សាជីវកម្មធានាឥណទានកម្ពុជា និងធនាគារ វីង បានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងគម្រោងធានាឥណទានបោះដុំ ទំហំ៥០លានដុល្លារ
សាជីវកម្មធានាឥណទានកម្ពុជា (CGCC) និង ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានរៀបចំពិធីចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងស្តីពីគម្រោងធានាឥណទានបោះដុំ ដែលមានទំហំធានាឥណទានសរុប ៥០លានដុល្លារអាមេរិក។ ពិធីចុះកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ មានការចូលរួមចុះហត្ថលេខាដោយលោក ណូ លីដា អគ្គនាយក CGCC និងបណ្ឌិត Dmytro Kolechko អគ្គនាយកធនាគារ វីង  ព្រមទាំងមានការចូលរួមជាសក្ខីភាពពីគណៈគ្រប់គ្រងនៃស្ថាប័នទាំងពីរប្រមាណ៣០រូប ដែលបានប្រព្រឹត្តិទៅនៅឯអគារវីង ថៅវើ។ ស្របតាមការឯកភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តមអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ  គម្រោងធានាឥណទានបោះដុំ ត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការនាថ្ងៃទី៣១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ ដើម្បីផ្តល់ការធានាលើកម្ចីអាជីវកម្មដែលមានស្រាប់ របស់គ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុចូលរួម (PFIs) ​ក្នុងគោលបំណងចែករំលែកហានិភ័យជាមួយគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុទាំងនោះ ក៏ដូចជាកាត់បន្ថយកម្រិតថ្លឹងហានិភ័យនៃអ៊ិចស្ពូស៊ើដែលមានការធានាដោយ CGCC។  យោងលើប្រកាសស្តីពីហានិភ័យឥណទានសម្រាប់អនុបាតភាពគ្រប់គ្រាន់នៃដើមទុនរបស់​គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុទទួលប្រាក់បញ្ញើ របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ចុះថ្ងៃទី២៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ អ៊ិចស្ពូស៊ើចារឹកជាប្រាក់រៀល ឬរូបិយបណ្ណដែលមានការធានាច្បាស់លាស់ និងឥតលក្ខខណ្ឌដោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា រាប់បញ្ចូលទាំងការធានាដោយគម្រោងធានាឥណទានដែលបង្កើតដោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ត្រូវបានថ្លឹងហានិភ័យសូន្យភាគរយ។ លោក ណូ​ លីដា អគ្គនាយក CGCC មានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា៖ […]
ចេញផ្សាយនៅ: Jul 18, 2025
សាជីវកម្មធានាឥណទានកម្ពុជា (CGCC) និង ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានរៀបចំពិធីចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងស្តីពីគម្រោងធានាឥណទានបោះដុំ ដែលមានទំហំធានាឥណទានសរុប ៥០លានដុល្លារអាមេរិក។ ពិធីចុះកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ មានការចូលរួមចុះហត្ថលេខាដោយលោក ណូ លីដា អគ្គនាយក CGCC និងបណ្ឌិត Dmytro Kolechko អគ្គនាយកធនាគារ វីង  ព្រមទាំងមានការចូលរួមជាសក្ខីភាពពីគណៈគ្រប់គ្រងនៃស្ថាប័នទាំងពីរប្រមាណ៣០រូប ដែលបានប្រព្រឹត្តិទៅនៅឯអគារវីង ថៅវើ។
ស្របតាមការឯកភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តមអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ  គម្រោងធានាឥណទានបោះដុំ ត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការនាថ្ងៃទី៣១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ ដើម្បីផ្តល់ការធានាលើកម្ចីអាជីវកម្មដែលមានស្រាប់ របស់គ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុចូលរួម (PFIs) ​ក្នុងគោលបំណងចែករំលែកហានិភ័យជាមួយគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុទាំងនោះ ក៏ដូចជាកាត់បន្ថយកម្រិតថ្លឹងហានិភ័យនៃអ៊ិចស្ពូស៊ើដែលមានការធានាដោយ CGCC។  យោងលើប្រកាសស្តីពីហានិភ័យឥណទានសម្រាប់អនុបាតភាពគ្រប់គ្រាន់នៃដើមទុនរបស់​គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុទទួលប្រាក់បញ្ញើ របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ចុះថ្ងៃទី២៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ អ៊ិចស្ពូស៊ើចារឹកជាប្រាក់រៀល ឬរូបិយបណ្ណដែលមានការធានាច្បាស់លាស់ និងឥតលក្ខខណ្ឌដោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា រាប់បញ្ចូលទាំងការធានាដោយគម្រោងធានាឥណទានដែលបង្កើតដោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ត្រូវបានថ្លឹងហានិភ័យសូន្យភាគរយ។
លោក ណូ​ លីដា អគ្គនាយក CGCC មានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា៖ “CGCC មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលបានអនុវត្តគម្រោងធានាឥណទានបោះដុំលើកដំបូងបំផុត  ជាមួយធនាគារ វីង ។ ។ គម្រោងនេះនឹងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ជារួមដល់ស្ថាប័នទាំងពីរ។ ហើយនេះនឹងជួយដល់ CGCC អាចគ្រប់គ្រងគុណភាពធានាឥណទានសរុបប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ដើម្បីធានានូវនិរន្តរភាពរយៈពេលវែងផងដែរ។ សំខាន់បំផុត គម្រោងនេះនឹងបង្កើនហិរញ្ញប្បទានកាន់តែច្រើនបន្ថែមទៀត ដើម្បីគាំទ្រដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមនៅកម្ពុជា។”
