ធនាគារ វីង គាំទ្រដល់ការតាំងពិព័រណ៍វារីវប្បកម្មលើកទី១ របស់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ
ធនាគារ វីង គាំទ្រក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ  ក្នុងការរៀបចំពិព័រណ៍វារីវប្បកម្មលើកដំបូងបង្អស់របស់ប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីលើកកម្ពស់ការអនុវត្តកសិកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព។ ធនាគារ វីង បានបន្តការចូលរួមគាំទ្រដល់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ តាមរយៈការឧបត្ថម្ភពិព័រណ៍វារីវប្បកម្មលើកទី១ ដែលជាវេទិកាសំខាន់សម្រាប់អ្នកដែលមានចំណង់ចំណូលចិត្តវិស័យវារីវប្បកម្ម សំដៅលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីគុណភាពត្រីកសិកម្ម ក៏ដូចជាបង្ហាញពីវឌ្ឍនៈភាព និងការអភិវឌ្ឍ៍វិស័យនេះនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែរីកចម្រើន។ ពិព័រណ៍នេះមានការចូលរួមជាង 100 ក្រុមហ៊ុនរួមទាំងអ្នកផ្គត់ផ្គង់ អ្នកទិញ អ្នកលក់រាយ អ្នកលក់ដុំ និងរោងចក្រកែច្នៃអាហារ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះក៏មានការចែករំលែកអំពីភាពជោគជ័យរបស់សហគ្រិនវារីវប្បកម្ម ដែលបានប្រែក្លាយអាជីវកម្មគ្រួសារទៅជាក្រុមហ៊ុនបណ្តាក់ទុន ដោយទទួលបានការគាំទ្រពីទីផ្សារក្នុងស្រុក និងទទួលបានស្តង់ដារនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិផងដែរ។ លើសពីនេះទៅទៀត អ្នកចូលរួមក៏ទទួលបាននូវចំណេះដឹងតាមរយៈកម្មវិធី ផ្សេងៗទៀតដូចជា៖ បទបង្ហាញស្តីពីបច្ចេកទេសក្នុងការធ្វើវារីវប្បកម្ម សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ និងការធ្វើទីផ្សារជាដើម។ ជាមួយគ្នានេះពិព័រណ៍ក៏មានការរៀបចំកិច្ចពិភាក្សាជាក្រុម ដោយផ្តោតលើការចែករំលែកអំពីការណែនាំស្តីពីការអនុវត្តវារីវប្បកម្មល្អ (GAQP) និងនិមិត្តសញ្ញាគុណភាពផលផលិតផលជលផលកម្ពុជា (CQS) ដែលអ្នកជំនាញបានជជែកពីបញ្ហាប្រឈម និងកាលានុវត្តភាពក្នុងវិស័យវារីវប្បកម្ម។ លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារ វីង បានសម្តែងការសាទរចំពោះព្រឹត្តិការណ៍នេះ ដោយលើកឡើងថា៖​ “ក្នុងនាមជាធនាគារសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា យើងពិតជាទទួលបាននូវការបំផុសគំនិតតាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមដែលជះឥទ្ធិពលជាវិជ្ជមានដល់សហគមន៍របស់យើង។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះដើរតួជាវេទិកាដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់កិច្ចសហការ និងការច្នៃប្រឌិតនៅក្នុងវិស័យវារីវប្បកម្ម ដែលផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់សហគមន៍មូលដ្ឋាន និងសេដ្ឋកិច្ចទាំងមូល។ ការគាំទ្ររបស់យើងចំពោះក្រសួងកសិកម្ម […]
ចេញផ្សាយនៅ: Dec 13, 2024
ធនាគារ វីង គាំទ្រក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ  ក្នុងការរៀបចំពិព័រណ៍វារីវប្បកម្មលើកដំបូងបង្អស់របស់ប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីលើកកម្ពស់ការអនុវត្តកសិកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
ធនាគារ វីង បានបន្តការចូលរួមគាំទ្រដល់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ តាមរយៈការឧបត្ថម្ភពិព័រណ៍វារីវប្បកម្មលើកទី១ ដែលជាវេទិកាសំខាន់សម្រាប់អ្នកដែលមានចំណង់ចំណូលចិត្តវិស័យវារីវប្បកម្ម សំដៅលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីគុណភាពត្រីកសិកម្ម ក៏ដូចជាបង្ហាញពីវឌ្ឍនៈភាព និងការអភិវឌ្ឍ៍វិស័យនេះនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែរីកចម្រើន។
ពិព័រណ៍នេះមានការចូលរួមជាង 100 ក្រុមហ៊ុនរួមទាំងអ្នកផ្គត់ផ្គង់ អ្នកទិញ អ្នកលក់រាយ អ្នកលក់ដុំ និងរោងចក្រកែច្នៃអាហារ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះក៏មានការចែករំលែកអំពីភាពជោគជ័យរបស់សហគ្រិនវារីវប្បកម្ម ដែលបានប្រែក្លាយអាជីវកម្មគ្រួសារទៅជាក្រុមហ៊ុនបណ្តាក់ទុន ដោយទទួលបានការគាំទ្រពីទីផ្សារក្នុងស្រុក និងទទួលបានស្តង់ដារនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិផងដែរ។ លើសពីនេះទៅទៀត អ្នកចូលរួមក៏ទទួលបាននូវចំណេះដឹងតាមរយៈកម្មវិធី ផ្សេងៗទៀតដូចជា៖ បទបង្ហាញស្តីពីបច្ចេកទេសក្នុងការធ្វើវារីវប្បកម្ម សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ និងការធ្វើទីផ្សារជាដើម។ ជាមួយគ្នានេះពិព័រណ៍ក៏មានការរៀបចំកិច្ចពិភាក្សាជាក្រុម ដោយផ្តោតលើការចែករំលែកអំពីការណែនាំស្តីពីការអនុវត្តវារីវប្បកម្មល្អ (GAQP) និងនិមិត្តសញ្ញាគុណភាពផលផលិតផលជលផលកម្ពុជា (CQS) ដែលអ្នកជំនាញបានជជែកពីបញ្ហាប្រឈម និងកាលានុវត្តភាពក្នុងវិស័យវារីវប្បកម្ម។
