ធនាគារ វីង និងក្រុមហ៊ុន មេគង្គ អ៊ីវី សហការផ្តល់កម្ចីទិញម៉ូតូអគ្គិសនី
ធនាគារ វីង ផ្តល់កម្ចីរហូតដល់ ៥.០០០ ដុល្លារទៅ​ដល់អតិថិជនក្រុមហ៊ុនមេគង្គ អ៊ីវី ដើម្បីគាំទ្រ និងជំរុញការប្រើប្រាស់យានយន្តអគ្គិសនីនៅក​ម្ពុជា​។ ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានប្រកាសពីភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រជាមួយក្រុមហ៊ុនមេគង្គ អ៊ីវី ឯ.ក លើការផ្តល់ឥណទានទោចក្រយានយន្ត ទៅដល់អតិថិជន​ទូទៅដែលទិញម៉ូតូអគ្គិសនីថេលជី និងការផ្តល់កម្ចីគ្មានទ្រព្យបញ្ចាំដើម្បីធ្វើជាដើមទុនអាជីវកម្មទៅដល់ដៃគូចែកចាយផងដែរ។​ លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយ​កធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ “នៅក្នុងបរិការណ៍ដែលពលរដ្ឋមានការយល់ដឹងពីបញ្ហាបរិស្ថានកាន់តែច្រើនឡើង យានយន្តអគ្គិសនីបានក្លាយជាជម្រើសដ៏សំខាន់ ហើយថែមទាំងផ្តល់ផលវិជ្ជមានទៅដល់បរិស្ថានផងដែរ។ យានយន្តអគ្គិសនីមិនត្រឹមតែកាត់បន្ថយការបំពុលបរិយាកាសប៉ុណ្ណោះទេ តែវាក៏ជួយលើកកម្ពស់​សុខមាលភាពរស់នៅរបស់មនុស្សឱ្យកាន់តែប្រសើរ ព្រមទាំងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ច តាមរយៈការប្រើប្រាស់ប្រេងឥន្ធនៈ និងប្រតិបត្តិការផ្សេងៗចំណាយអស់តិច ​ បើធៀបនឹងយានយន្តប្រើប្រេងឥន្ធនៈ”។ លោក ហាន ប៉េងក្វាង បានបន្ថែមថា៖ “ភាពជាដៃគូនេះបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងចំពោះដំណោះស្រាយប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតដែលផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់អតិថិជន ក៏ដូចជាសហគមន៍ទាំងមូល”។ ការសិក្សាថ្មីមួយរបស់ក្រសួងបរិស្ថាននៅកម្ពុជាបានរកឃើញថា ការបញ្ចេញឧស្ម័នកាបូនឌីអុកស៊ីតពីម៉ូតូអគ្គិសនី គឺមានអត្រាទាបជាង ៥ដង បើធៀបនឹងម៉ូតូប្រើសាំង ហើយថែមទាំងជួយសន្សំសំចៃអ្នកប្រើប្រាស់ប្រហែល ១,៦០ ដុល្លារអាមេរិក រាល់ការធ្វើដំណើរក្នុងចម្ងាយ១០០គីឡូម៉ែត្រ។ តាមរយៈកិច្ចសហការនេះ អតិថិជនអាចស្នើឥណទាន​ទោចក្រយានយន្តពីធនាគារ វីង ដើម្បីទិញម៉ូតូអគ្គិសនីថេលជី ពីក្រុមហ៊ុនមេគង្គ អ៊ីវី […]
ចេញផ្សាយនៅ: May 21, 2024
ធនាគារ វីង ផ្តល់កម្ចីរហូតដល់ ៥.០០០ ដុល្លារទៅ​ដល់អតិថិជនក្រុមហ៊ុនមេគង្គ អ៊ីវី ដើម្បីគាំទ្រ និងជំរុញការប្រើប្រាស់យានយន្តអគ្គិសនីនៅក​ម្ពុជា​។
ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានប្រកាសពីភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រជាមួយក្រុមហ៊ុនមេគង្គ អ៊ីវី ឯ.ក លើការផ្តល់ឥណទានទោចក្រយានយន្ត ទៅដល់អតិថិជន​ទូទៅដែលទិញម៉ូតូអគ្គិសនីថេលជី និងការផ្តល់កម្ចីគ្មានទ្រព្យបញ្ចាំដើម្បីធ្វើជាដើមទុនអាជីវកម្មទៅដល់ដៃគូចែកចាយផងដែរ។​
លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយ​កធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ “នៅក្នុងបរិការណ៍ដែលពលរដ្ឋមានការយល់ដឹងពីបញ្ហាបរិស្ថានកាន់តែច្រើនឡើង យានយន្តអគ្គិសនីបានក្លាយជាជម្រើសដ៏សំខាន់ ហើយថែមទាំងផ្តល់ផលវិជ្ជមានទៅដល់បរិស្ថានផងដែរ។ យានយន្តអគ្គិសនីមិនត្រឹមតែកាត់បន្ថយការបំពុលបរិយាកាសប៉ុណ្ណោះទេ តែវាក៏ជួយលើកកម្ពស់​សុខមាលភាពរស់នៅរបស់មនុស្សឱ្យកាន់តែប្រសើរ ព្រមទាំងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ច តាមរយៈការប្រើប្រាស់ប្រេងឥន្ធនៈ និងប្រតិបត្តិការផ្សេងៗចំណាយអស់តិច ​ បើធៀបនឹងយានយន្តប្រើប្រេងឥន្ធនៈ”។
