ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក នៅតែបន្តនាំមោទនភាពជូនកម្ពុជា និងរក្សាបានសន្ទុះកំណើនដ៏ខ្លាំងក្លារបស់ខ្លួន តាមរយៈការទទួលស្គាល់ជាអន្តរជាតិ ដោយទទួលបានពានរង្វាន់ដ៏មានកិត្យានុភាពចំនួនពីរពីស្ថាប័នអន្តរជាតិ Global Banking & Finance Review រយៈពេលពីរឆ្នាំជាប់ៗគ្នា។ ពានរង្វាន់ដែលទទួលបានរួមមាន៖  “ម៉ាកយីហោធនាគារដែលរីកលូតលាស់លឿនបំផុតនៅកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៦” និង  “ម៉ាកយីហោផ្តល់ឥណទានឌីជីថលល្អបំផុតនៅកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២៦” ដែលសមិទ្ធផលទាំងនេះបានបង្ហាញពីការខិតខំប្រឹងប្រែង និងការពង្រីកខ្លួនដ៏រឹងមាំ ក្នុងការធ្វើឱ្យសេវាហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថលកាន់តែមានភាពងាយស្រួលប្រើប្រាស់ ហើយឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការរបស់ប្រជាជនកម្ពុជានៅទូទាំងប្រទេស។
លោកបណ្ឌិត ឌីមីត្រូ ខូលេកកូ អគ្គនាយក ធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖  “គោលដៅចម្បងរបស់យើង គឺផ្តោតលើការកសាងប្រព័ន្ធធនាគារមួយដែលរីកចម្រើនទៅមុខជាមួយ កម្ពុជា ហើយអាចជួយដោះស្រាយតម្រូវការប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជននៅក្នុងសហគមន៍បានរលូន។”
លោកបណ្ឌិតបានបន្ថែមទៀតថា៖  “ពានរង្វាន់ដែលយើងទទួលបាននៅថ្ងៃនេះ គឺជាការឆ្លុះបញ្ចាំងពីទំនុកចិត្តដ៏ធំធេងរបស់អតិថិជន ដៃគូសហការ និងភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់។ ទំនុកចិត្តនេះ កាន់តែជំរុញឱ្យយើងបន្តពង្រីកសេវាកម្ចីឌីជីថល និងធ្វើឱ្យការប្រើប្រាស់សេវាធនាគារកាន់តែមានភាពសាមញ្ញ សុវត្ថិភាព និងងាយស្រួលបំផុតសម្រាប់គ្រប់ៗគ្នា។
ពានរង្វាន់ Global Banking & Finance ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងទទួលស្គាល់នូវឧត្តមភាពក្នុងវិស័យសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុ ដែលមានភាពលេចធ្លោ មានការច្នៃប្រឌិតខ្ពស់ និងបម្រើអតិថិជនបានល្អបំផុត។ ការទទួលបានពានរង្វាន់កិត្តិយសក្នុងឆ្នាំ ២០២៦ នេះ បានបញ្ជាក់បន្ថែមទៀតលើការផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការបង្កើតសេវាកម្មធនាគារដែលគិតគូរដល់តម្រូវការជាក់ស្តែងសម្រាប់ជីវិតប្រចាំថ្ងៃ ដើម្បីជួយសម្រួលដល់អ្នកប្រើប្រាស់ទូទៅ ក្រុមគ្រួសារ និងអ្នកប្រកបរបរអាជីវកម្ម ឱ្យទទួលបាននូវសេវាហិរញ្ញវត្ថុដែលមានសុវត្ថិភាព និងងាយស្រួលបំផុត។
សម្រាប់ពានរង្វាន់  “ម៉ាកយីហោធនាគារដែលរីកលូតលាស់លឿនបំផុតនៅកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២៦” ឆ្លុះបានបង្ហាញយ៉ាងច្បាស់ពីការគាំទ្រ និងការកើនឡើងយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃការប្រើប្រាស់សេវាធនាគារតាមប្រព័ន្ធឌីជីថលពីសំណាក់អតិថិជន។ ជាក់ស្តែង គិតត្រឹមឆ្នាំ ២០២៥ ធនាគារ វីង បានបម្រើអតិថិជនចំនួន ១៥លាននាក់ និងបានដំណើរការប្រតិបត្តិការចំនួន ៦១០លានដង ដែលមានទំហំទឹកប្រាក់សរុបប្រមាណ ៥៥ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ធនាគារ វីង ក៏បានផ្តល់ប្រាក់កម្ចីចំនួន ២,២៣ ពាន់លានដុល្លារ បានទទួលប្រាក់បញ្ញើចំនួន ២,៩៩ពាន់លានដុល្លារ និងមានទ្រព្យសកម្មសរុបចំនួន ៣,៦ពាន់លានដុល្លារ។ សមិទ្ធផលទាំងនេះ ក៏ត្រូវបានឆ្លុះបញ្ចាំងយ៉ាងច្បាស់តាមរយៈសូចនាករថ្នាក់ជាតិផងដែរ។ យោងតាមរបាយការណ៍ឆ្នាំ២០២៤ របស់ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា ធនាគារ វីង បានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ក្នុងចំណោមធនាគារពាណិជ្ជកំពូលទាំង៥ នៅក្នុងប្រទេស ផ្អែកលើទំហំទ្រព្យសកម្ម ប្រាក់បញ្ញើ និងឥណទាន ដែលនេះកាន់តែបង្ហាញពីការពង្រីកវិសាលភាព និងជំហរដ៏រឹងមាំរបស់ធនាគារ វីង ក្នុងវិស័យធនាគារនៅកម្ពុជា។
ចំណែកឯ ពានរង្វាន់  “ម៉ាកយីហោកម្ចីឌីជីថលល្អបំផុតនៅកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២៦” គឺជាការទទួលស្គាល់នូវកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងឥតឈប់ឈររបស់ធនាគារ វីង ក្នុងការពង្រីកលទ្ធភាពទទួលបានឥណទាន តាមរយៈដំណោះស្រាយឌីជីថលដែលមានសុវត្ថិភាព និងផ្តោតលើតម្រូវការអតិថិជនជាចម្បង។ ជាក់ស្តែង ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ធនាគារ វីង បានផ្តល់កម្ចីឌីជីថលដល់អតិថិជនចំនួន ១,៧ លាននាក់ និងបានបញ្ចេញកម្ចីឌីជីថលសរុបចំនួន ៣៤៩ លានដុល្លារអាមេរិក ដើម្បីជួយអនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជន ក៏ដូចជាអាជីវកម្មខ្នាតតូច ក្នុងការដោះស្រាយតម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុបន្ទាន់ ព្រមទាំងផ្តល់នូវភាពអង់អាចឱ្យពួកគេអាចចូលរួមយ៉ាងសកម្ម នៅក្នុងចរន្តសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលកម្ពុជាដែលកំពុងរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សផងដែរ។
