វីងចាប់ដៃគូជាមួយ PassApp ក្នុងការផ្លាស់ប្តូររបៀបធ្វើដំណើរនៅកម្ពុជា
អតិថិជន PassApp និង វីង អាចធ្វើដំណើរយ៉ាងងាយស្រួលនៅជុំវិញរាជធានីភ្នំពេញ បន្ទាប់ពីក្រុមហ៊ុនទាំងពីរចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា ក្នុងការផ្តល់ជូននូវមធ្យោបាយទូទាត់ថ្លៃធ្វើដំណើរតាមរ៉ឺម៉កកង់បី ដែលមាន​ភាព​ងាយស្រួល និងរហ័ស។ ធនាគារឯកទេសវីង បានបំពាក់នូវប្រព័ន្ធទូទាត់ប្រាក់ដោយស្គេនកូដ QR ដែលហៅ​កាត់​ថា “វីងគិតលុយ” នៅជាង៣០០០ រ៉ឺម៉កកង់បីរបស់PassApp នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីជួយឲ្យអតិថិជនៅភ្នំពេញទាំងអស់ អាចទូទាត់ថ្លៃធ្វើដំណើរតាមវីង។ នៅពេលដែលអតិថិជនធ្វើដំណើរទៅដល់គោលដៅ ពួកគេអាចប្រាប់អ្នកបើកបររ៉ឺម៉កកង់បីថា ពួកគេចង់គិតលុយតាម​​​​​​​វីង។ ពេលនោះ អ្នកបើកបរតុកតុករបស់ PassApp នឹងបង្ហាញលេខកូដ QR “វីងគិតលុយ” ដែលបិទនៅលើ​រ៉ឺម៉កកង់បី​​នោះ។ វិធីសាស្ត្រទូទាត់ប្រាក់នេះ តម្រូវឱ្យអតិថិជនមានគណនី Wing និងធ្វើការទូទាត់តាមរយៈUSSD * 989 # ឬ កម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង នៅលើទូរស័ព្ទរបស់ពួកគេជាមុន ដើម្បីឲ្យពួកគេអាចស្កេនកូដ QR ឬវាយលេខទូទាត់។ មានប្រសាសន៍នៅក្នុងកម្មវិធី លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស អគ្គនាយកធនាគារឯកទេសវីង មានប្រសាសន៍ថា ភាពជាដៃគូនេះនឹងផ្តល់ជាលទ្ធភាពថ្មីមួយសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋជាច្រើនពាន់នាក់ដែលរស់នៅរាជធានីភ្នំពេញ និងកំពុងប្រើប្រាស់​សេវាកម្មវីងដើម្បីជួយលើកស្ទួយដល់ជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេ នូវបទពិសោធន៍ថ្មីនៃការធ្វើដំណើរដោយពុំចាំបាច់មានសាច់ប្រាក់នៅជុំវិញទីក្រុង។ លោក ម៉ាឡូឡូស មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា “ផលិតផលនិងសេវាកម្មរបស់យើងមានគោលបំណងផ្តល់នូវដំណោះស្រាយចំពោះបញ្ហាដែលអតិថិជនរបស់យើងកំពុងជួបប្រទះ។ […]
ចេញផ្សាយនៅ: Jul 02, 2018
អតិថិជន PassApp និង វីង អាចធ្វើដំណើរយ៉ាងងាយស្រួលនៅជុំវិញរាជធានីភ្នំពេញ បន្ទាប់ពីក្រុមហ៊ុនទាំងពីរចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា ក្នុងការផ្តល់ជូននូវមធ្យោបាយទូទាត់ថ្លៃធ្វើដំណើរតាមរ៉ឺម៉កកង់បី ដែលមាន​ភាព​ងាយស្រួល និងរហ័ស។ ធនាគារឯកទេសវីង បានបំពាក់នូវប្រព័ន្ធទូទាត់ប្រាក់ដោយស្គេនកូដ QR ដែលហៅ​កាត់​ថា “វីងគិតលុយ” នៅជាង៣០០០ រ៉ឺម៉កកង់បីរបស់PassApp នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីជួយឲ្យអតិថិជនៅភ្នំពេញទាំងអស់ អាចទូទាត់ថ្លៃធ្វើដំណើរតាមវីង។
នៅពេលដែលអតិថិជនធ្វើដំណើរទៅដល់គោលដៅ ពួកគេអាចប្រាប់អ្នកបើកបររ៉ឺម៉កកង់បីថា ពួកគេចង់គិតលុយតាម​​​​​​​វីង។ ពេលនោះ អ្នកបើកបរតុកតុករបស់ PassApp នឹងបង្ហាញលេខកូដ QR “វីងគិតលុយ” ដែលបិទនៅលើ​រ៉ឺម៉កកង់បី​​នោះ។ វិធីសាស្ត្រទូទាត់ប្រាក់នេះ តម្រូវឱ្យអតិថិជនមានគណនី Wing និងធ្វើការទូទាត់តាមរយៈUSSD * 989 # ឬ កម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង នៅលើទូរស័ព្ទរបស់ពួកគេជាមុន ដើម្បីឲ្យពួកគេអាចស្កេនកូដ QR ឬវាយលេខទូទាត់។
មានប្រសាសន៍នៅក្នុងកម្មវិធី លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស អគ្គនាយកធនាគារឯកទេសវីង មានប្រសាសន៍ថា ភាពជាដៃគូនេះនឹងផ្តល់ជាលទ្ធភាពថ្មីមួយសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋជាច្រើនពាន់នាក់ដែលរស់នៅរាជធានីភ្នំពេញ និងកំពុងប្រើប្រាស់​សេវាកម្មវីងដើម្បីជួយលើកស្ទួយដល់ជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេ នូវបទពិសោធន៍ថ្មីនៃការធ្វើដំណើរដោយពុំចាំបាច់មានសាច់ប្រាក់នៅជុំវិញទីក្រុង។
