ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសល កម្ពុជា និងធនាគារ វីង ចាប់ដៃគូសហការអាជីវកម្ម ប៊េនកាសួរេន
ឥឡូវនេះផលិតផលធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាពរបស់ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលកម្ពុជា មានលក់​នៅតាម សាខាធនាគារ វីង ដែលជាការបោះជំហានដ៏សំខាន់មួយ ដើម្បីពង្រីកវិសាលភាព ក្នុងការផ្តល់សេវា ធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អឹសួរ៉ិនស៍ ម.ក និងធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានប្រកាសពីកិច្ចសហការដៃគូអាជីវកម្ម ប៊េនកាសួរេន ដែលគាំទ្រដោយនិយ័តករធានារ៉ាប់រងនៃកម្ពុជា និងធនាគារ ជាតិ នៃកម្ពុជា។ ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រនេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងបង្កើនវិសាលភាពក្នុងការផ្តល់សេវាធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត ក៏ដូចជាសេវាការពារហិរញ្ញវត្ថុដោយប្រើប្រាស់ចំណុចខ្លាំងនៃស្ថាប័នទាំងពីរក្នុងការផ្តល់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុឱ្យបានកាន់តែទូលំទូលាយ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ប៊េងកាសួរេន ដែលត្រូវបានកំណត់និយមន័យដោយធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា គឺសំដៅដល់កិច្ចសហការរវាងគ្រឹះស្ថាន និងក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងក្នុងការចែកចាយ និងផ្សព្វផ្សាយផលិតផលធានារ៉ាប់រងតាមរយៈការប្រើប្រាស់បណ្តាញគ្រឹះស្ថានដែលជាដៃគូ។ ពិធីសម្ពោធជាផ្លូវការនេះមានការអញ្ជើញចូលរួមជាកិត្តិយសក្រោមគណៈអធិបតីភាព ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ម៉ី វ៉ាន់ រដ្ឋលេខាធិការ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាអគ្គលេខាធិការ នៃអគ្គលេខាដ្ឋានអាជ្ញាធរសេវាហិរញ្ញវត្ថុមិនមែនធនាគារ, ឯកឧត្តម ប៊ូ ច័ន្ទភីរូ អគ្គនាយកនៃនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា, លោក ហេង បូមករា អគ្គនាយករងត្រួតពិនិត្យទី១  អគ្គនាយកដ្ឋានត្រួតពិនិត្យ នៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា, […]
ចេញផ្សាយនៅ: Feb 23, 2024
ឥឡូវនេះផលិតផលធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាពរបស់ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលកម្ពុជា មានលក់​នៅតាម សាខាធនាគារ វីង ដែលជាការបោះជំហានដ៏សំខាន់មួយ ដើម្បីពង្រីកវិសាលភាព ក្នុងការផ្តល់សេវា ធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។
ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អឹសួរ៉ិនស៍ ម.ក និងធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានប្រកាសពីកិច្ចសហការដៃគូអាជីវកម្ម ប៊េនកាសួរេន ដែលគាំទ្រដោយនិយ័តករធានារ៉ាប់រងនៃកម្ពុជា និងធនាគារ ជាតិ នៃកម្ពុជា។
ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រនេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងបង្កើនវិសាលភាពក្នុងការផ្តល់សេវាធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត ក៏ដូចជាសេវាការពារហិរញ្ញវត្ថុដោយប្រើប្រាស់ចំណុចខ្លាំងនៃស្ថាប័នទាំងពីរក្នុងការផ្តល់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុឱ្យបានកាន់តែទូលំទូលាយ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ប៊េងកាសួរេន ដែលត្រូវបានកំណត់និយមន័យដោយធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា គឺសំដៅដល់កិច្ចសហការរវាងគ្រឹះស្ថាន និងក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងក្នុងការចែកចាយ និងផ្សព្វផ្សាយផលិតផលធានារ៉ាប់រងតាមរយៈការប្រើប្រាស់បណ្តាញគ្រឹះស្ថានដែលជាដៃគូ។
