ធនាគារឈានមុខគេផ្នែក FinTech នៅកម្ពុជា បានឈ្នះពាន “សេវាប្រតិបត្តិការ មិនប្រើសាច់ប្រាក់ល្អបំផុត ឆ្នាំ២០១៨”
ធ្នូ 25, 2018
ភ្នំពេញ៖ ធនាគារឯកទេស វីង ដែលជាធនាគារឈានមុខគេផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ  (FinTech) នៅកម្ពុជា បានទទួលពានរង្វាន់ “សេវាប្រតិបត្តិការ មិនប្រើសាច់ប្រាក់ល្អបំផុត ឆ្នាំ ២០១៨ (Best Non-Cash Transaction Service 2018)” នៅក្នុងកម្មវិធីពានរង្វាន់ប្រចាំឆ្នាំ​ Cambodia Telecom & FinTech Awards ដែលត្រូវបានរៀបចំដោយក្រុមហ៊ុន International Data Group (IDG ASEAN) នេះបើយោងតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន ដែលបានចេញផ្សាយដោយក្រុមហ៊ុន IDG ASEAN។
នៅក្នុងសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានដដែលនោះ បានសរសេរថា៖ “ធនាគារឯកទេស វីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត ទទួលបានពាន “សេវាប្រតិបត្តិការ មិនប្រើសាច់ប្រាក់ល្អបំផុត ឆ្នាំ២០១៨” ព្រោះក្នុងអំឡុងពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ វីង បានផ្តល់ជូននូវសេវាកម្ម និងដំណោះស្រាយជាច្រើន សម្រាប់ការទូទាត់ប្រាក់ ដោយមិនប្រើសាច់ប្រាក់ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ វីង ត្រូវបានអតិថិជនទទួលស្គាល់ថា  មានភាពងាយស្រួល, មានសុវត្ថិភាពក្នុងពេលប្រតិបត្តិការ និងមានប្រជាប្រិយភាព”។
ពិធីប្រគល់ពានរង្វាន់នេះ ត្រូវបានប្រារព្ធធ្វើឡើងកាលពីសប្តាហ៍មុន នៅសណ្ឋាគារ The Great Duke ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដោយមានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំ របស់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍​ និងទូរគមនាគមន៍, ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា, សមាគម FinTech, សមាគមនៃសហព័ន្ធទូរគមនាគមន៍​ ព័ត៌មានវិទ្យា កម្ពុជា រួមជាមួយតំណាងអ្នកសារព័ត៌មាន និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយជាច្រើន។
លោក ចូ​ចូ ម៉ា​ឡូ​ឡូ​ស អគ្គនាយក​ធនាគារ​ឯក​ទេស វី​ង ដែលបានចូលរួមដើម្បីទទួលយកពានរង្វាន់ នៅក្នុងកម្មវិធីនារាត្រីនោះ  បាន​មានប្រសាសន៍ថា ​ លោកមានមោទនភាពខ្លាំងណាស់ ដែល វីង ទទួលបានពានរង្វាន់នេះ បន្ទាប់ពីរយៈពេលត្រឹមតែ​ប៉ុន្មានខែមុននេះ វីង បានទទួលពានរង្វាន់ចំនួន ២ ពីកម្មវិធី ASEAN Business Awards នៅក្នុងប្រទេសសិង្ហបុរី។
លោក ចូ​ចូ ម៉ា​ឡូ​ឡូ​ស បានបន្តទៀតថា៖ “វីង មានការប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ ក្នុងការជួយឲ្យប្រជាជនកម្ពុជា ទទួលបាននូវភាពងាយស្រួល និងសុវត្ថិភាព នៅពេលនិយាយអំពីសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុតាមទូរស័ព្ទដៃ។ ពានរង្វាន់ដែលយើងទទួលបាននៅថ្ងៃនេះ គឺជាសក្ខីភាពនៃការប្ដេជ្ញាចិត្តរបស់យើង ក្នុងការដោះស្រាយតម្រូវការរបស់ប្រជាជន ដែល​មិនមាន​គណនី​ធនាគារ​ និង​មិន​ស្ថិតក្នុង​បណ្តាញ​ធនាគារ នៅក្នុងប្រទេស។ កាលពីអតីតកាល ពួកគេ បានប្រឈមនឹងឧបសគ្គជាច្រើន ហើយបានប្រឈមទៅនឹងហានិភ័យ ដោយពួកគេពឹងផ្អែកលើភាគីទី៣ ដើម្បីបញ្ចូនសាច់ប្រាក់ ទៅគ្រួសាររបស់ពួកគេ។ សេវាផ្ទេរប្រាក់របស់វីង បានផ្លាស់ប្តូរនូវអ្វីៗទាំងអស់នេះ ដោយអនុញ្ញាតឱ្យប្រជាជនកម្ពុជា ដែលមិនមានគណនីធនាគារ ធ្វើការផ្ទេរនិងទទួលប្រាក់ ប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និងបានភ្លាមៗ តាមរយៈទូរស័ព្ទដៃរបស់ពួកគេ។”