លោក ម៉ាឡូឡូស មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា “ផលិតផលនិងសេវាកម្មរបស់យើងមានគោលបំណងផ្តល់នូវដំណោះស្រាយចំពោះបញ្ហាដែលអតិថិជនរបស់យើងកំពុងជួបប្រទះ។ វិធីសាស្រ្តទូទាត់ប្រាក់ “វីងគិតលុយ” នៅលើរ៉ឺម៉ក កង់បីរបស់ PassApp គឺឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាដែលមនុស្សគ្រប់គ្នាកំពុងជួបប្រទះ ពាក់ព័ន្ធនឹងការត្រៀមប្រាក់ឬលុយរាយ និងសំខាន់បំផុតនោះគឺសុវត្ថិភាពនៅពេលធ្វើដំណើរ។”
លោក តុប និមល នាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យា PassApp មានប្រសាសន៍ថា ភាពជាដៃគូនេះ គឺជាការ​​ ប្តេជ្ញាចិត្តមួយរបស់ក្រុមហ៊ុន ដើម្បីធានាថា អតិថិជនរបស់យើង អាចសម្របខ្លួនបានសមស្របទៅនឹងអាយុកាលថ្មីនៃបច្ចេកវិទ្យាក្នុងការធ្វើដំណើរទាំងស្រុង ដោយរាប់បញ្ចូលតាំងពីការកក់រ៉ឺម៉កកង់បីដោយចំណាយតែប៉ុន្មាននាទី និងទូទាត់ថ្លៃធ្វើដំណើរដោយគ្រាន់តែចុចប៊ូតុង។
លោក តុប និមលមានប្រសាសន៍ថា “យើងក៏កំពុងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់អ្នកបើកបររ៉ឺម៉កកង់បីរបស់យើង ក្នុងការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុផងដែរ។ នៅពេលថ្លៃធ្វើដំណើរចូលទៅក្នុងគណនីវីង ពួកគេនឹងអាចចូលទៅមើលរបាយការណ៍នៃប្រាក់ចំណូលប្រចាំថ្ងៃ។ លើសពីនេះទៀត អ្នកបើកបរខ្លះនឹងមានភាពស្រួលជាងមុន ពីព្រោះពួកគេមិនចាំបាច់ព្រួយបារម្ភអំពីសុវត្ថិភាព នៅពេលបើករ៉ឺម៉កកង់បីជូនអតិថិជន ឬធ្វើដំណើរត្រឡប់ទៅផ្ទះនៅពេលយប់។”
ដើម្បីអបអរសាទរភាពជាដៃគូនេះ អ្នកដំណើរតាមរ៉ឺម៉កកង់បីរបស់ PassApp នឹងទទួលបានទឹកប្រាក់ ៥០​%​ មកវិញ (រហូត​ដល់៤០០០រៀល) ពេលទូទាត់ថ្លៃធ្វើដំណើរជាមួយ “វីងគិតលុយ” ។ ការផ្តល់ជូននេះ នឹងត្រូវបានផ្តល់ជូនក្នុងចំនួន​កំនត់ និងសម្រាប់តែរ៉ឺម៉កកង់បីរបស់ PassApp ដែលមានភ្ជាប់លេខកូដ QR ពីថ្ងៃនេះរហូតដល់ថ្ងៃទី ២៦ ខែ កក្កដាឆ្នាំ ២០១៨ តែប៉ុណ្ណោះ។
ដើម្បីប្រើប្រាស់ “វីងគិតលុយ” អតិថិជនត្រូវតម្រូវឲ្យមានគណនេយ្យវីង។​ អតិថិជនអាច បង្កើតគណនីវីងបានយ៉ាង​ងាយស្រួលដោយគ្រាន់តែទាញយកកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង ឬចុចលេខកូដ * 989 # ហើយបំពេញព័ត៌មានមួយចំនួន ឬទៅកាន់ភ្នាក់ងារវីងដើម្បីដើម្បីបើកគណនីក៏បាន។ អតិថិជនក៏អាចបញ្ចូលទឹកប្រាក់ទៅក្នុងគណនីនៅភ្នាក់ងារវីងទូទាំងប្រទេសផងដែរ។ ជាមួយនឹងគណនីវីង អតិថិជនមានជម្រើសជាច្រើនក្នុងការទូទាត់ដោយមិនប្រើសាច់ប្រាក់ដូចជា ទូទាត់វិក្កយបត្រ ទិញទំនិញតាមអនឡាញ បញ្ចូលទឹកប្រាក់ទូរស័ព្ទ ផ្ទេរប្រាក់ និងជាច្រើនទៀត។
ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត គឺជាអ្នកផ្តល់សេវាកម្មធនាគារ​តាមទូរស័ព្ទចល័តដំបូងគេនៅ​កម្ពុជា។ វីងជាធនាគារមួយក្នុងចំណោមធនាគារឯកទេសមួយចំនួនក្នុងពិភពលោក។​បង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ​២០០៩ ធនាគារឯកទេស​វីង​ ផ្តល់ជូនវីធីសាស្ត្រជាច្រើនសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងការផ្ញើ និង ទទួលប្រាក់គ្រប់​ពេល​វេលា គ្រប់ទីកន្លែង​ដោយការ​ប្រើ​ប្រាស់​​ទូរស័ព្ទចល័ត។

Changing the Way Cambodians Commute, Wing Partners with PassApp
Phnom Penh – July 02, 2018: PassApp and Wing customers can now travel hassle-free around Phnom Penh as both companies today enter into MoU agreement in offering a fast and convenient way of paying their fare. Wing equips “Pay with Wing” QR payment in more than 3,000 rickshaws in the city allowing Phnom Penh residents […]
Published on: Jul 02, 2018