លោក ហាន ប៉េងក្វាង បានបន្ថែមថា៖ “ភាពជាដៃគូនេះបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងចំពោះដំណោះស្រាយប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតដែលផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់អតិថិជន ក៏ដូចជាសហគមន៍ទាំងមូល”។
ការសិក្សាថ្មីមួយរបស់ក្រសួងបរិស្ថាននៅកម្ពុជាបានរកឃើញថា ការបញ្ចេញឧស្ម័នកាបូនឌីអុកស៊ីតពីម៉ូតូអគ្គិសនី គឺមានអត្រាទាបជាង ៥ដង បើធៀបនឹងម៉ូតូប្រើសាំង ហើយថែមទាំងជួយសន្សំសំចៃអ្នកប្រើប្រាស់ប្រហែល ១,៦០ ដុល្លារអាមេរិក រាល់ការធ្វើដំណើរក្នុងចម្ងាយ១០០គីឡូម៉ែត្រ។
តាមរយៈកិច្ចសហការនេះ អតិថិជនអាចស្នើឥណទាន​ទោចក្រយានយន្តពីធនាគារ វីង ដើម្បីទិញម៉ូតូអគ្គិសនីថេលជី ពីក្រុមហ៊ុនមេគង្គ អ៊ីវី យ៉ាងងាយស្រួល។ ធនាគារ វីង ផ្តល់ប្រាក់កម្ចីរហូតដល់ ៥.០០០ ដុល្លារអាមេរិកសម្រាប់អតិថិជនម្នាក់ ជាមួយនឹងអត្រាការប្រាក់សម​រម្យ និងដំណើរការអនុម័តមានភាពលឿនរហ័ស ហើយមិនចាំបាច់មានទ្រព្យបញ្ចាំ ឬអ្នកធានានោះឡើយ។  អតិថិជនអាចស្នើកម្ចីនេះបានយ៉ាងងាយស្រួលនៅគ្រប់សាខាធនាគារ វីង ឬនៅគ្រប់ភ្នាក់ងារ វីង ម៉ាស្ទ័រទាំងអស់។
ជាមួយគ្នានេះ តំណាងចែកចាយម៉ូតូអគ្គិសនីថេលជី ពីក្រុមហ៊ុនមេគង្គ អ៊ីវី ក៏អាចទទួលអត្ថប្រយោជន៍ពីកម្ចីរហ័ស​ដោយគ្មានទ្រព្យបញ្ចាំតាមរយៈថ្នាលទីផ្សារឌីជីថល Wingmarket ដែលជាការផ្តល់នូវលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានដើមទុនបន្ថែមដើម្បីពង្រីកដំណើការអាជីវកម្ម។
ក្រុមហ៊ុនមេគង្គ អ៊ីវី បាននាំចូលផ្តាច់មុខម៉ូតូ​អគ្គិសនីថេលជី ដែលជាផលិតផលម៉ូតូអគ្គិសនីមានគុណភាពខ្ពស់ មកកាន់ទីផ្សារនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ក្រុមហ៊ុនថេលជី បាននឹងកំពុងដំណើរការរោងចក្រធំៗជាង ១០ទីតាំង នៅក្នុងប្រទេសចិន ហើយមានវត្តជាមួយហាងលក់រាយជាង ៣៥.០០០ហាង ដែលកំពុងប្រតិបត្តិការ និងនាំចេញទៅកាន់ជាង ៩៦ប្រទេសនៅទូទាំងពិភពលោក។ ជាមួយនឹងមន្ទីរពិសោធន៍ CNAS ផ្ទាល់ខ្លួន ក្រុមហ៊ុនបានធ្វើការស្រាវជ្រាវអភិវឌ្ឍន៍ផលិតផលដោយខ្លួនឯង ដែលបានចុះប៉ាតង់ លើបច្ចេកវិទ្យារបស់ខ្លួន ក្រុមហ៊ុនមួយនេះមានសមត្ថភាពផលិតរហូតដល់ ១៥លានគ្រឿងក្នុងមួយឆ្នាំ។
លោក ទិត វីរៈ អគ្គនាយ​កក្រុមហ៊ុនមេគង្គ អ៊ីវី បានលើកឡើងថា៖​ “ដោយមានការគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងពីធនាគារ វីង ដែលជាធនាគារដៃគូរបស់ក្រុមហ៊ុនមេគង្គ អ៊ីវី រាល់តំណាងចែកចាយរបស់ ថេលជី នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាទាំងអស់ ដែលបានធ្វើប្រតិបត្តិការបញ្ជាទិញម៉ូតូអគ្គិសនីតាមរយៈថ្នាលទីផ្សារឌីជីថល Wingmarket ចាប់ពី៦ខែឡើងទៅ ពួកគាត់នឹងរីករាយជាមួយអត្ថប្រយោជន៍ពិសេស គឺទទួលបានកម្ចីអាជីវកម្មពីធនាគារ វីង ដោយមិនទាមទារទ្រព្យបញ្ចាំនោះឡើយ។
លោក ទិត វីរៈ បានគូសបញ្ជាក់ថា៖ “ឱកាសពិសេសនេះផ្តល់ជូនតំណាងចែកចាយម៉ូតូអគ្គិសនីថេលជីដើម្បីពង្រីកប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម ហើយមានឱកាសរីកចម្រើននៅក្នុងទីផ្សារ”។
ស្របតាមការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុន ក្នុងការពង្រីកទីផ្សាររបស់ខ្លួន ក្រុមហ៊ុនមេគង្គ អ៊ីវី ឯ.ក កំពុងស្វែងរកដៃគូអាជីវកម្មចូលរួមក្នុងបណ្តាញចែកចាយរបស់ខ្លួន ហើយក្លាយជាតំណាងចែកចាយនៅទូទាំង ២៥ ខេត្តក្រុងក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
