limited (HKL), introducing bill payment and account to account digital money transfer services for the customers for both institutions.
Through this partnership, in the near future, the customers will be able to securely transfer funds from their Wing account directly into their HKL account or vice versa. In addition to funding their accounts at both banks, HKL loan customers can now visit any of over 6,000 Wing agents across Cambodia to deposit their fund into HKL bank account, meant for sorting out monthly loan repayment or other financial activities.
This partnership is expected to help make everyday fund transfers by the customers from both institutions more convenient and hassle-free, with an introduction to the new digital world. HKL customers will be able access to the broad array of digital financial products and services, which allows them to perform all the financial transactions available through Wing Money app including money transfer, bill payment, phone top up, online and QR payment, as well as international shopping experience via Wing Online Mastercard.
Mr. Hout Ieng Tong‚ President and Chief Executive Officer of HKL, said Hattha Kaksekar and Wing have a lot in common in that our financial institutions both believe in financial inclusion, and are committed to the long-term social and financial sustainability of our respective customers.
“Our financial products and services, and the partners we choose to work with reflect our values. Ultimately we are participating in the development of Cambodia by helping our customers build a relationship with trusted and reliable financial partners, for their long-term financial interest,” said Mr. Tong.
The partnership is expected to provide the convenient of fund deposit or loan repayment for all HKL customers who regularly visit the institution, and we will avail other products and services as well as the new collaboration with different business partners to expand our network and give the extra convenience to our clients.
Wing Chief Executive Officer, Jojo Malolos, said the partnership means more and more unbanked and under banked population throughout Cambodia can have more access to qualify financial products and services that help improve their daily lives and Wing is very excited to be part of this journey.
“It is a great privilege for us to be working with Hattha Kaksekar in sharing access to our nationwide network of Wing agents and our digital financial tools, Wing Money app, to every HKL customers so they can experience an even better access to various financial services,” said Mr. Malolos.