គួររម្លឹកផងដែរថា​ មុនពេលធ្វើការសម្រេចផ្តល់រង្វាន់ ក្រុមហ៊ុន IDG ASEAN បានធ្វើការស្ទង់មតិចំពោះការពេញចិត្ត របស់អតិថិជនលើសេវាកម្ម 4G, សេវាអ៊ិនធើណេត និងបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាចាប់ពីថ្ងៃទី១ ខែកក្កដា ដល់ថ្ងៃទី៣០ ខែវិច្ឆិកាឆ្នាំ២០១៨ ។ ក្នុងអំឡុងពេលនោះ ក្រុមហ៊ុន IDG ASEAN បានបញ្ជូនការស្ទង់មតិ ចំនួន ៤០.០០០ និងទទួលបានដោយជោគជ័យ នៃការស្ទង់មតិចំនួន ៨០០០។ ៦០% នៃការស្ទង់មតិ ត្រូវបានធ្វើឡើងតាមរយៈប្រព័ន្ធអ៊ិនធឺណែត​ និង៤០% ធ្វើឡើងដោយការសំភាសន៍ផ្ទាល់ នៅក្នុងខេត្តក្រុងធំ ៗ ចំនួន ៥ របស់ប្រទេសកម្ពុជា រួមមាន រាជធានីភ្នំពេញ, ខេត្តបាត់ដំបង, ខេត្តព្រៃវែង, ខេត្តសៀមរាប និងទីក្រុងព្រះសីហនុ។ កម្រងសំណួរមានប្រធានបទចំនួន ៧ ដែលមាន ១៨ សំណួរ៕

Phnom Penh, December 21, 2018: Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank was awarded “Best Non-Cash Transaction Service 2018” during the 2nd edition of the annual Cambodia Outstanding Telecom & FinTech Awards 2018 “Cambodian – CHOICE” presented by International Data Group (IDG ASEAN), according to a press release recently published by IDG ASEAN.
“Wing (Cambodia) Ltd. Specialised Bank as “Best Non-Cash Transaction Service 2018” During the recent years, Wing has been constantly providing several services and solutions for non-cash payment in Cambodia. Wing has been recognized by the customers for its convenience, secure and popularity,” as written in the release.
The award ceremony was held last week at The Great Duke Hotel in Phnom Penh, Cambodia, with the participation of the leaders of the Ministry of Posts and Telecommunications, the National Bank of Cambodia, the Associations of FinTech and ICT Federations of Cambodia, and representatives of the press and media.
Wing Chief Executive Officer, Mr. Jojo Malolos, who was in attendance to accept the awards, said that he feels extremely proud that Wing received this award, just a few months after the bank had been awarded two major awards in Singapore at the 2018 ASEAN Business Awards.
“Wing has committed itself in ensuring that Cambodians enjoy a wealth of convenience and security when it comes to mobile financial services. The award we received today is a testament to our commitment of addressing the needs of the unbanked and under-banked population in the country. In the past, these “under-banked” or “non-banked” Cambodians have faced enormous hurdles and exposed themselves to risk by having to rely on third parties to transport cash to their families.  Wing’s money transfer services have changed all of this, by allowing Cambodians who do not have a traditional bank account to transfer and receive funds electronically, safely and immediately using their mobile phones.” said Mr. Malolos.
Before concluding the award, IDG ASEAN had conducted a customer satisfaction survey on 4G service, internet service, and financial technology, in Cambodia, from July 1st to November 30th of 2018. During this period, IDG ASEAN sent out 40,000 surveys and retained 8,000 successful surveys. 60% of the surveys were conducted online and 40% by direct interview, in the 5 biggest cities of Cambodia (Phnom Penh Capital, Battambang, Prey Veng, Siem Riep, Sihanoukville). The questionnaire includes 7 key topics with a total 18 questions.