ខេមឡៃហ្វ និង ធនាគារ វីង សហការពង្រីកវិសាលភាពក្នុងការផ្តល់សេវាធានារ៉ាប់រងនៅក្នុងទីផ្សារកម្ពុជា
ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុទាំងពីរនេះបានប្រកាសពីការរួមកម្លាំងគ្នា ដើម្បីរួមចំណែកជួយបង្កើនកម្រិតបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុ   ​ ដោយបង្កើនលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានសេវា ធានារ៉ាប់រងទៅដល់អតិថិជនកាន់តែច្រើន។   ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតខ្នាតតូចកម្ពុជា “ខេមឡៃហ្វ” ម.ក បានចុះអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា ជាមួយ ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក ដើម្បីជំរុញការផ្សព្វផ្សាយដល់ពលរដ្ឋកម្ពុជា ឲ្យបានយល់ដឹងកាន់តែទូលំទូលាយអំពីអត្ថប្រយោជន៍ ក្នុងការប្រើប្រាស់ផលិតផលធានារ៉ាប់រង ដែលជួយគាំំពារសុវត្ថិភាពផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ សុខភាព និងសុខមាលភាព។   លោក Johnson Chai See Hawk អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន ខេមឡៃហ្វ បានថ្លែងថា៖ “យើងពិតជាមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយ ដែលបានចាប់ដៃគូសហការជាមួយធនាគារ វីង ជាធនាគារពាណិជ្ជដែលមានការរីកចម្រើនដ៏ឆាប់រហ័សមួយនៅកម្ពុជា​។ តាមរយៈកិច្ចសហការនេះ យើងនឹងរួមបញ្ចូលភាពខ្លាំងនៃស្ថាប័នទាំងពីរ ដើម្បីផ្តល់នូវផលិតផលធានារ៉ាប់រងតម្លៃសមរម្យទៅដល់ពលរដ្ឋមានចំណូលមធ្យមកម្រិតទាប ដែលជាអតិថិជនរបស់ធនាគារ វីង នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា” ។   លោក Johnson Chai See Hawk បានបន្តថា៖ “ស្របតាមចក្ខុវិស័យរបស់ក្រុមហ៊ុន ខេមឡៃហ្វ ដោយផ្តល់ការការពារអាយុជីវិតដល់ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូប តាមរយៈផលិតផលធានារ៉ាប់រងស៊ីមផល វ័ន (Simple One) […]
ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុទាំងពីរនេះបានប្រកាសពីការរួមកម្លាំងគ្នា ដើម្បីរួមចំណែកជួយបង្កើនកម្រិតបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុ   ​ ដោយបង្កើនលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានសេវា ធានារ៉ាប់រងទៅដល់អតិថិជនកាន់តែច្រើន។
ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតខ្នាតតូចកម្ពុជា “ខេមឡៃហ្វ” ម.ក បានចុះអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា ជាមួយ ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក ដើម្បីជំរុញការផ្សព្វផ្សាយដល់ពលរដ្ឋកម្ពុជា ឲ្យបានយល់ដឹងកាន់តែទូលំទូលាយអំពីអត្ថប្រយោជន៍ ក្នុងការប្រើប្រាស់ផលិតផលធានារ៉ាប់រង ដែលជួយគាំំពារសុវត្ថិភាពផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ សុខភាព និងសុខមាលភាព។
លោក Johnson Chai See Hawk អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន ខេមឡៃហ្វ បានថ្លែងថា៖ “យើងពិតជាមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយ ដែលបានចាប់ដៃគូសហការជាមួយធនាគារ វីង ជាធនាគារពាណិជ្ជដែលមានការរីកចម្រើនដ៏ឆាប់រហ័សមួយនៅកម្ពុជា​។ តាមរយៈកិច្ចសហការនេះ យើងនឹងរួមបញ្ចូលភាពខ្លាំងនៃស្ថាប័នទាំងពីរ ដើម្បីផ្តល់នូវផលិតផលធានារ៉ាប់រងតម្លៃសមរម្យទៅដល់ពលរដ្ឋមានចំណូលមធ្យមកម្រិតទាប ដែលជាអតិថិជនរបស់ធនាគារ វីង នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា” ។
លោក Johnson Chai See Hawk បានបន្តថា៖ “ស្របតាមចក្ខុវិស័យរបស់ក្រុមហ៊ុន ខេមឡៃហ្វ ដោយផ្តល់ការការពារអាយុជីវិតដល់ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូប តាមរយៈផលិតផលធានារ៉ាប់រងស៊ីមផល វ័ន (Simple One) និងការការពារផ្នែកសុខភាព តាមរយៈផលិតផល ដេលី ហូស្ពីថល ខេស (Daily Hospital Cash – DHC)។ ផលិតផលធានារ៉ាប់រង Simple One និង Daily Hospital Cash មានលក្ខណៈសាមញ្ញ ថែមទាំង​មានតម្លៃសមរម្យត្រូវបានបង្កើតឡើង ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការរបស់ពលរដ្ឋដែលមានចំណូលទាប និងមធ្យម។​ ក្រុមហ៊ុន ខេមឡៃហ្វ តែងតែផ្តល់អាទិភាពខ្ពស់ដល់អតិថិជន ដោយប្រាកដថា​​ ពួកគាត់មានទំនុកចិត្តលើ ខេមឡៃហ្វ ដែលតែងតែនៅជាមួយអតិថិជន ដើម្បីផ្តល់សុវត្ថិភាពផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងភ្ជាប់ពួកគេទៅកាន់សុវត្ថិភាព” ។
