នៅពីក្រោយភាពទន់ភ្លន់នៃកាយវិការរបាំ សំនៀងតន្ត្រីដ៏រណ្តំ និងគ្រប់ផ្ទាំងទស្សនីយភាពទាំងអស់គឺជាផ្លែផ្កានៃការលះបង់ និងឆន្ទៈមោះមុតរបស់សិល្បករ ដែលតែងតែខិតខំថែរក្សា និងលើកតម្កើងតម្លៃសិល្បៈបុរាណខ្មែរ។ តាមរយៈទេពកោសល្យដ៏វិចិត្រ និងក្តីស្រលាញ់ដ៏ជ្រាលជ្រៅ សិល្បករខ្មែរបានដើរតួជាស្ពានចម្លងមរតកដូនតាមកកាន់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ និងជួយថែរក្សាអត្តសញ្ញាណជាតិឱ្យនៅតែរស់រវើកជានិច្ច។
ដើម្បីជ្រោមជ្រែងដល់សិល្បករ និងជំរុញឱ្យសិល្បៈខ្មែរកាន់តែរីកចម្រើន ធនាគារ វីង និងសមាគមសិល្បករខ្មែរ  បានរៀបចំ«ពិធីប្រគល់-ទទួលថវិកា ជូនសមាគមសិល្បករខ្មែរ» ជាផ្លូវការដែលនេះគឺជាជំហានដ៏មានអត្ថន័យមួយក្នុងការរួមចំណែកថែរក្សាមរតកវប្បធម៌ជាតិឱ្យស្ថិតស្ថេរគង់វង្សសម្រាប់កូនខ្មែរគ្រប់ជំនាន់។
តាមរយៈពិធីនេះ ធនាគារ វីង បានប្តេជ្ញាឧបត្ថម្ភថវិកាសរុបចំនួន ១០ ម៉ឺនដុល្លារអាមេរិក ក្នុងមួយឆ្នាំ រយៈពេល ៥ ឆ្នាំជាប់គ្នា ដែលសរុបជាទឹកប្រាក់ទាំងអស់គឺ ៥០ ម៉ឺនដុល្លារអាមេរិក។​ ថវិកានេះនឹងត្រូវយកទៅប្រើប្រាស់ដើម្បីជួយជ្រោមជ្រែងដល់សុខុមាលភាពសិល្បករ បណ្តុះបណ្តាលសិល្បករជំនាន់ក្រោយ និងបង្កើតឱកាសថ្មីៗ ដើម្បីនាំយកសិល្បៈខ្មែរទៅកាន់ឆាកអន្តរជាតិ។
តាំងពីយូរលង់ណាស់មកហើយ សិល្បៈខ្មែរតែងតែជាកញ្ចក់ឆ្លុះបញ្ចាំងពីប្រវត្តិសាស្ត្រ គុណតម្លៃ និងដួងព្រលឹងរបស់ជាតិយើង ដែលតែងតែបណ្តុះនូវមោទនភាព និងជួយឱ្យមរតកវប្បធម៌នេះស្ថិតស្ថេររហូតមក។
លោកបណ្ឌិតឌីមីត្រូ ខូលេកកូអគ្គនាយក នៃធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ សិល្បៈខ្មែរគឺជាកញ្ចក់ឆ្លុះបញ្ចាំងពីអត្តសញ្ញាណជាតិ និងបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ដ៏ឧត្តុង្គឧត្តមរបស់ជាតិកម្ពុជា។ យើងពិតជាមានមោទនភាពដែលបានចូលរួមចំណែកជាមួយសមាគមសិល្បករខ្មែរ ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលធនធានសិល្បករខ្មែរយើង និងថែរក្សាសិល្បៈខ្មែរឱ្យនៅរស់រវើក។ ជាមួយគ្នានេះ យើងខ្ញុំក៏សូមកោតសរសើរចំពោះភាពជាអ្នកដឹកនាំដ៏ឈ្លាសវៃរបស់លោកជំទាវអ្នកឧកញ៉ា ម៉ៅ ចំណាន គិតម៉េងដែលតែងតែយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ក្នុងការលើកស្ទួយវប្បធម៌ជាតិ និងគាំទ្រដល់សិល្បករដែលជាអ្នកថែរក្សាមរតកនេះដោយផ្ទាល់។
ធនាគារ វីង ក៏យល់ច្បាស់ពីតម្រូវការប្រចាំថ្ងៃរបស់សិល្បករផងដែរ ស្របពេលដែលពួកគេកំពុងពង្រីកអាជីព និងតំណាងឱ្យកម្ពុជាលើឆាកអន្តរជាតិ។ តាមរយៈអេប Wing Bank ជំនាន់ថ្មីនិងបណ្ដាញភ្នាក់ងារដ៏ទូលំទូលាយនៅទូទាំងប្រទេស សិល្បករអាចគ្រប់គ្រងប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុ ដូចជាការទូទាត់ ការផ្ទេរប្រាក់ និងការសន្សំ បានយ៉ាងងាយស្រួល និងឆាប់រហ័ស។ មិនថាជាការស្វែងរកប្រភពទុនសម្រាប់អាជីវកម្ម ឬការរក្សាទំនាក់ទំនងពេលធ្វើដំណើរក្រៅប្រទេសតាមរយៈសេវាកម្ម eSIM នោះទេ ធនាគារ វីង តែងតែនៅក្បែរ ដើម្បីគាំទ្រគ្រប់ជំហាន ទាំងក្នុងអាជីពសិល្បៈ និងការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃពួកគេ
លោកជំទាវអ្នកឧកញ៉ាម៉ៅ ចំណានប្រធានសមាគមសិល្បករខ្មែរ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ ការគាំទ្រពីធនាគារ វីង នឹងក្លាយជាកម្លាំងចលករយ៉ាងសំខាន់ ជួយឱ្យសមាគមសិល្បករខ្មែរអាចបន្តបេសកកម្មជ្រោមជ្រែងសិល្បករយើង ជួយបណ្តុះបណ្តាលសិល្បករជំនាន់ក្រោយ និងបង្កើតឱកាសកាន់តែច្រើន ដើម្បីឱ្យសិល្បៈខ្មែរអាចលេចត្រដែតឡើង និងទទួលបានការឱ្យតម្លៃកាន់តែខ្លាំងពីសំណាក់សាធារណជនគ្រប់ទិសទី។
ក្នុងនាមជាធនាគារសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូប ធនាគារ វីង បន្តគាំទ្ររាល់គំនិតផ្ដួចផ្ដើមនានា ដែលរួមចំណែកដល់ការពង្រឹងសហគមន៍ និងថែរក្សាមរតកវប្បធម៌ជាតិ។ ការរួមចំណែកនាពេលនេះ គឺជាសក្ខីភាពនៃការបន្តភាពជាដៃគូដ៏រឹងមាំជាមួយសមាគមសិល្បករខ្មែរ និងឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរួមគ្នា ក្នុងការបង្កើតផលវិជ្ជមានជូនសង្គមជាតិ និងការជ្រោមជ្រែងដល់សហគមន៍កម្ពុជាឱ្យកាន់តែរីកចម្រើន។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមចូលទៅកាន់គេហទំព័រ៖wingbank.com.khទំព័រ Facebook៖ @WingBankKH ឬទំនាក់ទំនងមកកាន់លេខទូរស័ព្ទ៖០២៣ ៩៩៩ ៩៨៩

Every dance movement, traditional melody, and performance begins with artists who dedicate themselves to preserving Cambodia’s cultural heritage and honoring the origins of Khmer arts. Through their talent and passion, Khmer arts continue to connect generations, celebrate the roots of Cambodian culture, and keep the nation’s identity alive.
To support artists and the future of Khmer arts, Wing Bank presented its financial contribution to the Khmer Artists Association (KAA) during an official handover ceremony, marking a meaningful step toward preserving Cambodia’s cultural heritage for future generations.
Wing Bank will contribute USD 100,000 annually for five years, totaling USD 500,000, to help support artists’ welfare, nurture emerging talent, and create more opportunities for Khmer arts to reach wider audiences in Cambodia and beyond.
For generations, Khmer arts have embodied Cambodia’s history, values, and spirit, inspiring pride while preserving cultural heritage.
Dr. Dmytro Kolechko, CEO of Wing Bank, said: “Khmer art reflects Cambodia’s rich cultural identity and heritage. We are proud to support the Khmer Artists Association in nurturing local talent and preserving Khmer arts, and we deeply appreciate the leadership of Lok Chumteav Neak Oknha Mao Chamnan KithMeng in championing Cambodian culture and supporting the artists who keep this heritage alive.”
Wing Bank also recognizes the evolving needs of artists as they grow their careers and represent Cambodia internationally. Through the Wing Bank App and its nationwide network, artists can conveniently manage payments, transfers, savings, and other banking needs. Whether seeking financing for a creative business or staying connected abroad with eSIM services, Wing Bank aims to support artists both in their professional journeys and everyday lives.
"This support from Wing Bank will help KAA continue standing with artists, developing young talent, and creating more opportunities for Khmer arts to be seen, heard, and appreciated," said Lok Chumteav Neak Oknha Mao Chamnan KithMeng, President of the Khmer Artists Association.
As the Bank for Every Cambodian, Wing Bank continues to support initiatives that strengthen communities and preserve Cambodia’s cultural heritage. This contribution builds on its ongoing partnership with KAA, reflecting a shared commitment to creating positive impact and supporting Cambodian communities. For more information, visit wingbank.com.kh, Facebook @WingBankKH, or call 023 999 989.