ធនាគារ វីង និង អង្គការ WELL ចូលរួមលើកកម្ពស់យុវជនកម្ពុជាដើម្បីអនាគតមួយដែលមានភាពធន់
ធនាគារ វីង ​សហការជាមួយកម្មវិធីសិក្សា WELL Academy នៃអង្គការ WELL បានបោះជំហាន​មួយទៀត​ដើម្បីបង្កើតអនាគតដ៏ភ្លឺស្វាងមួយ​សម្រាប់យុវជនកម្ពុជា។​ «វេទិកាសុខុមាលភាពយុវជន២០២៥៖ ផ្តោតលើការកសាងភាពធន់ដើម្បីដោះស្រាយចំណោទជីវិត» បាន​បណ្តុះ​បណ្តាល​យុវជននូវបំណិនជីវិតតាមរយៈ​ការជំរុញភាពធន់ សុខុមាលភាព និងការ​កំណត់​គោលដៅ។ ភាពរឹងមាំរបស់សហគមន៍គឺអាស្រ័យទៅលើសក្តានុពលរបស់យុវជនផ្ទាល់តែម្តង ហើយ​មិនសំដៅលើ​តែ​ទេពកោសល្យ និងមហិច្ឆតារបស់​ពួកគេនោះឡើយ​ ប៉ុន្តែគឺជា​សមត្ថភាពក្នុងការប្រឈមមុខជាមួយបញ្ហាប្រកបដោយភាពជឿជាក់ ការ​ចេះសម្របខ្លួន និងសុខុមាលភាពល្អផងដែរ។ ដោយយល់ឃើញអំពីសារៈសំខាន់ទំាង​នេះហើយ​ ទើប​ធនាគារ វីង បានផ្តល់ការគាំទ្រសិក្ខាសាលាដែល​មានរយៈ​ពេល​មួយ​ថ្ងៃពេញ​កាលពីចុងសប្តាហ៍មុន ដោយ​មានយុវជនជាង ២០០នាក់ ចូលរួមរៀនសូត្រនិងដកពិសោធន៍ជាក់ស្តែងអំពី​ការ​ពង្រឹងសុខមាលភាពផ្លូវកាយ ចិត្ត ស្មារតី ទំនាក់ទំនង និងហិរញ្ញវត្ថុ ។ លោក Dymtro Kolechko អគ្គនាយកនៃធនាគារ វីង បានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃសុខុមាលភាពរបស់យុវជនក្នុងការកសាងសង្គមដែលរីកចម្រើន។​​ លោក​បានលើក​ឡើងថា៖​ “សុខភាព និងសុភមង្គលរបស់យុវជនគឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃភាពជោគជ័យ មិនមែនសម្រាប់តែបុគ្គលម្នាក់ៗប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែគឺសម្រាប់សហគមន៍ទាំងមូលផងដែរ​។ នៅពេលដែលចិត្តគំនិត​របស់​យុវជន​ត្រូវបានបំពាក់​បំប៉ន​ជាមួយ​ភាពធន់ ចំណេះដឹង និងការចេះឱ្យតម្លៃលើខ្លួនឯង ពួកគេនឹងក្លាយជាកម្លាំងចលករនៅពីក្រោយការច្នៃប្រឌិតថ្មី ការ​រីក​ចម្រើន​សេដ្ឋកិច្ច និងភាពសុខដុមរមនាក្នុងសង្គម។” វេទិកាសុខុមាលភាពយុវជនដែលបានរៀបចំកាលពីចុងសប្តាហ៍មុននេះ បានក្តោបលើ​ប្រធានបទដែលមានសារៈសំខាន់ជាច្រើនដែលជួយទៅដល់ការ​រី​ក​ចម្រើន​​ជា​លក្ខណៈ​បុគ្គល ដោយ​រួមមានដូចជា៖ ការយកឈ្នះលើបញ្ហាប្រឈមក្នុងជីវិត ការអនុវត្តការស្រលាញ់ខ្លួនឯង យូហ្គា សមាធិ […]
ចេញផ្សាយនៅ: Feb 17, 2025
ធនាគារ វីង ​សហការជាមួយកម្មវិធីសិក្សា WELL Academy នៃអង្គការ WELL បានបោះជំហាន​មួយទៀត​ដើម្បីបង្កើតអនាគតដ៏ភ្លឺស្វាងមួយ​សម្រាប់យុវជនកម្ពុជា។​ «វេទិកាសុខុមាលភាពយុវជន២០២៥៖ ផ្តោតលើការកសាងភាពធន់ដើម្បីដោះស្រាយចំណោទជីវិត» បាន​បណ្តុះ​បណ្តាល​យុវជននូវបំណិនជីវិតតាមរយៈ​ការជំរុញភាពធន់ សុខុមាលភាព និងការ​កំណត់​គោលដៅ។
ភាពរឹងមាំរបស់សហគមន៍គឺអាស្រ័យទៅលើសក្តានុពលរបស់យុវជនផ្ទាល់តែម្តង ហើយ​មិនសំដៅលើ​តែ​ទេពកោសល្យ និងមហិច្ឆតារបស់​ពួកគេនោះឡើយ​ ប៉ុន្តែគឺជា​សមត្ថភាពក្នុងការប្រឈមមុខជាមួយបញ្ហាប្រកបដោយភាពជឿជាក់ ការ​ចេះសម្របខ្លួន និងសុខុមាលភាពល្អផងដែរ។ ដោយយល់ឃើញអំពីសារៈសំខាន់ទំាង​នេះហើយ​ ទើប​ធនាគារ វីង បានផ្តល់ការគាំទ្រសិក្ខាសាលាដែល​មានរយៈ​ពេល​មួយ​ថ្ងៃពេញ​កាលពីចុងសប្តាហ៍មុន ដោយ​មានយុវជនជាង ២០០នាក់ ចូលរួមរៀនសូត្រនិងដកពិសោធន៍ជាក់ស្តែងអំពី​ការ​ពង្រឹងសុខមាលភាពផ្លូវកាយ ចិត្ត ស្មារតី ទំនាក់ទំនង និងហិរញ្ញវត្ថុ ។
