ស្គេន អេន ហ្គូៈ វីង ចូលរួមជាមួយម៉ាស្ទ័រកាត ដើម្បីបង្កើន ជម្រើសបង់ប្រាក់ដោយស្គេនកូដ QR នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា
នៅពេលដែលទីផ្សារនៅតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកកំពុងផ្លាស់ប្តូរទៅជាសង្គមដែលមានការទូទាត់មិនប្រើសាច់ប្រាក់ ក្រុមហ៊ុនម៉ាស្ទ័រកាត បានប្រកាសដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់នូវសេវាទូទាត់តាមទូរស័ព្ទចល័ត តាមរយៈការស្គេនកូដ QR នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា ក្រោមកិច្ចសហការក្នុងភាពដៃគូជាមួយធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត។ ដោយប្រើប្រាស់​ថាមពលនៃបច្ចេកវិទ្យាទូរស័ព្ទចល័ត ដំណោះស្រាយទូទាត់ប្រាក់ដោយស្គេនកូដ QR របស់ម៉ាស្ទ័រកាត ជាផ្នែក​មួយនៃការប្តេជ្ញាចិត្តបន្តរបស់ខ្លួនដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលកាន់តែច្រើនដល់អតិថិជន និងអ្នកជំនួញដែលមានកាតម៉ាស្ទ័រកាតស្រាប់ នូវដំណោះស្រាយទូទាត់ប្រាក់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ដែលមានភាពរហ័ស​ ងាយស្រួលប្រើប្រាស់​និងមានសុវត្ថិភាព។ សេចក្តីប្រកាសនេះ ជាការចូលរួមបន្ថែមលើភាពជាដៃគូដែលមានស្រាប់ជាមួយធនាគារឯកទេសវីង បន្ទាប់ពីដាក់ឲ្យដំណើរការកាតទូទាត់និម្មិតនៅលើទីផ្សារក្នុងខែមករា នាឆ្នាំនេះ។ នៅកម្ពុជា ការស្រាវជ្រាវបានរកឃើញថា ការប្រើប្រាស់សេវាទូរស័ព្ទចល័ត លើសកម្មភាពហិរញ្ញវត្ថុ ការដឹកជញ្ជូន និងបង់ថ្លៃទឹកភ្លើងបានកើនឡើងដល់ ៧៤ ភាគរយនៅឆ្នាំ ២០១៧ ដែលនេះពិតជាបង្ហាញយ៉ាងជាក់ច្បាស់ពីការពេញចិត្តរបស់អតិថិជនចំពោះសេវាឌីជីថលនេះ។ ជាមួយសេវាទូទាត់​ប្រាក់ដោយស្គេនកូដ QR របស់ម៉ាស្ទ័រកាត អ្នកប្រើប្រាស់នៅកម្ពុជានឹងអាចស្កេនកូដ QR និងដំណើរការទូទាត់ប្រាក់​ពី​ទូរស័ព្ទដៃរបស់ពួកគេបានយ៉ាងងាយស្រួល។ នៅក្នុងឲកាសនេះ អគ្គនាយកធនាគារ​ឯកទេសវីង លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា វីងបានប្តេជ្ញារក្សានូវការច្នៃប្រឌិតនិងការផ្លាស់ប្តូរ ជាវិជ្ជមានតាមរយៈបច្ចេកវិទ្យា នៅក្នុងរបត់ពាណិជ្ជកម្មដែលមានការប្រែប្រួលយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ការដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ជាលើកដំបូងនូវ ប្រព័ន្ធទូទាត់ដោយស្គេនកូដ QR របស់ម៉ាស្ទ័រកាត នៅក្នុងតំបន់នេះ បានបញ្ជាក់ យ៉ាងច្បាស់អំពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើង។ […]
ចេញផ្សាយនៅ: Aug 27, 2018
នៅពេលដែលទីផ្សារនៅតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកកំពុងផ្លាស់ប្តូរទៅជាសង្គមដែលមានការទូទាត់មិនប្រើសាច់ប្រាក់ ក្រុមហ៊ុនម៉ាស្ទ័រកាត បានប្រកាសដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់នូវសេវាទូទាត់តាមទូរស័ព្ទចល័ត តាមរយៈការស្គេនកូដ QR នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា ក្រោមកិច្ចសហការក្នុងភាពដៃគូជាមួយធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត។ ដោយប្រើប្រាស់​ថាមពលនៃបច្ចេកវិទ្យាទូរស័ព្ទចល័ត ដំណោះស្រាយទូទាត់ប្រាក់ដោយស្គេនកូដ QR របស់ម៉ាស្ទ័រកាត ជាផ្នែក​មួយនៃការប្តេជ្ញាចិត្តបន្តរបស់ខ្លួនដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលកាន់តែច្រើនដល់អតិថិជន និងអ្នកជំនួញដែលមានកាតម៉ាស្ទ័រកាតស្រាប់ នូវដំណោះស្រាយទូទាត់ប្រាក់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ដែលមានភាពរហ័ស​ ងាយស្រួលប្រើប្រាស់​និងមានសុវត្ថិភាព។
សេចក្តីប្រកាសនេះ ជាការចូលរួមបន្ថែមលើភាពជាដៃគូដែលមានស្រាប់ជាមួយធនាគារឯកទេសវីង បន្ទាប់ពីដាក់ឲ្យដំណើរការកាតទូទាត់និម្មិតនៅលើទីផ្សារក្នុងខែមករា នាឆ្នាំនេះ។ នៅកម្ពុជា ការស្រាវជ្រាវបានរកឃើញថា ការប្រើប្រាស់សេវាទូរស័ព្ទចល័ត លើសកម្មភាពហិរញ្ញវត្ថុ ការដឹកជញ្ជូន និងបង់ថ្លៃទឹកភ្លើងបានកើនឡើងដល់ ៧៤ ភាគរយនៅឆ្នាំ ២០១៧ ដែលនេះពិតជាបង្ហាញយ៉ាងជាក់ច្បាស់ពីការពេញចិត្តរបស់អតិថិជនចំពោះសេវាឌីជីថលនេះ។ ជាមួយសេវាទូទាត់​ប្រាក់ដោយស្គេនកូដ QR របស់ម៉ាស្ទ័រកាត អ្នកប្រើប្រាស់នៅកម្ពុជានឹងអាចស្កេនកូដ QR និងដំណើរការទូទាត់ប្រាក់​ពី​ទូរស័ព្ទដៃរបស់ពួកគេបានយ៉ាងងាយស្រួល។
នៅក្នុងឲកាសនេះ អគ្គនាយកធនាគារ​ឯកទេសវីង លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា វីងបានប្តេជ្ញារក្សានូវការច្នៃប្រឌិតនិងការផ្លាស់ប្តូរ ជាវិជ្ជមានតាមរយៈបច្ចេកវិទ្យា នៅក្នុងរបត់ពាណិជ្ជកម្មដែលមានការប្រែប្រួលយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ការដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ជាលើកដំបូងនូវ ប្រព័ន្ធទូទាត់ដោយស្គេនកូដ QR របស់ម៉ាស្ទ័រកាត នៅក្នុងតំបន់នេះ បានបញ្ជាក់ យ៉ាងច្បាស់អំពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើង។ វីងពិតជាបានផ្តល់ជូននូវការទូទាត់ដោយស្គេនកូដ QR លំដាប់ពិភពលោក សម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់ក៏ដូចជាភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិផងដែរ។
លោក ម៉ាឡូឡូស បានបន្ថែមថា “ភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនលំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោកដូចជាម៉ាស្ទ័រកាត គឺជាការឆ្លុះបញ្ចាំងពីបំណងប្រាថ្នារបស់វីងក្នុងការបង្កើតប្រព័ន្ធបរិយាកាសនៃការទូទាត់​ប្រាក់​តាម​ប្រព័ន្ធ​​អេឡិច​ត្រូនិក​ប្រកបដោយភាពជោគជ័យ និងផ្តល់​ជាចំនូលប្រចាំថ្ងៃសម្រាប់ ភ្នាក់ងារ ដៃគូសហការ សាជីវកម្ម សហគ្រាសខ្នាតតូច និងមធ្យម ម្ចាស់អាជីវកម្ម និងស្ថាប័ននានា ទាំងនៅទីក្រុង និងនៅតាមទី​ជនបទ។”