លោក ទិត វីរៈ បានបន្ថែមថា៖ “នៅពេលក្លាយជាតំណាងចែកចាយរបស់ ម៉ូតូអគ្គិសនីថេលជី ពួកគាត់នឹងទទួលបាន ការជួយប្រឹក្សាយោបល់ និងបណ្តុះបណ្តាលលើផ្នែកគ្រប់គ្រងអាជីវកម្ម ការធ្វើទីផ្សារ និងការលក់ ការរៀបចំនិងគ្រប់គ្រងហាង បច្ចេកទេសថែទាំ និងជួសជុល រួមទាំងគ្រឿងបន្លាស់ផងដែរ” ។
ភាព​ជា​ដៃគូ​យុទ្ធសាស្ត្រ​នេះ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ស្រប​ពេល​ជាមួយ​នឹង​ការដាក់​សម្ពោធជាផ្លូវការ​ម៉ូតូ​អគ្គិសនីថេលជី នៅ​ក្នុង​ទីផ្សារ​កម្ពុជា។ តាមរយៈកិច្ចសហការនេះ ក្រុមហ៊ុនមេគង្គ អ៊ីវី និងធនាគារ វីង បានបង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការផ្តល់ជូនប្រជាជនកម្ពុជាជាមួយជម្រើសមធ្យោបាយនៃការធ្វើដំណើរដែលផ្តល់ផលល្អសម្រាប់បរិស្ថាន ក៏ដូចជាដំណោះស្រាយហិរញវត្ថុងាយស្រួលប្រើប្រាស់ផងដែរ។
ការប្រើប្រាស់ម៉ូតូអគ្គិសនីក៏អាចកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ និងការបំពុលបរិយាកាសនៅក្នុងទីក្រុង ក៏ដូចជាតំបន់ប្រជុំជននានានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលស្របតាមចក្ខុវិស័យរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការជំរុញទីក្រុងបៃតងប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងរួមចំណែកដល់សង្គមមួយប្រកបដោយអព្យាក្រឹតកាបូន ពោលគឺការបញ្ចេញឧស្ម័នស្មើសូន្យនៅត្រឹមឆ្នាំ ២០៥០៕

Wing Bank and Mekong EV Partner for Electric Motorcycle Loans
Wing Bank offers Motor Loans up to USD 5,000 for Mekong EV customers to support the adoption of electric vehicles in Cambodia. Wing Bank (Cambodia) Plc. has announced a strategic partnership with Mekong EV Co., Ltd. to roll out Motor Loans for individual customers purchasing TAILG Electric Motorcycles and collateral-free loans as working capital for […]
Published on: May 21, 2024
Wing Bank offers Motor Loans up to USD 5,000 for Mekong EV customers to support the adoption of electric vehicles in Cambodia.
Wing Bank (Cambodia) Plc. has announced a strategic partnership with Mekong EV Co., Ltd. to roll out Motor Loans for individual customers purchasing TAILG Electric Motorcycles and collateral-free loans as working capital for their distributors.
Han Peng Kwang, CEO of Wing Bank, said, “In this era of heightened environmental awareness, electric vehicles have emerged as prominent and viable eco-friendly alternatives. They not only reduce air pollution but also promote healthier lives and offer economic benefits through lower fuel costs and operating expenses compared to conventional vehicles.”
“This partnership underscores our commitment to innovative solutions that benefit individuals and communities at large,” Han added.
