ធនាគារ វីង ឧបត្ថម្ភគាំទ្រដល់ទិវារត់ម៉ារ៉ាតុងដ៏ធំបំផុតមួយនៅកម្ពុជា
ធនាគារ វីង បានផ្តល់ការគាំទ្រក្នុងនាមជាអ្នកឧបត្ថម្ភកម្រិតBronze ដល់ ទិវារត់ប្រណាំងម៉ារ៉ាតុងអន្តរជាតិ ចក្រភពខ្មែរ លើកទី៨ ដែលជាកម្មវិធីរត់ម៉ារ៉ាតុងដ៏ធំបំផុតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយត្រូវបាន​រៀបចំឡើងដើម្បីជួយជំរុញវិស័យកីឡា និងវិស័យទេសចរណ៍បន្ទាប់ពីវិបត្តិ​ជំងឺកូវីដ១៩។ ធនាគារ វីង បានឧបត្ថម្ភគាំទ្រដល់ទិវារត់ប្រណាំងម៉ារ៉ាតុងអន្តរជាតិ ចក្រភពខ្មែរ លើកទី៨ ដែលប្រព្រឹត្តិឡើងកាលពីពេលថ្មីៗនេះ នៅបរិវេណប្រាសាទអង្គរវត្ត ដែលមានការរៀបចំដោយក្រសួងទេសចរណ៍ និងគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងលើកស្ទួយវិស័យកីឡា និងធ្វើឲ្យវិស័យទេសចរណ៍ក្នុងខេត្តសៀមរាប មានភាពរស់រវើកឡើងវិញ ជាពិសេសក្រោយការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩។ លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលបានគាំទ្រដល់ព្រឹត្តិការណ៍ដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ ព្រោះនេះមិនត្រឹមតែជួយធ្វើឲ្យវិស័យទេសចរណ៍រស់ឡើងវិញប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជួយលើកកម្ពស់វិស័យកីឡា និងសុខុមាលភាពនៅកម្ពុជា និងនៅទូទាំងពិភពលោកផងដែរ។” លោកបានបន្ថែមថា៖ “ព្រឹត្តិការណ៍នេះដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការបង្ហាញពីភាពរឹងមាំ និងភាពធន់នៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា និងផែនការស្តារឡើងវិញនូវវិស័យទេសចរណ៍របស់ខ្លួន ព្រោះបានទាក់ទាញអ្នករត់ប្រណាំងរាប់ពាន់នាក់មកពីជុំវិញពិភពលោក។ ធនាគារ វីង ប្តេជ្ញាចិត្ត គាំទ្រដល់សកម្មភាពទាំងឡាយណាដែលផ្តល់ផលវិជ្ជមានដល់ស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមកិច្ចរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។” ទិវារត់ប្រណាំងម៉ារ៉ាតុងអន្តរជាតិ ចក្រភពខ្មែរ ផ្តល់ជូនអ្នកចូលរួមនូវបទពិសោធន៍រត់ដ៏ពិសេសមួយ ដោយលាយបញ្ចូលភាពអស្ចារ្យនៃធម្មជាតិ ជាមួយនឹងភាពសម្បូរបែបនៃប្រវត្តិសាស្ត្រ។ លើសពីការរត់ អ្នកចូលរួមអាចគយគន់សម្បត្តិវប្បធម៌របស់ប្រទេសកម្ពុជានៅតាមដងផ្លូវ អមជាមួយវាលស្រែដ៏ខៀវស្រងាត់ ភូមិដ្ឋានរបស់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ និងថ្ងៃរះដ៏ស្រស់ស្អាតផងដែរ។ […]
ចេញផ្សាយនៅ: Aug 15, 2023
ធនាគារ វីង បានផ្តល់ការគាំទ្រក្នុងនាមជាអ្នកឧបត្ថម្ភកម្រិតBronze ដល់ ទិវារត់ប្រណាំងម៉ារ៉ាតុងអន្តរជាតិ ចក្រភពខ្មែរ លើកទី៨ ដែលជាកម្មវិធីរត់ម៉ារ៉ាតុងដ៏ធំបំផុតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយត្រូវបាន​រៀបចំឡើងដើម្បីជួយជំរុញវិស័យកីឡា និងវិស័យទេសចរណ៍បន្ទាប់ពីវិបត្តិ​ជំងឺកូវីដ១៩។
ធនាគារ វីង បានឧបត្ថម្ភគាំទ្រដល់ទិវារត់ប្រណាំងម៉ារ៉ាតុងអន្តរជាតិ ចក្រភពខ្មែរ លើកទី៨ ដែលប្រព្រឹត្តិឡើងកាលពីពេលថ្មីៗនេះ នៅបរិវេណប្រាសាទអង្គរវត្ត ដែលមានការរៀបចំដោយក្រសួងទេសចរណ៍ និងគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងលើកស្ទួយវិស័យកីឡា និងធ្វើឲ្យវិស័យទេសចរណ៍ក្នុងខេត្តសៀមរាប មានភាពរស់រវើកឡើងវិញ ជាពិសេសក្រោយការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩។
លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលបានគាំទ្រដល់ព្រឹត្តិការណ៍ដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ ព្រោះនេះមិនត្រឹមតែជួយធ្វើឲ្យវិស័យទេសចរណ៍រស់ឡើងវិញប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជួយលើកកម្ពស់វិស័យកីឡា និងសុខុមាលភាពនៅកម្ពុជា និងនៅទូទាំងពិភពលោកផងដែរ។”
