ភ្នាក់ងារវីង បន្តវប្បធម៌ចែករំលែកខណៈពេលដែលវីរុស កូវីដ-១៩ កំពុងរាតត្បាត
ខណៈពេលដែលបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួនកំពុងជួបទុក្ខលំបាក ភ្នាក់ងារ វីង នៅបណ្តាខេត្តនានានិងនៅក្រុងភ្នំពេញ បានស្ម័គ្រចិត្តធ្វើយុទ្ធនាការចែកអង្ករ ទឹកអាល់កុលលាងដៃ ប្រេងកូឡានិងថវិការផ្ទាល់ខ្លួនមួយចំនួនចែកជូនដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋដែលកំពុងខ្វះខាតដើម្បីទប់ស្កាត់ការរីករាតត្បាតនៃវីរុស កូវីដ១៩ ។ អ្នកស្រី អេង ប៊ុនថា ដែល​ជាម្ចាស់ភ្នាក់ងារវីង ប៊្លូ អាយ ដែលស្ថិតនៅផ្លូវ៤៣០ នៅជិតសណ្ឋាគាររ៉េស៊ីដង់ក្រុងភ្នំពេញបានឲ្យដឹងថា ដោយមើលឃើញអត្រានៃការឆ្លងវីរុស កូវីដ១៩ ចេះតែបន្តជារៀងរាល់ថ្ងៃ អ្នកស្រីបានបរិច្ចាគអង្គរចំនួន៣០០​kg អាលកុលលាងដៃ និងប្រេងកូឡាចែកជូនដល់បងប្អូនដែលកំពុងតែខ្វះខាត។ អ្នកស្រីបានឲ្យដឹងថាថា៖ «បងប្អូនអ្នកប្រកបរបររើសអេតចាយ និងអ្នករត់ម៉ូតូឌុបមួយចំនួនមិនអាចទិញម៉ាស់ អាល់កុលដើម្បីការពារខ្លួនពីការឆ្លងវីរុសកូវីដ១៩ បានឡើយ។ ក្នុងអំឡុងពេលដ៏ពិបាកនេះពួកគាត់មិនអាចរកប្រាក់កម្រៃបានសមរម្យដើម្បីទ្រទ្រង់ជីវភាពរបស់ពួកគាត់ឡើយ។​ ហេតុដូចច្នេះហើយគ្រួសាររបស់ខ្ញុំបានឧបត្ថម្ភអង្ករ៣០០​ គីឡូក្រាមដើម្បីចែកជូនដល់ពួគាត់»។​ ដោយមើលឃើញសន្តានចិត្តដ៏ប្រពៃរបស់អ្នកស្រី អ្នកជិតខាងរបស់អ្នកស្រីក៏បានចូលរួមឧបត្ថម្ភ ប្រេងកូឡា ទឹកអាល់កុលលាងដៃដើម្បីចែកជូនដល់បងប្អូនដែលកំពុងខ្វះខាតផងដែរ។​ គិតត្រឹមថ្ងៃទី២៨​ ខែមីនានេះ មានបងប្អូនជាង១០០នាក់ហើយដែលបានទទួលអំណោយដ៏សប្បុរសធម៌ពីក្រុមគ្រួសារនិងអ្នកជិតខាងរបស់អ្នកស្រី។​ លោកស្រី​ គង់ មុនីភក្តី ដែលជាម្ចាស់វីង ឈ្មោះ រតនៈ រង្សី នៅផ្សារឈូកមាស រាជធានីភ្នំពេញ បានរៀបចំចែកជូនជែលលាងដៃដល់អ្នកធ្វើដំណើរ និងអតិថិជនគាត់ជាប្រចាំ។ លោកស្រីបានឲ្យដឹងថា៖ « ខ្ញុំចែកជែលពួកគាត់នៅតាមហាងវីងរបស់ខ្ញុំទាំង៤សាខាតែម្តង មួយថ្ងៃនៅតាមហាងនីមួយ​ខ្ញុំចែកជូនអស់ប្រហែល១០០ដប។ ក្រៅពីនេះខ្ញុំបរិច្ចាគថវិការទៅសមាគមន៍ផ្សេងៗដើម្បីជួយអ្នកទីទាល់ក្រផងដែរ»។​ ដោយឡែកនៅសង្កាត់ទួលស្វាយព្រៃ […]
ចេញផ្សាយនៅ: Mar 30, 2020
ខណៈពេលដែលបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួនកំពុងជួបទុក្ខលំបាក ភ្នាក់ងារ វីង នៅបណ្តាខេត្តនានានិងនៅក្រុងភ្នំពេញ បានស្ម័គ្រចិត្តធ្វើយុទ្ធនាការចែកអង្ករ ទឹកអាល់កុលលាងដៃ ប្រេងកូឡានិងថវិការផ្ទាល់ខ្លួនមួយចំនួនចែកជូនដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋដែលកំពុងខ្វះខាតដើម្បីទប់ស្កាត់ការរីករាតត្បាតនៃវីរុស កូវីដ១៩ ។
អ្នកស្រី អេង ប៊ុនថា ដែល​ជាម្ចាស់ភ្នាក់ងារវីង ប៊្លូ អាយ ដែលស្ថិតនៅផ្លូវ៤៣០ នៅជិតសណ្ឋាគាររ៉េស៊ីដង់ក្រុងភ្នំពេញបានឲ្យដឹងថា ដោយមើលឃើញអត្រានៃការឆ្លងវីរុស កូវីដ១៩ ចេះតែបន្តជារៀងរាល់ថ្ងៃ អ្នកស្រីបានបរិច្ចាគអង្គរចំនួន៣០០​kg អាលកុលលាងដៃ និងប្រេងកូឡាចែកជូនដល់បងប្អូនដែលកំពុងតែខ្វះខាត។
អ្នកស្រីបានឲ្យដឹងថាថា៖ «បងប្អូនអ្នកប្រកបរបររើសអេតចាយ និងអ្នករត់ម៉ូតូឌុបមួយចំនួនមិនអាចទិញម៉ាស់ អាល់កុលដើម្បីការពារខ្លួនពីការឆ្លងវីរុសកូវីដ១៩ បានឡើយ។ ក្នុងអំឡុងពេលដ៏ពិបាកនេះពួកគាត់មិនអាចរកប្រាក់កម្រៃបានសមរម្យដើម្បីទ្រទ្រង់ជីវភាពរបស់ពួកគាត់ឡើយ។​ ហេតុដូចច្នេះហើយគ្រួសាររបស់ខ្ញុំបានឧបត្ថម្ភអង្ករ៣០០​ គីឡូក្រាមដើម្បីចែកជូនដល់ពួគាត់»។​
ដោយមើលឃើញសន្តានចិត្តដ៏ប្រពៃរបស់អ្នកស្រី អ្នកជិតខាងរបស់អ្នកស្រីក៏បានចូលរួមឧបត្ថម្ភ ប្រេងកូឡា ទឹកអាល់កុលលាងដៃដើម្បីចែកជូនដល់បងប្អូនដែលកំពុងខ្វះខាតផងដែរ។​ គិតត្រឹមថ្ងៃទី២៨​ ខែមីនានេះ មានបងប្អូនជាង១០០នាក់ហើយដែលបានទទួលអំណោយដ៏សប្បុរសធម៌ពីក្រុមគ្រួសារនិងអ្នកជិតខាងរបស់អ្នកស្រី។​
