អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារអនុញ្ញាតឱ្យ​ធនាគារ វីង ទទួលការទូទាត់បង់ពន្ធ​គ្រប់ប្រភេទ
សាធារណជនឥឡូវនេះ អាចទូទាត់ការបង់ពន្ធ ទៅកាន់អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ តាមរយៈធនាគារ វីង ដោយមិនគិតថ្លៃសេវាបន្ថែមឡើយ។   ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ២៩  ខែឧសភា ឆ្នាំ ២០២៤៖ អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ​  បានផ្តល់សិទ្ធអនុញ្ញាតទៅដល់ធនាគារ វីង ដើម្បីទទួលការទូទាត់បង់ពន្ធពីសាធារណជន ដើម្បី​ផ្តល់នូវភាពងាយស្រួលទៅដល់អ្នកជាប់ពន្ធជារូបវន្តបុគ្គល និងស្ថាប័ននានា ក្នុងការបំពេញកាត្វកិច្ចបង់ពន្ធនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា តាមរយៈធនាគារ វីង ដោយមិនមានការយកកម្រៃសេវាបន្ថែមនោះឡើយ។  កិច្ចសហការនៃសេវាកម្មនេះ ត្រូវបានដាក់សម្ពោធជាផ្លូវការនៅអគារធនាគារ វីងថៅវើ ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម គង់​ វិបុល រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ​ ​​ អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល ធនាគារ វីង និងជាអគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាល់គ្រុប ព្រមទាំងវត្តមាននៃការអញ្ជើញចូលរួមភ្ញៀវកិត្តិយសជាច្រើនរូបទៀតផងដែរ។  លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ “យើងខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាងជ្រាលជៅ​ទៅដល់អគ្គនាយដ្ឋានពន្ធដារសម្រាប់ការផ្តល់ទំនុកចិត្តចំពោះធនាគារ វីង ហើយអនុញ្ញាតឱ្យយើងខ្ញុំប្រើប្រាស់នូវជំនាញបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីជួយសម្រួលការទូទាត់បង់ពន្ធឱ្យកាន់តែប្រសើរបន្ថែមទៀត។”   ក្នុងនាមជាធនាគារឌីជីថល​​ដែល​មានការ​រីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សមួយនៅកម្ពុជា ធនាគារ វីង ក្លាយ​ជាដៃគូគួរឱ្យ​ជឿជាក់មួយនៃ​អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដាររយៈពេល​ជាយូរមកហើយ​​។ កិច្ចសហការនេះ […]
ចេញផ្សាយនៅ: May 29, 2024
សាធារណជនឥឡូវនេះ អាចទូទាត់ការបង់ពន្ធ ទៅកាន់អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ តាមរយៈធនាគារ វីង ដោយមិនគិតថ្លៃសេវាបន្ថែមឡើយ។
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ២៩  ខែឧសភា ឆ្នាំ ២០២៤ អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ​  បានផ្តល់សិទ្ធអនុញ្ញាតទៅដល់ធនាគារ វីង ដើម្បីទទួលការទូទាត់បង់ពន្ធពីសាធារណជន ដើម្បី​ផ្តល់នូវភាពងាយស្រួលទៅដល់អ្នកជាប់ពន្ធជារូបវន្តបុគ្គល និងស្ថាប័ននានា ក្នុងការបំពេញកាត្វកិច្ចបង់ពន្ធនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា តាមរយៈធនាគារ វីង ដោយមិនមានការយកកម្រៃសេវាបន្ថែមនោះឡើយ។
កិច្ចសហការនៃសេវាកម្មនេះ ត្រូវបានដាក់សម្ពោធជាផ្លូវការនៅអគារធនាគារ វីងថៅវើ ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម គង់​ វិបុល រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ​ ​​ អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល ធនាគារ វីង និងជាអគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាល់គ្រុប ព្រមទាំងវត្តមាននៃការអញ្ជើញចូលរួមភ្ញៀវកិត្តិយសជាច្រើនរូបទៀតផងដែរ។
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារ វីង បានលើកឡើងថាយើងខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាងជ្រាលជៅ​ទៅដល់អគ្គនាយដ្ឋានពន្ធដារសម្រាប់ការផ្តល់ទំនុកចិត្តចំពោះធនាគារ វីង ហើយអនុញ្ញាតឱ្យយើងខ្ញុំប្រើប្រាស់នូវជំនាញបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីជួយសម្រួលការទូទាត់បង់ពន្ធឱ្យកាន់តែប្រសើរបន្ថែមទៀត។