ពិធីសម្ពោធជាផ្លូវការនេះមានការអញ្ជើញចូលរួមជាកិត្តិយសក្រោមគណៈអធិបតីភាព ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ម៉ី វ៉ាន់ រដ្ឋលេខាធិការ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាអគ្គលេខាធិការ នៃអគ្គលេខាដ្ឋានអាជ្ញាធរសេវាហិរញ្ញវត្ថុមិនមែនធនាគារ, ឯកឧត្តម ប៊ូ ច័ន្ទភីរូ អគ្គនាយកនៃនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា, លោក ហេង បូមករា អគ្គនាយករងត្រួតពិនិត្យទី១  អគ្គនាយកដ្ឋានត្រួតពិនិត្យ នៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា, លោក ហ៊ុយ វ៉ាថារ៉ូ ប្រធានសមាគមធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា, អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលធនាគារ វីង និងជាអគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាល់គ្រុប, លោក Han Peng Kwang អគ្គនាយកធនាគារ វីង, លោក Wilson Ma ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា និងជាប្រធានផ្នែកគ្រប់គ្រងអាជីវកម្ម និងយុទ្ធសាស្រ្ត នៃក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសល ភីអិលស៊ី, លោក Mandar Hastekar អគ្គនាយកស្តីទី និងនាយកផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ នៃក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា (CLM Hub) ព្រមទាំងវត្តមានអតិថិជន និងភ្ញៀវកិត្តិយសជាច្រើនរូប។
លោក Mandar Hastekar  បានលើកឡើងថា៖ «កិច្ចសហការរបស់យើងជាមួយធនាគារ វីង គឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាតាមរយៈកិច្ចសហការរួមគ្នាដោយនាំមកជាមួយជំនាញរបស់ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសល កម្ពុជា ក្នុងការពារហិរញ្ញវត្ថុ និងបណ្តាញរបស់ធនាគារ វីង នឹងជំរុញការផ្តល់សេវាធានារ៉ាប់​រងឱ្យបានកាន់តែទូលំទូលាយទៅដល់សហគមន៍”។
លោក Mandar Hastekar បានបន្ថែមថា៖ «ភាពជាដៃគូនេះគឺឆ្លុះបញ្ជាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងខ្ញុំ ដោយនាំមកនូវអនាគតកាលដ៏ត្រចះត្រចង់តាមរយៈការផ្តល់ជូននូវស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុទៅដល់គ្រប់គ្រួសារកម្ពុជា”។
ឥឡូវនេះ អតិថិជនមានភាពងាយស្រួលក្នុងការទិញផលិតផលរបស់ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសល ដោយផ្ទាល់នៅតាមទីតាំងសាខាធនាគារ វីងដែលបានអនុម័តនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដែលមានបុគ្គលិកប្រកបដោយជំនាញវិជ្ជាជីវៈដើម្បីជួយសម្របសម្រួលរាល់តម្រូវការសេវាហិរញ្ញវត្ថុជូនទៅដល់អតិថិជន។
ដើម្បីអបអរដល់កិច្ចសហការនេះ អតិថិជនដែលទិញផលិតផលធានារ៉ាប់រងណាមួយពីក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសល កម្ពុជា តាមរយៈធនាគារ វីង នឹងទទួលបានការផ្ដល់ជូនដ៏ពិសេសដូចជា៖ ទទួលបានអត្រាការប្រាក់ពិសេសសម្រាប់ការដាក់ប្រាក់បញ្ញើមានកាលកំណត់រយៈពេល ១២ ខែក្នុងចំនួនទឹកប្រាក់ណាមួយ ព្រមទាំងទទួលបានផលិតផលធានារ៉ាប់រងគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍តាមដងផ្លូវ ឬហៅថា PRUសុវត្ថិភាពខ្ញុំ ដោយឥតគិតថ្លៃ និងការផ្ដល់ជូនពិសេសផ្សេងៗទៀត។ ការផ្ដល់ជូននេះមានរយៈពេលត្រឹមតែមួយខែប៉ុណ្ណោះ ដោយចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃទី២៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៤ តទៅ។ លោក Han Peng Kwang អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ «ភាពជាដៃគូនេះគឺជាការវិវឌ្ឍដ៏សំខាន់ ដើម្បីបង្កើនការការពារហិរញ្ញវត្ថុជូនអតិថិជនគ្រប់រូប ដែលជាការរួមចំណែកទៅដល់ស្ថិរភាព និងសុវត្ថិភាពគ្រប់ក្រុមគ្រួសារ ក៏ដូចជាសហគ្រាសនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា»។
