វីងចូលរួមគាំទ្រដល់ទិវាសហគ្រិនភាពកម្ពុជា
កាលពីថ្ងៃទី ២១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០១៨ ធនាគារឯកទេស វីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត មានមោទនភាពក្នុងការគាំទ្រក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដោយបានជួយឧបត្ថម្ភដល់សិក្ខាសាលានៅតាមមន្ទីរអប់រំខេត្តនានាទូទាំងប្រទេស ក្នុងឱកាសទិវាសហគ្រិនភាពកម្ពុជា។ ព្រឹត្តិការណ៍មួយនេះ ត្រូវបានចូលរួមដោយយុវជនប្រមាណ ៣៧៥០ នាក់ ហើយត្រូវបានធ្វើឡើងក្រោមកិច្ចសហការជាមួយ អង្គការពលកម្មអន្តរជាតិ (ILO) និងអង្គការស្ម័គ្រចិត្តអង្គការសហប្រជាជាតិ (UNV)។ អគ្គនាយកធនាគារឯកទេសវីង លោកចូចូ ម៉ាឡូឡូស បានមានប្រសាសន៍ថាគាត់មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការផ្តល់ជំនួយគាំទ្រដល់គំនិតផ្តួចផ្តើមមួយនេះ ដែលមានគោលបំណងជួយដល់យុវជនកម្ពុជាដែលចង់ស្វែងយល់អំពីសហគ្រិនភាព។ លោក ម៉ាឡូឡូស មានប្រសាសន៍ថា “សហគ្រិនភាពអាចជំរុញយុវជនកម្ពុជាឲ្យសម្រេចបាននូវសក្តានុពលពេញលេញរបស់ពួកគេ ហើយក៏អាចរួមចំណែកក្នុងការរីកចម្រើននៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាផងដែរ។ ខ្ញុំសង្ឃឹមថាតាមរយៈសិក្ខាសាលាទាំងនេះ យុវជនកម្ពុជានឹងអាចទទួលបាននូវចក្ខុវិស័យកាន់តែច្បាស់អំពីរបៀបដែលពួកគេចង់តម្រង់ទិសដៅអនាគតរបស់ពួកគេ ហើយមានទំនុកចិត្តលើខ្លួនឯងក្នុងការចាត់វិធានការចាំបាច់ដើម្បីឈានដល់គោលដៅរបស់ពួកគេ” ប៉ោ ហួរប៉ ដែលជាសិស្សថ្នាក់ទី ១០ មកពីវិទ្យាល័យច្បារអំពៅ ដែលបានចូលរួមកម្មវិធី បាននិយាយថាសិក្ខាសាលាមួយនេះបានផ្តល់ឲ្យគាត់នូវគំនិតច្នៃប្រឌិតនិងការយល់ដឹងថ្មីៗមួយចំនួន។ ហួរប៉ បាននិយាយថា “ខ្ញុំមានចំណាប់អារម្មណ៍ទៅលើសហគ្រិនភាពយ៉ាងខ្លាំង ហើយខ្ញុំនឹងចែករំលែកបទពិសោធន៍ដែលវាគ្មិនបានចែករំលែកក្នុងសិក្ខាសាលាថ្ងៃនេះជាមួយមិត្តរួមថ្នាក់របស់ខ្ញុំដែលមិនបានចូលរួម។ ហើយខ្ញុំនឹងប្រើប្រាស់នូវអ្វីដែលខ្ញុំបានរៀនថ្ងៃនេះក្នុងអាជីពផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ខ្ញុំនាពេលអនាគត”។ បន្ថែមពីលើការឧបត្ថម្ភជាថវិកាសម្រាប់ការរៀបចំសិក្ខាសាលា ធនាគារឯកទេសវីងក៏បានបង្ហាញការគាំទ្រដល់ព្រឹត្តការណ៍មួយនេះតាមរយៈការឧបត្ថម្ភកាបូបអេកូ (eco-bag) និងបិចចំនួន ៣៧៥០ ជាមួយនឹងកាដូអនុស្សាវរីយ៍ផ្សេងៗទៀតដែលអាចជួយយុវជនទាំងនេះក្នុងការសម្រេចក្តីសុបិន្តរបស់ពួកគេ។ វិស័យ […]
ចេញផ្សាយនៅ: Oct 18, 2018
កាលពីថ្ងៃទី ២១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០១៨ ធនាគារឯកទេស វីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត មានមោទនភាពក្នុងការគាំទ្រក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដោយបានជួយឧបត្ថម្ភដល់សិក្ខាសាលានៅតាមមន្ទីរអប់រំខេត្តនានាទូទាំងប្រទេស ក្នុងឱកាសទិវាសហគ្រិនភាពកម្ពុជា។ ព្រឹត្តិការណ៍មួយនេះ ត្រូវបានចូលរួមដោយយុវជនប្រមាណ ៣៧៥០ នាក់ ហើយត្រូវបានធ្វើឡើងក្រោមកិច្ចសហការជាមួយ អង្គការពលកម្មអន្តរជាតិ (ILO) និងអង្គការស្ម័គ្រចិត្តអង្គការសហប្រជាជាតិ (UNV)។
អគ្គនាយកធនាគារឯកទេសវីង លោកចូចូ ម៉ាឡូឡូស បានមានប្រសាសន៍ថាគាត់មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការផ្តល់ជំនួយគាំទ្រដល់គំនិតផ្តួចផ្តើមមួយនេះ ដែលមានគោលបំណងជួយដល់យុវជនកម្ពុជាដែលចង់ស្វែងយល់អំពីសហគ្រិនភាព។
លោក ម៉ាឡូឡូស មានប្រសាសន៍ថា “សហគ្រិនភាពអាចជំរុញយុវជនកម្ពុជាឲ្យសម្រេចបាននូវសក្តានុពលពេញលេញរបស់ពួកគេ ហើយក៏អាចរួមចំណែកក្នុងការរីកចម្រើននៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាផងដែរ។ ខ្ញុំសង្ឃឹមថាតាមរយៈសិក្ខាសាលាទាំងនេះ យុវជនកម្ពុជានឹងអាចទទួលបាននូវចក្ខុវិស័យកាន់តែច្បាស់អំពីរបៀបដែលពួកគេចង់តម្រង់ទិសដៅអនាគតរបស់ពួកគេ ហើយមានទំនុកចិត្តលើខ្លួនឯងក្នុងការចាត់វិធានការចាំបាច់ដើម្បីឈានដល់គោលដៅរបស់ពួកគេ”