ក្នុងនាមជាធនាគារឌីជីថល​​ដែល​មានការ​រីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សមួយនៅកម្ពុជា ធនាគារ វីង ក្លាយ​ជាដៃគូគួរឱ្យជឿជាក់មួយនៃ​អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដាររយៈពេល​ជាយូរមកហើយ​​។ កិច្ចសហការនេះ ក៏មានគោលបំណងជួយទៅដល់រូបវន្តបុគ្គលដែលត្រូវការទូទាត់បង់ពន្ធ ហើយត្រូវ​ធ្វើដំណើរឆ្ងាយ​ទៅកាន់អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ ដោយជំនួសមកវិញ ពួកគាត់​អាចអញ្ជើញទៅកាន់សាខាធនាគារ វីង ដែលនៅជិតបំផុត ដើម្បី​ទូទាត់បង់ពន្ធ​មិនមានការគិតថ្លៃសេវាបន្ថែមនោះឡើយ។ ជាមួយសាខាចំនួន ២១ ការិយាល័យនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា បន្ថែមលើ​ការិយាល័យកណ្តាល​ ឋិតក្នុងអគារ  ធនាគារ វីង ថៅវើ ធនាគារ វីង ផ្តល់ជម្រើសទូទាត់បង់ពន្ធទៅដល់សាធារណជនកាន់តែងាយស្រួល។
ឥឡូវនេះ​អតិថិជនអាចអញ្ជើញទៅកាន់សាខាធនាគារ វីង ដែលនៅជិតបំផុត ហើយភ្ជាប់ជាមួយឯកសារតិចតួចប៉ុណ្ណោះនៅពេលអញ្ជើញទៅដល់បញ្ជរបង់ពន្ធ និងសេវាសាធារណៈរបស់ធនាគារ វីង បុគ្គលិកបម្រើសេវាកម្មនឹងជួយសម្រួលអតិថិជនក្នុងការជ្រើសរើស​មធ្យោបាយ​ទូទាត់ដែល​មាន​ពីរជម្រើសផ្សេងគ្នាអតិថិជន​អាចជ្រើសរើសទូទាត់ជាសាច់ប្រាក់សុទ្ធ​ ឬកាត់ចេញពីគណនី​ធនាគារ វីង​ ក៏បាន​ ហើយ​ក៏មាន​ជម្រើសមួយទៀតនោះគឺការ​បញ្ចូ​លទឹកប្រាក់ពី​សែក​ទៅក្នុងគណនីធនាគារ វីង​​ របស់អតិថិជន​សម្រាប់ការធ្វើការទូទាត់ក៏បាន​
បន្ថែមលើនេះ អតិថិជនក៏អាចជ្រើសរើសការទូទាត់តាមប្រព័ន្ធអនឡាញដោយប្រើប្រាស់អេប​របស់​អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារគឺ​ អេប GDT Tax Payer ដែលអ្នកប្រើប្រាស់អាចធ្វើការបង់ពន្ធអចលនទ្រព្យ និងពន្ធផ្លូវជាដើម។   អតិថិជនគ្រាន់តែបើក​អេប ហើយ​ចូលទៅកាន់មុខងារទូទាត់ពន្ធ រួចពិនិត្យមើលព័ត៌មានលម្អិត និងជ្រើសរើសធនាគារ​ វីង សម្រាប់ការទូទាត់ជាការស្រេច។​ ​ឆាប់ៗខាងមុខនេះ សាធារណជនក៏អាចប្រើប្រាស់អេប GDT Tax Prefiling និង​ GDT E-Filing App សម្រាប់ការទូទាត់បង់ពន្ធផងដែរ។
ក្នុងនាមជាអង្គភាពដ៏មានសារៈសំខាន់មួយស្ថិតក្រោមក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងក្របខណ្ឌសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា តាមរយៈការប្រមូលចំណូលពន្ធដើម្បីគាំទ្រដល់កំណើនប្រកបដោយចីរភាពនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ យោងតាមការចេញផ្សាយសារព័ត៌មានក្នុងស្រុក បង្ហាញថា អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ បានសម្រេចផែនការរបស់ខ្លួនជា​មួយនឹងការប្រមូលចំណូលពន្ធដាចំនួន ៣,៦ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ហើយគ្រោងសម្រេចឱ្យបាន ៤,១ ពាន់ដុល្លារអាមេរិកនៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ ដែលអាច​មានចំណែក​ ១១ ភាគរយ នៃទំហំផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប ៣៥ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ដែលរំពឹងសម្រេចបានក្នុងឆ្នាំ២០២៤នេះ៕

The public can now pay their Tax to the General Department of Taxation via Wing Bank without any extra fee.  Phnom Penh, 29th May 2024—The General Department of Taxation (GDT) has authorized Wing Bank to accept all tax payments from the public, making it convenient for individuals and entities to fulfill their tax obligations nationwide […]