ធនាគារវីង និងក្រុមហ៊ុន ខេមឡៃហ្វ បានត្រៀមខ្លួនរួមជាស្រេចដើម្បីផ្តល់ដំណោះស្រាយក្នុងការផ្តល់សេវាកម្មធានារ៉ាប់រងទៅដល់ពលរដ្ឋកម្ពុជានៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដែលជាការប្តេជ្ញាចិត្តរួមគ្នា ដើម្បីរួមចំណែកលើកកម្ពស់សុខមាលភាព និងសុវត្ថិភាពផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុទៅដល់ប្រជាជនកម្ពុជា។​​
លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានថ្លែងថា៖ “យើងជឿជាក់ថា ពលរដ្ឋកម្ពុជាគ្រប់រូប​មិនថាមាន កម្រិតចំណូលបែបណានោះទេ គឺពួកគាត់ស័ក្តិសមនឹងទទួលបានការការពារផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដែលអាចទុកចិត្តបាន” ។
លោក ហាន ប៉េងក្វាង បានបន្តថា៖ “តាមរយៈកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយ ខេមឡៃហ្វ គឺបានគូសបញ្ជាក់ពីការតាំងចិត្តក្នុងការជួយទៅដល់អតិថិជនរបស់យើង ដោយផ្តល់នូវដំណោះស្រាយទាក់ទងនឹងហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីជួយគាំពារសុខមាលភាព និងមនុស្សជាទីស្រឡាញ់របស់ពួកគេ” ។​
ធនាគារ វីង  ដែលជាធនាគារសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា ដោយ​ផ្តោតលើប្រតិបត្តិការតាមបែបឌីជីថល កំពុងផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុដ៏សម្បូរបែបទៅដល់ពលរដ្ឋកម្ពុជា។​​ ដោយមានបេសកម្ម ដើម្បីក្លាយជា ធានាគារ សម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា  ធនាគារ វីង បានប្តេជ្ញាក្នុងការលើកកម្ពស់កម្រិតជីវភាពក្នុងការរស់នៅរបស់អតិថិជន តាមរយៈការទទួលបាននូវដំណោះស្រាយផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុតាម​បែបឌីជីថល ដែលមានតម្លៃសមរម្យ។ ចាប់តាំងពីការបង្កើតឡើង ក្នុងឆ្នាំ២០០៨ ធនាគារ វីង បានក្លាយជាធនាគារពាណិជ្ជ ដែលមានការវិវឌ្ឍន៍យ៉ាងឆាប់រហ័ស​ និងស្ថិតក្នុងចំណោមគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុដែលមានទំនុកចិត្តបំផុតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
បើនិយាយពីវិស័យធានារ៉ាប់រងខ្នាតតូច វិស័យនេះបានបង្ហាញសន្ទុះកំណើនគួរឲ្យកត់សម្គាល់ក្នុងទីផ្សារកម្ពុជា នៅក្រោយស្ថានភាពកូវីដ-១៩។ ​ក្រុមហ៊ុន ខេមឡៃហ្វ គឺជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងខ្នាតតូច ដែលទទួលបានពានរង្វាន់ជ័យលាភីក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងខ្នាតតូចល្អបំផុតនៅកម្ពុជាប្រចាំឆ្នាំ២០២១ (Best Micro Insurance Cambodia 2021) ពីវិទ្យាស្ថានសាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុ (CFI) ដែលមានមូលដ្ឋាននៅចក្រភពអង់គ្លេស​ ហើយក្រុមហ៊ុននេះ បានដើរតួយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងទីផ្សា​រកំណើនធានារ៉ាប់រង ដោយបានរួមចំណែកទីផ្សារដល់ទៅ​ ១៨,៥ ភាគរយក្នុងត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៣។
ប៊េងកាសួរេន (Bancassurance) គឺជាទម្រង់អាជីវកម្មដែលមានការរៀបចំជាកិច្ចសហការរវាង ធនាគារ និងក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រង ដើម្បីផ្តល់នូវផលិតផលធានារ៉ាប់រងទៅកាន់អតិថិជនរបស់ធនាគារ។ ដោយមើលឃើញពីសក្តានុពលគំរូអាជីវកម្មក្នុងវិស័យនេះ  ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា និងនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា បានធ្វើការយ៉ាងជិតស្និត​ដើម្បីពង្រីក និងការអនុវត្តគំរូអាជីវកម្មនេះឲ្យស្របតាមក្របខ័ណ្ឌគតិយុត្តិរបស់ប៊េងកាសួរេន។
ប៊េងកាសួរេន ដើរតួរនាទីយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការជួយជំរុញភាពរីកចម្រើនវិស័យធានារ៉ាប់រងនៅកម្ពុជា ដោយបានរួមចំណែកដល់ទៅ ៤០ ភាគរយនៃការលក់សរុបក្នុងវិស័យធានារ៉ាប់រងកាលពីឆ្នាំ២០២២។ ​កំណើននេះ គឺ​បានឆ្លុះបញ្ចាំងយ៉ាងច្បាស់​ពីការរួមចំណែករបស់គំរូអាជីវកម្ម ប៊េងកាសួរេន ដើម្បីជំរុញកំណើនក្នុងឧស្សាហកម្មធានារ៉ាប់រងនៅកម្ពុជា។ នៅត្រឹមឆ្នាំ២០៣០ កម្ពុជាគ្រោងកំណត់យកសូចនាករ ដែលត្រូវសម្រេចឲ្យបាននូវអត្រាភាគទានធានារ៉ាប់រងក្នុងសេដ្ឋកិច្ចឲ្យបាន ៥,៥ ភាគរយ និងដង់ស៊ីតេធានារ៉ាប់រងឲ្យបាន ១៣៥​ដុល្លារក្នុងមួយនាក់៕

Camlife and Wing Bank to bring diverse insurance solutions to the Kingdom
The two leading Cambodian companies are joining forces to enhance financial inclusion by increasing accessibility to insurance services to the customers.   Cambodia Life Micro Insurance “Camlife” Plc has entered into a memorandum of understanding (MoU) with Wing Bank (Cambodia) Plc to raise awareness amongst the Cambodians as to the benefits of buying insurance products […]
