ធនាគារ វីង និងក្រុមហ៊ុន UnionPay International សហការគ្នាបង្កើនប្រសិទ្ធភាពសេវាផ្ទេរប្រាក់អន្តរជាតិ និងការទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល
May 23, 2023កិច្ចសហការរវាងស្ថាប័នទាំងពីរ នឹងនូវផ្តល់បទពិសោធន៍ក្នុងការផ្ទេរប្រាក់ទៅក្រៅប្រទេស ជាពិសេសប្រទេសចិន ទៅដល់អ្នកប្រើប្រាស់ប្រកបដោយទំនុកចិត្ត និងភាពងាយស្រួល
ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានប្រកាសភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ខ្លួនជាមួយក្រុមហ៊ុន UnionPay International (UPI) ដែលជាបណ្តាញទូទាត់ឈានមុខគេមួយនៅលើពិភពលោក។ ភាពជាដៃគូនេះមានគោលបំណងពង្រីកសេវា ផ្ទេរប្រាក់អន្តរជាតិឲ្យបានកាន់តែទូលំទូលាយទៅដល់អ្នកប្រើប្រាស់ ហើយក៏ជាការបើកផ្លូវដល់ភាគីទាំងពីរដើម្បីពង្រីកកិច្ចសហការបន្ថែមទៀតលើការទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថលនាពេលខាងមុខ។
កិច្ចសហការដ៏មានសារៈសំខាន់នេះត្រូវបានរៀបចំធ្វើឡើងដោយការចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា (MoU) ដោយមានការចូលរួមជាអធិបតីភាពក្នុងកម្មវិធីពីសំណាក់អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលធនាគារ វីង និងជាអគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាល់គ្រុប និងលោក Huiming Cai អ្នកគ្រប់គ្រងទូទៅនៃក្រុមហ៊ុន UnionPay International ប្រចាំតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍។
ពិធីចុះអនុស្សរណៈយោគយល់នេះ ត្រូវបានចុះហត្ថលេខាដោយ លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយកធនាគារ វីង និងកញ្ញា លាង ចិន្តា នាយិកាប្រចាំប្រទេសកម្ពុជានៃក្រុមហ៊ុន UnionPay International។ ហើយកិច្ចសហការនាពេលនេះគឺឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ស្ថាប័នទាំងពីរក្នុងការធ្វើទំនើបកម្មក្នុងវិស័យធនាគារនៅកម្ពុជា ដើម្បីផ្តល់បទពិសោធន៍ទៅដល់អ្នកប្រើប្រាស់ឲ្យកាន់តែប្រសើរ។ តាមរយៈកិច្ចសហការនេះ ធនាគារ វីង នឹងក្លាយជាផ្នែកមួយនៃការរួមបញ្ចូលជំនាញ និងវិសាលភាពដ៏ទូលំទូលាយរបស់ UPI ក្នុងការផ្តល់ជាជម្រើសនូវការផ្ទេរប្រាក់តាមរយៈកម្មវិធី Wing Bank App ទៅដល់អតិថិជនប្រកបដោយភាពលឿនរហ័ស ងាយស្រួល សុវត្ថិភាព ហើយតម្លៃសេវាមានភាពប្រកួតប្រជែងខ្ពស់។
លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានថ្លែងថា៖ “ធនាគារ វីង មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការចាប់ដៃគូសហការជាមួយក្រុមហ៊ុន UPI ដើម្បីផ្តល់សេវាផ្ទេរប្រាក់ទៅក្រៅប្រទេស ដោយរំពឹងថាសេវាកម្មនេះនឹងជួយពង្រឹងទំនាក់ទំនងរវាងស្ថាប័នទាំងពីរ ហើយក៏ជាការបើកផ្លូវសិក្សាលើកិច្ចសហការបន្ថែមទៀតលើការទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថលនាពេលខាងមុខ”។
លោក ហាន ប៉េងក្វាង បានបន្ថែមថា៖ “ភាពជាដៃគូជាមួយ UPI នឹងជួយសម្រួលដល់ធនាគារ វីង ដើម្បីផ្តល់នូវដំណោះស្រាយផ្ទេរប្រាក់ប្រកបដោយភាពរលូន និងងាយស្រួលទៅដល់ពលរដ្ឋកម្ពុជា ក៏ដូចជាប្រជាជនចិន ដែលរស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា់។ តាមរយៈការពង្រីកសេវាផ្ទេរប្រាក់ក្រៅប្រទេសដូចជាប្រទេសចិន និងបណ្តាប្រទេសផ្សេងៗទៀតតាមរយៈបណ្តាញទូទាត់សកលរបស់ក្រុមហ៊ុន UnionPay International ធនាគារ វីង បង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់របស់ខ្លួនក្នុងការជួយសម្រួលទៅដល់អតិថិជនជារូបវន្តបុគ្គល និងអាជីវកម្ម ដែលមានតម្រូវការហិរញវត្ថុចាំបាច់”។
ធនាគារ វីង ផ្តោតលើការផ្តល់ដំណោះស្រាយតាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ដើម្បីបង្កើនជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា ដោយមានគោលបំណងក្លាយជាធនាគារដែលអាចផ្តល់សេវាកម្មដល់ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូប។ ជាមួយនឹងយុទ្ធសាស្ត្រអាជីវកម្មដែលមានលក្ខណៈពិសេស ដោយធ្វើប្រតិបត្តិការតាមឌីជីថល បានធ្វើឲ្យធនាគារ វីង ផ្តល់សេវាគ្របដណ្តប់ ១០០ ភាគរយនៅគ្រប់ស្រុកទាំងអស់ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ កត្តានេះហើយបានធ្វើឲ្យធនាគារ វីង អាចជំរុញបរិយាប័ន្នផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ យេនឌ័រ និងឌីជីថល។ ធនាគារ វីង ផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និងភាពងាយស្រួលដល់ប្រជាជនគ្រប់រូប ហើយធនាគារបានប្តេជ្ញាលើការជំរុញអត្ថប្រយោជន៍នៃប្រតិបត្តិការតាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ដើម្បីលើកកម្ពស់កម្រិតជីវភាព នៃការរស់នៅរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា។
ក្រុមហ៊ុន UnionPay International គឺជាបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ក្រុមហ៊ុន China UnionPay ដែលផ្តោតលើការជំរុញកំណើន និងការគាំទ្រដំណើរការអាជីវកម្ម UnionPay ដែលមានវត្តមាននៅទូទាំងពិភពលោក។ ឆ្លងកាត់តាមរយៈការសហការជាមួយនឹងដៃគូជាសមាជិកជាង១៥០០ស្ថាប័ននៅទូទាំងសកលលោក សព្វថ្ងៃនេះ UnionPay បានគ្របដណ្តប់សេវាកម្មរបស់ខ្លួនដល់ប្រទេស និងតំបន់ចំនួន ១៨១ និងធនាគារថ្នាក់ជាតិ និងតំបន់ចំនួន៧៩ មានចេញកាត UnionPay ។ ក្រុមហ៊ុន UnionPay International ផ្តល់ជូន អតិថិជនប្រើប្រាស់កាតធំជាងគេបំផុតក្នុងពិភពលោកនូវសេវាកម្មទូទាត់ប្រាក់ឆ្លងដែន ដើម្បីធានាបាននូវគុណភាព ប្រសិទ្ធភាព និងសុវត្ថិភាពខ្ពស់។ ការផ្តល់ជូននេះបានធានាដល់ភាពងាយស្រួលដល់សេវាកម្មក្នុងប្រទេស ដើម្បីធ្វើឲ្យមានកំណើនអ្នកប្រើប្រាស់ UnionPay និងដៃគូទូទាត់ជាសកល។