លោក Dymtro Kolechko អគ្គនាយកនៃធនាគារ វីង បានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃសុខុមាលភាពរបស់យុវជនក្នុងការកសាងសង្គមដែលរីកចម្រើន។​​ លោក​បានលើក​ឡើងថា៖​ “សុខភាព និងសុភមង្គលរបស់យុវជនគឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃភាពជោគជ័យ មិនមែនសម្រាប់តែបុគ្គលម្នាក់ៗប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែគឺសម្រាប់សហគមន៍ទាំងមូលផងដែរ​។ នៅពេលដែលចិត្តគំនិត​របស់​យុវជន​ត្រូវបានបំពាក់​បំប៉ន​ជាមួយ​ភាពធន់ ចំណេះដឹង និងការចេះឱ្យតម្លៃលើខ្លួនឯង ពួកគេនឹងក្លាយជាកម្លាំងចលករនៅពីក្រោយការច្នៃប្រឌិតថ្មី ការ​រីក​ចម្រើន​សេដ្ឋកិច្ច និងភាពសុខដុមរមនាក្នុងសង្គម។”
វេទិកាសុខុមាលភាពយុវជនដែលបានរៀបចំកាលពីចុងសប្តាហ៍មុននេះ បានក្តោបលើ​ប្រធានបទដែលមានសារៈសំខាន់ជាច្រើនដែលជួយទៅដល់ការ​រី​ក​ចម្រើន​​ជា​លក្ខណៈ​បុគ្គល ដោយ​រួមមានដូចជា៖ ការយកឈ្នះលើបញ្ហាប្រឈមក្នុងជីវិត ការអនុវត្តការស្រលាញ់ខ្លួនឯង យូហ្គា សមាធិ និងអាហារូបត្ថម្ភ ការកសាងថាមពលវិជ្ជមាន ការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុ ការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ និងឱកាសអភិវឌ្ឍអាជីព ជាដើម។ តាមរយៈការលើកយកប្រធានបទទាំងនេះមកពិភាក្សា កម្មវិធីនេះបាន​ផ្តល់ឱ្យយុវជននូវវិធីសាស្រ្តដែលមានសារប្រយោជន៍​ក្នុងការកសាងជីវិតមួយ​ប្រកបដោយអត្ថន័យ និងតុល្យភាព។
លោកស្រី វិរៈ បុណ្ណារ័ត្ន នាយកប្រតិបត្តិនៃ WELL មានប្រសាសន៍ថា៖ “ការឧត្ថ​ម្ភ​​គាំទ្រនេះអនុញ្ញាតឱ្យយើងបង្កើតនូវព្រឹត្តិការណ៍មួយដែលយុវជនអាចស្វែងរកការបំផុសគំនិត ការលើកទឹកចិត្ត និងទទួលបានបទពិសោធន៍ជីវិតជាក់ស្តែងពីវាគ្មិន ដើម្បីត្រួសត្រាយជីវិតប្រកបដោយភាពជឿជាក់។ សូមអរគុណចំពោះការគាំទ្ររបស់ធនាគារ វីង ដែលអនុញ្ញាតឱ្យយើងបាននាំមកនូវក្តីសង្ឃឹម និងសុទិដ្ឋិនិយមដល់យុវជន ដោយលើកទឹកចិត្តឱ្យពួកគេមានក្តីសុបិន្ត និងរស់នៅដោយមានគោលបំណង”។
នេះមិនមែនជាកិច្ចសហការជាលើកទីមួយដែល​ស្ថាប័ន​ទាំងពីរ​បានធ្វើរួមគ្នា​នោះទេ។ ចាប់តាំងពីខែកញ្ញាឆ្នាំមុនមក ធនាគារ វីង ក៏បានផ្តល់ការគាំទ្រដល់ WELL Academy សម្រាប់កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលដែលរៀបចំឡើងសម្រាប់ម្ចាស់អាជីវកម្មខ្នាតមីក្រូ ធុនតូច មធ្យម និងធុរកិច្ចថ្មី។ កម្មវិធីទាំងនេះផ្តោតទៅលើប្រធានបទសំខាន់ៗដូចជា៖ ការអភិវឌ្ឍអាជីវកម្ម ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ការការពារសុខភាព និយោជិតនិងសុខុមាលភាពអតិថិជន គណនេយ្យភាព ជំនាញឌីជីថល និងការ​ធ្វើ​ទីផ្សារអនឡាញជាដើម​។ តាមរយៈការឧបត្ថម្ភ​គាំទ្រដែលមាន​ជាបន្ត​បន្ទាប់​នេះ ធនាគារ វីង មិនត្រឹមតែចូល​រួម​លើកកម្ពស់យុវជនប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងពង្រឹងសហគ្រិនភាព ដោយធានាថាអាជីវកម្ម និងសហគមន៍អាច​រីកចម្រើនជាមួយគ្នា៕​

Wing Bank and Well Academy Empower Cambodia’s Youth for a Resilient Future
Wing Bank, in collaboration with Well Academy, is taking a significant step in shaping a brighter future for Cambodia’s youth.  The “Youth Wellbeing Forum: Building Resilience to Overcome Life Challenges” aims to equip young individuals with essential life skills, fostering resilience, well-being, and a sense of purpose. A community’s strength lies in the potential of […]
