ធនាគារ វីង នាំមុខគេលើចំណេះដឹងផ្នែកឌីជីថល និងបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុដោយទទួលបានពានរង្វាន់ទំនួលខុសត្រូវសង្គមចំនួនពីរ
កម្មវិធីពានរង្វាន់ទំនួលខុសត្រូវសង្គមឆ្នើមលើកទី៦ របស់សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា បាន​ទទួលស្គាល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ធនាគារ វីង ក្នុងការពន្លឿនការប្រើប្រាស់ឌីជីថល និងផ្តល់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុសំខាន់ៗទៅដល់សិស្សនិស្សិតជាង ៥.000 នាក់។ ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក ទទួលបានពានរង្វាន់ដ៏មានកិត្យានុភាពចំនួនពីរបន្ថែមទៀតពីកម្មវិធីពានរង្វាន់ទំនួលខុសត្រូវសង្គមឆ្នើមលើកទី៦ របស់សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា។
ចេញផ្សាយនៅ: Feb 07, 2025
កម្មវិធីពានរង្វាន់ទំនួលខុសត្រូវសង្គមឆ្នើមលើកទី៦ របស់សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា បាន​ទទួលស្គាល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ធនាគារ វីង ក្នុងការពន្លឿនការប្រើប្រាស់ឌីជីថល និងផ្តល់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុសំខាន់ៗទៅដល់សិស្សនិស្សិតជាង ៥.000 នាក់។
ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក ទទួលបានពានរង្វាន់ដ៏មានកិត្យានុភាពចំនួនពីរបន្ថែមទៀតពីកម្មវិធីពានរង្វាន់ទំនួលខុសត្រូវសង្គមឆ្នើមលើកទី៦ របស់សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា។ ការទទួលស្គាល់ទាំងនេះបានគូសបញ្ជាក់បន្ថែមពីការប្តេជ្ញាចិត្តឥតងាករេរបស់ធនាគារ វីង ក្នុងការជំរុញបរិយាប័ន្នហរិញ្ញវត្ថុ និងចំណេះដឹងផ្នែកឌីជីថលនៅកម្ពុជា។
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករង នៃធនាគារ វីង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “នៅធនាគារ វីង យើងជឿជាក់ថាការពង្រឹងចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងសមត្ថភាពឌីជីថល គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃអនាគតសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។ ពានរង្វាន់ទាំងនេះគឺជាសក្ខីភាពមួយចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងឥតឈប់ឈររបស់យើងក្នុងការបំពាក់បំប៉នធនធាន​មនុស្សជំនាន់ក្រោយនូវចំណេះដឹង ព្រម​ទាំ​ង​ជំនួយផ្សេងៗ​ដែលពួកគេត្រូវការ ដើម្បីទទួលបានជោគជ័យនៅក្នុងពិភពឌីជីថល ដែលមានទំនាក់ទំនង​គ្នាទៅវិញទៅមក​ “។
ពានរង្វាន់បរិយាប័ន្នឌីជីថល៖ ការជំរុញ​កំណើន​នវានុវត្តន៍ និង សហគ្រិនភាព​
ធនាគារ វីង ត្រូវ​បាន​​ផ្តល់​កិត្តិយសតាមរយៈ​ការទទួលបានពានរង្វាន់បរិយាប័ន្នឌីជីថល សម្រាប់ភាពជាដៃគូរយៈពេលវែងជាមួយមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ”។ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០២០មក ធនាគារ វីង បានផ្តល់ការគាំទ្រលើគំនិតផ្តួចផ្តើមជាច្រើន ដើម្បីជំរុញ​នវានុវត្តន៍និងសហគ្រិនភាពនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលកម្មវិធីទាំងនោះរួមមាន៖ កម្មវិធីនវានុវត្តន៍បញ្រ្ចាសចាប់ពីរដូវកាលទី១រហូតដល់ទី៤, កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមឌីជីថល, កម្មវិធីពន្លឿនអាជីវកម្មថ្នាលឌីជីថលឆ្នាំ២០២២, ២០២៣ និង២០២៥, កម្មវិធី Turing Hackathon រដូវកាលទី ៦និង៧ ព្រមទាំង​ដំណើរទស្សនកិច្ចរយៈពេល៦ថ្ងៃទៅកាន់ប្រទេសវៀតណាម ​ជាដើម​។
ធនាគារ វីង មិន​ត្រឹម​តែ​​ឧបត្ថម្ភគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុប៉ុណ្ណោះទេ ​ប៉ុន្តែ​ថែម​ទាំង​​ចូលរួមយ៉ាងសកម្មលើដំណើរការវាយតម្លៃ​ដាក់ពិន្ទុ​នៅក្នុ​ង​កម្មវិធី​នីមួយៗ ព្រម​ទាំង​ចូលរួម​ដោយ​ផ្ទាល់ជាមួយ​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ដើម្បីខ្លួនជួយទៅដល់ការអភិវឌ្ឍ​ប្រព័ន្ធ​ធុរកិច្ចថ្មីនៅក្នុងប្រទេសផងដែរ​។
ពានរង្វាន់ចំណេះដឹង​ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ៖ ពង្រឹងអនាគតរបស់កម្ពុជាជាមួយនឹងចំណេះដឹង
