ការវិនិយោគអចលនទ្រព្យគួរតែភ្ជាប់មកជាមួយ នូវការទូទាត់ប្រាក់ដែលមានងាយស្រួល
“ការវិនិយោគអចលនទ្រព្យ គួរតែភ្ជាប់មកជាមួយនូវការទូទាត់ប្រាក់ដែលមានងាយស្រួល” នេះគឺជាជំនឿមួយ របស់ភ្នាក់ងារដែលប្រកបដោយជំនាញក្នុងការគ្រប់គ្រងអចលនទ្រព្យ ខេបភីថល មេននេចមិន សូលូសិន (ស៊ី អ៊ឹម អេស) និងអ្នកផ្តល់សេវាកម្មធនាគារចល័តនាំមុខគេនៅកម្ពុជា ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត​។ នាថ្ងៃនេះ ក្រុមហ៊ុនទាំងពីរបានចុះកិច្ចហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា ដើម្បីផ្តល់ជូននូវសេវាកម្មដំបូងបង្អស់ ក្នុងការទូទាត់ដោយមិនប្រើសាច់ប្រាក់លើថ្លៃសេវា ឬថ្លៃអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជា។ ភាពជាដៃគូនេះ នឹងអនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជនដែលមានទំនុកចិត្តលើសេវាកម្មឥតខ្ចោះ ដែលផ្តល់ជូនដោយភ្នាក់ងារ ស៊ី អ៊ឹម អេស បង់ថ្លៃជួលប្រចាំខែ ថ្លៃទឹកភ្លើង ថ្លៃគ្រប់គ្រង និងសេវាកម្មផ្សេងៗទៀត បានយ៉ាងងាយស្រួល រហ័ស និងមានសុវត្ថិភាព តាមរយៈសេវាធនាគារចល័តដែលផ្តល់ជូនដោយវីង។ អតិថិជនអាចធ្វើប្រតិបត្តិការទូទាត់ទាំងនេះ ដោយចូលទៅកាន់កម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង ឬវាយលេខកូដ USSD * 989 #​ ក៏ដូចជាទៅកាន់​ភ្នាក់ងារជាង៥០០០កន្លែង ទូទាំងប្រទេសដើម្បីធ្វើការទូទាត់ប្រាក់។ មានប្រសាសន៍ក្នុងពិធីនេះ លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស អគ្គនាយកធនាគារឯកទេសវីងបានប្រាប់ឲ្យដឹងថា ការចាប់ដៃគូរវាងធនគារឯកទេសវីង និងភ្នាក់ងារអចលនទ្រព្យ ស៊ី អ៊ឹម អេស មិនត្រឹមតែរួមចំណែកក្នុងការធ្វើមានងាយស្រួលក្នុងការឱ្យទទួលសេវាហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់អតិថិជនប៉ុណ្ណោះទេ។ ជាក់ស្តែង វាក៏ចូលរួមចំនែកជួយដល់ការរីកចម្រើននៃវិស័យអចលនទ្រព្យនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា […]
ចេញផ្សាយនៅ: Aug 22, 2018
“ការវិនិយោគអចលនទ្រព្យ គួរតែភ្ជាប់មកជាមួយនូវការទូទាត់ប្រាក់ដែលមានងាយស្រួល” នេះគឺជាជំនឿមួយ របស់ភ្នាក់ងារដែលប្រកបដោយជំនាញក្នុងការគ្រប់គ្រងអចលនទ្រព្យ ខេបភីថល មេននេចមិន សូលូសិន (ស៊ី អ៊ឹម អេស) និងអ្នកផ្តល់សេវាកម្មធនាគារចល័តនាំមុខគេនៅកម្ពុជា ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត​។ នាថ្ងៃនេះ ក្រុមហ៊ុនទាំងពីរបានចុះកិច្ចហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា ដើម្បីផ្តល់ជូននូវសេវាកម្មដំបូងបង្អស់ ក្នុងការទូទាត់ដោយមិនប្រើសាច់ប្រាក់លើថ្លៃសេវា ឬថ្លៃអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជា។
ភាពជាដៃគូនេះ នឹងអនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជនដែលមានទំនុកចិត្តលើសេវាកម្មឥតខ្ចោះ ដែលផ្តល់ជូនដោយភ្នាក់ងារ ស៊ី អ៊ឹម អេស បង់ថ្លៃជួលប្រចាំខែ ថ្លៃទឹកភ្លើង ថ្លៃគ្រប់គ្រង និងសេវាកម្មផ្សេងៗទៀត បានយ៉ាងងាយស្រួល រហ័ស និងមានសុវត្ថិភាព តាមរយៈសេវាធនាគារចល័តដែលផ្តល់ជូនដោយវីង។ អតិថិជនអាចធ្វើប្រតិបត្តិការទូទាត់ទាំងនេះ ដោយចូលទៅកាន់កម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង ឬវាយលេខកូដ USSD * 989 #​ ក៏ដូចជាទៅកាន់​ភ្នាក់ងារជាង៥០០០កន្លែង ទូទាំងប្រទេសដើម្បីធ្វើការទូទាត់ប្រាក់។
