កម្មវិធី Turing Hackathon រដូវកាលទី ៩ មកដល់សៀមរាបហើយ!
កម្មវិធី Turing Hackathon រដូវកាលទី ៩ បានចាប់ផ្តើមបើកទទួលពាក្យជាផ្លូវការ ហើយអំពាវនាវដល់យុវជនកម្ពុជាដែលមានទេពកោសល្យ និងគំនិតច្នៃប្រឌិតខ្ពស់ ឱ្យចូលរួមប្រកួតប្រជែង និងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពអនាគតសហគ្រិនឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ នេះជាលើកដំបូងហើយ ដែលកម្មវិធី Turing Hackathon រដូវកាលថ្មីនេះ បានពង្រីកវិសាលភាពពីភ្នំពេញទៅកាន់ខេត្តសៀមរាប ដើម្បីផ្តល់ឱកាសដល់យុវជននៅទូទាំងប្រទេសចូលរួមបញ្ចេញសមត្ថភាព និង នវានុវត្តន៍របស់ពួកគេ។
រៀបចំឡើងដោយ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និង ហិរញ្ញវត្ថុ និងមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ”  ព្រមទាំងមានការគាំទ្រពី ធនាគារ វីង ជាអ្នកឧបត្ថម្ភធំ  រដូវកាលទី ៩ នេះនឹងផ្តល់ជូននូវបទពិសោធន៍ដ៏មានតម្លៃ ដល់នវានុវត្តជនដែលមានបំណងបំប្លែងគំនិតច្នៃប្រឌិតទៅជាដំណោះស្រាយបញ្ហាជាក់ស្តែង ហើយបង្កើតផលវិជ្ជមានដល់សង្គម។
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករង ធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ ”ធនាគារ វីង មានមោទកភាពយ៉ាងខ្លាំងក្នុងការគាំទ្រកម្មវិធី Turing Hackathon ស្របពេលដែលរដូវកាលថ្មីនៃកម្មវិធីនេះពង្រីកវិសាលភាពទៅកាន់ខេត្តសៀមរាប។ យើងខ្ញុំជឿជាក់ទៅលើថាមពលរបស់យុវជន ដែលមានគំនិតច្នៃប្រឌិត ក្នុងការបង្កើតអនាគតឌីជីថលនៅកម្ពុជា។ យើងប្តេជ្ញាចិត្តជួយពួកគេបំប្លែងគំនិតដ៏មានសក្តានុពលទាំងនោះ ឱ្យក្លាយជាលទ្ធផលជាក់ស្តែងដែលអាចជួយដោះស្រាយបញ្ហានៅក្នុងសហគមន៍។”
កម្មវិធីនេះនឹងចាប់ផ្តើមជាមួយនឹង ថ្ងៃណែនាំកម្មវិធី (Orientation & Hatching) តាមអនឡាញរយៈពេលពីរថ្ងៃ ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី ១៧ ដល់ថ្ងៃទី ១៨ ខែ តុលា ឆ្នាំ ២០២៥។ ក្នុងអំឡុងពេលនេះ ក្រុមបេក្ខជនដែលត្រូវបានជ្រើសរើសនឹងចូលរួមវគ្គបណ្តុះបណ្តាលជាក្រុម ដើម្បីពង្រឹងគំនិត រៀបចំក្រុម ហើយថែមទាំងទទួលបានជំនាញជាមូលដ្ឋានសម្រាប់បង្កើត អាជីវកម្មថ្មី តាមរយៈការបណ្ដុះបណ្ដាលជាក្រុម និងសិក្ខាសាលាសិក្សាជាក់ស្ដែងទៀតផង។
បន្ទាប់មក កម្មវិធីនឹងបន្តទៅមុខនៅខេត្តសៀមរាបសម្រាប់ការប្រកួត ថ្ងៃ Hackathons រយៈពេលបីថ្ងៃ ពីថ្ងៃទី ២៤ ដល់ ២៦ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៥។ ក្នុងដំណាក់កាលនេះ ក្រុមនានានឹងដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមជាក់ស្តែង ដោយមានការណែនាំយ៉ាងជិតស្និទ្ធពីគ្រូបង្គោល។ នៅថ្ងៃទី២ ពួកគេនឹងបង្ហាញពីវឌ្ឍនភាពរបស់ខ្លួននៅក្នុងវគ្គជម្រុះ ដើម្បីកំណត់ក្រុមណាដែលត្រូវបន្តទៅវគ្គចុងក្រោយ។
វគ្គចុងក្រោយគឺជា ថ្ងៃបទបង្ហាញជាសាធារណៈ (Demo Day) នៅថ្ងៃទី ២៦ ខែ តុលា ជាពេលវេលាដែលត្រូវកំណត់គំនិតច្នៃប្រឌិតប្រែក្លាយជាឱកាសធុរកិច្ចពិតប្រាកដ។ ក្រុមចូលដល់វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រនឹងបង្ហាញដំណោះស្រាយរបស់ពួកគេដល់គណៈកម្មាធិការវិនិច្ឆ័យ ដោយប្រកួតប្រជែងដើម្បីទទួលបានការទទួលស្គាល់ និងឱកាសប្រែក្លាយគម្រោងអាជីវកម្មរបស់ពួកគេឱ្យក្លាយជាការពិត។
កញ្ញា ប៊ុនឋាន សុផាវីណា អ្នកសម្របសម្រួលកម្មវិធីបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីនៃមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” បានលើកឡើងថា៖ ”កម្មវិធី Turing Hackathon មិនមែនត្រឹមតែជាការប្រកួតប្រជែងនោះទេ តែកម្មវិធីនេះថែមទាំងជាកម្លាំងជំរុញដ៏សំខាន់សម្រាប់គំនិតច្នៃប្រឌិតថ្មីៗ និងកិច្ចសហការប្រកបដោយគុណតម្លៃ។ ការនាំយករដូវកាលទី ៩ ទៅកាន់ខេត្តសៀមរាប គឺជាភស្តុតាងថាខេត្តសៀមរាបកំពុងក្លាយជាកន្លែងប្រមូលផ្តុំបច្ចេកវិទ្យាដ៏មានសក្តានុពល និងត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍផ្នែកឌីជីថល។ កម្មវិធីខាងលើនេះមានគោលបំណងបណ្តុះទេពកោសល្យដ៏សម្បូរបែបក្នុងតំបន់ និងបង្ហាញថាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលពិតជាអាចជំរុញឱ្យសន្ទុះនៃការអភិវឌ្ឍខេត្តសៀមរាបកាន់តែប្រសើរឡើង។”