លោកស្រី​ គង់ មុនីភក្តី ដែលជាម្ចាស់វីង ឈ្មោះ រតនៈ រង្សី នៅផ្សារឈូកមាស រាជធានីភ្នំពេញ បានរៀបចំចែកជូនជែលលាងដៃដល់អ្នកធ្វើដំណើរ និងអតិថិជនគាត់ជាប្រចាំ។ លោកស្រីបានឲ្យដឹងថា៖ « ខ្ញុំចែកជែលពួកគាត់នៅតាមហាងវីងរបស់ខ្ញុំទាំង៤សាខាតែម្តង មួយថ្ងៃនៅតាមហាងនីមួយ​ខ្ញុំចែកជូនអស់ប្រហែល១០០ដប។ ក្រៅពីនេះខ្ញុំបរិច្ចាគថវិការទៅសមាគមន៍ផ្សេងៗដើម្បីជួយអ្នកទីទាល់ក្រផងដែរ»។​
ដោយឡែកនៅសង្កាត់ទួលស្វាយព្រៃ ខ័ណ្ឌចំការមន រាជធានីភ្នំពេញ វិញ ភ្នាក់ងារវីង ដែលបានមានស្លាកយយីហោ ងួន សីថា បាន ចែករំលែកទឹកអាល់កុលលាងដៃ និង ម៉ាស់ជាច្រើនដោយឥតគិតថ្លៃដល់អតិថិជន និងអ្នកធ្វើដំណើរផងដែរ។​
មិនថាឡើយភ្នាក់ងារវីងនៅរាជធានាភ្នំពេញ សូម្បីតែបងប្អូនភ្នាក់ងារវីងនៅបណ្តាខេត្តនានាក៏ចូលរួមទុបស្កាត់ វីដ១៩ផងដែរ។ តួយ៉ាងក្រុមគ្រួសាររបស់លោក លោក ឃិន លីហាក់ ម្ចាស់ភ្នាក់ងារវីង និងក្រុមគ្រួសាររបស់លោកក៏បានរួមចំណែកទឹកប្រាក់ចំនួន បួនលានរៀល សម្រាប់ជួយបងប្អូន ដែលកំពុងតែខ្វះខាត ស្ថិតក្នុងភូមិស្រល់ ឃុំត្រែងត្រយឹង ស្រុកភ្នំស្រួចខេត្តកំពង់ស្ពឺ តាមរយៈលោកមេភូមិ ដោយមួយគ្រួសារៗអាចស្នើរថវិការនេះបាន​១០ម៉ឺនរៀល។​
លោកបានមានប្រសាសន៏ថា៖ «នៅពេលដែលសង្គមរបស់យើងកំពុងទទួលរងការវាយប្រហារពីមេរោគកូវីដ១៩នេះ យើងមិនអាចឈរអោបដៃមើលបានឡើយ។ នៅពេលដែលយើងមានស៊ីគ្រប់គ្រាន់ហើយ យើងត្រូវតែចេះចែករំលែក ជាពិសេសក្នុងគ្រាដ៏លំបាកនេះ»។​
ក្រៅពីនេះ ក៏នៅមានភ្នាក់ងារវីងនៅតាមកន្លែងផ្សេងដ៏ទៃទៀតនៅក្នុប្រទេសកម្ពុជា ដែលបានស្ម័គ្រចិត្តបរិច្ចាគថវិការផ្ទាល់ខ្លួនដើម្បីរួមចំនែកឧបត្ថម្ភដល់ប្រជាជនកម្ពុជាដែលខ្វះខាតបផងដែរ។​

Wing Agents Supporting Their Communities amid the Covid-19 Outbreak
As Cambodians face the unprecedented challenges of the Covid-19 pandemic, Wing Cash Xpress agents are going above and beyond to help their communities in need. Ms. Eng Buntha, a Wing agent in Phnom Penh, gave away 300 kilograms of rice in front of her Wing kiosk. “During this crisis moment, daily wage workers and motor […]
Published on: Mar 30, 2020
As Cambodians face the unprecedented challenges of the Covid-19 pandemic, Wing Cash Xpress agents are going above and beyond to help their communities in need.
Ms. Eng Buntha, a Wing agent in Phnom Penh, gave away 300 kilograms of rice in front of her Wing kiosk.
“During this crisis moment, daily wage workers and motor taxi drivers could not earn enough for a living, let alone to buy masks for protection against Covid-19. That’s why I decided to donate some rice today,” she said.
Her generous act led her neighbors to step up and follow suit. They donated hand sanitizer and medical balm and, on March 28 alone, distributed vital supplies to about 100 people.
Ms. Buntha and her neighbors aren’t alone in giving back to the community during the Covid-19 crisis. There’s also Ms. Kong Munipeakdey, a Wing agent in Chhouk Meas Market in the suburbs of Phnom Penh. Not only has she given support to charity organizations during this pandemic, but she’s also been providing free hand sanitizer at her four Wing kiosks. At each kiosk, she gives away around 100 bottles of sanitizer daily.