Phnom Penh – July 02, 2018: PassApp and Wing customers can now travel hassle-free around Phnom Penh as both companies today enter into MoU agreement in offering a fast and convenient way of paying their fare. Wing equips “Pay with Wing” QR payment in more than 3,000 rickshaws in the city allowing Phnom Penh residents to pay their travel within a tip of their finger through Wing.
Once the customers arrive their destination, they can just inform the rickshaw driver that they would like to pay the travel cost via Wing. There, PassApp driver will show “Pay with Wing” QR code installed on their rickshaw. Such offer requires the customers to have Wing account and perform payment through USSD Code *989# or Wing Mobile App installed on their phone in advance so they can scan the QR code or type the TIL number and pay.
Speaking at the MoU signing agreement, Wing Chief Executive Officer, Jojo Malolos said the partnership will open a new possibility for thousands of Phnom Penh residents, who are making use of the Wing services to improve their daily lives, an experience of cashless travel around the city.
“Our product and services are meant to provide solutions to what our consumers are facing. The introduction of ‘Pay with Wing’ on PassApp rickshaws is a response to the challenges everyone is facing in terms of preparing physical money or storing smaller bills, and most of all, safety,” Mr. Malolos said.
Mr. Top Nimul, CEO of riding-hail service PassApp said the partnership is one of company’s commitment to ensure that their existing customers are progressing into a new era of technology during the whole process of their travelling – from booking in just minutes and paying the bill within a click.
“We are also doing our best improve our rickshaw drivers’ capability in financial management. As the travel payment goes into their Wing account, they will be able to better track and look at report of their income. In addition, some drivers will find it safer since they don’t need to worry about any robbery as they provide service or make their journey home at night,” Mr. Top said.
To congratulate the partnership, passengers riding PassApp rickshaw will receive 50% cash back or up to 1$ when they “Pay with Wing” after their rides. The promotion will be provided on a limited availability at any PassApp rickshaws having Wing’s QR code from today until July 26, 2018.
In order to use Pay with Wing service, customers are required to have a Wing account. Getting a Wing account can be done in an instant. Customer can download the WingMoney app or dial USSD Code *989# and fill in the required information, or go to any Wing Cash Express agent to get an account. They also need to cash-in at any of Wing’s agent nation-wide. With Wing’s account, customers can choose various option of cashless payment such as bill payment, online payment, phone top-up, money transfer, and more.