ក្រុមហ៊ុន Visa សហការជាមួយ ធនាគារ វីង និងដៃគូផ្សេងទៀត បានដាក់ឱ្យដំណើរការកម្មវិធី “Vee Together by Visa” ជាផ្លូវការ ដើម្បីគាំទ្រដល់អាជីវករ ខ្នាតមីក្រូ ខ្នាតតូច និងមធ្យម (MSMEs) ក្នុងវិស័យទេសចរណ៍នៅកម្ពុជា
ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីពហុភាគី ដែលគាំទ្រដល់សហគ្រាសខ្នាតមីក្រូ តូច និងមធ្យម (MSMEs) ក្នុងវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា ដោយផ្ដោតលើ ហិរញ្ញប្បទាន ការបណ្តុះបណ្តាល ការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ឌីជីថល និងការយល់ដឹងអំពីទិន្នន័យ ស្របតាមទិសដៅយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ក្រសួងទេសចរណ៍ និងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។
រាជធានី ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី២៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៦ - នៅថ្ងៃនេះក្រុមហ៊ុន Visa ដែលជាក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាទូទាត់សាច់ប្រាក់តាមរយៈប្រព័ន្ធឌីជីថល ឈានមុខគេ សហការជាមួយ ធនាគារ វីង អង្គការមូលនិធិអាស៊ី និងអង្គការ Good Return បានប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការនូវកម្មវិធី “Vee Together by Visa”  ដែលជាគំនិតផ្តួចផ្តើមលើកិច្ចការផលប៉ះពាល់សង្គមនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងដៃគូពហុភាគី ក្នុងគោលបំណងពង្រឹងសមត្ថភាព សហគ្រាសខ្នាតមីក្រូ ខ្នាតតូច និងមធ្យម (MSMEs) ក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ដើម្បីជួយឱ្យអាជីវកម្មទាំងនោះអាចប្រតិបត្តិការ និងរីកចម្រើនប្រកបដោយចីរភាព នៅក្នុងទីផ្សារឌីជីថលដែលកំពុងមានការវិវត្តយ៉ាងឆាប់រហ័ស
វិស័យទេសចរណ៍ គឺជាបេះដូងនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ហើយសហគ្រាសខ្នាតមីក្រូ ខ្នាតតូច និងមធ្យម (MSMEs) មិនត្រឹមតែចូលរួមបង្កើតការងារ និងផ្តល់បទពិសោធន៍ដ៏ល្អឯកដល់ភ្ញៀវទេសចរប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជាកម្លាំងចលករ យ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅតាមសហគមន៍ផងដែរទោះជាយ៉ាងណា អាជីវកម្មទាំងនេះនៅតែបន្តប្រឈមមុខនឹងឧបសគ្គសំខាន់ៗមួយចំនួន ដូចជា កង្វះលទ្ធភាពទទួលបានប្រភពទុន ការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ឌីជីថលនៅមានកម្រិត និងការតភ្ជាប់ទៅកាន់អតិថិជន ក្នុងយុគសម័យសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលក្នុងគោលបំណងដោះស្រាយនូវបញ្ហាប្រឈមទាំងនេះ កម្មវិធី “Vee Together by Visa” ត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីគាំទ្រដល់ សហគ្រាសខ្នាតមីក្រូ ខ្នាតតូច និងមធ្យម តាមរយៈការបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញប្បទាន បំពាក់នូវប្រព័ន្ធទូទាត់ឌីជីថលដែលមានសុវត្ថិភាព បណ្តុះបណ្តាលជំនាញអាជីវកម្មជាក់ស្តែង និងការយល់ដឹងស៊ីជម្រៅអំពីវិស័យទេសចរណ៍ ដែលការគាំទ្រនេះ នឹងជួយឱ្យម្ចាស់អាជីវកម្ម អាចកែលម្អប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន និងរីកចម្រើនទៅមុខប្រកបដោយទំនុកចិត្តខ្ពស់។