មានប្រសាសន៍ក្នុងពិធីនេះ លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស អគ្គនាយកធនាគារឯកទេសវីងបានប្រាប់ឲ្យដឹងថា ការចាប់ដៃគូរវាងធនគារឯកទេសវីង និងភ្នាក់ងារអចលនទ្រព្យ ស៊ី អ៊ឹម អេស មិនត្រឹមតែរួមចំណែកក្នុងការធ្វើមានងាយស្រួលក្នុងការឱ្យទទួលសេវាហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់អតិថិជនប៉ុណ្ណោះទេ។ ជាក់ស្តែង វាក៏ចូលរួមចំនែកជួយដល់ការរីកចម្រើននៃវិស័យអចលនទ្រព្យនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា តាមរយៈការបង្កើតប្រព័ន្ធអេកូនៃការទូទាត់ដោយមិនប្រើសាច់ប្រាក់ ដែលជាលទ្ធផលនៃការរួមបញ្ចូលគ្នារវាងការច្នៃប្រឌិត និងការរចនាដែលគិតដល់អ្នកប្រើប្រាស់ជាធំ។
លោក ម៉ាឡូឡូស មានប្រសាសន៍ថា “យើងមានបំណងផ្តល់ភាពងាយស្រួលសម្រាប់អតិថិជនរបស់ ស៊ី អ៊ឹម អេស ក្នុងការបង់ថ្លៃជួល ក៏ដូចជាសេវាកម្មដែលពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀតតាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ដែលជាបច្ចេកវិទ្យា​ទូទាត់ប្រាក់តាមអនឡាញផ្តល់ជូនដោយវីង ដែលអាចឲ្យអតិថិជនធ្វើការទូទាត់តាមរយៈទូរស័ព្ទប្រភេទស្មាតហ្វូន​ ឬទូរស័ព្ទធម្មតា បានយ៉ាងងាយស្រួលនៅគេហដ្ឋានរបស់ពួកគេ ឬនៅគ្រប់ទីកន្លែង។”
លោក ចូវ៉ានី អេនតូនីញ៉ូ នាយកគ្រប់គ្រង ភ្នាក់ងារស៊ី អ៊ឹម អេស មានប្រសាសន៍ថាក្រុមហ៊ុនតែងតែស្វែងរកវិធីសាស្រ្តដែលល្អប្រសើរជាងមុន ដើម្បីឱ្យប្រាកដថា អតិថិជនរបស់យើងពេញចិត្តនឹងសេវាកម្មរបស់យើង ចាប់ពីពេលដែលពួកគេមកទទួលសេវាកម្មណែនាំទាក់ទងនឹងការវិនិយោគអចលនទ្រព្យ រហូតដល់ពេលដែលពួកគាត់សម្រេចចិត្តក្លាយជាម្ចាស់អចលនទ្រព្យនោះ។
លោក អេនតូនីញ៉ូ “យើងបានឃើញឧទាហរណ៍ជាច្រើន ដែលធនាគារឯកទេសវីងបានធ្វើកន្លងមក​ ពាក់ព័ន្ធនឹងការបង្កើតប្រព័ន្ធអេកូនៃការទូទាត់ដោយមិនប្រើសាច់ប្រាក់ ជាមួយស្ថាប័ននានា។ ហេតុដូច្នេះ ស៊ី អ៊ឹម អេស បានបង្កើតយុទ្ធសាស្រ្តដែលនឹងធ្វើឱ្យយើងក្លាយទៅជាក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យដំបូងគេដែលបានធ្វើជាដៃគូសហការជាមួយធនាគារ ដើម្បីណែនាំដំណោះស្រាយទូទាត់ដោយមិនប្រើសាច់ប្រាក់ជាលើកដំបូងក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រនៃវិស័យគ្រប់គ្រងអចលនទ្រព្យ។ ទាំងនេះក៏ជាផ្នែកមួយនៃជំហានដំបូងរបស់ក្រុមហ៊ុនយើងក្នុងការរួមបញ្ចូលគ្នានូវសេវាកម្មអចលនទ្រព្យ និងបច្ចេកវិទ្យា ហើយយើងសង្ឃឹមថា ការនាំមកជូនថ្មីនេះ នឹងក្លាយជាឲកាសនៃការច្នៃប្រឌិតថ្មីៗក្នុងវិស័យសេវាកម្មអចលនទ្រព្យ ដែលស្រដៀងទៅនឹងសេវាកម្មនៅក្រៅប្រទេសផងដែរ។
ដើម្បីរីករាយជាមួយវិធីងាយស្រួលក្នុងការទូទាត់ប្រាក់តាមទូរស័ព្ទដៃ អតិថិជនស៊ី អ៊ឹម អេស ត្រូវតម្រូវឲ្យចុះឈ្មោះបង្កើតគណនីវីង។ ដើម្បីបង្កើតគណនីវីង អតិថិជនអាចទាញយកកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង និងបំពេញព័ត៌មានមួយចំនួន។​ ពួកគេក៏អាចទៅកាន់ភ្នាក់ងារវីង ខាស អ៊ិចប្រេស ឬវីងមីនីដើម្បីទទួលបានគណនីនេះ។ ជាមួយនឹងបច្ចេកវិទ្យាផ្តល់ជូនដោយវីង ពួកគេក៏អាចធ្វើប្រតិបត្តិការជាច្រើនតាមរយៈកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង រួមមានបញ្ចូលទឹកប្រាក់ទូរស័ព្ទ ទូទាត់វិក្កយបត្រ ទិញទំនិញតាមអនឡាញ ផ្ទេរប្រាក់និងជាច្រើនទៀត។
អ្នកឧកញ៉ា គិត លីផាន់ណា នាយកប្រតិបត្តិភ្នាក់ងារ ស៊ី អ៊ឹម អេស បានមានប្រសាសន៍ថា “គោលដៅមួយដ៏សំខាន់របស់យើងនៅឆ្នាំនេះ គឺការកែលម្អឥតឈប់ឈរនៅក្នុងដំណើរការលើកកម្ពស់ការផ្តល់ជូនសេវាកម្មអតិថិជនរបស់យើង។ យើងបានត្រួតពិនិត្យយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់លើទីផ្សារអចលនទ្រព្យនាពេលបច្ចុប្បន្នហើយបានវិភាគពីដំណើរការរបស់វា។ យើងបានរកឃើញថា មធ្យោបាយដ៏ល្អបំផុតដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពសេវាកម្មរបស់យើងគឺតាមរយៈការច្នៃប្រឌិតផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា។ នេះរួមបញ្ចូលទាំងការចាប់ដៃគូសហការជាមួយ ធនាគារ ឯកទេសវីងផងដែរ។ លើសពីនេះទៀត យើងក៏បានបង្កើតសេវាកម្មទីផ្សារផ្ទាល់ខ្លួនរបស់យើងដែល នឹងធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវបរិបថនៃការជួលអចលនទ្រព្យនិងអត្រាជោគជ័យរបស់អតិថិជនរបស់យើង។ យើងចង់ប្រកាសជាផ្លូវការនូវសេវាកម្មនេះនាពេលអនាគត។ ការផ្តោតការយកចិត្តរបស់យើងនឹងបន្តធានាឲ្យបាននូវ ដំណើរការបទពិសោធន៍អតិថិជនដ៏អស្ចារ្យ សម្រាប់អតិថិជនរបស់យើងទាំងអស់ទោះបីជាពួកគេជាអ្នកអភិវឌ្ឍ អ្នកកាន់កាប់ ឬអ្នកជួលអចលនទ្រព្យក៏ដោយ។
អ្នកជំនាញនិងវិនិយោគិននៅក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យបានព្យាករណ៍ថា កម្ពុជានឹងទទួលបានកំណើនយ៉ាងខ្លាំងនៅក្នុងទីផ្សារអចលនទ្រព្យនៅក្នុងឆ្នាំ 2018 ។ គេប៉ាន់ប្រមាណថា យ៉ាងហោចណាស់មានខុនដូចំនួន 13,000 បន្ថែមទៀតនឹងមានវត្តមានក្នុងទីផ្សារនៅឆ្នាំ 2018 ខណៈពេលដែលតម្រូវការជួលការិយាល័យនៅតែជាតម្រូវការ ជាពិសេសអគារថ្នាក់ B និងថ្នាក់ C ដែលជាអាគារដែលមានតម្រូវការខ្ពស់ នៅក្នុងដំណាក់កាលនៃ ការអភិវឌ្ឍនេះ។

Phnom Penh – August 22, 2018: Property investment shall come with a convenient payment – this is a belief of the professional property management agency, Capital Management Solutions (CMS), and Cambodia’s leading mobile banking service provider, Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank​​ as both companies today entered into an MoU agreement to deliver CMS’s progressive payment […]
Published on: Aug 22, 2018
Phnom Penh – August 22, 2018: Property investment shall come with a convenient payment – this is a belief of the professional property management agency, Capital Management Solutions (CMS), and Cambodia’s leading mobile banking service provider, Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank​​ as both companies today entered into an MoU agreement to deliver CMS’s progressive payment strategy to provide seamless payments solutions through an integration of unique services, firstly introduced in Cambodia.
The partnership offers CMS’s customers, who have placed trust on the outstanding services provided by the property management agency, to pay their monthly rent, utilities, management fees, and other related services through innovative means which are fast, convenient, and secure via Wing’s cutting edge mobile banking services. Customers can effortlessly pay using Wing’s mobile app – be it from a smart phone or feature phone – from the comfort of their home or wherever they may be. Alternatively customers can also choose to visit any of Wing’s 5,000 agents nation-wide to make a payment.
Attending the MoU ceremony, Wing Chief Executive Officer, Mr. Jojo Malolos said the partnership aims at enabling Wing & CMS to contribute not just in making financial access easy for consumers but allowing the growth of the real estate industry in Cambodia by helping to enable payment ecosystems which combine user-centered design and innovation.