លោកបានបន្ថែមថា៖ “ព្រឹត្តិការណ៍នេះដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការបង្ហាញពីភាពរឹងមាំ និងភាពធន់នៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា និងផែនការស្តារឡើងវិញនូវវិស័យទេសចរណ៍របស់ខ្លួន ព្រោះបានទាក់ទាញអ្នករត់ប្រណាំងរាប់ពាន់នាក់មកពីជុំវិញពិភពលោក។ ធនាគារ វីង ប្តេជ្ញាចិត្ត គាំទ្រដល់សកម្មភាពទាំងឡាយណាដែលផ្តល់ផលវិជ្ជមានដល់ស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមកិច្ចរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។”
ទិវារត់ប្រណាំងម៉ារ៉ាតុងអន្តរជាតិ ចក្រភពខ្មែរ ផ្តល់ជូនអ្នកចូលរួមនូវបទពិសោធន៍រត់ដ៏ពិសេសមួយ ដោយលាយបញ្ចូលភាពអស្ចារ្យនៃធម្មជាតិ ជាមួយនឹងភាពសម្បូរបែបនៃប្រវត្តិសាស្ត្រ។ លើសពីការរត់ អ្នកចូលរួមអាចគយគន់សម្បត្តិវប្បធម៌របស់ប្រទេសកម្ពុជានៅតាមដងផ្លូវ អមជាមួយវាលស្រែដ៏ខៀវស្រងាត់ ភូមិដ្ឋានរបស់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ និងថ្ងៃរះដ៏ស្រស់ស្អាតផងដែរ។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះផ្តល់ផលវិជ្ជមានយ៉ាងទូលំទូលាយលើសពីកីឡា និងទេសចរណ៍ ដោយសារប្រាក់ចំណូលមួយចំណែកបានមកពីកម្មវិធីនឹងជួយទៅដល់មន្ទីរពេទ្យកុមារ ដោយបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះសុខុមាលភាព និងការចូលរួមរបស់សហគមន៍។
លោក សែម ផល្លា នាយក​ចាត់ការ​ទូទៅ  នៃកម្មវិធីរត់ប្រណាំងម៉ារ៉ាតុងអន្តរជាតិ ចក្រភពខ្មែរ បានមានប្រសាសន៍អំពីព្រឹត្តិការណ៍នេះថា៖ “ព្រឹត្តិការណ៍នេះ ដើរតួជាវេទិកាផ្សព្វផ្សាយកីឡា និងទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរណ៍ឲ្យកាន់តែច្រើនមកកាន់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ជាពិសេសក្នុងរដូវវស្សា។ អ្នករត់ប្រណាំងជាង ២.៥០០នាក់ មកពី ៤៥ប្រទេសបានចុះឈ្មោះចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍នេះ។ នេះជាឱកាសដ៏ល្អសម្រាប់កម្ពុជាក្នុងការជំរុញវិស័យទេសចរណ៍ និងទាក់ទាញអ្នករត់ប្រណាំងកាន់តែច្រើនឲ្យមកស្វែងយល់ និងទស្សនាប្រទេសកម្ពុជា។”
លោក សែម ផល្លា បានបញ្ជាក់បន្ថែមទៀតថា៖ “ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះអ្នកឧបត្ថម្ភដូចជា ធនាគារ វីង ជាដើម ក៏ដូចជាដៃគូសហការផ្សេងទៀត ដែលបានធ្វើឲ្យព្រឹត្តិការណ៍នេះកាន់តែអធឹកអធម និងអាចទទួលស្វាគមន៌អ្នករត់បានរាប់ពាន់នាក់។”
ធនាគារ វីង បានបង្ហាញនូវការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនជាថ្មីម្តងទៀត ក្នុងការគាំទ្រសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមនៅកម្ពុជា។ ក្រៅពីឧបត្ថម្ភព្រឹត្តិការណ៍ម៉ារ៉ាតុងអាណាចក្រខ្មែរ លើកទី៨ ធនាគារ វីង ក៏បានជួយគាំទ្រដល់សកម្មភាពមនុស្សធម៌ សុខមាលភាព កិច្ចការបរិស្ថាន បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ សហគ្រិនភាព និងនវានុវត្តន៌។ ព្រឹត្តិការណ៌រត់ម៉ារ៉ាតុងផ្តល់ជូនអ្នករត់ប្រណាំងនូវរយៈចម្ងាយចំនួន៤ប្រភេទខុសៗគ្នាគឺ៖ ៣គីឡូម៉ែត្រ ១០គីឡូម៉ែត្រ ២១គីឡូម៉ែត្រ និង ៤២គីឡូម៉ែត្រ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះក៏បានផ្តល់ផលវិជ្ជមានជាពិសេសនោះដល់វិស័យទេសចរណ៍ និងសេដ្ឋកិច្ច ផ្ទាល់តែម្តង៕

Wing Bank Contributes Financially to the Biggest Marathon in Cambodia
Wing Bank took part as bronze sponsor to the 8th Khmer Empire Marathon, the largest full marathon in Cambodia, as part of its efforts to boost the sports and tourism sectors in the post-Covid19 pandemic period. Wing Bank has supported the 8th Khmer Empire Full Marathon financially, which recently took place at the historic Angkor […]
Published on: Aug 15, 2023