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ដើម្បីសម្រួលដក់ការ​ចូលរួម រាល់បេក្ខជនដែលធ្វើដំណើរមកពីបណ្តារាជធានី-ខេត្តផ្សេងៗ នឹងទទួលបានការឧបត្ថម្ភថវិកា ដើម្បីសម្រាលបន្ទុក​ចំណាយលើការធ្វើដំណើរ និងកន្លែងស្នាក់នៅ។
ដោយឡែក ក្រុមដែលទទួលបានជ័យលាភីនៅវគ្គបញ្ចប់​នឹងទទួលបានថវិកាដើម្បីចាប់ផ្តើមគម្រោងរបស់ខ្លួន ដោយក្រុមលេខមួយ នឹងទទួលបានថវិកាចំនួន ៤ លានរៀល, ទីពីរចំនួន ៣ លានរៀល និងទីបីចំនួន ២ លានរៀល។ ក្រៅពីរង្វាន់ជាទឹកប្រាក់ អ្នកចូលរួមនឹងទទួលបានការណែនាំពីអ្នកជំនាញ គ្រូបង្គោល ទៅលើការអភិវឌ្ឍជំនាញធុរកិច្ចថ្មី និងបណ្តាញទំនាក់ទំនងអតីតបេក្ខជន ដែលនឹងបន្តជួយគាំទ្រ និងបំផុសគំនិតបន្ទាប់ពីការប្រកួតបានបញ្ចប់។
លោក ស្រ៊ុន វីរយុទ្ធ មកពីក្រុម GOFIT ដែលជាអតីតបេក្ខជនរដូវកាលទី ៧ នៃកម្មវិធី Turing Hackathon បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីបទពិសោធន៍របស់គាត់ថា៖ ”ខ្ញុំបានរៀនអំពីការសហការ ការប្រាស្រ័យទាក់ទងប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងការងារជាក្រុម ហើយខ្ញុំថែមទាំងបានទទួលការបំផុសគំនិត ការលើកទឹកចិត្ត និងជំនាញពីគ្រូបង្គោល ក៏ដូចជាអ្នកបណ្តុះបណ្តាល និងអ្នករៀបចំកម្មវិធីផងដែរ។  អ្វីដែលសំខាន់បំផុតនោះ គឺបណ្តាញទំនាក់ទំនងដែលខ្ញុំបានបង្កើតក្នុងអំឡុងពេលកម្មវិធីដែលវាមានតម្លៃមិនអាចកាត់ថ្លៃបាន ហើយខ្ញុំនៅតែបន្តទាក់ទងជាមួយមិត្តរួមក្រុមរបស់ខ្ញុំដល់សព្វថ្ងៃ។”
គាត់​បានបន្ថែមថា៖ ”ប្រសិនបើអ្នកកំពុងពិចារណាចូលរួម Turing Hackathon ខ្ញុំសូមលើកទឹកចិត្តអ្នកឱ្យចាប់យកឱកាសនេះហើយដាក់ពាក្យ និងកុំភ្លេចបើកចិត្តឱ្យទូលាយ សុំជំនួយ និងបង្កើតទំនាក់ទំនងជាមួយអ្នកចូលរួម និងគ្រូបង្គោល។”
លោក ហៀង តារា មកពីក្រុម Strokify ក៏បានបង្ហាញពីអារម្មណ៍ស្រដៀងគ្នានេះថា៖ ”វគ្គណែនាំ គឺជាការផ្លាស់ប្តូរដ៏សំខាន់ ដោយផ្តល់ឱ្យយើងនូវគំនិតថ្មីៗ បណ្តាញទំនាក់ទំនងល្អ ក៏ដូចជារៀបចំផែនការយុទ្ធសាស្ត្រ ដើម្បីធ្វើឱ្យដំណោះស្រាយរបស់យើងកាន់តែមានប្រសិទ្ធិភាព និរន្តរភាព ហើយបង្កើតផលវិជ្ជមានសម្រាប់សហគមន៍។ ការចូលរួមកម្មវិធីនេះបានពង្រឹងជំនាញដោះស្រាយបញ្ហារបស់ខ្ញុំ បង្កើនការយល់ដឹងក្នុងការបង្កើតដំណោះស្រាយប្រកបដោយអត្ថន័យ និងផ្តល់ទំនុកចិត្តឱ្យខ្ញុំជឿជាក់លើគំនិតខ្លួនឯងផងដែរ។”
ការដាក់ពាក្យនឹងផុតកំណត់នៅថ្ងៃទី ៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥។ ដាក់ពាក្យឥឡូវ ដោយគ្រាន់តែចុចទីនេះ៖ https://forms.gle/6MkWxMYaXGMV7mK97

The Turing Hackathon – Cycle 9 is now open for applications, calling on Cambodia’s brightest young minds to shape the future of digital entrepreneurship. For the first time, the country’s leading startup challenge expands beyond Phnom Penh, bringing its energy and opportunity to Siem Reap—a strategic move to decentralize innovation and empower youth across the nation.
Published on: Oct 02, 2025
Apply now to pitch, win, and lead Cambodia’s startup future
Organized by the Ministry of Economy and Finance and the Techo Startup Center, and supported by Wing Bank as the Diamond Sponsor, Cycle 9 offers a transformative experience for aspiring innovators ready to turn ideas into impact.
“Wing Bank is proud to support the Turing Hackathon as it expands to Siem Reap,” said Bunthe Hor, Deputy CEO of Wing Bank. “We believe in the power of young innovators to shape Cambodia’s digital future, and we’re committed to helping them turn bold ideas into real-world impact.”