This kind of generosity goes far beyond the Phnom Penh metropolitan area. At least one Wing agent family in Kampong Speu province recently gave 4 million riel to local authorities supporting their peers in danger of falling into poverty due to the economic effects of Covid-19.
Mr. Yin Lyhak, head of the family, said they “could not ignore the community, especially when it was hit with the outbreak.”. He added “When we have enough to eat, we need to share each other, especially during this tough moment,” he said.
These are just a few stories of Wing Cash Xpress agents across the country doing their part to fight this outbreak. Agents have also been supporting their neighbors in-person and online by sharing important information and social media encouragement. There are more than 7,500 Wing Cash Xpress agents in Cambodia, nearly 80% of whom are women and stay-at-home mothers. They are helping their families while providing essential financial services to their surrounding community.
Mr. Manu Rajan, CEO of Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank, said he admires these agents and wants to help them aid the people of the Kingdom in this uncertain time.
“Your support does not only matter to your community, but also it inspires others to help more,” said Mr. Manu, urging everyone to stay safe. “I am thankful for your generous contributions and I can say that Wing will join you to do more to protect community.”
Wing in its efforts to help ease the difficulties during these trying times had waived off its fee for Wing Account to Wing Account Money Transfers from Mar 24th. Wing also said it will provide free Life Insurance that covers Covid-19 for its employees and agents apart from the campaigns it has undertaken to spread awareness about the importance of Physical Distancing and safety measures to be taken to stay safe during this crisis. Wing had also launched an interactive Facebook messenger based Chatbot to help all Social Media users to get free and reliable information about Covid-19.
“The most important requirement for our communities today is to stay safe within indoors and still be able to carry out their transactions,” Mr. Manu added. Wing has enabled free shopping on its mobile app through its partner Smile Shop to help customers purchase Masks, Hand Sanitizers, and other Essential Items under the Marketplace on Wing App. Customers can place the order for these items using their Wing Mobile App and these items will be delivered to their door steps. This is apart from the Bill Payments option on Wing Mobile App that helps customers pay their electricity, water, waste collection fees, internet bills, loan repayments, insurance premium payments and Phone Top Up among many other payment options without having to step out of the safety of their homes.