វីង និង ស៊ីអ៊ីអូ ម៉ាស្ទ័រក្លឹប រួមគ្នាគាំទ្រសហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យមនៅកម្ពុជា
ធនាគារឯកទេសវីង និង ស៊ីអ៊ីអូ ម៉ាស្ទ័រក្លឹប នឹងចាប់ដៃគ្នាដើម្បីជំរុញប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុបែបឌីជីថលសម្រាប់សហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យម
ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត និង ស៊ីអ៊ីអូ ម៉ាស្ទ័រក្លឹប ដែលជាស្ថាប័នបណ្តុះបណ្តាលសម្រាប់ម្ចាស់អាជីវកម្មខ្នាតតូចនិងមធ្យមនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នាលើកម្មវិធីជម្រុញដំណោះស្រាយទូទាត់តាមបែបឌីជីថលសម្រាប់សមាជិកក្លឹប។
តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ វីង និង ស៊ីអ៊ីអូ ម៉ាស្ទ័រក្លឹបនឹងធ្វើការរួមគ្នាយ៉ាងជិតស្និទ្ធក្នុងការបញ្ច្រៀបចំណេះដឹងអំពីដំណោះស្រាយទូទាត់តាមបែបឌីជីថលរបស់វីងដល់សមាជិកក្លឹបដែលភាគច្រើនជាសហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យមតាមរយៈការបណ្តុះបណ្តាលនិងសកម្មភាពកសាងសមត្ថភាពផ្សេងៗដែលចាំបាច់សម្រាប់ប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេ។
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងនៃធនាគារឯកទេសវីង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «សហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យម ជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់ចំពោះកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅសកម្ពុជា។ ពួកគេដើរតួជាអ្នកផ្គត់ផ្គង់ឱ្យសាជីវកម្មធំៗ និងបានបង្កើតការងារជាច្រើនកន្លែងដល់ប្រជាពលរដ្ឋ។ ទោះយ៉ាងណាក្តី ដោយសារទំហំអាជីវកម្ម ពួកគេអាចប្រឈមនឹងបញ្ហាផ្សេងៗក្នុងការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុនិងការទទួលបានបច្ចេកវិទ្យាទំនើប។ យើងចង់ចែករំលែកបន្ទុករបស់ពួកគេនិងជួយពួកគេឱ្យរីកចម្រើនជាមួយយើង»។
ក្នុងនាមជាអ្នកផ្តល់សេវាកម្មធនាគារចល័តឈានមុខគេមួយនៅកម្ពុជា ធនាគារឯកទេសវីងបានកំពុងធ្វើការងារជាមួយដៃគូអាជីវកម្ម និងអ្នកជំនាញជាច្រើនក្នុងការបង្កើតដំណោះស្រាយគណនេយ្យដែលរៀបចំឡើងជាពិសេសសម្រាប់សហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យម ដើម្បីជួយដល់ពួកគេអាចគ្រប់គ្រងលំហូរសាច់ប្រាក់និងធ្វើការពង្រីកប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
លោក ស៊ាន ធនិន អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុន ស៊ីអ៊ីអូ ម៉ាស្ទ័រក្លឹប បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីកសាងសមត្ថភាពអតិថិជនដែលជាសហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យម យើងចាត់ទុកការដាក់បញ្ចូលហិរញ្ញវត្ថុតាមបែបឌីជីថលដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការពន្លឿនកំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងសហគមន៍។ យើងជឿជាក់ថាភាពជាដៃគូជាមួយវីងនឹងជួយបង្កើតសេវាកម្មមួយដែលមានគុណតម្លៃបន្ថែម និងអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនដល់សមាជិកក្លឹបអចិន្រ្តៃយ៍របស់យើង»។
វីងនិង ស៊ីអ៊ីអូ ម៉ាស្ទ័រក្លឹប កំពុងរួបរួមគ្នាក្នុងការប្រើប្រាស់សមត្ថភាពរបស់ពួកគេ ដើម្បីគាំទ្រសហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យមរបស់កម្ពុជា ក៏ដូចជាការកសាងសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសផងដែរ។
បង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ ២០១០ ស៊ីអ៊ីអូ ម៉ាស្ទ័រក្លឹប ជាវិទ្យាស្ថានបណ្តុះបណ្តាលនិងបង្ហាត់បង្រៀនសម្រាប់ម្ចាស់អាជីវកម្មខ្នាតតូចនិងម្ចាស់អាជីវកម្មបែបគ្រួសារដើម្បីកសាងនិងប្រែក្លាយពួកគេទៅជាអ្នកប្រតិបត្តិអាជីព។ សព្វថ្ងៃនេះ ស៊ីអ៊ីអូ ម៉ាស្ទ័រក្លឹប មានសមាជិកជាង ១២០០ នាក់ ដែលកំពុងគ្រប់គ្រង ជាង ២០០០ ក្រុមហ៊ុន។ ក្រុមហ៊ុនទាំងនេះមានតម្លៃប្រតិបត្តិការសរុបប្រមាណ ១.០០០ លានដុល្លារជារៀងរាល់ឆ្នាំ ហើយបានបង្កើតការងារច្រើនជាង១០០.០០០ដល់ប្រជាជនកម្ពុជា។
ដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុរបស់វីង ផ្តល់ជូននូវសេវាកម្មជាច្រើនរួមមាន៖ ការគ្រប់គ្រងប្រាក់បៀវត្ស ការបើកប្រាក់ឧបត្ថម ការផ្ទេរប្រាក់ក្នុងស្រុកនិងក្រៅស្រុក ការទូទាត់វិក្កយបត្រ ការទូទាត់ប្រាក់កម្ចី ការបញ្ចូលលុយទូរស័ព្ទ ព្រមទាំងការទូទាត់ប្រាក់ទាំងក្នុងនិងក្រៅប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិតនៅទូទាំងពិភពលោក ប្រកបដោយភាពងាយស្រួល និងមានសុវត្តិភាព។

Wing and CEO Master Club partner to support SME in Cambodia
Stay Ahead with Wing Bank News!Wing and CEO Master Club will join hands to boost the digital financial ecosystem among SMEs
Phnom Penh, 26 Sep 2020—Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank and business coaching platform CEO Master Club have signed off on a memorandum of understanding outlining a program to boost digital payment solutions among the club’s members.
Through this partnership, Wing and CEO Master Club will work closely together to enrich club members, most of whom are small-to-medium-sized enterprises (SMEs), with comprehensive knowledge of Wing’s digital payment solutions through training and capacity-building activities relevant to their daily business operations.
“SMEs have always been the key factor to economic growth of Cambodia,” Mr. Bunthe Hor, Deputy Chief Executive Officer of Wing. “They act as suppliers for big corporations and create jobs for people. However, due to their size, they may face various challenges when it comes to financial management and access to modern technology. At Wing, we want to share their burden and help them to grow with us.”
As one of Cambodia’s leading mobile banking service providers, Wing has been working diligently with business community partners and technical experts to develop an accounting solution tailored specifically for SMEs to help them more efficiently manage cash flow and scale up operations.
“On top of our own capacity-building programs for our SME clients, we acknowledge that inclusive digital financial platforms play an important role in accelerating growth across the board of our local economy,” said Mr. Thorninn Sean, CEO of CEO Group. “We believe this partnership with Wing will build a value-added service with potential benefits to our permanent club members.”
Wing and CEO Master Club are united in using their capacity to support Cambodia’s SME community as it helps to build the Kingdom’s economy.
Founded in 2010, CEO Master Club is a training and coaching institution for building and transforming small and family business owners reach their full potential and professionalism. Today, CEO Master Club is a home for more than 1,200 members who manage 2,000 companies. These companies have a total operation value of about USD$1,000 million each year and create more than 100,000 jobs for Cambodians.
The integrated system of Wing financial solutions offers an array of services including payroll management and fund disbursement, local and international transfers, payments for bills such as utilities, loan repayments, phone top-up and a world of other online and offline cash payments, all provided in a convenient, secure and instant manner.