បង់ប្រាក់ឧបត្ថម្ភមូលនិធិគន្ធបុប្ផាកម្ពុជា ងាយស្រួលហើយមិនមានថ្លៃសេវាពីវីង
ទទួលបានព័ត៌មានថ្មីៗ ពីធនាគារ វីង!ចាប់ពីថ្ងៃនេះតទៅ សប្បុរសជននឹងមានភាពងាយស្រួលជាងមុនក្នុងការចូលរួមវិភាគទានជួយដល់មូលនិធិ គន្ធបុប្ផាកម្ពុជា ដោយមិនចាំបាច់បង់ថ្លៃសេវាអ្វីឡើយ តាមរយៈគណនីវីង និងភ្នាក់ងារវីងជាង ៥០០០កន្លែងទូទាំង ប្រទេស។ នេះជាកិច្ចសហការរវាង ធនាគារឯកទេសវីង និងមូលនិធិគន្ធបុប្ផា ដើម្បីផ្តល់លទ្ធភាពឲ្យពលរដ្ឋកម្ពុជាចូលរួមបរិច្ចាគថវិកាជួយដល់មន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផាកម្ពុជា។
លោកចូចូ ម៉ាឡូឡូស អគ្គនាយកធនាគារឯកទេស វីង មានប្រសាសន៍ថា “កិច្ចសហការនេះ នឹងផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់សប្បុរសជនទាំងអស់ ក្នុងការផ្ទេរប្រាក់ដើម្បីជួយស្រោចស្រង់អនាគតកុមារនៅកម្ពុជា មិនថាពួកគាត់នៅទីណា ឬកំពុងធ្វើកិច្ចការអ្វីឡើយ។ នេះជាគោលបំណងរបស់ធនាគារឯកទេសវីង ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់ប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងការផ្ទេរប្រាក់ មិនថាក្នុងរូបភាពពាណិជ្ជកម្ម ឬមនុស្សធម៌ក្តី។”
“ក្នុងនាមជាធនាគារឈានមុខគេ ក្នុងការផ្តល់សេវាទូទាត់ប្រាក់តាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក យើងពិតជាចង់ចូលរួមចំណែកក្នុងការជួយប្រមូលវិភាគទានជូន មូលនិធិគន្ធបុប្ផាកម្ពុជា ហើយយើងសង្ឃឹមថា តាមរយៈសកម្មភាពនេះ យើងនឹងឃើញមានការចូលរួមជាច្រើនពីប្រជាជនកម្ពុជា ក្នុងការជួយអភិវឌ្ឍអនាគតកុមារកម្ពុជា។”
ការបង់ប្រាក់ឧបត្ថម្ភមូលនិធិគន្ធបុប្ផាកម្ពុជានេះ ចាប់ផ្តើមចាប់ពីថ្ងៃទី ២៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០១៨តទៅ ដែលសប្បុរសជនអាចធ្វើការ បង់ប្រាក់ឧបត្ថម្ភជូនដល់មន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផាកម្ពុជា ដោយមិនគិតថ្លៃសេវា តាមរយៈសេវាកម្មបីប្រភេទ ដែល ធនាគារឯកទេសវីងផ្តល់ជូន រួមមានៈ
១. ភ្នាក់ងារវីងៈ សប្បុរសជនគ្រាន់តែទៅកាន់ភ្នាក់ងារវីងណាមួយដែលនៅជិតពួកគេ ដើម្បីធ្វើប្រតិបត្តិការផ្ទេរប្រាក់ ឧបត្ថម្ភជាប្រាក់រៀល ឬដុល្លារ និងផ្តល់លេខទូរស័ព្ទសប្បុរសជនដល់ភ្នាក់ងារវីង។
២. កម្មវិធីស្មាតហ្វូន វីង: សប្បុរសជនគ្រាន់តែចូលទៅកាន់កម្មវិធីស្មាតហ្វូន វីង រួចចូលទៅកាន់ Bill Payment រួចបញ្ចូលលេខកូដ ៥៥៥៩ (សម្រាប់ប្រាក់រៀល) ឬ ៥៥៥៨ (សម្រាប់ប្រាក់ដុល្លារ)។ បន្ទាប់មក សប្បុរសជន អាចបញ្ចូលចំនួនទឹកប្រាក់ដែលពួកគាត់ចង់ធ្វើប្រតិបត្តិការផ្ទេរប្រាក់ រួចបញ្ចូលលេខទូរស័ព្ទ និងលេខកូដសម្ងាត់៤ខ្ទង់ ជាការស្រេច។
៣. តាមរយៈ *989#: សប្បុរសជនដែលមានគណនីវីង គ្រាន់តែចុច *៩៨៩# រួចចុចបញ្ចូននៅលើទូរស័ព្ទ និងជ្រើសយក Bill Payment រួចបញ្ចូលលេខកូដ ៥៥៥៩ (សម្រាប់ប្រាក់រៀល) ឬ ៥៥៥៨ (សម្រាប់ប្រាក់ដុល្លារ)។ បន្ទាប់មក សប្បុរសជន អាចបញ្ចូលចំនួនទឹកប្រាក់ដែលពួកគេចង់ធ្វើប្រតិបត្តិការផ្ទេរប្រាក់ រួចបញ្ចូលលេខទូរស័ព្ទ និងលេខកូដសម្ងាត់៤ខ្ទង់ ជាការស្រេច។