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារ វីង បានសម្តែងការសាទរចំពោះព្រឹត្តិការណ៍នេះ ដោយលើកឡើងថា៖​ “ក្នុងនាមជាធនាគារសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា យើងពិតជាទទួលបាននូវការបំផុសគំនិតតាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមដែលជះឥទ្ធិពលជាវិជ្ជមានដល់សហគមន៍របស់យើង។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះដើរតួជាវេទិកាដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់កិច្ចសហការ និងការច្នៃប្រឌិតនៅក្នុងវិស័យវារីវប្បកម្ម ដែលផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់សហគមន៍មូលដ្ឋាន និងសេដ្ឋកិច្ចទាំងមូល។ ការគាំទ្ររបស់យើងចំពោះក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ   មិនត្រឹមតែលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីវារីវប្បកម្មប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជំរុញផែនការយុទ្ធសាស្រ្តជាតិសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍វារីវប្បកម្មឆ្នាំ២០១៦-២០៣០របស់កម្ពុជាផងដែរ។”
យោងតាមរបាយការណ៍វាយតម្លៃវិស័យកសិកម្ម ធនធានធម្មជាតិ និងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទនៅកម្ពុជារបស់ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីក្នុងឆ្នាំ២០២១ បានរកឃើញថា ត្រីផ្តល់ប្រូតេអ៊ីនជាង ៨០% នៅក្នុងរបបអាហារជាតិ ដោយក្នុងមនុស្សម្នាក់ៗទទួលទានត្រីប្រចាំឆ្នាំលើសពី ៦៣គីឡូក្រាម។ យោងតាមសម្រង់សម្តីរបស់ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ក្នុងឱកាសទិវាជលផលជាតិលើកទី១៩ នៅខេត្តកំពង់ធំ បានគូសបញ្ជាក់ថា  គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២២ កម្ពុជាបាននាំចេញផលិតផលជលផលស្រស់ និងកែច្នៃទៅកាន់ប្រទេសជិតខាង ដោយសម្រេចបានជិត៣.០០០តោន ហើយបានកើនដល់ជាង៣,៥០០តោននៅឆ្នាំ២០២៣។
លោក ហោ ប៊ុនថែ បន្ថែមថាទៀតថា៖​ “យើងខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ដែលបានអនុញ្ញាតឱ្យយើងខ្ញុំក្លាយជាដៃគូសហការជាបន្តបន្ទាប់។ បន្ថែមពីលើការគាំទ្រជាបន្តបន្ទាប់របស់យើងសម្រាប់គំនិតផ្តួចផ្តើមដូចជាការតាំងពិព័រណ៍វារីវប្បកម្ម និងពិព័រណ៍កសិកម្មវាលបៃតង និងពិព័រណ៍អាហារ យើងខ្ញុំប្តេជ្ញាដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមផ្នែកហិរញ្ញប្បទានក្នុងវិស័យកសិកម្មតាមរយៈការផ្តល់ប្រាក់កម្ចីដែលមានអាត្រាការប្រាក់សមរម្យបំផុតដល់អាជីវកម្មកសិកម្ម។ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងនេះនឹងជួយលើកកម្ពស់ផលិតភាព ក៏ដូចជាបំពេញតម្រូវការឧស្សាហកម្មវារីវប្បកម្មដែលកំពុងរីកចម្រើន។
លើសពីការគាំទ្រដល់ក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ធនាគារ វីង ក៏បានរំលេចពីប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីរបស់ខ្លួននោះគឺថ្នាលកសិកម្ម Wingagri ដែលជាវេទិកាឌីជីថលមួយដែលសម្រួលការគ្រប់គ្រងខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់កសិកម្ម និងផ្តល់នូវដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុកម្រិតខ្ពស់។ ថ្នាលឌីជីថល គឺជាដំណោះស្រាយដ៏មានសក្តានុពលមួយដែលអនុញ្ញាតឱ្យភាគីពាក់ព័ន្ធក្នុងវិស័យវារីវប្បកម្មអាចបំពេញតម្រូវការត្រីដែលកំពុងកើនឡើងសម្រាប់ការប្រើប្រាស់ក្នុងស្រុក និងលើកទឹកចិត្តដល់ការវិនិយោគក្នុងវិស័យវារីវប្បកម្មរបស់កម្ពុជា ដែលកន្លងមកនេះWingagri ទទួលបានជោគជ័យនិងការគាំទ្រយ៉ាងច្រើនពីសំណាក់សហករណ៍កសិកម្ម អ្នកទិញ អ្នកផ្គត់ផ្គង់ និងកសិករជាច្រើនផងដែរ។
យោងតាមសេចក្តីរាយការណ៍ព័ត៌មានក្នុងស្រុក បានឱ្យដឹងថា ប្រទេសកម្ពុជាមានគ្រួសារដែលប្រកបរបរវារីវប្បកម្មសរុបចំនួន ៦១,៧២៧ គ្រួសារ និងផ្តល់ការងារដល់ប្រជាជនចំនួន ១០៦,៥២២ នាក់នៅក្នុងវិស័យនេះ។ នៅឆ្នាំ ២០២៣ កម្ពុជាសម្រេចបានទិន្នផលវារីវប្បកម្មទឹកសាប និងសមុទ្រប្រមាណ ៣១៤,០០០ តោន។

Wing Bank supports the Ministry of Agriculture, Forestry, and Fisheries (MAFF) in organizing Cambodia’s first-ever Aquaculture Exhibition, aimed at promoting sustainable farming practices. Wing Bank continues its support for MAFF by sponsoring the 1st Aquaculture Exhibition, which serves as a platform for thousands of aquaculture enthusiasts to raise awareness about the quality of farmed fish […]