The two leading Cambodian companies are joining forces to enhance financial inclusion by increasing accessibility to insurance services to the customers.
Cambodia Life Micro Insurance “Camlife” Plc has entered into a memorandum of understanding (MoU) with Wing Bank (Cambodia) Plc to raise awareness amongst the Cambodians as to the benefits of buying insurance products for financial security, health and wellness.
Johnson Chai See Hawk, the CEO of Camlife, said: “We are thrilled to have entered this strategic partnership with Wing Bank – one of the fastest growing commercial banks in Cambodia – as we leverage on each other’s strengths to provide affordable insurance products to serve the needs of lower middle-income bank customers across the country.
“In line with Camlife’s vision of providing protection to all Cambodians, the ‘Simple One + Daily Hospital Cash (DHC)’, which is simple and affordable, has been specially designed for the real needs of lower-middle income customers.
“Camlife has always placed customers as the highest priority and is committed to ensuring they have peace of mind that Camlife is always there for them as a safety net and bridge them to safety.”
Driven by a shared commitment to promoting financial wellbeing and safety, Wing Bank and Camlife are poised to unleash the true potential of insurance solutions for Cambodians across all levels of society.
Han Peng Kwang, CEO of Wing Bank, said: “We believe that everyone, regardless of their background or income level, deserves access to reliable financial protection.
“Through this collaboration with Camlife, we reaffirm our commitment to empowering our customers and providing them with comprehensive financial solutions that will safeguard their wellbeing and their loved ones.”
Wing Bank is a leading digital bank revolutionizing the way Cambodians access financial services. With the mission of being the “Bank for Every Cambodian”, Wing Bank is committed to enhancing the daily lives of its customers through accessible and affordable digital solutions.
Since its inception in 2008, Wing Bank has become one of the fastest growing commercial banks and amongst the most trusted financial institutions in Cambodia.
Meanwhile, the micro insurance industry in Cambodia has experienced healthy growth post-pandemic. Camlife – the first Cambodian life insurance company and the winner of the “Best Micro Insurance Cambodia 2021” award from the UK-based CFI – has played a pivotal role in this growth, capturing an increased market share of 18.5% in quarter 1 of 2023 in this segment.
Bancassurance is defined as an arrangement between a bank and an insurance company to allow the insurers to offer their insurance products to the bank’s customers. Recognizing the potential of this model, the National Bank of Cambodia (NBC) and the Insurance Regulator of Cambodia (IRC) have worked hand in hand to strengthen and streamline the bancassurance framework.
Bancassurance has gained importance in driving the insurance sector of Cambodia, accounting for 40% of the total sales in 2022. This trend highlights the increasing significance of bancassurance in the growth of Cambodia’s insurance industry. Looking ahead, the Kingdom aims to achieve an insurance penetration rate of 5.5% and an insurance density of $135 per capita by 2030.