ធនាគារឯកទេសវីង និងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទនិងកសិកម្ម ចូលរួមគាំទ្រសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម និងកសិពាណិជ្ជកម្មនៅកម្ពុជា
ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត និងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទនិងកសិកម្ម កាលពីថ្ងៃទី ២៧ ខែ ឧសភា កន្លងទៅ បានចាប់ដៃគូដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការទទួលបានសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុដល់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម និងកសិពាណិជ្ជកម្មនៅកម្ពុជា។ ។ តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ អតិថិជនរបស់ ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទនិងកសិកម្ម នឹងអាចធ្វើការទូទាត់ការសងប្រាក់កម្ចីតាម រយៈភ្នាក់ងារវីងជាង៧៥០០កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះផងដែរ ពួកគេអាចជ្រើសរើសការផ្ទេរប្រាក់ភ្លាមៗពីគណនីវីងរបស់ពួកគេ ឬប្រើលេខកូដ USSD Code *989# តាមរយៈទូរស័ព្ទចល័តបានគ្រប់ពេលវេលា។ ឯកឧត្តម កៅ ថាច អគ្គនាយកធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទនិងកសិកម្ម បានមានប្រសាសន៍ថា៖«​ភាពជាដៃគូនៅថ្ងៃនេះ គឺជាការបង្ហាញនូវការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងក្នុងការគាំទ្រសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម និងកសិពាណិជ្ជកម្មនៅកម្ពុជា ដើម្បីផ្តល់នូវលទ្ធភាពទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុ ប្រកបដោយ​​ភាព​ងាយស្រួល។ បច្ចុប្បន្ននេះ ទោះបីជាលោកអ្នកនៅតាមបណ្តាខេត្តដាច់ស្រយាលក្តី លោក​អ្នកក៏នៅតែអាចទទួលបានការគាំទ្រពីយើងតាមរយៈប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុរបស់វីងផងដែរ»។ ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទនិងកសិកម្ម ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ១៩៩៨ ក្នុងគោលបំណង​បំពេញកង្វះខាតរវាងតម្រូវការនិងការផ្គត់ផ្គង់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុនៅតាមតំបន់ជនបទ និងដើម្បីរួមចំណែកកាត់​បន្ថយភាពក្រីក្ររបស់ប្រជាជនកម្ពុជា។ ប្រតិបត្តិការរបស់ធនាគារនេះគឺស្ថិតនៅក្រោមអាណាព្យាបាលបច្ចេកទេស និងហិរញ្ញវត្ថុនៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ និងស្ថិតនៅក្រោមការត្រួតពិនិត្យរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ។ លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ អគ្គនាយកនៃធនាគារឯកទេសវីងបានមានប្រសាសន៍ថា៖«យើងជឿជាក់ថាភាពជាដៃគូរបស់យើងនៅថ្ងៃនេះ នឹងអនុញ្ញាតឱ្យយើងបម្រើសេវាផ្ទេរប្រាក់ចម្រុះនិង ការសងប្រាក់កម្ចី របស់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមនិងកសិពាណិជ្ជកម្មនៅកម្ពុជា ប្រកប​ដោយសុវត្ថិភាព មានការធានា និងឆាប់រហ័ស។ វានឹងជួយឱ្យពួកគេផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់បន្ថែមទៀតទៅ​លើការពង្រីកប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ […]
ចេញផ្សាយនៅ: May 27, 2020
ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត និងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទនិងកសិកម្ម កាលពីថ្ងៃទី ២៧ ខែ ឧសភា កន្លងទៅ
បានចាប់ដៃគូដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការទទួលបានសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុដល់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម និងកសិពាណិជ្ជកម្មនៅកម្ពុជា។ ។
តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ អតិថិជនរបស់ ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទនិងកសិកម្ម នឹងអាចធ្វើការទូទាត់ការសងប្រាក់កម្ចីតាម រយៈភ្នាក់ងារវីងជាង៧៥០០កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះផងដែរ ពួកគេអាចជ្រើសរើសការផ្ទេរប្រាក់ភ្លាមៗពីគណនីវីងរបស់ពួកគេ ឬប្រើលេខកូដ USSD Code *989# តាមរយៈទូរស័ព្ទចល័តបានគ្រប់ពេលវេលា។
ឯកឧត្តម កៅ ថាច អគ្គនាយកធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទនិងកសិកម្ម បានមានប្រសាសន៍ថា៖«​ភាពជាដៃគូនៅថ្ងៃនេះ គឺជាការបង្ហាញនូវការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងក្នុងការគាំទ្រសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម និងកសិពាណិជ្ជកម្មនៅកម្ពុជា ដើម្បីផ្តល់នូវលទ្ធភាពទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុ ប្រកបដោយ​​ភាព​ងាយស្រួល។ បច្ចុប្បន្ននេះ ទោះបីជាលោកអ្នកនៅតាមបណ្តាខេត្តដាច់ស្រយាលក្តី លោក​អ្នកក៏នៅតែអាចទទួលបានការគាំទ្រពីយើងតាមរយៈប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុរបស់វីងផងដែរ»។
ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទនិងកសិកម្ម ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ១៩៩៨ ក្នុងគោលបំណង​បំពេញកង្វះខាតរវាងតម្រូវការនិងការផ្គត់ផ្គង់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុនៅតាមតំបន់ជនបទ និងដើម្បីរួមចំណែកកាត់​បន្ថយភាពក្រីក្ររបស់ប្រជាជនកម្ពុជា។ ប្រតិបត្តិការរបស់ធនាគារនេះគឺស្ថិតនៅក្រោមអាណាព្យាបាលបច្ចេកទេស និងហិរញ្ញវត្ថុនៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ និងស្ថិតនៅក្រោមការត្រួតពិនិត្យរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ។
លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ អគ្គនាយកនៃធនាគារឯកទេសវីងបានមានប្រសាសន៍ថា៖«យើងជឿជាក់ថាភាពជាដៃគូរបស់យើងនៅថ្ងៃនេះ នឹងអនុញ្ញាតឱ្យយើងបម្រើសេវាផ្ទេរប្រាក់ចម្រុះនិង ការសងប្រាក់កម្ចី របស់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមនិងកសិពាណិជ្ជកម្មនៅកម្ពុជា ប្រកប​ដោយសុវត្ថិភាព មានការធានា និងឆាប់រហ័ស។ វានឹងជួយឱ្យពួកគេផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់បន្ថែមទៀតទៅ​លើការពង្រីកប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ និងរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជា»។
