បុគ្គលិក និងអតិថិជនរបស់វីងចូលរួមទិវាសម្អាតពិភពលោក
ចូលរួមជាមួយអ្នកស្ម័គ្រចិត្តរាប់ពាន់នាក់នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា បុគ្គលិកក៏ដូចជាអតិថិជនរបស់ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីធីតបានចូលរួមស្ម័គ្រចិត្តធ្វើសកម្មភាពសម្អាតបរិស្ថាននៅរាជធានីភ្នំពេញ ដែលនេះជាផ្នែកមួយនៃសកម្មភាពទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់ធនាគារ និងការប្រារព្ធខួប១០ឆ្នាំ ដែលធនាគារនេះបានផ្តល់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា។ ក្នុងភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមចលនាស្ម័គ្រចិត្ត GoGreen​ Cambodia សកម្មភាពសម្អាតបរិស្ថាននេះគឺជា​សកម្មភាព​ក្នុងចំនោមសកម្មភាពរាប់ពាន់ ដែលប្រព្រឹត្តឡើងក្នុងទិវាសម្អាតពិភពលោកឆ្នាំ២០១៨ ដែលមាន​ការ​ចូលរួមពីប្រជាជនមកពីជាង១៥០ប្រទេស។ គោលបំណងនៃទិវាសម្អាតពិភពលោកនៅកម្ពុជា (WCD) គឺដើម្បីលុបបំបាត់ចោលនូវសំរាមនៅតាមដងផ្លូវ អប់រំប្រជាពលរដ្ឋអំពីវិធីសាស្ត្រជាមូលដ្ឋានក្នុងការគ្រប់គ្រងកាកសំណល់ និងកាតព្វកិច្ចរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ តាមរយៈការលើកទឹកចិត្តពាក់ព័ន្ធនឹងវប្បធម៌នៃភាពមានអនាម័យ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅទូទាំងប្រទេស តាមរយៈការសម្អាតកាកសំណល់នៅតាមដងផ្លូវនៅតាម​សង្កាត់ ក្រុង និងផ្លូវជាតិសំខាន់ៗរួមមានផ្លូវជាតិលេខ ១ ២ ៣ ៤ ៥ និង ៦។ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយឈរលើពាក្យស្លោក “ធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីកម្ពុជា” បុគ្គលិកនិងអតិថិជនរបស់វីង​ប្រមាណ ២០០នាក់នឹងចូលរួមដោយធ្វើការដើរប្រមូលសំរាមនៅតាមបណ្តោយផ្លូវជាតិលេខ 1 ដោយចាប់ពីគល់ស្ពានព្រះមុនីវង្ស រហូតដល់វត្តនិរោធន៍។ នៅថ្ងៃដដែលនោះ ភ្នាក់ងារវីងជាង 5.000 នាក់នៅទូទាំងប្រទេស ក៏នឹងចូលរួមក្នុងចលនាសម្អាតអនាម័យជាសកលនេះផងដែរដោយធ្វើការសម្អាតបរិស្ថានជុំវិញភ្នាក់ងាររបស់ពួកគេ ឲ្យបានស្អាតតាមដែលអាចធ្វើបាន។ អគ្គនាយកធនាគារឯកទេសវីង លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស សូមថ្លែងអំណរគុណដល់បុគ្គលិកនិងភ្នាក់ងារវីងដែលបានចូលរួមចំនាយពេលវេលាដ៏មានតម្លៃនៅចុងសប្តាហ៍នេះក្នុងការចូលរួមក្នុងសកម្មភាពសម្អាតបរិស្ថាននេះបន្ថែមពីលើកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដែលពួកគាត់ធ្វើជារៀងរាល់ថ្ងៃក្នុងការបម្រើប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាតាមរយៈសេវាធនាគារចល័តរបស់វីង។ លោក ម៉ាឡូឡូស មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា “សូមអរគុណចំពោះការគាំទ្រពីបុគ្គលិក និងភ្នាក់ងាររបស់យើង ជាពិសេសប្រជាជនកម្ពុជាដែលចូលរួមជាមួយវីងក្នុងការធ្វើឱ្យសកម្មភាពទំនួលខុសត្រូវសង្គមមួយនេះកើតមានឡើង។ […]
ចេញផ្សាយនៅ: Sep 16, 2018
ចូលរួមជាមួយអ្នកស្ម័គ្រចិត្តរាប់ពាន់នាក់នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា បុគ្គលិកក៏ដូចជាអតិថិជនរបស់ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីធីតបានចូលរួមស្ម័គ្រចិត្តធ្វើសកម្មភាពសម្អាតបរិស្ថាននៅរាជធានីភ្នំពេញ ដែលនេះជាផ្នែកមួយនៃសកម្មភាពទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់ធនាគារ និងការប្រារព្ធខួប១០ឆ្នាំ ដែលធនាគារនេះបានផ្តល់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា។