Published on: Dec 13, 2024
Wing Bank supports the Ministry of Agriculture, Forestry, and Fisheries (MAFF) in organizing Cambodia’s first-ever Aquaculture Exhibition, aimed at promoting sustainable farming practices.
Wing Bank continues its support for MAFF by sponsoring the 1st Aquaculture Exhibition, which serves as a platform for thousands of aquaculture enthusiasts to raise awareness about the quality of farmed fish while highlighting the progress and development of Cambodia’s aquaculture sector.
Over 100 companies participated, including suppliers, buyers, retailers, wholesalers, and food processing factories. The event also featured inspiring success stories from aquaculture entrepreneurs who have transformed family businesses into thriving ventures, achieving both local support and international export standards. Attendees engaged in various activities, including presentations on technical aquaculture farming, food safety, and marketing. Panel discussions focused on National Good Aquaculture Practices (GAQP) and the Cambodia Quality Seal (CQS), fostering dialogue on challenges and opportunities within the aquaculture sector.
Mr. Bunthe Hor, Deputy Chief Executive Officer of Wing Bank, expressed his enthusiasm for the event, stating, “As the bank for every Cambodian, we are inspired by initiatives that positively impact our community. This event serves as a crucial platform for collaboration and innovation within the aquaculture sector, benefiting both local communities and the economy as a whole. Our support for MAFF not only raises awareness about aquaculture but also plays a vital role in advancing Cambodia’s National Strategic Plan for Aquaculture Development (NSPAD) 2016-2030.”
According to the Cambodia Agriculture, Natural Resources, and Rural Development Sector Assessment, Strategy, and Road Map Report (ADB, 2021), fish provide over 80% of the protein in the national diet, with per capita annual consumption exceeding 63 kilograms. By 2022, Cambodia had exported nearly 3,000 tonnes of fresh and processed fishery products, increasing to more than 3,500 tonnes by 2023 to neighboring countries, as noted by His Excellency Dith Tina, Minister of MAFF during the 19th National Fisheries Day in Kampong Thom province.
Mr. Bunthe Hor added, “We are grateful to MAFF for allowing us to be a consistent partner. In addition to our ongoing support for initiatives like the Aquaculture Exhibition and the Green Field and Food Fair, we are committed to addressing financing challenges in the agriculture sector by providing affordable loans to agricultural businesses. This effort helps enhance productivity and meet the growing demands of the aquaculture industry.”
Beyond supporting MAFF, Wing Bank also introduces its ecosystem, Wingagri, a digital platform that streamlines agricultural supply chain management and provides advanced financing solutions. This platform could be a potential solution that allows aquaculture stakeholders to meet the increasing demand for fish for domestic consumption and encourages investment in Cambodia’s aquaculture sector, while already showcasing many successful stories among agricultural cooperatives, buyers, input suppliers, and farmers.
According to local news, Cambodia has a total of 61,727 aquaculture households, employing 106,522 people in the industry. In 2023, Cambodia achieved a total of 314,000 tonnes of freshwater and marine aquaculture.