ក្រសួងឧស្សាហកម្ម និងធនាគារ វីង ចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់ ដើម្បីអនុវត្តកម្មវិធីផ្តល់ហិរញ្ញប្បទាន ២០០លានដុល្លារអាមេរិកសម្រាប់សហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម
ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ និងធនាគារ វីង បានចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់ ដើម្បីពង្រីកសេវាហិរញ្ញវត្ថុ សំដៅពង្រឹងការគាំទ្រសម្រាប់សហគ្រិនក្នុងស្រុក ធុរកិច្ចបង្កើតថ្មី និងសហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យមនៅទូទាំងប្រទេសម្ពុជា។
ចេញផ្សាយនៅ: Dec 09, 2025
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ — ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍  និងធនាគារ វីង បានចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់ ដើម្បីពង្រីកសេវាហិរញ្ញវត្ថុ សំដៅពង្រឹងការគាំទ្រសម្រាប់សហគ្រិនក្នុងស្រុក ធុរកិច្ចបង្កើតថ្មី និងសហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យមនៅទូទាំងប្រទេសម្ពុជា។
ពិធីចុះហត្ថលេខានេះ ប្រព្រឹតិ្តទៅក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ហែម វណ្ណឌី និងអ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃធនាគារ វីង និងជាអគ្គនាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់ គ្រុប។ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះបង្កើតជាក្របខ័ណ្ឌយុទ្ធសាស្រ្តមួយ ដែលរួមបញ្ចូល​ផលប័ត្រកម្ចី ២០០ លានដុល្លារអាមេរិក ដើម្បីជំរុញការអភិវឌ្ឍ លើកកម្ពស់ភាពប្រកួតប្រជែង និងនវានុវត្តន៍របស់ធុរកិច្ចកម្ពុជា។
ក្រោមភាពជាដៃគូនេះ ភាគីទាំងពីរនឹងសហការ ដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញប្បទាន ពង្រីកសេវាហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថល និងបង្កើតកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល ក្នុងគោលដៅកែលម្អការរៀបចំអាជីវកម្ម ពង្រឹង​ចំណេះដឹងផ្នែកឌីជីថល និងជំនាញគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុ។ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះក៏មានគោលបំណងគាំទ្រសហគ្រាសដែលមាននវានុវត្តន៍ និងជំរុញវិស័យអាទិភាព ស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍ជាតិផងដែរ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ញឹម ខេមរា រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ មានប្រសាសន៍ថា៖​ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះមានគោលបំណងពង្រីកសេវាហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីផ្តល់អត្ថប្រ​យោជន៍ដោយផ្ទាល់ដល់សហគ្រិន និងសហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម ដែលអាចជួយឱ្យពួកគេរីកចម្រើន បង្កើនផលិតភាព និងវិនិយោគបន្ថែមលើនវានុវត្តន៍។ គោលដៅរបស់យើងគឺគាំទ្រអាជីវកម្មនៅគ្រប់ដំណាក់កាលនៃការអភិវឌ្ឍ និងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាសម្រាប់រយៈពេលវែង។”
ស្ថាប័នទាំងពីរក៏នឹងសហការលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់សេវាទូទាត់តាមឌីជីថល និងបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ ដែលអាចបង្កើនប្រសិទ្ធភាព តម្លាភាព និងការឈានចូលអាជីវកម្មផ្លូវការ សម្រាប់ទាំងសហគ្រាសក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម និងសហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម។
លោកបណ្ឌិត Dmytro Kolechko អគ្គនាយកនៃធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ ធនាគារ វីង​ មានមោទនភាព ដែលបានចាប់ដៃគូជាមួយក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍   ដើម្បីគាំទ្រដល់សហគ្រិន ធុរកិច្ចបង្កើតថ្មី និងសហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យមនៅកម្ពុជា។ តាមរយៈផលប័ត្រឥណទាន ២០០ លានដុល្លារអាមេរិក យើងមានបំណងធ្វើឱ្យការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានកាន់តែងាយស្រួល ជំរុញនវានុវត្តន៍ និងជួយឱ្យអាជីវកម្មក្នុងស្រុករីកចម្រើន ដើម្បីកសាងសេដ្ឋកិច្ចកាន់តែរឹងមាំសម្រាប់កម្ពុជា។”
យោងតាមជំរឿនឆ្នាំ២០២២ របស់វិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិនៃក្រសួងផែនការ កម្ពុជាមានសហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យមចំនួន ៧៥៣.៦៧០ មូលដ្ឋាន មានកម្លាំងពលកម្មសរុបជិត ៣ លាននាក់ ក្នុងនោះមានស្រ្តី​ ៦០%។  វិស័យនេះរួមចំណែក ៦៣% នៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប និងនៅតែជាវិស័យស្នូលសម្រាប់មហិច្ឆតារបស់កម្ពុជា ក្នុងការកសាងសេដ្ឋកិច្ចដែលកាន់តែមានពិពិធកម្មខ្ពស់ និងផ្អែកលើនវានុវត្តន៍។
ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍  និងធនាគារ វីង នឹងបង្កើតគណៈកម្មាធិការរួមមួយ ដើម្បីរៀបចំ និងអនុវត្តផែនការ និងគំនិតផ្តួចផ្តើមសំខាន់ៗ ក្រោមអនុស្សរណៈនេះ។ សម្រាប់សហគ្រិន ធុរកិច្ចបង្កើតថ្មី និងសហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម ដែលមានតម្រូវការហិរញ្ញប្បទានដើម្បីពង្រីកកំណើនមុខរបរ និងប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម ពីកម្មវិធីឥណទានចំនួន ២០០ លានដុល្លារអាមេរិកនេះ សូមអញ្ជើញទាក់ទងទៅសាខាធនាគារ វីង ឬផ្នែកសេវាអតិថិជនតាមរយៈទំព័រហ្វ៊េសបុកផ្លូវការ របស់ធនាគារ វីង។

The Ministry of Industry, Science, Technology & Innovation (MISTI) and Wing Bank (Cambodia) Plc signed a Memorandum of Understanding to expand financial services and strengthen support for entrepreneurs, startups, and Micro, Small and Medium Enterprises (MSMEs) across Cambodia.
Phnom Penh, 9 December 2025 — The Ministry of Industry, Science, Technology & Innovation (MISTI) and Wing Bank (Cambodia) Plc signed a Memorandum of Understanding to expand financial services and strengthen support for entrepreneurs, startups, and Micro, Small and Medium Enterprises (MSMEs) across Cambodia.
The signing ceremony was witnessed by Minister Hem Vanndy and Neak Oknha Kith Meng, Chairman of the Board of Directors of Wing Bank and Chairman & CEO of Royal Group of Companies. The cooperation establishes a strategic framework that includes a USD 200 million dedicated loan portfolio to enhance business development, competitiveness, and innovation.
Under the collaboration, both parties will work together to increase access to financing, expand digital financial services, and develop capacity-building programs to improve business readiness, digital literacy, and financial management skills. The cooperation is also aimed at supporting innovation-driven enterprises and identifying priority sectors in line with national development strategies.
“This cooperation expands financial services that directly benefit Cambodia’s entrepreneurs and MSMEs, enabling them to grow, improve productivity, and invest in innovation,” said H.E. Dr. Nhim Khemara, Permanent Secretary of State of MISTI.“Our goal is to support businesses at every stage of development and drive long-term economic transformation.”
The two institutions will jointly promote digital payment adoption and financial technologies that can increase efficiency, transparency, and formalization across industrial and MSME sectors.
“Wing Bank is proud to partner with MISTI to support Cambodian entrepreneurs, startups and MSMEs. By committing a USD 200 million loan portfolio, we aim to make financing more accessible, drive innovation, and help businesses grow—building a stronger economy for Cambodia,” said Dr. Dmytro Kolechko, CEO of Wing Bank.
According to the 2022 Economic Census, Cambodia has more than 753,000 MSMEs, the vast majority being self-employed individuals and micro-enterprises. Together, they employ nearly 3 million people—around 60% of whom are women—and contribute approximately 63% of national GDP. This sector remains central to Cambodia’s ambition to build a more diversified, competitive, and innovation-driven economy.
MISTI and Wing Bank will establish a joint committee and develop detailed implementation plans to operationalize key initiatives under the MoU. Entrepreneurs, startups, and MSMEs seeking access to the USD 200 million loan facilities to support business growth may contact any Wing Bank branch or its customer service channels-official Facebook page of Wing Bank.