USAID ធនាគារ​វីង និង Boost Capital សម្ពោធជាផ្លូវការនូវ​យន្តការ ​កម្ចី​ខ្នាតតូច និងអបអរសាទរ​ភាពជាដៃគូក្នុ​ងវិស័យឯកជន
សហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងនៅកម្ពុជានឹង​ទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពី​សេវាកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​​ពិសេស​ដែលជាលទ្ធផលនៃការ​​ចុះហត្ថលេខាលើ​អនុស្សរណៈនៃ​ការ​យោគយល់​គ្នា​ ​រវាង​​គម្រោង​សហគ្រិន​នារី​សកម្ម (WE Act) ​ដែល​គាំទ្រ​ថវិកា​ដោយ​ទីភ្នាក់ងារ​ជំនួយ​អាមេរិក USAID និង​អនុវត្ត​ដោយអង្គការផេក (Pact) ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក និង​គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូ​ហិរញ្ញវត្ថុ Boost Capital។ អនុស្សារណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ​ផ្តល់នូវ​សេវាកម្ម និងផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុ​ដែលមានតំលៃសមរម្យ​ដើម្បីបង្កើន​លទ្ធភាព​ទទួល​បានហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់សហគ្រិនស្ត្រី​ដែលមិន​​ទាន់​ទទួល​បាន​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​គ្រប់គ្រាន់​​នៅ​កម្ពុជា ជាពិសេស សហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងដែល​មានអាជីវកម្មខ្នាត​មីក្រូ និង​ខ្នាតតូច ដែល​ច្រើនតែមិនត្រូវ​​នឹង​ល័ក្ខខ័ណ្ឌ​​​របស់​ធនាគារ ឬ​គ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុ​ដែល​ផ្តល់​សេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ ហើយ​បាន​រងផលប៉ះពាល់​យ៉ាង​ធ្ងន់​ធ្ងរពីវិបត្តិនៃ​ជំងឺរាត​ត្បាតកូវីដ-១៩។ លោក Patrick Murphy ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​សហរដ្ឋ​អាមេរិកប្រចាំ​កម្ពុជា លោកស្រី Sabine Joukes នាយិកា​អង្គការ​ផេក​ប្រចាំ​កម្ពុជា និងជា​នាយិកាគម្រោង WE Act លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករង​ធនាគារ​វីង និង​លោកស្រី Lucinda Revell សហស្ថាបនិក Boost Capital បានចូលរួមក្នុងពិធីចុះហត្ថលេខានេះ។ លោក Patrick Murphy មានប្រសាសន៍ថា៖ «សហគ្រិនស្ត្រី​កម្ពុជាគឺជា​តួអង្គសំខាន់​នៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា។ ការធានាឱ្យ​ពួកគេមានធនធានដែលពួកគេត្រូវការ​ដើម្បីទទួលបានជោគជ័យ​នឹង​ផ្តល់​ផល​ប្រយោជន៍​​ដល់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់តាមរយៈ​ការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ដែលត្រូវការ​ដើម្បី​​កាត់​បន្ថយផល​ប៉ះពាល់​នៃជំងឺរាតត្បាត»។ លោកស្រី Sabine Joukes មាន​ប្រសាសន៍​ថា៖ […]
ចេញផ្សាយនៅ: Jun 18, 2021
សហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងនៅកម្ពុជានឹង​ទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពី​សេវាកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​​ពិសេស​ដែលជាលទ្ធផលនៃការ​​ចុះហត្ថលេខាលើ​អនុស្សរណៈនៃ​ការ​យោគយល់​គ្នា​ ​រវាង​​គម្រោង​សហគ្រិន​នារី​សកម្ម (WE Act) ​ដែល​គាំទ្រ​ថវិកា​ដោយ​ទីភ្នាក់ងារ​ជំនួយ​អាមេរិក USAID និង​អនុវត្ត​ដោយអង្គការផេក (Pact) ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក និង​គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូ​ហិរញ្ញវត្ថុ Boost Capital។
អនុស្សារណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ​ផ្តល់នូវ​សេវាកម្ម និងផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុ​ដែលមានតំលៃសមរម្យ​ដើម្បីបង្កើន​លទ្ធភាព​ទទួល​បានហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់សហគ្រិនស្ត្រី​ដែលមិន​​ទាន់​ទទួល​បាន​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​គ្រប់គ្រាន់​​នៅ​កម្ពុជា ជាពិសេស សហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងដែល​មានអាជីវកម្មខ្នាត​មីក្រូ និង​ខ្នាតតូច ដែល​ច្រើនតែមិនត្រូវ​​នឹង​ល័ក្ខខ័ណ្ឌ​​​របស់​ធនាគារ ឬ​គ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុ​ដែល​ផ្តល់​សេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ ហើយ​បាន​រងផលប៉ះពាល់​យ៉ាង​ធ្ងន់​ធ្ងរពីវិបត្តិនៃ​ជំងឺរាត​ត្បាតកូវីដ-១៩។ លោក Patrick Murphy ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​សហរដ្ឋ​អាមេរិកប្រចាំ​កម្ពុជា លោកស្រី Sabine Joukes នាយិកា​អង្គការ​ផេក​ប្រចាំ​កម្ពុជា និងជា​នាយិកាគម្រោង WE Act លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករង​ធនាគារ​វីង និង​លោកស្រី Lucinda Revell សហស្ថាបនិក Boost Capital បានចូលរួមក្នុងពិធីចុះហត្ថលេខានេះ។