ប្រទេសកម្ពុជាជាប្រទេសដែលមានសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមប្រមាណជាង ៥០០ ០០០ ដែលរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច តាមរយៈការបង្កើតការងារ បង្កើតប្រាក់ចំណូលសម្រាប់​ប្រជាជន ដែលមានប្រាក់ចំណូលទាប ជំរុញស្ថិរភាពសង្គម និងការរីកចម្រើននៃវិស័យ​ឯកជនឲ្យកាន់តែមានភាពរឹងមាំ។
ទាំងធនាគារឯកទេសវីង និងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទនិងកសិកម្ម បានចែករំលែកនូវចក្ខុវិស័យ ស្តីពីការផ្តល់ភាពងាយស្រួល ក្នុងការទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុដល់សហគមន៍ ដែលធ្វើឲ្យជីវភាពរបស់នៅរបស់ប្រជានកម្ពុជាកាន់តែប្រសើរ។
វីង​បាន​បង្កើតម៉ាកយីហោរបស់ខ្លួន ក្នុងនាមជាធនាគារដែលផ្តល់សេវាកម្មផ្ទេរប្រាក់ប្រកបដោយ​សុវត្ថិភាព មានការធានា និងឆាប់រហ័សតាមរយៈកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីងដ៏ទំនើប និងបណ្តាញភ្នាក់ងារវីងប្រកប​ដោយជំនាញវិជ្ជាជីវៈនៅទូទាំងប្រទេស។
ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទនិងកសិកម្ម ត្រូវបានទទួលស្គាល់ចំពោះការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនក្នុងការ​រួមចំណែក​កាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ និងលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា តាមជនបទ តាមរយៈការផ្តល់ជំនួយហិរញ្ញវត្ថុដល់សហគ្រាស សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមនិងអង្គការកសិកម្ម ដើម្បីចូលរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា៕

Wing and Agricultural and Rural Development Bank (ARDB) join hands to support SME & Agri-business in Cambodia
SMEs and Agri-Business can use Wing’s facility to repay their loan of ARDB Phnom Penh, 27th May 2020–Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank and Agricultural and Rural Development Bank of Cambodia (ARDB) linked up for a partnership to provide easy access to every small and medium enterprise (SME) and Agri-Business in Cambodia. With this partnership, the […]
Published on: May 27, 2020
SMEs and Agri-Business can use Wing’s facility to repay their loan of ARDB
Phnom Penh, 27th May 2020–Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank and Agricultural and Rural Development Bank of Cambodia (ARDB) linked up for a partnership to provide easy access to every small and medium enterprise (SME) and Agri-Business in Cambodia.
With this partnership, the customers of ARDB will be able to make loan repayments through over 7,500 Wing Cash Xpress agents across Cambodia. Also, they can opt to transfer money instantly from their Wing Accounts using Wing Mobile App or using the USSD Code *989# on their mobile phones – anytime, any day, 24X7.
“This partnership today is proving our commitment to support the SME and agri-business in Cambodia providing financial access at their convenience” H.E Kao Thach, CEO of Agricultural and Rural Development Bank. “Now, even though you are at the rural province, you still can access to our support via Wing financial system.”
Agricultural and Rural Development Bank of Cambodia (ARDB) was established in 1998 to fill the shortage of demand and supply of financial services in rural areas, and to contribute to reducing poverty of the Cambodian People. It is operated under the technical and financial guardian of the Ministry of Economy and Finance and is under the supervision of the National Bank of Cambodia.
“We believe that our partnership today will let us serve the diverse money transfer and loan repayment needs of hundreds of SMEs and Agri-Businesses in Cambodia, conveniently, safely and securely” Manu Rajan, CEO of Wing. “This will enable them to stay more focused on expanding their business operations, contributing towards the economic growth of Cambodia.”
Cambodia is home to approximately over 500,000 SMEs contributing to economic growth through creating jobs, generating income for low-income people, fostering social stability and the growth of a dynamic private sector.
Both Wing and Agricultural and Rural Development Bank of Cambodia share the vision of providing convenient access to financial services to the community – thereby improving the quality of lives of Cambodian people. Wing has built its brand as a convenient, secure and instant money transfer service through its top-notch Wing Money App and national network of professional Wing Cash Xpress aAgents. Agricultural and Rural Development Bank of Cambodia is recognized for its commitment to take part in the poverty alleviation and raising the living condition of rural Cambodian people through providing financial support to enterprises, SMEs, and farming organization in order that they can contribute back to the economic growth of Cambodia.