ក្នុងភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមចលនាស្ម័គ្រចិត្ត GoGreen​ Cambodia សកម្មភាពសម្អាតបរិស្ថាននេះគឺជា​សកម្មភាព​ក្នុងចំនោមសកម្មភាពរាប់ពាន់ ដែលប្រព្រឹត្តឡើងក្នុងទិវាសម្អាតពិភពលោកឆ្នាំ២០១៨ ដែលមាន​ការ​ចូលរួមពីប្រជាជនមកពីជាង១៥០ប្រទេស។ គោលបំណងនៃទិវាសម្អាតពិភពលោកនៅកម្ពុជា (WCD) គឺដើម្បីលុបបំបាត់ចោលនូវសំរាមនៅតាមដងផ្លូវ អប់រំប្រជាពលរដ្ឋអំពីវិធីសាស្ត្រជាមូលដ្ឋានក្នុងការគ្រប់គ្រងកាកសំណល់ និងកាតព្វកិច្ចរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ តាមរយៈការលើកទឹកចិត្តពាក់ព័ន្ធនឹងវប្បធម៌នៃភាពមានអនាម័យ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅទូទាំងប្រទេស តាមរយៈការសម្អាតកាកសំណល់នៅតាមដងផ្លូវនៅតាម​សង្កាត់ ក្រុង និងផ្លូវជាតិសំខាន់ៗរួមមានផ្លូវជាតិលេខ ១ ២ ៣ ៤ ៥ និង ៦។
នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយឈរលើពាក្យស្លោក “ធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីកម្ពុជា” បុគ្គលិកនិងអតិថិជនរបស់វីង​ប្រមាណ ២០០នាក់នឹងចូលរួមដោយធ្វើការដើរប្រមូលសំរាមនៅតាមបណ្តោយផ្លូវជាតិលេខ 1 ដោយចាប់ពីគល់ស្ពានព្រះមុនីវង្ស រហូតដល់វត្តនិរោធន៍។ នៅថ្ងៃដដែលនោះ ភ្នាក់ងារវីងជាង 5.000 នាក់នៅទូទាំងប្រទេស ក៏នឹងចូលរួមក្នុងចលនាសម្អាតអនាម័យជាសកលនេះផងដែរដោយធ្វើការសម្អាតបរិស្ថានជុំវិញភ្នាក់ងាររបស់ពួកគេ ឲ្យបានស្អាតតាមដែលអាចធ្វើបាន។
អគ្គនាយកធនាគារឯកទេសវីង លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស សូមថ្លែងអំណរគុណដល់បុគ្គលិកនិងភ្នាក់ងារវីងដែលបានចូលរួមចំនាយពេលវេលាដ៏មានតម្លៃនៅចុងសប្តាហ៍នេះក្នុងការចូលរួមក្នុងសកម្មភាពសម្អាតបរិស្ថាននេះបន្ថែមពីលើកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដែលពួកគាត់ធ្វើជារៀងរាល់ថ្ងៃក្នុងការបម្រើប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាតាមរយៈសេវាធនាគារចល័តរបស់វីង។
លោក ម៉ាឡូឡូស មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា “សូមអរគុណចំពោះការគាំទ្រពីបុគ្គលិក និងភ្នាក់ងាររបស់យើង ជាពិសេសប្រជាជនកម្ពុជាដែលចូលរួមជាមួយវីងក្នុងការធ្វើឱ្យសកម្មភាពទំនួលខុសត្រូវសង្គមមួយនេះកើតមានឡើង។ ខណៈពេលដែលវីងបានឈានដល់គម្រប់ខួប១០ឆ្នាំ របស់ខ្លួន យើងនឹងផ្តល់ជូនទៅឲ្យសង្គមកម្ពុជា តាមរយៈសកម្មភាពទំនួលខុសត្រូវសង្គម និងកម្មវិធីប្រូម៉ូសិនជាច្រើន។ ហេតុដូច្នេះ សូមរង់ចាំទស្សនាព័ត៌មាន​ប​ន្ត​បន្ទាប់​ពីធនាគារឯកទេសវីង ក្នុងពេលឆាប់ៗនេះ។​”
លោក Grace Smith សហស្ថាបនិករបស់ GoGreen Cambodia បានមានប្រសាសន៍ថា “គោលបំណងរបស់យើងគឺជម្រុញឱ្យប្រជាជនកម្ពុជាយកចិត្តទុកដាក់លើបរិស្ថានដែលពួកគេរស់នៅ ព្រោះបរិស្ថាននេះអាច​មាន​ផល​ប៉ះពាល់​ផ្ទាល់​លើសុខភាពនិងសមត្ថភាពរបស់ពួកគេ។ ការចូលរួមសម្អាតបរិស្ថាន គឺជារឿងមួយដែលងាយស្រួលបំផុត ហើយថែមទាំងជួយលោកអ្នកឲ្យឈានជើងមួយជំហានទៀតដើម្បីបង្កើននូវវប្បធម៌ នៃការ​ចូល​រួម​ថែរក្សា និងការពារធម្មជាតិរួមគ្នាសម្រាប់ពេលនេះនិងមនុស្សជំនាន់ក្រោយរបស់យើង។”
លោក ស៊ាង សិរី បុគ្គលិកធនាគារ​ឯកទេសវីងម្នាក់ដែលចូលរួមក្នុងយុទ្ធនាការសម្អាតបរិស្ថានបានមានប្រសាសន៍ថា “ខ្ញុំមានសេចក្តីរំភើបរីករាយដែលបានចូលរួមក្នុងកិច្ចការងារដែលជួយឲ្យទីក្រុង និងប្រទេសរបស់យើងមានបរិស្ថានស្រស់ស្អាត។ យើងបានដឹងរួចមកហើយអំពីព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធនឹងផលប៉ះពាល់របស់កាកសំណល់ផ្លាស្ទិក។ ហេតុដូច្នេះ ខ្ញុំសង្ឃឹមថាការចូលរួមរបស់ខ្ញុំនឹងជួយដោះស្រាយមួយផ្នែកនូវបញ្ហាបរិស្ថានដែលយើងកំពុងជួបប្រទះសព្វថ្ងៃ”