“We aim to make it more convenient now for CMS’s customers to pay their property rental or other related services digitally via Wing’s cutting edge payment technology, either through a smart phone or a feature phone – from the comfort of their home or wherever they may be.” said Mr. Malolos.
Mr. Jovany Antonio, CMS Managing Director, said the company is always in search for a better way to make sure that our customers are satisfied with our services, starting from the time they approach us for advices regarding property investment, up to the period when we manage their properties.
“We have seen a lot of examples how Wing enables the ecosystem of mobile payment with various types of institutions; therefore, CMS designed the strategy that would make us become the first real estate company to partner with the bank to introduce first-in-history cashless payment solutions served in property management sector. This is part of our company’s initial step to merging real estate and technology in Cambodia with more to come.” said Mr. Antonio, with the hope that this introduction will mark new innovation opportunities in the national sector of real-estate service similar to those seen in other markets.
To enjoy a convenient way of mobile payment, CMS customers now have the option to seamlessly register for a Wing account. Customers can download the Wing Money app and fill in the required information, or go to any Wing Cash Express or Wing Mini agent to get an account. With the technology offered by Wing, customers can also process many other transactions through Wing Money Mobile App ranging from phone top-up, bill payment, online payment, money transfer and more.
Okhna Kith Lyphanna, CMS Executive Director, said “One of our key goals this year is continuous improvements in processes to enhance our customer service proposition. We have closely reviewed the real estate market and analyzed how it currently operates. We have come to the conclusion that the best way to enhance our service capabilities is through technological innovations. This includes partnerships like Wing. In addition, we have also created our own marketing platform that will dramatically improve the Real Estate rental landscape and our customer’s success rate. We are looking to officially announce this platform in the near future. Our focus will continue ensuring a great customer journey for all our clients whether they are developers, unit owners, or tenants”.
It is foreseen by both experts and investors in the property sector that Cambodia will experience a significant growth in the Kingdom’s real estate market in 2018. It is estimated that at least an additional 13,000 condo units would enter the market in 2018 while office lease demand remains healthy, with B-grade and C-grade buildings in higher demand for the coming phase of development.