ធ្វើដំណើរជាមួយកាតរថយន្តក្រុងសាធារណៈដំបូងបង្អស់នៅកម្ពុជា
កាតរថយន្តក្រុងសាធារណៈដំបូងបង្អស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានដាក់សម្ពោធឲ្យប្រើប្រាស់នៅ​ថ្ងៃនេះ ក្រោមកិច្ចសហការរវាង ធនាគារឯកទេសវីង និងរដ្ឋាករស្វយ័តដឹកជញ្ជូនសាធារណៈរថយន្តក្រុង ដើម្បីជួយ សម្រួលដល់ការធ្វើដំណើរក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ឲ្យកាន់តែមានភាពងាយស្រួលជាងមុន។ កាតរថយន្តក្រុងសាធារណៈ គឺជាការបណ្តាក់ទុនក្នុងស្រុកជាលើកដំបូង ដែលអនុញ្ញាតឲ្យអតិថិជន​ប្រើប្រាស់​​សេវារថយន្តក្រុងនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដោយគ្រាន់តែថេបកាត។ តាមរយៈកាតរថយន្តក្រុង និងបច្ចេកវិទ្យា របស់វីង ប្រជាពលរដ្ឋនឹងមានភាពងាយស្រួលជាងមុន ដោយពួកគាត់អាចឡើងជិះ​រថយន្ត​ក្រុង​សាធារណៈ​ទាំង១៥៥ ដោយពុំចាំបាច់ព្រួយបារម្ភពីរឿងមានសាច់ប្រាក់ក្នុងហោប៉ៅ និង​រីករាយនឹងភាពបត់បែនជាច្រើន ដែលផ្តល់ជូនតាមរយៈសេវាកម្មវីង។ លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស អគ្គនាយកធនាគារឯកទេសវីង មានប្រសាសន៍នៅក្នុងកម្មវិធីនេះថា កិច្ច​សហការរវាង ធនាគារឯកទេសវីង និងរដ្ឋាករស្វយ័តដឹកជញ្ជូនសាធារណៈរថយន្តក្រុង នឹងជួយកែប្រែ​មុខមាត់​នៃសេវាកម្មដឹក ជញ្ជូនសាធារណៈ​ នៅរាជធានីភ្នំពេញ ដោយផ្តល់ជូននូវការធ្វើដំណើរដែល​មាន​ភាពរហ័សនិងងាយស្រួល សម្រាប់អ្នករាល់គ្នា និងជំរុញសង្គមកម្ពុជាឱ្យទៅជាសង្គមមួយដែល​ធ្វើការ​ទូទាត់ប្រាក់ ​ដោយពុំចាំបាច់មាន សាច់ប្រាក់។ លោក ម៉ាឡូឡូស មានប្រសាសន៍ថា “យើងមានសេចក្តីរំភើបរីករាយជាខ្លាំង ក្នុងការរួមចំនែក​បង្កើត​​​សេវាកម្ម​ថ្មី សម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា។ កាត​រថយន្តក្រុងសាធារណៈ នឹងនាំមកនូវរបៀបថ្មី ​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់ សេវាកម្មដឹកជញ្ជូនសាធារណៈ​នៅក្នុង​ទីក្រុង។ ធនាគារឯកទេស វីង តែងតែខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​បង្កើតផលិតផល និងសេវាកម្មថ្មីៗ សម្រាប់ជួយសម្រួលដល់ការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ ប្រជាពលរដ្ឋ និងក្លាយជាក្រុមហ៊ុនឈាន មុខគេ​ផ្នែកផ្គត់ផ្គង់បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ។” លោក […]
ចេញផ្សាយនៅ: Jun 19, 2018
កាតរថយន្តក្រុងសាធារណៈដំបូងបង្អស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានដាក់សម្ពោធឲ្យប្រើប្រាស់នៅ​ថ្ងៃនេះ ក្រោមកិច្ចសហការរវាង ធនាគារឯកទេសវីង និងរដ្ឋាករស្វយ័តដឹកជញ្ជូនសាធារណៈរថយន្តក្រុង ដើម្បីជួយ សម្រួលដល់ការធ្វើដំណើរក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ឲ្យកាន់តែមានភាពងាយស្រួលជាងមុន។
កាតរថយន្តក្រុងសាធារណៈ គឺជាការបណ្តាក់ទុនក្នុងស្រុកជាលើកដំបូង ដែលអនុញ្ញាតឲ្យអតិថិជន​ប្រើប្រាស់​​សេវារថយន្តក្រុងនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដោយគ្រាន់តែថេបកាត។ តាមរយៈកាតរថយន្តក្រុង និងបច្ចេកវិទ្យា របស់វីង ប្រជាពលរដ្ឋនឹងមានភាពងាយស្រួលជាងមុន ដោយពួកគាត់អាចឡើងជិះ​រថយន្ត​ក្រុង​សាធារណៈ​ទាំង១៥៥ ដោយពុំចាំបាច់ព្រួយបារម្ភពីរឿងមានសាច់ប្រាក់ក្នុងហោប៉ៅ និង​រីករាយនឹងភាពបត់បែនជាច្រើន ដែលផ្តល់ជូនតាមរយៈសេវាកម្មវីង។
លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស អគ្គនាយកធនាគារឯកទេសវីង មានប្រសាសន៍នៅក្នុងកម្មវិធីនេះថា កិច្ច​សហការរវាង ធនាគារឯកទេសវីង និងរដ្ឋាករស្វយ័តដឹកជញ្ជូនសាធារណៈរថយន្តក្រុង នឹងជួយកែប្រែ​មុខមាត់​នៃសេវាកម្មដឹក ជញ្ជូនសាធារណៈ​ នៅរាជធានីភ្នំពេញ ដោយផ្តល់ជូននូវការធ្វើដំណើរដែល​មាន​ភាពរហ័សនិងងាយស្រួល សម្រាប់អ្នករាល់គ្នា និងជំរុញសង្គមកម្ពុជាឱ្យទៅជាសង្គមមួយដែល​ធ្វើការ​ទូទាត់ប្រាក់ ​ដោយពុំចាំបាច់មាន សាច់ប្រាក់។
លោក ម៉ាឡូឡូស មានប្រសាសន៍ថា “យើងមានសេចក្តីរំភើបរីករាយជាខ្លាំង ក្នុងការរួមចំនែក​បង្កើត​​​សេវាកម្ម​ថ្មី សម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា។ កាត​រថយន្តក្រុងសាធារណៈ នឹងនាំមកនូវរបៀបថ្មី ​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់ សេវាកម្មដឹកជញ្ជូនសាធារណៈ​នៅក្នុង​ទីក្រុង។ ធនាគារឯកទេស វីង តែងតែខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​បង្កើតផលិតផល និងសេវាកម្មថ្មីៗ សម្រាប់ជួយសម្រួលដល់ការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ ប្រជាពលរដ្ឋ និងក្លាយជាក្រុមហ៊ុនឈាន មុខគេ​ផ្នែកផ្គត់ផ្គង់បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ។”
លោក អ៊ាន សុឃីម អភិបាលរដ្ឋាករស្វយ័តដឹកជញ្ជូនសាធារណៈរថយន្ត​​​ក្រុង ​ មាន​ប្រសាសន៍​ថា “ជាមួយ នឹងការបំពាក់ម៉ាស៊ីនទូរទាត់ តាមប្រព័ន្ធអេឡិកត្រូនិកនេះ ខ្ញុំសង្ឃឹម និងជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំថា រដ្ឋាករ​នឹង​មានសមត្ថភាពកាន់តែប្រសើរឡើងថែមទៀត ក្នុងការគ្រប់គ្រង​ចំណូល និងទិន្ន័យអតិថិជន និង​សូម​ឱ្យភាគីទាំងពីរបន្តកិច្ចសហការ​​ល្អជាមួយគ្នាឱ្យបានជោគជ័យនាពេលអនាគត។”
លើសពីនេះទៅទៀត អតិថិជនដែលមានកាតវីងទាំងអស់ ក៏អាចយកកាតវីងរបស់ខ្លួន​​ ឱ្យដំណើរការប្រព័ន្ធគិត លុយលើរថយន្តក្រុង នៅតាមបញ្ជរស្តង់ស្ថិតក្នុងស្ថាយនីយ៍រថយន្តក្រុង ឬការិយាល័យ​កណ្តាលធនាគារ​ឯកទេស​វីង ដើម្បីរីករាយជាមួយ​ការធ្វើដំណើរតាមទីក្រុងរបស់ពួកគេ​ គ្រប់ពេលដោយមិនចាំបាច់ព្រួយបារម្ភ​អំពីលុយអាប់ ឬលុយរាយដើម្បីជិះឡានក្រុងឡើយ។ សម្រាប់អតិថិជនវីង ដែលប្រើប្រាស់​គណនីគ្មានកាត​ ពួកគាត់ត្រូវតម្រូវឲ្យបង្កើតកាតវីង​ ឬជាវកាតពណ៌បៃតង ដើម្បីទូទាត់តាមអេឡិចត្រនិកពេលឡើង​ជិះរថយន្តក្រុងសាធារណៈ។
បើកដំណើរការនៅឆ្នាំ 2014 រថយន្ដក្រុងសាធារណៈ គឺជាប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូនសាធារណៈ របស់សាលារាជធានី ភ្នំពេញ ដែលបម្រើដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅរាជធានីភ្នំពេញ។ ជាមធ្យម មានមនុស្សចន្លោះពី ២០០០០ ទៅ ២១០០០នាក់ ដែលធ្វើដំណើរប្រចាំថ្ងៃតាមរយៈរថយន្តក្រុងសាធារណៈទាំង៨ខ្សែ។

Get on the Road with Cambodia’s First Cashless Travel Card
Phnom Penh – June 19, 2018: The first cashless travel card in Cambodia launches today as Wing and Phnom Penh City Bus Authority join forces to make traveling on public transport smarter and easier. In a first of its kind venture for the country, the city bus card will allow customers to use local bus […]
Published on: Jun 19, 2018