ទិវាសម្អាតពិភពលោក គឺជាលទ្ធផលនៃគំនិតផ្តួចផ្តើមដោយស្ម័គ្រចិត្តដ៏ធំ ដែលហៅថា Let’s Do It! ដែល​បាន​ចាប់ផ្តើមនៅប្រទេសអេស្តូនីក្នុងឆ្នាំ ២០០៨ នៅពេលដែលអ្នកស្ម័គ្រចិត្តចំនួន ៥0.000 នាក់ (ស្មើនឹង៤% នៃចំនួនប្រជាជនសរុប) បានចូលរួមសម្អាតកាកសំណល់ខុសច្បាប់បានចំនួន ១0.000 តោនក្នុងរយៈពេលត្រឹមតែ ៥ ម៉ោងប៉ុណ្ណោះ។ មន្រ្តីប្រចាំប្រទេសនេះ បានប៉ាន់ប្រមាណថាគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ បានចូលរួមសន្សំថវិកា​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាលរយៈពេល ៣ ឆ្នាំ ដែលស្មើនឹងទឹកប្រាក់២២.៥ លានអឺរ៉ូ។ ចាប់តាំងពីពេលនោះមក សកម្មភាព​នេះបានរីករាលដាលយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅទូទាំងពិភពលោក។ ទិវាសម្អាតពិភពលោកនៅកម្ពុជាត្រូវបានសម្របសម្រួលដោយ Let’s Do It! Cambodia និង GoGreen Cambodia កម្ពុជា ក្រោមកិច្ចសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយក្រសួងបរិស្ថាន ក្រសួងអប់រំយុវជននិងកីឡានិងក្រសួងមហាផ្ទៃ។
នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៧ មានសំរាមប្រមាណ ១.៤២ លានតោនស្ថិតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយចំនួននេះនឹងកើន​ឡើង​ស្របពេលដែលចំនួនប្រជាជននៅតែបន្តកើនឡើង។ យោងតាមក្រសួងបរិស្ថាន ជិត៦០% នៃកាក​សំណល់​សំរាម​មិនត្រូវបានគ្រប់គ្រងបានត្រឹមត្រូវ ហើយក្នុងនោះដែរ កាកសំណល់ប្រភេទប្លាស្ទិក ប្រមាណ ១៥.៧៤% ត្រូវបានគេចាក់ចោលនៅតាមទីវាល ឬប្រព័ន្ធបង្ហូរទឹកនានា (ភ្នំពេញប៉ុស្តិ៍ ២០១៧)

Wing Mobilises Its Staff and the Cambodian Public to Join World Cleanup Day
Phnom Penh, 15 SEPTEMBER 2018: Joining thousands of volunteers across Cambodia, the staff as well as the customers of Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank have volunteered to take part in clean-up activities in Phnom Penh as part of the bank’s corporate social responsibilities as well as the celebrations of its 10 years providing financial services […]
Published on: Sep 16, 2018
Phnom Penh, 15 SEPTEMBER 2018: Joining thousands of volunteers across Cambodia, the staff as well as the customers of Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank have volunteered to take part in clean-up activities in Phnom Penh as part of the bank’s corporate social responsibilities as well as the celebrations of its 10 years providing financial services in Cambodia.
In partnership with GoGreen Cambodia, this environment cleanup activity is among thousands of initiatives marking the World Cleanup Day celebrated by citizens from over 150 countries. The aim of World Cleanup Day Cambodia (WCD) is to clear the streets of trash, educate citizens about basic waste management and civic duty, thereby encouraging a culture of cleanliness. The event will take place nationwide and consists of cleaning up the streets of neighbourhoods, within the city and national roads 1, 2, 3, 4, 5 and 6.