លោក Patrick Murphy មានប្រសាសន៍ថា៖ «សហគ្រិនស្ត្រី​កម្ពុជាគឺជា​តួអង្គសំខាន់​នៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា។ ការធានាឱ្យ​ពួកគេមានធនធានដែលពួកគេត្រូវការ​ដើម្បីទទួលបានជោគជ័យ​នឹង​ផ្តល់​ផល​ប្រយោជន៍​​ដល់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់តាមរយៈ​ការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ដែលត្រូវការ​ដើម្បី​​កាត់​បន្ថយផល​ប៉ះពាល់​នៃជំងឺរាតត្បាត»។
លោកស្រី Sabine Joukes មាន​ប្រសាសន៍​ថា៖ «យើងមានមោទនភាពដែលស្ថាប័នដៃគូវិស័យឯកជន២​​​ផ្សេង​គ្នា​បង្កើតឱ្យ​មាន​​ផលិតផល​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ជា​ពិសេសដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាសំខាន់២ក្នុង​​ការទទួល​បាន​​ហិរញ្ញប្បទាន ដែលរួម​​មាន​​​​ការ​តម្រូវ​ឱ្យ​​មាន​ការ​​​​​ចុះបញ្ជីអាជីវកម្ម​ និង​​មាន​​ទ្រព្យ​បញ្ចាំ​ពី​​គ្រឹះស្ថានមី​ក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​​​។ បញ្ហា​ទាំង​២​នេះ​​​ធ្វើឱ្យ​សហគ្រិន​ស្ត្រីជា​ច្រើន​​​មិន​មាន​លទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញប្បទាន​ដែល​​មាន​តម្លៃ​សមរម្យ។ យើងសូមថ្លែង​អំណរគុណ​ដល់ Boost Capital និងធនាគារវីងដែល​មាន​ឆន្ទៈ​ក្នុង​​ការ​ធ្វើជា​ដៃ​គូជាមួយ​​យើង​ដើម្បីផលប្រយោជន៍​របស់​សហគ្រិន​ស្ត្រី»។
ការចាប់ផ្តើមភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនផ្តល់​សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថល​ទាំង២ (វីង និង Boost) គឺ​ដើម្បីរៀបចំ ផលិតផល និងសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុតាម​គោលដៅ ហើយ​គម្រោង WE Act នឹងពង្រីកឱកាសសម្រាប់​សហគ្រិន​​ស្ត្រីវ័យក្មេងក្នុងការ​ទទួលបានធនធានហិរញ្ញវត្ថុដែលមានតំលៃសមរម្យ។ គំនិតផ្តួចផ្តើម​នេះ​នឹងផ្តល់​ល័ក្ខខ័ណ្ឌ​​អនុគ្រោះ​លើប្រាក់កម្ចីខ្នាតតូច​ដល់សហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងជាង៥០០​នាក់ និងផ្តល់​ឱ្យ​ពួកគេនូវចំណេះដឹង​ហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីឱ្យពួកគេអាចគ្រប់គ្រង​អាជីវកម្ម​បាន។
លោក ហោ ប៊ុនថែ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ យើងនឹងអាចផ្តល់ការគាំទ្រហិរញ្ញវត្ថុដល់សហគ្រិនស្ត្រីដែលមិនត្រូវបានយកចិត្តទុកដាក់នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីឲ្យពួកគេផ្តោតលើការរីកចម្រើននិងកែលំអអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ ទោះបីជាបច្ចុប្បន្នមានជំងឺរាតត្បាតកូវីដ១៩ ក៏ដោយ។ ធនាគារវីង ប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះចក្ខុវិស័យរបស់យើងក្នុងការផ្តល់ជូនប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូបនូវភាពងាយស្រួលក្នុងការទទួលបានសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុដែលចាំបាច់សម្រាប់ជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេ។»
Boost និងធនាគារ​វីងនឹងផ្តល់​នូវផលិត​ផល​ប្រាក់កម្ចី​ដែលមានលក្ខណៈ​ប្លែកពីគេសម្រាប់​សហគ្រិន​ស្ត្រីវ័យ​ក្មេងដែល​មានអាជីវកម្ម​មិនបានចុះបញ្ជី និង​មិនមានទ្រព្យបញ្ចាំ ទោះបី​​ក្រុម​ហ៊ុន​ទាំងពីរ​នេះ​នៅតែ​ផ្តល់​​​​នូវ​អត្រាការ​ប្រាក់​ដែល​មានការ​​ប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ក៏ដោយ។ Boost នឹងផ្តល់​នូវដំណើរការ​ទទួល​បាន​សេវា និង​ផលិតផល​ហិរញ្ញវត្ថុ និង​ដំណើរការ​កម្ចី​​តាម​ឌីជីថលដែល​មាន​ភាព​ងាយស្រួល និង​រហ័ស ដែល​ផ្តល់​នូវ​​ប្រសិទ្ធភាព និងកាត់​បន្ថយ​ការ​ចំណាយ​​​​សម្រាប់​​អ្នកស្នើសុំ​កម្ចី។ បច្ចេកវិទ្យា​របស់​ Boost Capital ដែលបំពាក់​ដោយគ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ មីយ៉ា ហ្វាយនែនសល ភីអិលស៊ី (MIA Financial PLC) អនុញ្ញាតឱ្យ​សហគ្រិន​ស្ត្រីដាក់ពាក្យស្នើ​សុំប្រាក់កម្ចីរបស់​គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​នេះ គ្រប់ពេលវេលា និង​គ្រប់ទីកន្លែង​ពីកម្មវិធី​​ទូរស័ព្ទ​វៃឆ្លាត (Smartphone) ដោយ​ចំណេញ​ទាំងពេលវេលា និងថវិកា និងអនុញ្ញាត​សហគ្រិន​​ស្ត្រី​​ផ្តោតលើការ​ពង្រីក​អាជីវកម្ម​ដោយមិន​ចាំបាច់​​មក​កាន់​​គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​នេះផ្ទាល់នោះ​ទេ។

USAID, Wing Bank (Cambodia) Plc, and Boost Capital (Cambodia) Ltd will launch the Micro-loan Mechanisms & the Celebration of our Private Sector Partnerships.
Young women entrepreneurs in Cambodia will benefit from special financial services as a result of a memorandum signed by the USAID-funded Women Entrepreneurs Act (WE Act) implemented by PACT, Wing Bank, and Boost Capital. The Memorandum of Understanding (MoU) provides affordable financial services and products to increase access to finance for underserved young women entrepreneurs (YWE) in […]