យោងតាមក្របខ័ណ្ឌកិច្ចការផលប៉ះពាល់សង្គមរបស់ Visa ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីពាណិជ្ជកម្មរួមបញ្ចូលឌីជីថល (DICE)” គឺជាគំនិតផ្តួចផ្តើមដែលមានគោលបំណងចងក្រងដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រពីវិស័យសាធារណៈ និងឯកជន ដើម្បីកសាងគ្រឹះនៃប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីពាណិជ្ជកម្មទេសចរណ៍ដ៏ទំនើបមួយ។ កម្មវិធីនេះផ្តោតសំខាន់លើការពង្រឹងសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងរបស់សហគ្រាសខ្នាតមីក្រូ ខ្នាតតូច និងមធ្យម (MSMEs) តាមរយៈសសរស្តម្ភចំនួន ៥ រួមមានការទូទាត់តាមរយៈឌីជីថល ការទទួលបានហិរញ្ញប្បទាន ការតភ្ជាប់បណ្តាញពាណិជ្ជកម្ម ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ និងការគាំទ្រសហគមន៍។
ឯកឧត្តម ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ កម្មវិធី Vee Together by Visa ចូលរួមគាំទ្រដល់អាទិភាពជាតិ ក្នុងការបង្កើនសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ និងធានាថាអាជីវកម្មខ្នាតតូច អាចទាញយកប្រយោជន៍ពីបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជា។ តាមរយៈការកសាងជំនាញ ការពង្រឹងលទ្ធភាពប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ឌីជីថល និងការគាំទ្រសហគមន៍នៅតាមគោលដៅទេសចរណ៍សំខាន់ៗ ភាពជាដៃគូនេះ នឹងជួយដល់សហគ្រាសខ្នាតមីក្រូ ខ្នាតតូច និងមធ្យម ក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ឲ្យមានលទ្ធភាពអាចផ្ដល់នូវសេវាកម្មកាន់តែប្រសើរ និងបង្កើតបទពិសោធន៍ដ៏មានន័យសម្រាប់ភ្ញៀវទេសចរ។
លោក Arturo Planell អ្នកគ្រប់គ្រងប្រចាំតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ របស់ក្រុមហ៊ុន Visa បានមានប្រសាសន៍ថា៖ កម្មវិធី Vee Together by Visa គឺជាសក្ខីភាពបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំរបស់ក្រុមហ៊ុន Visa ក្នុងការជំរុញវិស័យទេសចរណ៍ និងពន្លឿនបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ តាមរយៈការគាំទ្រដល់អាជីវកម្មដែលជាក្បាលម៉ាស៊ីននៃសេដ្ឋកិច្ចទេសចរណ៍ ឱ្យទទួលបាននូវលទ្ធភាពប្រើប្រាស់ហិរញ្ញប្បទានកាន់តែប្រសើរ បច្ចេកវិទ្យាទូទាត់ឌីជីថល ជំនាញអនុវត្តផ្ទាល់ និងការយល់ដឹងស៊ីជម្រៅពីវិស័យទេសចរណ៍ យើងមានគោលបំណងពង្រឹងសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងនៅទូទាំងខ្សែសង្វាក់តម្លៃនៃវិស័យនេះទាំងមូល។ យើងកំពុងរួមបញ្ចូលគ្នានូវទំនុកចិត្ត និងសន្តិសុខកម្រិតសកលរបស់ Visa ជាមួយនឹងនវានុវត្តន៍របស់កម្ពុជា ដើម្បីជំរុញការអភិវឌ្ឍវិស័យឌីជីថល និងលើកកម្ពស់សក្ដានុពលទេសចរណ៍កម្ពុជា”។