ធនាគារ វីង និងក្រុមហ៊ុន UnionPay International មានការរំពឹងយ៉ាមុតមាំចំពោះការពង្រីកវិសាលភាពនៃកិច្ចសហការលើការទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថលនាពេលខាងមុខ។ តាមរយៈការសម្រេចបាននូវកិច្ចសហការនាពេលនេះ ស្ថាប័នពីរនឹងសិក្សាពីកាលានុវត្តភាព ដោយផ្តល់នូវដំណោះស្រាយការទូទាត់ប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត ដើម្បីបំពេញតម្រូវការដែលកំពុងរីកចម្រើនរបស់អតិថិជននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា៕

Wing Bank and UnionPay International team up to Enhance Outbound Money Transfer and Digital Payment Experience
May 23, 2023
This partnership will provide users with a reliable and hassle-free international money transfer experience to China.
Wing Bank (Cambodia) Plc, the bank for every Cambodian, has announced its strategic partnership with UnionPay International (UPI), a leading global payment network. The partnership aims to broaden international money transfer services and explore future collaborations in digital payment.
This significant milestone was commemorated by the signing of a Memorandum of Understanding (MoU) under the distinguished presence of Neak Oknha Kith Meng, Chairman of Wing Bank, and Chairman and CEO of the Royal Group of Companies, and Mr Huiming Cai, General Manager of UnionPay International Southeast Asia.
The MoU – signed by Mr Han Peng Kwang, CEO of Wing Bank, and Ms Leang Chenda, Country General Manager Cambodia for UnionPay International – solidifies both organisations’ commitment to modernising Cambodia’s banking experience. Wing Bank will leverage on UPI’s extensive reach and expertise, offering its customers fast, convenient, secure, and competitive international money transfer options through the Wing Bank App.
Han Peng Kwang, CEO of Wing Bank, expressed his enthusiasm about the partnership, stating, ” Wing Bank is excited to join hands with UPI to provide a new outbound money transfer service, with the expectation that this service will further enhance the relationship between the two organisations while exploring for future collaborations on digital payment products for its customers’ benefits.”
The partnership with UPI will empower Wing Bank to provide an easy and seamless money transfer solution to Cambodians and Chinese nationals living in Cambodia. By expanding its outbound money transfer services to China and other corridors through UnionPay’s global payment network, Wing Bank demonstrates its dedication to facilitating the financial needs of individuals and businesses in an increasingly global, international and diverse Cambodia,” he added.
Wing Bank focuses on providing digital solutions to enhance the lives of Cambodians, aiming to become a bank accessible to every Cambodian. A unique business model of assisted digital transactions allows Wing Bank 100% coverage in all the districts in Cambodia. This has enabled Wing Bank to drive financial, gender, and digital inclusion. The bank is dedicated to providing every Cambodian with secure and convenient financial services. It is committed to promoting the benefits of digital transactions to enhance their lives.
UnionPay International (UPI) is a subsidiary of China UnionPay focused on the growth and support of UnionPay’s global business. In partnership with more than 2,500 institutions worldwide, UnionPay International has enabled card acceptance in 181 countries and regions, with issuance in 79 countries and regions. UnionPay International provides high-quality, cost-effective, secure cross-border payment services to the world’s most extensive Cardholder base. It ensures convenient local services to a growing number of global UnionPay Cardholders and merchants.
Wing Bank and UnionPay International envision a future of expanded collaboration in the digital payment space. Together, the two parties will explore opportunities to introduce innovative payment solutions that cater to the evolving needs of customers in Cambodia.