ប៉ោ ហួរប៉ ដែលជាសិស្សថ្នាក់ទី ១០ មកពីវិទ្យាល័យច្បារអំពៅ ដែលបានចូលរួមកម្មវិធី បាននិយាយថាសិក្ខាសាលាមួយនេះបានផ្តល់ឲ្យគាត់នូវគំនិតច្នៃប្រឌិតនិងការយល់ដឹងថ្មីៗមួយចំនួន។
ហួរប៉ បាននិយាយថា “ខ្ញុំមានចំណាប់អារម្មណ៍ទៅលើសហគ្រិនភាពយ៉ាងខ្លាំង ហើយខ្ញុំនឹងចែករំលែកបទពិសោធន៍ដែលវាគ្មិនបានចែករំលែកក្នុងសិក្ខាសាលាថ្ងៃនេះជាមួយមិត្តរួមថ្នាក់របស់ខ្ញុំដែលមិនបានចូលរួម។ ហើយខ្ញុំនឹងប្រើប្រាស់នូវអ្វីដែលខ្ញុំបានរៀនថ្ងៃនេះក្នុងអាជីពផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ខ្ញុំនាពេលអនាគត”។
បន្ថែមពីលើការឧបត្ថម្ភជាថវិកាសម្រាប់ការរៀបចំសិក្ខាសាលា ធនាគារឯកទេសវីងក៏បានបង្ហាញការគាំទ្រដល់ព្រឹត្តការណ៍មួយនេះតាមរយៈការឧបត្ថម្ភកាបូបអេកូ (eco-bag) និងបិចចំនួន ៣៧៥០ ជាមួយនឹងកាដូអនុស្សាវរីយ៍ផ្សេងៗទៀតដែលអាចជួយយុវជនទាំងនេះក្នុងការសម្រេចក្តីសុបិន្តរបស់ពួកគេ។
វិស័យ startup របស់ប្រទេសកម្ពុជាឃើញមាននូវការរីកចម្រើនយ៉ាងខ្លាំងក្នុងអំឡុងពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ជាមួយនឹងការលេចឡើងជាប្រចាំនូវក្រុមហ៊ុនថ្មីៗក្នុងវិស័យជាច្រើន ជាពិសេសក្នុងពិភពឌីជីថលនិងបច្ចេកវិទ្យា។ ក្រុមហ៊ុន startup ទាំងនេះភាគច្រើនត្រូវបានដឹកនាំដោយសហគ្រិនវ័យក្មេងពោរពេញដោយមហិច្ចតា។ ជាការពិត អាជីវកម្មទាំងនេះភាគច្រើនសុទ្ធតែមានទំនាក់ទំនងជាមួយវីងជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មឬជាអតិថិជនផ្ទាល់។ ដោយប្រើប្រាស់ផលិតផលនិងសេវាកម្មរបស់វីង អាជីវកម្មរបស់ពួកគេកាន់តែមានភាពរឹងមាំនិងរលូន ទាំងការគ្រប់គ្រងនិងប្រតិបត្តិការ។ លើសពីនេះទៅទៀត ៦៥ % នៃភ្នាក់ងារវីងគឺគ្រប់គ្រងដោយស្ត្រីមេផ្ទះ ដែលបង្ហាញអំពីការកើនឡើងនៃសហគ្រិនភាពរបស់ស្ត្រី និងភាពប្រសើរឡើងនៃជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជន។ ទាំងនេះគ្រាន់ជាផលប្រយោជន៍មួយចំនួនប៉ុណ្ណោះដែលសហគ្រិនកម្ពុជាអាចទទួលបានតាមរយៈការក្លាយជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មឬអតិថិជនរបស់វីង។
ចាប់ផ្តើមដំណើរការក្នុងឆ្នាំ ២០០៩ ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីតបានណែនាំនូវប្រព័ន្ធវេរលុយតាមរយៈទូរស័ព្ទដៃដំបូងគេបង្អស់នៅកម្ពុជា ហើយនៅតែស្ថិតនៅជួរមុខក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុរបស់ប្រទេស។ ក្នុងអំឡុងពេលជិតមួយទសវត្សកន្លងមកនេះ ក្រុមហ៊ុនបានផ្តល់ជូននូវបច្ចេកវិទ្យាទូទាត់ប្រាក់ថ្មីៗនិងមានភាពទាន់សម័យ រួមទាំងសេវាទូទាត់ប្រាក់អេឡិចត្រូនិច ក៏ដូចជាដំណោះស្រាយការចំណាយនិងប្រាក់បៀវត្សសម្រាប់សហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យម (SMEs) ផងដែរ។

Wing Supports Cambodia Entrepreneurship Day
On September 21st, 2018, Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank proudly supported the Ministry of Education, Youth and Sports in helping sponsor a series of workshops at provincial Departments of Education, to mark Cambodia Entrepreneurship Day.  The events, attended by over 3 750 youth, were held in collaboration with the International Labor Organization (ILO) and United […]
Published on: Oct 18, 2018