បណ្ឌិត Dmytro Kolechko អគ្គនាយកធនាគារ វីង បាន មានប្រសាសន៍ថា៖ «វិស័យទេសចរណ៍ គឺជាសសរស្តម្ភសេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់មួយរបស់កម្ពុជា ដោយបានបង្កើតប្រាក់ចំណូល ប្រមាណ ៣,៧ ពាន់លានដុល្លារនៅឆ្នាំ ២០២៥  កើនឡើងប្រមាណ ៣% ធៀបនឹងឆ្នាំមុន ជាមួយការស្វាគមន៍ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិប្រមាណ ៥,៥៧ លាននាក់ ហើយ សហគ្រាសខ្នាតមីក្រូ ខ្នាតតូច និងមធ្យម (MSMEs) ដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការ ជំរុញកំណើននេះ»។ លោកបានបន្ថែមថា៖ «Visa គឺជាដៃគូដ៏រឹងមាំរបស់ធនាគារ វីង តាំងពីឆ្នាំ២០១៨មក ហើយយើងមានមោទនភាពដែលបានសហការជាមួយ Visa ដើម្បីគាំទ្រដល់សហគ្រាសខ្នាតមីក្រូ ខ្នាតតូច និងមធ្យម តាមរយៈដំណោះស្រាយហរិញ្ញប្បទានដែលគាំទ្រដោយអង្គការ Good Return កាតឥណទាន Visa និងការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ម៉ាស៊ីនឆូតកាត របស់ធនាគារ វីង ដែលធ្វើឱ្យការទូទាត់តាម វីង KHQR និងកាត កាន់តែងាយស្រួល និងរលូន»។ លោកបានបន្តថា៖ «ទន្ទឹមនឹងការគាំទ្រលើចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងឌីជីថលពីមូលនិធិអាស៊ី ដំណោះស្រាយទាំងនេះបានផ្តល់លទ្ធភាពឱ្យសហគ្រិនអាចពង្រឹងប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម និងកសាងភាពធន់ក្នុងរយៈពេលវែងយើងបានឃើញលទ្ធផលវិជ្ជមានជាបណ្តើរៗហើយ ហើយយើងនៅតែប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមោះមុត ក្នុងការបន្តជំរុញកំណើនវិស័យទេសចរណ៍នៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែរីកចម្រើនឡើង»។
លោក Bénigne du Parc អគ្គនាយក អង្គការ Good Return មានប្រសាសន៍ថា៖ “កម្មវិធីនេះឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់អង្គការ Good Return ក្នុងការធានាថា កំណើននៃវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា នឹងផ្តល់ឱកាសពិតប្រាកដសម្រាប់អាជីវកម្មខ្នាតតូច និងអាជីវកម្មដែលដឹកនាំដោយស្ត្រីតាមរយៈភាពជាដៃគូជាមួយធនាគារ វីង មូលនិធិអាស៊ី (The Asia Foundation) និងការគាំទ្រពីក្រុមហ៊ុន Visa តាមរយៈគម្រោង Vee Together យើងកំពុងប្រើប្រាស់យន្តការធានាឥណទានចំគោលដៅ ដើម្បីជួយដល់សហគ្រាសខ្នាតមីក្រូ ខ្នាតតូច និងមធ្យម (MSMEs) ឱ្យទទួលបានហិរញ្ញប្បទាន ដំណោះស្រាយទូទាត់ប្រាក់បែបឌីជីថល និងការចូលរួមឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយក្នុងសេដ្ឋកិច្ចទេសចរណ៍។ តាមរយៈការជំរុញឱ្យអាជីវកម្មអាចទទួលយកការទូទាត់តាមរយៈកាតអន្តរជាតិ និងការកសាងសមត្ថភាពហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថល គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះនឹងជួយគាំទ្រដល់ សហគ្រាសខ្នាតមីក្រូ ខ្នាតតូច និងមធ្យម (MSMEs) ដែលដឹកនាំដោយស្ត្រី ព្រមទាំងជួយរក្សាការងារនៅតាមបណ្តាទីក្រុងទេសចរណ៍សំខាន់ៗផងដែរ។”
លោកស្រី Meloney C. Lindberg តំណាងអង្គការមូលនិធិអាស៊ីប្រចាំកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “អង្គការមូលនិធិអាស៊ី មានមោទនកភាពយ៉ាងខ្លាំងក្នុងការសហការជាមួយ ក្រុមហ៊ុន Visa ដើម្បីគាំទ្រដល់សហគ្រិនក្នុងវិស័យទេសចរណ៍នៅកម្ពុជា តាមរយៈការផ្ដល់នូវជំនាញជាក់ស្តែង និងចំណេះដឹងផ្នែកអាជីវកម្មដែលអាចយកទៅអនុវត្តបានយ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាព។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ ឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងក្នុងការបំពាក់បំប៉នសមត្ថភាពដល់បុគ្គល