ធនាគារ វីង ក៏ទទួលបានពានរង្វាន់ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ភាពជាដៃគូជាមួយ អេបកត់លុយ ទៅលើគម្រោង “លុយ និងយុវជន” ដែលបានធ្វើឡើងចាប់ពី ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៤។ កម្មវិធីនេះនឹងជួយឱ្យនិស្សិតជាង ៥.០០០នាក់ មកពីសាលា​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ (TVET) និងសាកលវិទ្យាល័យនានានៅ​ក្នុង​ខេត្តចំនួន៨នូវចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដ៏សំខាន់ ដើម្បីរៀបចំពួកគេឱ្យទទួលបានជោគជ័យនៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលដែលកំពុងវិវត្តទៅមក។
គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្តីពីបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុ​ ២០១៩-២០២៥ ដែលមានគោលបំណងពង្រីកលទ្ធភាពទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការពី ៥៩% ទៅ ៧០% នៅឆ្នាំ ២០២៥ ដោយផ្តោតលើការកាត់បន្ថយអាត្រាប្រជាជនដែលមិនមានគណនីធនាគារ ជាពិសេសគឺ​ស្ត្រីតែម្តង​។
ជាមួយគ្នានេះ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ធនាគារ វីង លើបរិយាប័ន្នឌីជីថលបាន​គាំទ្រទៅដល់​ផែនទីបង្ហាញផ្លូវអភិឌ្ឍន៍ជំនាញឌីជីថលនៅកម្ពុជា ២០២៤-២០៣៥​​ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ដែលជួយអភិវឌ្ឍកម្លាំងពលកម្មផ្នែក​បច្ចេកវិទ្យា និងមានសមត្ថភាពក្នុងការជំរុញការផ្លាស់ប្តូរឌីជីថលនៅតាម​​ក្រុមហ៊ុន​អាជីវកម្ម ស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាល និងសហគមន៍។
ការទទួលស្គាល់ចំពោះការប្តេជ្ញាចិត្តឥតឈប់ឈរលើកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គម
ពានរង្វាន់ដែលធនាគារ វីង បានឈ្នះនៅក្នុងកម្មវិធីពានរង្វាន់ទំនួលខុសត្រូវសង្គមឆ្នើមលើកទី៦ របស់សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា គឺជាពានរង្វាន់ដែលធនាគារ វីង បានឈ្នះរយៈពេល២ឆ្នាំជាប់ៗគ្នា ហើយនេះគឺជាសក្ខីភាពចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងលើទំនួលខុសត្រូវសង្គមដ៏ឆ្នើមរបស់ធនាគារមួយនេះ​។ ធនាគារ វីង នៅតែប្តេជ្ញាចិត្តធ្វើឱ្យមានផលវិជ្ជមានយូរអង្វែងនៅក្នុងសហគមន៍ដែលខ្លួនបម្រើ ដោយផ្តោតលើគំនិតផ្តួចផ្តើមទាំងឡាយណាដែលលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ បរិយាប័ន្នឌីជីថល និងការពង្រឹងសេដ្ឋកិច្ច។
ការ​ចាប់ផ្តើមឆ្នាំ​២០២៥ ជាមួយភាពខ្លាំងក្លា៖ ការប្តេជ្ញាចិត្តបន្តទៅកាន់ឧត្តមភាព
កម្មវិធីពានរង្វាន់ទំនួលខុសត្រូវសង្គមឆ្នើមលើកទី៦ របស់សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា ដ៏មានកិត្យានុភាពទាំងពីរនេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងក្នុង​រយៈ​ពេល​ប៉ុន្មានសប្តាហ៍បន្ទាប់ពីត្រូវបានទទួលស្គាល់អំពីសមិទ្ធផលដ៏គួរឱ្យកត់សម្គាល់របស់ខ្លួននៅក្នុងកម្មវិធីពានរង្វាន់ឆ្នើមរបស់ក្រុមហ៊ុនម៉ាស្ទ័តកាតឆ្នាំ២០២៤ ដោយបានទទួលពានរង្វាន់ឆ្នើមរហូតដល់ទៅបី ដែលធ្វើឱ្យ២០២៥ជាឆ្នាំនូវការចាប់ផ្តើមដ៏ល្អបំផុតសម្រាប់ធនាគារ វីង  ក៏ដូចជាពង្រឹងជំហររបស់ខ្លួនក្នុងនាមជាធនាគារឈានមុខគេក្នុងវិស័យធនាគារឌីជីថល និងកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គម ។
លោក ហោ ប៊ុនថែ បានបន្ថែមថា៖​ “យើងខ្ញុំពិតជាមានកិត្តិយសចំពោះការទទួលស្គាល់នេះ ហើយនៅតែប្តេជ្ញាធានាថា ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូបមានលទ្ធភាពទទួលបានចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ និងជំនាញឌីជីថលដែលពួកគេត្រូវការដើម្បីភាព​រីកចម្រើន ។ យើងទើបតែចាប់ផ្តើមតែប៉ុណ្ណោះ ហើយយើងនឹងបន្តការងាររបស់យើងទៅមុខទៀត ដើម្បីជំរុញការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមាន និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា”៕

Wing Bank Leads the Charge in Digital Literacy and Financial Inclusion with 2 CSR Excellence Awards
The 6th AmCham Cambodia CSR Excellence Awards Recognize Wing Bank’s Efforts in Accelerating Digital Access and Empowering Over 5,000 Students with Essential Financial Skills.
Wing Bank (Cambodia) Plc. has added two more prestigious awards to its growing list of accolades at the 6th AmCham Cambodia CSR Excellence Awards. These recognitions further underscore Wing Bank’s unwavering commitment to advancing digital inclusion and financial literacy in Cambodia.