លោកស្រី Winnie Wong នាយកប្រចាំប្រទេសរបស់ម៉ាស្ទ័រកាត ក្នុងតំបន់ឥណ្ឌូចិនបានមានប្រសាសន៍ថា “នៅពេលដែលប្រទេសកម្ពុជាឈានឆ្ពោះទៅរកយុគសម័យនៃប្រព័ន្ធឌីជីថល ការទូទាត់តាមអេឡិចត្រូនិកក៏គួរតែដើរទន្ទឹមគ្នាផងដែរ។ យើងមានសេចក្តីរំភើបរីករាយក្នុងការធ្វើការជាមួយ វីង ក្នុងការចូលរួមផ្លាស់ប្តូរទីផ្សារកម្ពុជាឆ្ពោះទៅរកសង្គមមួយនៃការទូទាត់ដោយមិនប្រើសាច់ប្រាក់។ ការពង្រីកបច្ចេកវិទ្យាស្គេនកូដ QR នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាគឺជាការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងក្នុងការដាក់បញ្ចូលនូវប្រព័ន្ធអេកូឌីជីថលដែលមានលក្ខណៈទូលំទូលាយ សុវត្ថិភាព ព្រមទាំងជួយដល់អតិថិជន និងបណ្តាហាងជាដៃគូក្នុងតំបន់ ក្នុងការធ្វើ ឬទទួលប្រតិបត្តិការទូទាត់ប្រាក់ដែលងាយស្រួល រហ័ស និងមានសុវត្ថិភាព។ សេវាទូទាត់ប្រាក់តាមរយៈការស្គេនកូដ QR របស់ម៉ាស្ទ័រកាត គឺជាដំណោះស្រាយដ៏មានប្រសិទ្ធិភាព​សម្រាប់បណ្តាហាងអាជីវករ ដែលនឹងជួយពួកគេឱ្យរីកចម្រើនមុខជំនួញរបស់ពួកគេ ខណៈពេលដែលពួកគេអាចកាត់បន្ថយថ្លៃចំនាយផ្សេងៗទាក់ទងនឹងការកាន់កាប់សាច់ប្រាក់។ ដំណោះស្រាយទូទាត់ប្រាក់ដោយស្គេនកូដ QR របស់ម៉ាស្ទ័រកាត ក៏នឹងអនុញ្ញាតឲ្យអតិថិជនគ្រប់គ្រងពេញលេញនៃការទូទាត់ប្រាក់របស់ពួកគេ និងជួយកាត់បន្ថយហានិភ័យនៃប្រតិបត្តិការទូទាត់ ប្រាក់ដែលមិនសមស្របណាមួយ។”
ការស្រាវជ្រាវដែលធ្វើឡើងដោយម៉ាស្ទ័រកាតបានបង្ហាញថា ម្ចាស់កាតដែលនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍មានអារម្មណ៍ថា ការស្គេនកូដ QR របស់ម៉ាស្ទ័រកាតពិតជាផ្តល់ជូនគាត់នូវភាពងាយស្រួល និងការត្រួតពិនិត្យលើសាច់ប្រាក់បានសមស្រប។ ជាង ៧៣% នៃអ្នកផ្តល់ចម្លើយក្នុងការស្រាវជ្រាវនោះ បាននិយាយថាដំណោះស្រាយទូទាត់ប្រាក់តាមទូរស័ព្ទនឹងបំពេញនូវតម្រូវការសម្រាប់ដំណើរការទូទាត់ប្រាក់ផ្សេងៗដោយសារតែវាមានភាពងាយស្រួលក្នុងការប្រើប្រាស់និងចំណាយតិចតួច។
សេចក្តីប្រកាសនេះកើតឡើងបន្ទាប់ពីការដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់កម្មវិធី Bharat QR ដែលជាដំណោះស្រាយទទួលស្គាល់ QR code ដំបូងគេបង្អស់របស់ពិភពលោក នៅក្នុងប្រទេសឥណ្ឌា និងការដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធស្គេនកូដ QR កម្រិតស្តង់ដានៅក្នុងប្រទេសថៃ។ នៅប្រទេសសិង្ហបុរី ម៉ាស្ទ័រកាតទើបតែធ្វើកិច្ចសហការជាមួយ បណ្តាញក្រុមហ៊ុនទូទាត់ប្រាក់តាមទូរស័ព្ទចល័តចំនួន ០៦ ផ្សេងទៀតដើម្បីបង្កើតសម្ព័ន្ធភាពមួយដែលអាចបើកបណ្តាញ QR ដែលអាចដំណើរការបានស្របតាមកូដ QR របស់ប្រទេសសិង្ហបុរី ។
ប្រព័ន្ធស្គេនកូដ QR របស់ម៉ាស្ទ័រកាត ជាផ្នែកមួយនៃប្រព័ន្ធស្គេនកូដ QR ស្តង់ដាររបស់ EMVCo ដែលអនុញ្ញាតឲ្យបណ្តាហាងជាដៃគូ អាចទទួលធ្វើការទូទាត់តាមម៉ាស្ទ័រកាត ដោយមិនចាំបាច់ត្រូវការម៉ាស៊ីន POS។ អតិថិជនដែលមានម៉ាស្ទ័រកាតទាំងអស់ គ្រាន់តែស្កេនកូដ QR ប្រភេទEMVCo ដោយប្រើប្រាស់កម្មវិធីធនាគារនៅក្នុងទូរស័ព្ទដៃរបស់ពួកគេ នៅលើលេខកូដដែលដាក់តាំងនៅតាមហាងនានា។
ដំណោះស្រាយទូទាត់ប្រាក់ដោយស្គេនកូដ QR របស់ម៉ាស្ទ័រកាត គឺស្របតាមស្តង់ដារ EMVCo QR ជាសកល។ ម៉ាស្ទ័រកាតបានធ្វើការជាមួយ EMVCo និងឧស្សាហកម្មដទៃទៀតដើម្បីធានាឱ្យមានភាពស៊ីសង្វាក់ក្នុងកូដ QR ដែលត្រូវបានបង្កើតនិងមានវត្តមាននៅលើទូរស័ព្ទចល័តរបស់អតិថិជន។ ការចេញផ្សាយនៃ កូដ QR EMVCo QR នៅខែកក្កដាឆ្នាំ ២០១៧ បានជម្រុញឲ្យមានការរីកសាយនៃស្តង់ដារ QR សម្រាប់ការបង់ប្រាក់ដោយស្គេនកូដ QR ទូទាំងអាស៊ី។ ការអនុវត្តស្តង់ដារទាំងនេះមានន័យថាបណ្តាអាជីវករអាចបង្ហាញលេខកូដ QR តែមួយគត់ដើម្បីទទួលយកប្រភេទនៃការបង់ប្រាក់ខុសៗគ្នា ដើម្បីនាំឲ្យបទពិសោធន៍ក្នុងការទូទាត់ដោយស្គេនកូដ QR កាន់តែមានភាពងាយស្រួល សម្រាប់ទាំងអតិថិជន ទាំងអាជីវករ។