និងសហគមន៍ ដើម្បីឱ្យពួកគាត់មានលទ្ធភាពកំណត់អនាគតដោយខ្លួនឯង ព្រមទាំងចូលរួមចំណែកកសាងសេដ្ឋកិច្ចមួយដែលមានលក្ខណៈបរិយាបន្ន និងត្រៀមលក្ខណៈរួចជាស្រេចសម្រាប់ឌីជីថលភាវូបនីយកម្មនាពេលអនាគតតាមរយៈការពង្រឹងមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការសម្រេចចិត្តតាមបែបឌីជីថល និងផ្អែកលើទិន្នន័យជាក់លាក់ យើងមានគោលបំណងជួយដល់អាជីវកម្មក្នុងស្រុក ដែលភាគច្រើនដឹកនាំដោយស្ត្រី ឱ្យរីកចម្រើនប្រកបដោយទំនុកចិត្ត និងភាពធន់។
តាមរយៈកម្មវិធី DICE និង Vee Together by Visa សហគ្រាសទេសចរណ៍ខ្នាតតូចអាចធ្វើការទូទាត់ និងទទួលប្រាក់ប្រកបដោយសុវត្ថិភាពការណ៍នេះមិនត្រឹមតែជួយកសាងទំនុកចិត្តជាមួយអតិថិជនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជំរុញពួកគេឱ្យចូលរួមយ៉ាងពេញលេញក្នុងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលដែលកំពុងរីកចម្រើនយ៉ាងរហ័សផងដែរ។"
លើសពីនេះ ក្រុមហ៊ុន Visa ក៏បានផ្តល់នូវលទ្ធភាពចូលប្រើប្រាស់ឧបករណ៍សំខាន់ៗដូចជា កម្រងជំនួយអាជីវកម្ម យុទ្ធនាការ ការចំណាយតូចតាចប្រចាំថ្ងៃ”  ដែលសហការជាមួយកម្មវិធីទេសចរណ៍បាគងរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដើម្បីជួយដល់ម្ចាស់អាជីវកម្មខ្នាតតូចអាចភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយភ្ញៀវទេសចរ បង្កើនប្រភពចំណូល នឹងពង្រឹងសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងនៅលើទីផ្សារឲ្យកាន់តែរឹងមាំផងដែរ។
តាមរយៈការរួមបញ្ចូលនូវជំនាញកម្រិតសកល និងនវានុវត្តន៍ក្នុងស្រុក ក្រុមហ៊ុន Visa និងដៃគូសហការ មានគោលបំណងកសាងវិស័យទេសចរណ៍មួយដែលមានលក្ខណៈបរិយាបន្ន និងធន់ជាងមុន។ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងនេះ នឹងជួយគាំទ្រដល់សហគមន៍ បង្កើនសមត្ថភាពអាជីវកម្មខ្នាតតូច និងរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាប្រកបដោយចីរភាពក្នុងរយៈពេលវែង។
សេចក្តីជូនដំណឹងពីការបិទគណនីដែលមិនដំណើរការ
សូមជម្រាបជូនថា ធនាគារ វីង អាចនឹងបិទគណនីដែលមិនមានប្រតិបត្តិការលើសពី 12 ខែ ឬគណនីដែលមិនមានប្រតិបត្តិការណាមួយចាប់តាំងពីថ្ងៃបើកគណនីមក។

Visa, Wing Bank, and Other Partners Launches “Vee Together by Visa” program to Strengthen Cambodia’s Tourism MSMEs with Better Access to Finance, Digital Payments, and Skills
A multi-partner ecosystem supporting Cambodia’s tourism MSMEs with financing, digital tools, training, and data insights – aligned with national priorities set by the Ministry of Tourism and the National Bank of Cambodia.
Cambodia, 27 Feb, 2026 – Visa (NYSE: V), a global leader in digital payments, together with Wing Bank, The Asia Foundation, and Good Return, has launched “Vee Together by Visa, a multi-partner social impact initiative designed to strengthen Cambodia’s Micro, Small, and Medium Enterprises (MSMEs) in the tourism sector so they can better operate and grow in an increasingly digital marketplace.