Phnom Penh – June 19, 2018: The first cashless travel card in Cambodia launches today as Wing and Phnom Penh City Bus Authority join forces to make traveling on public transport smarter and easier.
In a first of its kind venture for the country, the city bus card will allow customers to use local bus services with just the swipe of a card. With a city bus card and Wing’s technology, convenience is key. Users can simply hop on and off the bus with no need for cash, enjoying greater flexibility and stress free travel as you ride-in any of over 155 city buses.
On the occasion, Wing Chief Executive Officer, Jojo Malolos said this link-up between Wing and City Bus will change the face of public transport in Phnom Penh, offering quick and easy travel solutions for everyone and driving forward a smooth journey towards a cashless society.
“We are very excited to be part of something new for Cambodia. City Bus Card will revolutionise the way people use public transport in the city. We are always looking at new products and services to meet the needs of the people and intend to be at the forefront of the advancement of fintech,” said Mr. Malolos.
Mr. Ean Sokhim, Director of Phnom Penh City Bus Authority said “With this electronic payment machine, I hope and firmly believe that the city bus authority will have greater capacity to manage revenue and customer data, and we look forward to a great sucess from this cooperation in the future.”
Phnom Penh city bus cards, all powered by Wing, are available in two options. Blue card is for student, the elderly, monk, factory worker, people with disability, and kids below 1 metre height, offering 180 free rides per top up. Blue card is 1$ in price and users can top up for more free rides at any of city bus station. Green card is meant for general customers. Green card is 2.5$ in price including 1.5$ cash for travel and users can top up more cash at any of Wing agents.
In addition, existing Wing card users can also use their card as City Bus Card by just having it activated on the NFC feature at the booth located inside city bus stations or at Wing head office, and they are ready to enjoy their city travel any time without having to be concerned about the bus fare change. For Wing cardless account users, you can either create a physical Wing card or purchase green City Bus card.
Launched in 2014, Phnom Penh city bus is a municipal public transport system that serves Phnom Penh residence. On average, about 20,000 to 21,000 people take the daily commute through the 8 lines of city bus.