A recent study by the Ministry of Environment found that CO2 emissions from electric motorcycles are approximately five times lower than those from internal combustion engine motorcycles, while also saving users around USD1.60 per 100 km trip.
Through this collaboration, individual customers can now access Wing Bank’s Motor Loans to purchase TAILG Electric Motorcycles from Mekong EV. Wing Bank offers loans of up to USD 5,000 with competitive interest rates, fast approval, and no collateral or guarantor is required. Customers can conveniently apply for this loan at any Wing​​​ Bank branches or all its Wing Master Agents.
Meanwhile, dealers distributing TAILG Electric Motorcycles from Mekong EV can benefit from collateral-free Quick Loans via Wingmarket, enabling them to access to additional working to expand their business operations.
Mekong EV Co., Ltd. exclusively imports TAILG, a high-quality electric motorcycle manufacturer, to Cambodia. TAILG operates over 10 large factories in China and has a global presence through 35,000 retail outlets in 96 countries. The company has a CNAS laboratory and an annual production capacity of up to 15 million units.
Tith Virak, president of Mekong EV Co., Ltd, said, “With the full support of Wing Bank, a trusted financial partner of Mekong EV, TAILG Cambodia distributors procuring electric motorcycles through the Wingmarket platform for up to 6 months will enjoy the exclusive benefit of obtaining a business loan from Wing Bank without the need for collateral.”
“This exceptional opportunity empowers TAILG distributors to expand their operations and thrive in the market,” Virak highlighted.
Mekong EV Co., Ltd. is actively seeking business partners to join their network and become distributors in 25 provinces across Cambodia as part of its expansion strategy.
“Once they become a dealer, they will receive valuable support in areas such as business management, marketing and sales, store design, technical maintenance, and access to spare parts,” Virak pointed out.
This strategic partnership coincided with the official launch of TAILG Electric Motorcycles in the Cambodian market. Through this collaboration, Mekong EV Company and Wing Bank reaffirm their commitment to providing Cambodians with environmentally friendly transportation options and seamless financial solutions.
The deployment of electric motorcycles could significantly reduce greenhouse gas emissions and air pollution in Cambodian cities, aligning with the government’s vision to transform the country into a sustainable and green city. This effort contributes to realizing the vision of a carbon-neutral and resilient society by 2050.