The journey begins with a two-day online orientation and hatching phase, taking place from October 17 to 18, 2025. During this time, selected participants will refine their ideas, form teams, and gain essential startup skills through group training and a practical case study workshop.
Momentum builds as the program moves on-site to Siem Reap for the main hackathon, held from October 24 to 26, 2025. Over three intensive days, teams will tackle real-world challenges with guidance from expert mentors. On the second day, they’ll pitch their progress in a qualification round to determine who advances to the final stage.
That final stage—Demo Day, also on October 26—is where ideas meet opportunity. Finalists will present their solutions to a panel of judges, competing not only for recognition but for the chance to bring their ventures to life.
“The Turing Hackathon is more than just a competition—it’s a catalyst for bold ideas and meaningful collaboration. By bringing Cycle 9 to Siem Reap, we recognize the city as an emerging tech hub ready for growth. Our goal is to unlock the region’s immense talent and showcase that digital innovation can support Siem Reap thrive,” said Bunthan Sophavina, Startup Program Coordinator of Techo Startup Center.
To ensure equal access, participants traveling from other provinces and cities will receive financial support to help cover travel and accommodation costs, removing barriers for talent across Cambodia.
The top teams will be awarded seed funding to launch their ventures. First place will receive 4 million Riels, second place 3 million Riels, and third place 2 million Riels. But beyond the prizes, participants gain access to expert mentorship, targeted skills development, and a growing alumni network that continues to support and inspire long after the hackathon ends.
For many, the experience is transformative. Srun Virakyuth, co-founder of GOFIT and a Cycle 7 alumnus, reflected on his journey.
“I learned the power of collaboration, effective communication, and teamwork, and I was inspired by the generosity and expertise of the mentors and organizers. Most importantly, the connections I made during the program were invaluable, and I’m still in touch with many of my fellow participants today,” he said.
“If you’re considering joining the Turing Hackathon, I encourage you to take the leap and apply. Don’t forget to be open-minded, ask for help, and build relationships with fellow participants and mentors,” he added.
Hieng Dara, from Strokify, echoed the sentiment. “The mentoring sessions were a game-changer, giving us fresh perspectives, networking, and strategies to make our solution more feasible, sustainable, and impactful. This journey strengthened my problem-solving skills, deepened my understanding of creating meaningful solutions, and gave me the confidence to believe in my ideas,” he said.
To anyone considering the Turing Hackathon — take the leap; it could be the start of your own impactful story,” he added.