ប្រព័ន្ធទូទាត់ដោយស្គេនកូដ QR របស់ម៉ាស្ទ័រកាត ផ្តល់ជូនសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម (SMEs) ជាមួយដំណោះស្រាយប្រតិបត្តិការសាមញ្ញនិងមានប្រសិទ្ធភាព។ ស្របតាមស្តង់ដារ EMVCo ទូទាំងពិភពលោក បណ្តាញអាជីវករ ត្រូវបានធានានូវប្រព័ន្ធឥតគិតថ្លៃនៃការទទួលបានការទូទាត់ពីអ្នកផ្តល់សេវាជាច្រើនក្នុងលក្ខណៈស្តង់ដារដោយប្រើកូដ QR រួមមួយសម្រាប់អតិថិជនរបស់ពួកគេទាំងអស់។
អតិថិជនដែលមានម៉ាស្ទ័រកាតទាំងអស់ នឹងមិនចាំបាច់យកកាត ឬទឹកប្រាក់ មកតាមខ្លួនឡើយ ហើយពួកគេក៏នៅតែអាចធ្វើការទូទាត់ប្រាក់នៅតាមបណ្តាហាងនានា ឬម៉ាស៊ីនលក់ភេសជ្ជៈដោយស្វ័យប្រវត្តិ ដោយគ្រាន់តែប្រើទូរស័ព្ទចល័តរបស់ពួកគេ។ នៅពេលដែលពួកគាត់អាចគ្រប់គ្រងលើប្រតិបត្តិការរបស់ពួកគេ អតិថិជនម៉ាស្ទ័រកាតអាចធ្វើការទូទាត់តាមកម្មវិធីនៅក្នុងទូរស័ព្ទដៃរបស់ពួកគេ ដើម្បីទទួលបានបទពិសោធន៍ទូទាត់ ប្រាក់ដែលងាយស្រួល និងមានសុវត្ថិភាពគ្រប់ពេល។ ដំណោះស្រាយទូទាត់ប្រាក់ដោយស្គេនកូដ QR ក៏អាចធ្វើបានដោយ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេសផងដែរព្រោះវាអនុញ្ញាតឲ្យភ្ញៀវទេសចរដែលធ្វើដំណើរកម្សាន្តនៅក្រៅប្រទេស ក៏ដូចជាប្រទេសកម្ពុជាមានភាពងាយស្រួលក្នុងការទូទាត់ប្រាក់ពេលគាត់ទិញទំនិញផ្សេងៗដោយមិនចាំបាច់ព្រួយបារម្ភពីឧបសគ្គដែល​កើត​មា​ន​ដោយសារការមិនចេះភាសាក្នុងស្រុក។

Scan and Go: Mastercard Partners with WING to Augment QR Payments Option in Cambodia
Phnom Penh – August 27, 2018 – As more Asia Pacific markets transition into cashless societies, Mastercard today announced plans to enhance existing QR-based mobile payment services in Cambodia, in partnership with Wing​​ (Cambodia) Limited Specialised Bank. Harnessing the power of mobile technology, the MasterPass QR payment solution is a part of its ongoing commitment […]
Published on: Aug 27, 2018
Phnom Penh – August 27, 2018 – As more Asia Pacific markets transition into cashless societies, Mastercard today announced plans to enhance existing QR-based mobile payment services in Cambodia, in partnership with Wing​​ (Cambodia) Limited Specialised Bank. Harnessing the power of mobile technology, the MasterPass QR payment solution is a part of its ongoing commitment to enabling greater convenience for cardholders and merchants with secure, quick and easy-to-use digital alternatives to cash.