In Cambodia, following the slogan “Working Together for A Better Cambodia”, about 200 of Wing staff and its customers will participate by helping to pick up the rubbish along national road 1, starting from Preah Monivong Bridge until Niroth Pagoda. On the same day and time, over 5,000 Wing agents nation-wide will also join this global cleanup movement by cleaning the areas around their agents.
Wing Chief Executive Officer, Jojo Malolos, would like to express his gratitude to Wing staff and agents who contribute their valuable weekend joining this cleanup activities in addition to devoting their priceless effort in serving the Cambodian population through Wing’s mobile financial services.
“Thanks to the support from our staff, agents, and especially the Cambodian public who joined Wing in making this CSR activity happen. As Wing reached its 10th year anniversary, we will be giving back to the society through various CSR activities as well as promotions; therefore, please look forward to more updates from us,” said Mr. Malolos.
Grace Smith, co-founder of GoGreen Cambodia said “Our aim is to encourage the nation of Cambodia to care about the environment they live in, which has a direct impact on their health and ability to thrive. Cleaning up behind you is the easiest thing, you just have to go that extra mile to install a culture of nurturing, caring about and protecting nature together for now and our generations to come.”
Seang Serey, one of Wing staff who participates in the cleanup activities said “I am very excited to be able to join in this mission, ensuring that our city and country are clean. There have been a lot of news related to the effect of plastic waste; therefore, I hope that my participation will help contribute to solving the environmental issue that we are facing nowadays.”
WCD is the outcome of a massive volunteer initiative called Let’s Do It! pioneered in Estonia in 2008, when 50,000 volunteers (4% of the population) cleaned up 10,000 tonnes of illegal waste in just five hours. Officials estimated that the initiative saved local governments three years of work and 22.5 million Euros. The idea quickly caught on and has since spread globally. WCD in Cambodia is coordinated by Let’s Do It! Cambodia and GoGreen Cambodia and in close collaboration with the Ministry of Environment, Ministry of Education Youth and Sport, and Ministry of Interior.
In 2017, 1.42 million tons of waste was produced across Cambodia, and as the population grows, more waste were generated. According to the Ministry of Environment, almost 60% of waste materials are mismanaged, among which 15.74% are plastic which will eventually end up in landfills and waterways (The Phnom Penh Post, 2017).