Wing Bank took part as bronze sponsor to the 8th Khmer Empire Marathon, the largest full marathon in Cambodia, as part of its efforts to boost the sports and tourism sectors in the post-Covid19 pandemic period.
Wing Bank has supported the 8th Khmer Empire Full Marathon financially, which recently took place at the historic Angkor Wat that was organized by the Ministry of Tourism and the Olympic National Committee of Cambodia. This significant event aimed to promote sports and revive tourism in Siem Reap, especially in the aftermath of the COVID-19 pandemic.
Han Peng Kwang, the CEO of Wing Bank, said that “We are delighted to support this worthy cause as it not only helped to revive the tourism sector but also promoted sports, health, and well-being in Cambodia and across the globe.”
He added that, “The event plays a significant role in demonstrating the strength and resilience of Cambodia’s economy and its tourism recovery plan, as it attracts thousands of runners from around the world. Wing Bank is dedicated to supporting causes that make a positive impact on the socioeconomic status of the kingdom.”
The Khmer Empire Marathon offered participants a unique running experience, blending the wonders of nature with the richness of history. Beyond the run itself, participants were able to immerse themselves in Cambodia’s cultural heritage, taking in the scenic beauty of paddy fields, local villages, and the breathtaking sunrise over the Angkor Wat archipelago along the route.
The event had a broader impact beyond just sports and tourism, as part of income went to support the children’s hospitals, showcasing a commitment to the well-being and inclusivity of the community.
Sem Phalla, the General Manager and Race Director of the Khmer Empire Marathon, spoke about the event, stating, “The event’s role as a platform to promote sports and draw more tourists is particularly significant during the rainy season when the marathon takes place. More than 2,500 runners from 45 countries register for the event. This presents an opportunity for Cambodia to boost tourism and entice more runners to explore the kingdom.”
“I would like to express my appreciation to sponsors and partners for making the event bigger and able to accommodate thousands of runners. Wing Bank has been providing us with significant support for this year event” Phalla added.
Wing Bank has once again demonstrated its commitment to supporting socioeconomic activities in Cambodia. Besides sponsoring the 8th annual Khmer Empire Marathon, the bank has also supported humanitarian work, health and well-being, environmental protection, as well as its promotion of financial inclusion, entrepreneurship, and innovation. The marathon itself featured four challenging distances: 3 kilometers, 10 kilometers, 21 kilometers, and 42 kilometers, catering to a diverse range of runners. Beyond its sporting achievements, the event also had a positive impact on Cambodia’s tourism sector specifically and economy generally.