The announcement builds on Mastercard’s existing partnership with Wing, to launch a virtual payments card in the market, in January this year. In Cambodia, industry research found that consumer adoption of mobile services, including finance, utilities and transport, stood at 74 percent in 2017, indicating significant consumer appetite for digital services. With MasterPass QR, consumers in Cambodia will be able to simply scan the QR code and process the payment from their mobile phones.
On this occasion, Mr. Jojo Malolos, Wing Chief Executive Officer, said “As the leading Fintech in the country, Wing is committed to sustaining the introduction of innovation and positive technological changes in the fast changing merchant footprint in Cambodia. The launch of Mastercard’s EMVCo compliant QR payment facility in Cambodia reinforces that commitment. Wing makes this global QR payment available to all of the Cambodian population as well as international tourists alike. We are pretty sure that this will offer a more convenient way of mobile payment and bring our customers’ cashless experience to the next level, something they have never experienced before.”
“This partnership with a global company like Mastercard further exemplifies Wing’s aspiration to create a viable and profitable cashless ecosystem of agents, partners, consumer, corporate, SME and micro merchants and institutions that penetrates both city and small communities,” Mr. Malolos added.
Winnie Wong, Country Manager for Indochina, Mastercard, said “As Cambodia steps further into the digital age, so does its appetite for electronic payments. Mastercard is excited to work with Wing to accelerate Cambodia’s transition towards a cashless society. The expansion of QR technologies in Cambodia marks Mastercard’s commitment to foster an inclusive, safe and seamless digital ecosystem as well as help local merchants and consumers transact faster, more securely and cost-effectively. MasterPass QR is a cost-effective solution for merchants that will enable them to grow their business while reducing the costs associated with handling cash. The QR solution will also let consumers be in complete control of their payments, thereby minimizing the risks of unauthorized transactions.”
Overall, research conducted by Mastercard showed that cardholders in Southeast Asia felt that convenience and control were the most appealing aspects of MasterPass QR. Over 73 percent of respondents said that the mobile payment solution would fulfil a need for a payment process, due to its ease of use and low cost of deployment.
The announcement carries on momentum from the launch of Bharat QR, the world’s first interoperable QR code acceptance solution in India, and the introduction of a standardized QR code in Thailand. Mastercard is now working closely with banks and non-banking financial service providers across the Asia Pacific region to roll this out the QR solution in other countries such as Vietnam, Taiwan, Sri Lanka and Singapore.
MasterPass QR leverages the EMVCo Merchant Presented QR Code standard to enable merchants to receive Mastercard payments without a point-of-sale terminal. Moreover, Mastercard cardholders simply scan the EMVCo standard QR displayed by the merchant via their banking app to make payment.
MasterPass QR payment solution is compliant with global EMVCo QR standards. Mastercard has worked with EMVCo and other industry players to ensure consistency in QR codes both generated and captured on a consumer’s mobile phone. The release of the EMVCo QR Codes Specification in July 2017 has further propelled the proliferation of the interoperable QR Standards for QR Payments across Asia. Implementation of these standards mean that merchants can now display a single QR code to accept different types of payments, and significantly simplifies the consumer and merchant experience in QR payments.
In this way, MasterPass QR provides small and medium enterprises (SMEs) with a simplified and cost-effective transaction solution. In compliance with global EMVCo standards, merchants are ensured a fuss-free system of receiving payments from various providers in a standardized manner using a unified QR code for all of their customers.
Cardholders too, are empowered to leave their cards and cash at home and make payments at merchant outlets, unmanned kiosks or vending machines simply by using their mobile phones. Put in control of their transactions, cardholders authorize the payments from their mobile devices and are guaranteed a seamless and secure experience each time. The MasterPass QR solution also subsequently supports cross-border transactions as it allows tourists visiting countries, including Cambodia, to easily make payments for necessary purchases without having to face any language barriers.