មន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផាកម្ពុជា ត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយវេជ្ជបណ្ឌិតជនជាតិស្វីស លោកបេអាត រិចឆ្នឺរ ដែលបើកដំណើរការ និងផ្ដល់សេវាព្យាលជំងឺដោយមិនគិតថ្លៃ ជូនដល់កុមារ និងស្ត្រីមានផ្ទៃពោះនៅកម្ពុជា អស់រយៈពេលជាង ២៥ឆ្នាំហើយ។ ដោយមើលឃើញពីបញ្ហាប្រឈមផ្នែកថវិកា ដែលទាមទារឱ្យមានដំណោះស្រាយជាបន្ទាន់ និងរយៈពេលវែង ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន បានប្រកាសបើកសម្ពោធមូលនិធិគន្ធបុប្ផាកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី ១១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០១៨ ដើម្បីប្រមូលថវិកាជួយមន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផា។

Stay Ahead with Wing Bank News!Phnom Penh – April 27, 2018: Starting from today, donors will find it very convenient to contribute to the Kantha Bopha Foundation, without paying any service fees, through WING account or over 5000 Wing agents across the country. This is a collaboration between Wing Specialised Bank and the Kantha Bopha Foundation, enabling Cambodian to take part in supporting Kantha Bopha Children’s Hospital.
Wing’s CEO, Jojo Malolos said “This collaboration will make it easy for all donors to transfer fund in helping the future of Cambodian children regardless of where they are or what they are doing. This is Wing’s purpose in offering Cambodian a convenient way of transfering money, in either commercial or humanitarian purpose.”
“As a leading institution with experiences in cashless payment service, we are keen to support the fund collection mechanism for the Kantha Bopha Foundation. Through this CSR involvement, we hope to see a lot of participations from Cambodian public in improving the future of Cambodian children”, said Mr. Malolos.
Funding for the Kantha Bopha Foundation is opened from April 25 on ward. Donors can choose to donate the fund, via three types of service offered by Wing:
- Wing Agent: Donors can visit any WING agents located closed to them in order to process donation in either Khmer Riel or U.S Dollar.
- Wing App: Wing customers can log into Wing App on their mobile phone and select “Bill Payment” to enter 5559 (if donating in KH Riels) or 5558 (if donating in US Dollar). Next, donors can enter the amount of money they wish to donate, enter their phone number and the 4 PIN numbers.
- Through *989 #: Via their mobile phone, Wing customers can dial * 989 # and choose “Bill Payment” to enter 5559 (if donating in KH Riels) or 5558 (if donating in US Dollar). Next, donors can enter the amount of money they wish to donate, enter their phone number and the 4 PIN numbers.
The Kantha Bopha Children’s Hospital was founded by a Swiss Doctor, Mr. Beat Richner, offering free medical services to children and pregnant women in Cambodia in the last 25 years. Given the financial challenges that require an immediate and long-term solution, Cambodian Prime Minister Hun Sen has announced the launch of the Kantha Bopha Foundation on April 11, 2018 to fund Kantha Bopha Children’s Hospital.