លោក Han Peng Kwang បានបន្តថា៖ «ជាមួយចក្ខុវិស័យរួមគ្នាក្នុងការផ្តល់ការការពារហិរញ្ញវត្ថុដ៏រឹងមាំជូនសហគមន៍ និងអតិថិជនទាំងអស់ កិច្ចសហការរបស់យើងនាពេលនេះគឺជាការវិវឌ្ឍដ៏សំខាន់មួយទៀតឆ្ពោះទៅសម្រេច គោលដៅរួម   និងជួយដល់ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូបឱ្យទទួលបាននូវអនាគតកាន់តែមានសុវត្ថិភាព និងល្អប្រសើរ»។
អាជីវកម្ម​ប៊េន​កាសួ​រេន កំពុង​ដើរ​តួ​នាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​ជំរុញ​វិសាលភាព​សេវា​ធានា​រ៉ាប់រង​ឲ្យ​កាន់​តែ​ងាយស្រួល​ទៅ​ដល់​ប្រជាជន​កម្ពុជា ដែល​គំរូ​​អាជីវកម្ម​នេះ​បាន​រួម​ចំណែក​ដល់​ទៅ ៤០ ភាគរយ នៃ​ការលក់​សរុប​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​ធានា​រ៉ាប់រង​កម្ពុជា​កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០២២​។ រាជ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​កំពុង​ផ្ដោត​សំខាន់​លើ​អាជីវកម្ម​ប៊េនកាសួរេន​ ដើម្បី​ពង្រីក​វិសាលភាព​នៃ​វិស័យ​ធានា​រ៉ាប់រង​ដែល​មាន​គោលបំណង​បង្កើន​អត្រា​នៃ​ការអភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ធានា​រ៉ាប់​រង​​​ឱ្យកើនដល់ ៥,៥ ភាគរយ និង​បង្កើន​ដង់ស៊ីតេ​ឧស្សាហកម្ម​ធានា​រ៉ាប់រង​ដល់ ១៣៥ ដុល្លារអាមេរិក​ នៅត្រឹមឆ្នាំ ២០៣០។
ក្រុមហ៊ុន​ព្រូដិនសល កម្ពុជា បាន​ក្លាយ​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ធានា​រ៉ាប់​រង​ដ៏​ធំ​មួយ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​តាំង​ពី​ឆ្នាំ ២០១៣ ដែល​មាន​ទ្រព្យ​សកម្ម​សរុប​ជាង ២៥៦ លានដុល្លារអាមេរិក​។ ក្រុមហ៊ុន​ព្រូដិន​សល កម្ពុជា បាន​ផ្ដល់​នូវ​ការការពារ​ហិរញ្ញ​វត្ថុ​ដល់​ប្រជា​ពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ជាង ៤២៥.០០០ គ្រួសារ និង​បាន​ផ្តល់​សំ​ណង​ជាង ២០ លាន​ដុល្លា​អាមេរិក​ គិត​ត្រឹម​ខែ​មិថុនា ឆ្នាំ២០២៣។
ក្នុងនាមជាធនាគារឌីជីថលមួយដែលកំពុងរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅកម្ពុជា ធនាគារ វីង ប្តេជ្ញាចិត្តលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ តាមរយៈការផ្ដល់ដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត។ ដោយមានសាខាជាច្រើនកំពុងដំណើរការ ជាមួយ​នឹង​បណ្តាញ​វីង​ជាង ១១.០០០ ទីតាំង​គ្រប់​ដណ្តប់​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​ផង​ដែរ​នោះ ធនាគារ វីង បាន​ផ្តល់​សេវា​កម្ម​ទៅ​ដល់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ជាង ១៤,៥​លាននាក់។
កិច្ចសហការនេះកំពុងតែបន្តឆ្ពោះទៅមុខ  ដើម្បី​បង្កើន​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ការការពារ​ហិរញ្ញ​វត្ថុ​កាន់​តែ​ប្រសើរ​សម្រាប់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​គ្រប់​រូប។

Prudential Cambodia Partners with Wing Bank for Bancassurance Venture
Prudential Cambodia’s life and health insurance products and solutions are now available at Wing Bank, signifying a significant step in expanding life insurance accessibility across Cambodia. Phnom Penh, 23 February 2024 – Prudential (Cambodia) Life Assurance Plc. and Wing Bank (Cambodia) Plc. have announced a strategic bancassurance partnership, endorsed by Insurance Regulator of Cambodia, and […]
Published on: Feb 23, 2024
Prudential Cambodia’s life and health insurance products and solutions are now available at Wing Bank, signifying a significant step in expanding life insurance accessibility across Cambodia.