បណ្ឌិត Dmytro Kolechko អគ្គនាយកធនាគារ វីង មានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា៖ “សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមគឺជាដង្ហើមនៃសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសជាតិយើង ហើយតាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ យើងកាន់តែមានលទ្ធភាពក្នុងការគាំទ្រដល់ភាពរីកលូតលាស់ បង្កើនភាពធន់ ក៏ដូចជាជំរុញនូវសក្តានុពលរបស់ពួកគេឱ្យអស់ពីលទ្ធភាព។ ខ្ញុំជឿជាក់ថា ការវិនិយោគលើសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ប្រៀបបាននឹងកំពុងវិនិយោគលើអនាគតរបស់ប្រទេសកម្ពុជាយ៉ាងដូច្នេះដែរ។ ដោយមានការសហការជាមួយសាជីវកម្មធានាឥណទានកម្ពុជា និងការគាំទ្រពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា យើងកំពុងរួមគ្នាកសាងប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុមួយឱ្យកាន់តែរឹងមាំ និងប្រកបដោយបរិយាបន្ន ដែលអាចជួយ​ដល់សហគ្រិន ក៏ដូចជាពង្រឹងការអភិវឌ្ឍសហគមន៍ឱ្យកាន់តែរីកចម្រើននៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។”
តាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ ធនាគារ វីង គឺជាគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុដំបូងគេបំផុត  ដោយទទួលបានការធានាឥណទានបោះដុំ របស់សាជីវកម្មធានាឥណទានកម្ពុជា សំដៅបង្កើន និងពង្រីកលទ្ធភាពផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានរបស់ធនាគារ វីង ដើម្បីរួមចំណែកគាំទ្រភាពរីកចម្រើនវិស័យអាទិភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ជាពិសេស សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម។ ជាងនេះទៅទៀត ​​កិច្ចសហការនេះក៏បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីឆន្ទៈរួមគ្នារបស់ ធនាគារ វីង និង CGCC ដើម្បីលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជារួមចំណែកជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិឱ្យកាន់តែរីកលូតលាស់ប្រកបដោយចីរភាព។

CGCC and Wing Bank Signs Agreement on USD 50 Million Wholesale Guarantee Scheme
Credit Guarantee Corporation of Cambodia (CGCC) and Wing Bank (Cambodia) Plc is pleased to sign an Agreement on 50 million Wholesale Guarantee Scheme (WGS), with the honorable presence of Mr. No Lida, CEO of CGCC and Dr. Dmytro Kolechko, CEO of Wing Bank, and the honorable participation of management and of both institutions approximately 30 […]
Published on: Jul 18, 2025
Credit Guarantee Corporation of Cambodia (CGCC) and Wing Bank (Cambodia) Plc is pleased to sign an Agreement on 50 million Wholesale Guarantee Scheme (WGS), with the honorable presence of Mr. No Lida, CEO of CGCC and Dr. Dmytro Kolechko, CEO of Wing Bank, and the honorable participation of management and of both institutions approximately 30 participants, held at Wing Tower.
Under the highest approval of H.E. Deputy Prime Minister, Minister of Economy and Finance, WGS was officially launched on 31 January 2025 to provide guarantees on existing business loans of Participating Financial Institutions (PFIs) to share risk with PFIs and reduce the risk weight on the part of the exposure that is guaranteed by CGCC. According to the Prakas Credit Risk for Capital Adequacy Ratios in Deposit-Taking Banks and Financial Institutions of the National Bank of Cambodia on 29 June 2023, exposures denominated in riel or currency that are clearly and unconditionally guaranteed by the Royal Government of Cambodia, including guarantees by credit guarantee schemes established by the Royal Government of Cambodia, are zero percent risk-weighted.
Mr. No Lida, CEO of CGCC, mentioned that, “CGCC is pleased to launch our first Wholesale Guarantee Scheme (WGS) with Wing Bank. This innovative guarantee scheme will mutually benefit Wing Bank and CGCC. It will assist CGCC in effectively managing the quality of our guarantee portfolio to ensure long-term sustainability. Most importantly, it will increase available lending to SMEs.”
Dr. Dmytro Kolechko, CEO of Wing Bank, emphasized that, “SMEs are the heartbeat of our economy, and with this partnership, we are better equipped to support their ambitions, fuel their resilience, and unlock their potential. I believe that when we invest in SMEs, we invest in the future of Cambodia. Together with CGCC, and with the support of the Royal Government, we are building a stronger, more inclusive financial ecosystem—one that empowers entrepreneurs and strengthens communities across the nation.”
Through this agreement, Wing Bank is the first CGCC Participating Financial Institution (PFI) to receive CGCC’s wholesale guarantee, aiming to increase and expand the bank’s capacity to provide essential financing to small and medium enterprises in Cambodia, and in line with CGCC’s shared commitment to improve the financial inclusion and contribute to national economic growth.