Published on: May 29, 2024
The public can now pay their Tax to the General Department of Taxation via Wing Bank without any extra fee.
Phnom Penh, 29th May 2024—The General Department of Taxation (GDT) has authorized Wing Bank to accept all tax payments from the public, making it convenient for individuals and entities to fulfill their tax obligations nationwide through Wing Bank without any additional fees.
The official launch event took place at Wing Bank Tower, presided over by H.E. Kong Vibol, Minister Attached to the Prime Minister and Delegate of the Royal Government, serving as Director General of the General Department of Taxation, Neak Oknha Kith Meng, Chairman of the Board of Directors of Wing Bank, and CEO of the Royal Group of Companies, along with many other dignitary guests.
Expressing gratitude to the General Department of Taxation, Bunthe Hor, Deputy CEO of Wing Bank, said, “We are truly grateful to the General Department of Taxation for entrusting Wing Bank and allowing us to utilize our expertise in fintech to streamline tax payments for our customers.”
As one of Cambodia’s fastest growing digital banks, Wing Bank has been a trusted partner of the GDT for a considerable time. This partnership aims to assist individuals who need to pay taxes but cannot travel to the GDT office. Instead, they can visit any nearby Wing Bank branches where no extra fees will be added to the actual invoice. With 21 branches across the country and its head office located in Wing Bank Tower, Phnom Penh, Wing Bank offers accessible tax payment options to the public.
Customers can conveniently visit any nearby Wing Bank branches and bring the minimum documents. At the taxation and public service counter, Wing Bank’s dedicated and friendly staff will assist them in choosing between two payment options. They can opt to pay in cash or use the Wing Bank App for payment. Alternatively, they can choose to deposit the cheques into their Wing Bank account for payment.
Furthermore, customers have the option to pay taxes online using GDT mobile apps such as the GDT Tax Payer App for Property and Road Tax. By logging in, navigating to the tax payment section, reviewing the details, and selecting Wing Bank as their payment method, they can easily complete the transaction in just a few clicks. Soon, they will also be able to pay through GDT Tax Prefiling App and GDT E-Filing App.
As a vital component of the Ministry of Economy and Finance, GDT plays a crucial role in Cambodia’s economic framework, driving tax revenue collection to support sustainable growth in the Kingdom. According to local media reports, GDT achieved its plan with USD 3.6 billion in tax collection in 2023 and aimed to increase it further to USD 4.1 billion in 2024, potentially representing 11 percent of this year’s expected total GDP of USD 35 billion.