Published on: Feb 17, 2025
Wing Bank, in collaboration with Well Academy, is taking a significant step in shaping a brighter future for Cambodia’s youth.  The “Youth Wellbeing Forum: Building Resilience to Overcome Life Challenges” aims to equip young individuals with essential life skills, fostering resilience, well-being, and a sense of purpose.
A community’s strength lies in the potential of its youth—not just in their talents and ambitions, but in their ability to navigate life’s challenges with confidence, adaptability, and a strong sense of well-being. Recognizing this, Wing Bank has stepped forward to support this full-day workshop last weekend, which engaged over 200 young participants in practical learning experiences that enhance their physical, mental, and emotional wellness.
Mr. Dymtro Kolechko, Chief Executive Officer of Wing Bank, highlighted the importance of youth well-being in building a thriving society. “The health and happiness of young people are the foundation of success—not just for individuals, but for communities. When young minds are nurtured with resilience, knowledge, and a sense of self-worth, they become the driving force behind innovation, economic growth, and social harmony.”
The Youth Wellbeing Forum last weekend covered a diverse range of topics crucial for personal growth, including overcoming life’s challenges, practicing self-love, yoga and meditation, nutrition, building positive energy, financial management, responsible social media use, and career development opportunities. By addressing these aspects, the initiative provides young individuals with the tools they need to build a meaningful and balanced life.
Mrs. Virak Bonnarath, Executive Director of WELL, said that “This support allows us to create a space where young people can find inspiration, motivation, and practical guidance to navigate life with confidence. Thanks to Wing Bank’s support, we can bring hope and positivity to youth, encouraging them to dream bigger and live with purpose.”
This collaboration extends beyond a single event. Since September last year, Wing Bank has also provided in-kind support to the Well Academy for training programs tailored for MSMEs and startups. These programs cover essential areas such as business development, financial literacy, health protection, employee and customer well-being, bookkeeping, digital skills, and online marketing. Through this continued support, Wing Bank not only empowers youth but also strengthens entrepreneurs, ensuring that businesses and communities thrive together.