វិស័យសណ្ឋាគារនៅកម្ពុជាកំពុងបន្តវិវឌ្ឍខ្លួនជាលំដាប់ ស្របពេលដែលកំណើនភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិចាប់ផ្តើមវិលទៅរកភាពល្អប្រសើរឡើងវិញ។ ក្នុងបរិបទដ៏មានសក្តានុពលនេះ ម្ចាស់អាជីវកម្មតែងតែព្យាយាមរក្សាតុល្យភាពរវាងការគ្រប់គ្រងប្រតិបត្តិការប្រចាំថ្ងៃ និងការជំរុញកំណើនអាជីវកម្មក្នុងរយៈពេលវែង។
សព្វថ្ងៃនេះ ភាពជោគជ័យនៃអាជីវកម្មមួយមិនមែនវាស់វែងត្រឹមតែការពង្រីកខ្លួនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏អាស្រ័យទៅលើភាពរលូននៃប្រតិបត្តិការ ការជួយជ្រោមជ្រែងដល់បុគ្គលិក ភាពងាយស្រួលនៃលំហូរសាច់ប្រាក់ និងការសម្រេចចិត្តប្រកបដោយភាពច្បាស់លាស់ និងទំនុកចិត្តផងដែរ។
ដោយមើលឃើញពីទិសដៅនេះ ធនាគារ វីង និងសមាគមសណ្ឋាគារកម្ពុជា (CHA) បានសម្រេចចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា (MOU) ដើម្បីនាំយកបទពិសោធន៍ហិរញ្ញវត្ថុដ៏ទំនើប ដែលឆ្លើយតបចំតម្រូវការជាក់ស្តែងនៃប្រតិបត្តិការនៃវិស័យសណ្ឋាគារ
តាមរយៈបណ្តាញសមាជិក CHA ជាង ១៤០ សណ្ឋាគារ និងបុគ្គលិករាប់ពាន់នាក់ ប្រតិបត្តិការប្រចាំថ្ងៃនឹងកាន់តែងាយស្រួល និងសមស្របជាងមុនទៅនឹងរបៀបដំណើរការជាក់ស្តែងរបស់អាជីវកម្មសណ្ឋាគារ ចាប់ពីការបើកប្រាក់បៀវត្ស រហូតដល់ការគ្រប់គ្រងចំណាយប្រចាំថ្ងៃ ដំណើរការហិរញ្ញវត្ថុនឹងអាចប្រព្រឹត្តទៅដោយរលូន និងអាចទុកចិត្តបាន  ជាមួយដំណោះស្រាយធនាគារ វីង ដែលផ្តល់ជូននូវសេវាកម្មកម្រិតស្តង់ដាអន្តរជាតិ ហើយជួយឱ្យប្រតិបត្តិករសណ្ឋាគារអាចផ្តោតលើការអភិវឌ្ឍអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនទាំងស្រុង
មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ ម្ចាស់សណ្ឋាគារអាចធ្វើប្រតិបត្តិការប្រកបដោយភាពបត់បែន និងជឿជាក់ជាងមុន ជាមួយជម្រើសកម្ចីអាជីវកម្មដែលមិនត្រូវការទ្រព្យធានារហូតដល់ ២០ម៉ឺនដុល្លារអាមេរិក ដើម្បីជួយសម្រួលដល់លំហូរសាច់ប្រាក់ ការកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការពង្រីកអាជីវកម្មនាពេលអនាគត។ បន្ថែមពីនេះ សេវាបើកប្រាក់បៀវត្ស និងសេវាធនាគារឌីជីថលដ៏ទំនើប នឹងជួយកាត់បន្ថយភាពស្មុគស្មាញ ហើយអនុញ្ញាតឱ្យបុគ្គលិកអាចផ្តោតអារម្មណ៍ពេញលេញលើការបម្រើសេវាកម្មដ៏ល្អឯកជូនដល់ភ្ញៀវ។ សម្រាប់បុគ្គលិក ពួកគេនឹងទទួលបានភាពងាយស្រួលក្នុងការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុ ដូចជាការបើកប្រាក់ខែបានទាន់ពេលវេលា និងការចាត់ចែងចំណាយផ្ទាល់ខ្លួន ដែលផ្តល់នូវស្ថិរភាពសំដៅលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ​ឱ្យកាន់ប្រសើរ
លោក សុខ ឡេង នាយកសេវាបើកប្រាក់បៀវត្ស និងធនាគារសាជីវកម្ម នៃធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះកើតឡើងនៅពេលវេលាដ៏សំខាន់មួយ។ វាមិនមែនគ្រាន់តែជាការផ្តល់ជូនផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែជាការឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការជាក់ស្តែងនៅក្នុងវិស័យសណ្ឋាគារ។ ភាពជាដៃគូនេះ នឹងជួយម្ចាស់សណ្ឋាគារឱ្យទទួលបានប្រព័ន្ធទូទាត់ឌីជីថលដ៏ទំនើប ជម្រើសហិរញ្ញប្បទានដែលអាចបត់បែនបាន ព្រមទាំងមានឱកាសក្នុងការទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ និងលើកកម្ពស់ស្តង់ដាសេវាកម្មរបស់ពួកគេឱ្យកាន់តែប្រសើរ។ លើសពីនេះ វាក៏ផ្តល់នូវភាពងាយស្រួលដល់អាជីវកម្ម ក្នុងការរៀបចំផែនការអនាគតទុកជាមុន មិនថាក្នុងគោលបំណងពង្រីកសាខា កែលម្អសណ្ឋាគារ ឬការបង្កើនបទពិសោធន៍ថ្មីៗជូនអតិថិជននោះឡើយ។
ឧកញ៉ា ហ៊ី សុធា ប្រធានសមាគមសណ្ឋាគារកម្ពុជា បានបន្ថែមថា៖ ស្របពេលដែលវិស័យនេះកំពុងបន្តរីកចម្រើន ប្រព័ន្ធគាំទ្រដ៏រឹងមាំនៅតែជាតម្រូវការចាំបាច់សម្រាប់សមាជិករបស់យើង។
ស្របពេលដែលវិស័យបដិសណ្ឋារកិច្ចកម្ពុជាបន្តរីកចម្រើន សមាគមនៅតែរក្សាគោលជំហរ ក្នុងការរួមចំណែកបង្កើតបរិយាកាសមួយដែលអាជីវកម្មអាចដំណើរការទៅមុខបានរលូន និងប្រកបដោយទំនុកចិត្ត ដោយមានការគាំទ្រពីដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុដែលត្រូវបានរៀបចំឡើងស្របតាមតម្រូវការរបស់ប្រតិបត្តិករក្នុងវិស័យនេះ