Published on: Jun 18, 2021
Young women entrepreneurs in Cambodia will benefit from special financial services as a result of a memorandum signed by the USAID-funded Women Entrepreneurs Act (WE Act) implemented by PACT, Wing Bank, and Boost Capital. The Memorandum of Understanding (MoU) provides affordable financial services and products to increase access to finance for underserved young women entrepreneurs (YWE) in Cambodia, especially, YWE with micro and small businesses that often do not meet eligibility criteria set by formal financial service providers and have been adversely impacted by the COVID-19 pandemic. U.S. Ambassador W. Patrick Murphy, WE Act Chief of Party Ms. Sabine Joukes, Wing Bank Deputy CEO Mr. Bunthe Hor, and Boost Capital Co-founder Lucinda Revell participated in signing event.
“Cambodia’s female entrepreneurs are important players in the country’s economy,” said US Ambassador W. Patrick Murphy. “Ensuring they have all the resources they need to succeed will benefit all Cambodians by encouraging the economic growth needed to mitigate the effects of the pandemic.”
“WE Act is proud that two very different private sector partners took up the challenge to design a product specifically addressing the two main issues of accessing finance; as regular micro financial institutions (MFIs) ask for registration and collateral – leaving many women entrepreneurs without access to affordable financing. We thank BOOST and WING Bank for their willingness to partner with us to the benefit of women entrepreneurs” said Sabine Joukes, Pact Cambodia Country Director and WE Act Chief of Party.
Partnering with the two digital financial services companies, Boost and Wing Bank, to design targeted products and services, WE Act will expand opportunities for young women entrepreneurs to access affordable financial resources. The initiative will offer preferential terms on productive loans to over 500 young women entrepreneurs and provides them with ongoing financial literacy resources to enable them to manage their businesses.
“Through this partnership, we will be able to offer financial assistance to women entrepreneurs across Cambodia who would otherwise be neglected, helping them to focus on growing and improving their business despite the Covid19 pandemic currently,” said Hor Bunthe, Deputy CEO of Wing Bank. “Wing Bank is committed to our vision of providing every Cambodian with convenient access to financial services relevant to their daily lives.”
Boost and Wing Bank will offer a unique loan-services catering for young women entrepreneurs who have unregistered businesses and do not have collateral while still offering a highly competitive interest rate. Boost’s technology, deployed by the microfinance bank MIA PLC, allows female entrepreneurs to apply for a MIA loan anytime, anywhere, from their smartphone – saving both time and money and allowing these women to focus on growing their businesses, not waiting in line at the bank. Wing Bank will operate a hybrid model, offering loans through its vast agent network with nearly 10,000 agents nationwide and repayment through its digital platform, providing greater expediency and access for customers.
“These hard working female entrepreneurs want to access financing to grow their businesses. Applying for a loan from anywhere and at any time with our technology makes it easy and convenient for them to get a loan from an MFI they can trust to support their business needs. Through our MFI partners, we have already enabled over $1M in loans disbursed, and we’re excited to further support women-led businesses.” said Lucinda Revell, Co-Founder of Boost.