On September 21st, 2018, Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank proudly supported the Ministry of Education, Youth and Sports in helping sponsor a series of workshops at provincial Departments of Education, to mark Cambodia Entrepreneurship Day.  The events, attended by over 3 750 youth, were held in collaboration with the International Labor Organization (ILO) and United Nations Volunteers (UNV).
Wing’s Chief Executive Officer, Jojo Malolos, said he was delighted to lend support to the initiative, which was aimed at assisting young Cambodians who are keen to explore entrepreneurship.
“Entrepreneurship can drive Cambodian youth to achieve their full potential, while contributing to the growth of the Cambodian economy.  I hope that through these workshops, young Cambodians gain a clearer vision of how they want to shape their own future and have the confidence to take the necessary steps toward achieving their goals,” said Mr. Malolos.
One of the students who attended, Chbar Ompov High School 10th grader, Pao Houpor, said the seminar had provided him with some new and creative insights.
“I am very interested in entrepreneurship and I will definitely pass on the experience that the speakers have shared in today’s workshop with my classmates who couldn’t be here.  I am also excited to apply what I have learned today in my own career path,” said Ms. Pao.
In addition to providing financial sponsorship for running the workshop, Wing further supported the events by sponsoring 3,750 eco-bags and pens, along with other practical gifts that will assist aspiring business owners in putting their dreams into action.
There has been enormous growth in the Cambodian start-up sector in the past few years, with the constant emergence of new faces in a variety of fields, most especially in the digital and technology space.  Many of these start-ups are headed by young and passionate entrepreneurs. In fact, many of these businesses are associated with Wing, either being their merchant partners or their customers. By utilizing Wing’s products and services, their businesses have become more steadfast and seamless in terms of management and operation. Moreover, 65% of Wing agents are actually managed by housewives, insinuating an increase in women entrepreneurship and improvement in the living standard of the locals. These are just some of the benefits that Cambodian entrepreneurs can receive from becoming Wing’s merchant partners and/or customers.
Launched in 2009, Wing (Cambodia) Limited Specialized Bank facilitated one of the first mobile money-transfer systems in Cambodia and remains at the forefront of the country’s fintech sector.  Over the past decade, it has been constantly offering new and improved payment technologies, including electronic payment services, as well as disbursement and payroll solutions for small and medium-sized enterprises (SMEs).