Tourism is at the heart of Cambodia’s economy, and MSMEs are the key engines that support jobs, deliver vital visitor experiences, and power economic development in local communities. Yet many small businesses continue to face challenges in accessing finance, adopting digital tools, and servicing customers in the digital economy. Vee Together by Visa aims to address these barriers by offering MSMEs better access to finance, secure digital payments, business upskilling, and tourism-related insights to help them improve operations, deliver better services, and grow more confidently.
Anchored on Visa’s flagship social impact framework in the Asia Pacific region, Digitally Inclusive Commerce Ecosystem (DICE), the initiative brings together public and private sector partners to build the foundations of a modern tourism commerce ecosystem. The program focuses on key areas critical to MSME competitiveness: payments, financing, connectivity, skills training, insights and community-based support.
H.E Huot Hak, Minister, Ministry of Tourism, said: “Vee Together by Visa supports our national priority to strengthen tourism competitiveness and ensure that small businesses can benefit from Cambodia’s digital transformation. By building skills, improving access to digital tools, and supporting communities in key destinations, this partnership helps our tourism MSMEs deliver better services and create more meaningful experiences for visitors.”
“Vee Together by Visa reflects Visa’s commitment to uplifting tourism and accelerating digitalization in Cambodia. By supporting the businesses that power the country’s visitor economy with better access to financing, digital payments, practical skills, and tourism insights, we aim to strengthen competitiveness across the entire tourism value chain. We are combining Visa’s global trust and security with Cambodia’s innovation to help advance the country’s digital payments and tourism ambitions,” said Arturo Planell, Group Country Manager, Regional Southeast Asia, Visa.
“Tourism remains a core pillar of Cambodia’s economy, generating $3.7 billion in 2025—a 3% increase—and attracting 5.57 million international visitors, with MSMEs playing a central role in this growth. As Visa is a long-standing partner since 2018, Wing Bank is proud to join hands with Visa to support MSMEs with financing options backed by Good Return, Visa credit cards, and the introduction of Wing Bank POS terminals for seamless KHQR and card payments,” said Dr. Dmytro Kolechko, CEO of Wing Bank. “Coupled with financial and digital literacy support from The Asia Foundation, these solutions empower entrepreneurs to strengthen operations and build long-term resilience. We are already seeing positive results and remain committed to driving the continued advancement of Cambodia’s tourism sector.”
Bénigne du Parc, Program Director, Good Return, said: “This pilot reflects Good Return’s commitment to ensuring Cambodia’s tourism growth delivers real opportunities for womenled and small businesses. Through our partnership with Wing Bank and The Asia Foundation, and with support from Visa through Vee Together, we are using a targeted credit guarantee to help micro, small and medium enterprises (MSMEs) access finance, adopt digital payment solutions and participate more inclusively in the tourism economy. By enabling businesses to accept international card payments and build digital financial capability, this initiative is expected to support women-led MSMEs and help sustain jobs across key tourism cities.”
Meloney C. Lindberg, Country Representative, The Asia Foundation, said: “The Asia Foundation is proud to partner with Visa to support Cambodia’s tourism entrepreneurs with practical skills and actionable business insights. This initiative reflects our commitment to equipping individuals and communities to shape their futures and to building inclusive, future ready economies. By strengthening the foundations of digitally enabled and evidence informed decision-making, we aim to help local businesses – many of them women led – grow with confidence and resilience.”
Through DICE and Vee Together by Visa, Visa makes it easier for small tourism enterprises to pay and be paid securely, build trust with customers, and participate in the fast-growing digital economy.
Visa also provides access to tools such as the SMB Online Toolkit, the Shop Small Everyday campaign, and its partnership with the Bakong Tourists App, helping small businesses connect with visitors, diversify their revenue, and become more competitive.
By combining global expertise and local innovation, Visa and its partners aim to build a more inclusive, resilient tourism sector – one that supports communities, empowers small businesses, and contributes to Cambodia’s longterm economic development.