តាមរយៈប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីដែលផ្ដោតលើប្រព័ន្ធឌីជីថល ធនាគារ វីង ផ្ដល់ជូននូវដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថលប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ដ៏សម្បូរបែប ព្រមទាំងបន្តវិនិយោគលើការពង្រឹងសមត្ថភាព សុវត្ថិភាព និងបទពិសោធន៍ប្រើប្រាស់របស់អតិថិជន។ រាល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងទាំងអស់នេះ គឺផ្ដោតលើការពង្រីកលទ្ធភាពទទួលបានឧបករណ៍ហិរញ្ញវត្ថុដែលមានអត្ថប្រយោជន៍ជាក់ស្ដែងសម្រាប់ជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ ដើម្បីគាំទ្រដល់ក្រុមគ្រួសារ សហគ្រិន និងអាជីវកម្មនានា ស្របពេលដែលសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលរបស់កម្ពុជាកំពុងបន្តបោះជំហានទៅមុខយ៉ាងស្វាហាប់៕

Wing Bank (Cambodia) Plc continued its growth momentum with international recognition, receiving two prestigious Global Banking & Finance Review Awards for the second consecutive year. The bank was named Fastest-Growing Banking Brand – Cambodia 2026 and Best Digital Lending Brand – Cambodia 2026, reflecting its steady expansion and deepening role in making digital financial services more accessible and relevant to Cambodians nationwide.
“At Wing Bank, our focus has always been on building a bank that grows alongside Cambodia and truly responds to people’s everyday needs,” said Dr. Dmytro Kolechko, CEO of Wing Bank. “This recognition reflects the trust of our customers, partners, and stakeholders, which reinforces our long-term commitment to responsible growth, expanding access through digital lending, and making banking simpler, safer, and more convenient for everyone.”
The Global Banking & Finance Awards recognize excellence across the financial services industry, spotlighting leadership, innovation, and performance. The 2026 honours reinforce Wing Bank’s focus on building a digital-first bank designed around real-life needs, supporting individuals, families, and businesses with services that are secure, practical, and accessible.
The Fastest-Growing Banking Brand – Cambodia 2026 award reflects strong customer adoption and growing engagement with digital banking. In 2025, Wing Bank served 15 million customers, processing 610 million transactions with a total value of USD 55 billion. It recorded USD 2.23 billion in loans, USD 2.99 billion in deposits, and USD 3.6 billion in total assets. This performance is reinforced in broader industry indicators. According to the National Bank of Cambodia’s 2024 report, Wing Bank ranked among the country’s top five commercial banks by assets, deposits, and loans, further affirming its expanding position within Cambodia’s banking sector.
The Best Digital Lending Brand – Cambodia 2026 award recognizes Wing Bank’s ongoing efforts to expand access to credit through secure, customer-focused digital solutions. In 2025 alone, Wing Bank served 1.7 million digital loan customers and disbursed USD 349 million, supporting individuals and small businesses to access timely financing to address their immediate needs. This also empowers them to participate more actively in Cambodia’s growing digital economy.
Through its digital-first ecosystem, Wing Bank offers a broad range of financial and innovative digital solutions while continuing to invest in capability, security, and customer experience. These efforts are focused on expanding access to practical financial tools designed for everyday life, supporting households, entrepreneurs, and businesses as Cambodia’s digital economy continues to grow.