សមាជិក CHA អាចទំនាក់ទំនងជាមួយធនាគារ វីង ដើម្បីស្វែងយល់បន្ថែមពីដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុទាំងនេះ ដោយគ្រាន់តែអញ្ជើញទៅកាន់សាខាណាមួយរបស់ធនាគារ វីង ដែលនៅជិតបំផុតលោកអ្នកក៏អាចចូលទៅកាន់គេហទំព័រផ្លូវការធនាគារ វីង wingbank.com.kh ទំព័រហ្វេសប៊ុក @WingBankKH ឬទូរសព្ទមកលេខ 023 999 989។ លោកអ្នកក៏អាចទុកព័ត៌មានទំនាក់ទំនង ដើម្បីឱ្យក្រុមការងារយើងខ្ញុំទាក់ទងត្រឡប់ទៅវិញបានភ្លាមៗ។

Cambodia’s hotel sector continues to evolve alongside the steady return of international travel, as operators balance daily execution with long-term growth in a more dynamic environment.
Today, success is not only defined by expansion, but by how smoothly businesses run, how teams are supported, how payments flow, and how decisions are made with clarity and confidence.
Wing Bank and the Cambodia Hotel Association (CHA) have formalized this shared direction through a Memorandum of Understanding (MOU), marking a meaningful step toward a more seamless financial experience aligned with the realities of hotel operations.
Across CHA’s network of more than 140 members and thousands of employees, daily operations become simpler and more in sync with how hotel businesses run. From payroll to everyday expenses, financial processes move smoothly and reliably, as Wing Bank brings a world-class level of service that enables operators to stay focused on growing their business.
Hotel operators are able to move with greater flexibility and confidence, with access to unsecured financing of up to USD 200,000, supporting cash flow management, property upgrades, and future expansion. Integrated payroll and digital banking services work seamlessly in the background, reducing complexity and allowing teams to focus on delivering better guest experiences. For employees, financial services become easier and more accessible, from receiving salaries on time to managing personal needs, bringing greater stability and peace of mind.
“This collaboration comes at an important time,” said Mr. Leng Sok, Chief Payroll & Corporate Banking Officer at Wing Bank. “It is not only about financial products, but also about real needs on the ground. It helps hoteliers gain consistent access to digital payment, flexible financing, discover new ways to attract travelers, and ultimately raise the standards of their operations. It is also about giving businesses the flexibility to plan ahead, whether for expansion, renovation, or improving guest experiences.”
“As the industry progresses, strong support systems remain essential for our members,” added Oknha HY SOTHEA, National President of Cambodia Hotel Association.
As Cambodia’s hospitality sector moves forward, the focus remains clear, creating an environment where businesses operate smoothly and confidently, supported by financial solutions designed for the way they work.
CHA members can connect with Wing Bank to explore these solutions through any branch nationwide. Visit our official website at wingbank.com.kh, connect with us on our Facebook page (WingBankKH), or call us at 023 999 989. Leave your contact details and we will get in contact with you immediately.