“At Wing Bank, we believe that financial literacy and digital empowerment are the foundations of Cambodia’s economic future,” said Bunthe Hor, Deputy CEO of Wing Bank. “These awards are a testament to our ongoing efforts to equip the next generation with the knowledge and tools they need to succeed in an increasingly digital and interconnected world.”
Digital Inclusion Award: Driving Innovation and Entrepreneurial Growth
Wing Bank was honored with the Digital Inclusion Award for its impactful, multi-year partnership with the Techo Startup Center. Since 2020, Wing Bank has supported a variety of initiatives designed to foster innovation and entrepreneurship in Cambodia, including the Reverse Innovation Program (Cohorts 1 to 4), the Digital SME Accelerator Program, the Digital Platform Accelerator Program (Cohorts 1 and 2), the Turing Hackathon Cycle 6, and the Startup Ecosystem Trip to Vietnam.
Wing Bank’s involvement extends far beyond financial sponsorship, with active participation in the judging panels for these programs, emphasizing its hands-on approach in shaping the nation’s startup ecosystem.
Financial Literacy Award: Empowering Cambodia’s Future with Knowledge
The bank also received the Financial Literacy Award for its partnership with Kot Luy in launching the “Youth & Money” initiative in October 2024. The program aims to provide over 5,000 students from TVET institutions and universities across eight provinces with vital financial knowledge, preparing them for success in an evolving digital economy.
This initiative aligns with Cambodia’s National Financial Inclusion Strategy 2019-2025, which aims to expand access to formal financial services from 59% to 70% by 2025, with a focus on reducing the number of unbanked individuals, particularly women.
Simultaneously, the bank’s digital inclusion efforts support the Cambodian Government’s Digital Skill Development Roadmap 2024-2035, which is designed to develop a tech-savvy workforce capable of driving digital transformation across businesses, government institutions, and communities.
Recognition for Ongoing Commitment to CSR Excellence
Wing Bank’s award wins at the 6th AmCham Cambodia CSR Excellence Awards marks the second consecutive year that Wing Bank has been honored for its outstanding CSR efforts. The bank remains committed to creating lasting positive impact in the communities it serves, focusing on initiatives that promote financial literacy, digital inclusion, and economic empowerment.
Starting 2025 Strong: A Continued Commitment to Excellence
These two prestigious AmCham CSR Excellence Awards comes just weeks after the bank’s remarkable achievement at the 2024 Mastercard Excellence Awards, where it received three outstanding recognitions, giving Wing Bank a good strong start for 2025 and reinforcing its position as a leader in both digital banking and corporate responsibility.
“We are honored by this recognition and remain committed to ensuring that every Cambodian has access to the financial tools and digital skills they need to thrive,” Bunthe Hor added. “We are just getting started, and we look forward to continuing our work to drive positive change and sustainable development across Cambodia.”