Phnom Penh, 23 February 2024 – Prudential (Cambodia) Life Assurance Plc. and Wing Bank (Cambodia) Plc. have announced a strategic bancassurance partnership, endorsed by Insurance Regulator of Cambodia, and the National Bank of Cambodia.
This strategic partnership aims to enhance the accessibility of life insurance and financial protection across Cambodia, leveraging the strengths of both institutions to provide a comprehensive range of financial services in the country. Bancassurance, as defined by the National Bank of Cambodia, is a partnership between banks and insurers to sell insurance products through the bank’s network.
The launching ceremony was honorably witnessed by H.E. Dr. Mey Vann, Secretary of State, Ministry of Economy and Finance and the Secretary General of the General Secretariat of the Non-Bank Financial Services Authority; H.E. Bou Chanphirou, Director General of Insurance Regulator of Cambodia ; Mr. Heng Bomakara, First Deputy Director General of Banking Supervision of the National Bank of Cambodia; Mr. Huy Vatharo, Chairman of Insurance Association of Cambodia; Neak Oknha Kith Meng, CEO of the Royal Group of Companies, and Chairman and the Board of Director of Wing Bank; Mr. Han Peng Kwang, CEO of Wing Bank; Mr. Wilson Ma, Chairman of Prudential Cambodia and Group Director, Business Management, Strategic Business Group of Prudential Plc; and Mr. Mandar Hastekar, Interim CEO & CFO of Prudential Cambodia (CLM Hub), esteemed customers and distinguished guests.
“Our collaboration with Wing Bank marks a pivotal step towards financial inclusivity in Cambodia. It is about bringing together the strengths of banking and insurance to serve the heart of our community. This partnership is our commitment to securing a brighter, financially stable future for every Cambodian family,” said Mr. Mr. Mandar Hastekar, Interim CEO & CFO of Prudential Cambodia (CLM Hub).
“The partnership strategically blends Wing Bank’s extensive branch network with Prudential Cambodia’s expertise in life insurance, aiming to prioritize the well-being and financial security of Cambodian families against unforeseen circumstances.” He added.
Customers now have the convenience of purchasing Prudential policies directly at approved Wing Bank branches across Cambodia, facilitated by well-trained Wing Bank employees.
To commemorate this partnership, customers that purchase any insurance products from Prudential Cambodia through WingBank will be rewarded with a special interest rate for a 12-month term deposits placement for any amount, get a free PRUMySafety, a personal road accident insurance package that provides protection against road accidents for multiple types of vehicles, and other exclusive offers.  However, this exclusive offer is available only for a limited period of one month only, starting from 23 February 2024.
“This partnership is a significant move towards enhancing our financial protection offerings for customers, which in turn contributes to the stability and security of families and enterprises in Cambodia”, said Han Peng Kwang, CEO of Wing Bank. “With a shared purpose of providing robust financial stability to our community and consumers, our collaboration represents a critical step towards achieving our goal and empowering every Cambodian to enjoy a more secured and brighter future.”
Bancassurance is playing a key role in making insurance more accessible to Cambodians, already accounting for a substantial 40% of total sales in the Cambodian insurance sector in 2022. The Cambodian government is relying on bancassurance to extend the reach of the insurance industry, aiming to increase insurance coverage to 5.5% and the average amount of insurance per person to USD 135 by 2030.
Prudential Cambodia has been a pivotal entity in the Cambodian life insurance sector since its inception in 2013, boasting more than USD 259 Million in assets under management. Prudential Cambodia has served 425,000 customers and approving USD 20 million in claims as of June 2023.
One of Cambodia’s fastest-growing digital banks, Wing Bank, demonstrates its commitment to financial inclusion and empowerment through its wide range of innovative financial solutions and remarkable growth. With many bank offices already operational and a vast network of 11,000 Wing locations across the country, Wing Bank serves over 14.5 million account users.
This initiative is geared towards providing greater accessibility and financial protection for the Cambodian population.