ធនាគារ វីង និង ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ជំរុញកម្មវិធីសហគ្រិនភាពយុវជន
ធនាគារ វីង ចូលរួមជំរុញ​ការ​យល់ដឹង​អំពី​សហគ្រិនភាពក្នុងចំណោមយុវជន តាមរយៈការគាំទ្រដល់កម្មវិធីចំនួនពីរ របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។ ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក ជាធនាគារមួយដែលកំពុងមានការរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ជាស្ថាប័នដែលបានគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងដល់កម្មវិធីសហគ្រិនភាពចំនួនពីរគឺ៖ កម្មវិធីយុវជន២១ និង កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងផែនការអាជីវកម្ម ដែលរៀបចំដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលមានគោលបំណងបំពាក់បំប៉នយុវជនឲ្យទទួលបានជំនាញសំខាន់ៗដើម្បីបង្កើតអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ពួកគេក្នុងយុគសម័យឌីជីថល។ ឯកឧត្តម វង ភិរុណ អនុរដ្ឋលេខាធិការ​​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងផែនការអាជីវកម្ម ពិតជាបានរួមចំណែកធ្វើឲ្យយុវជនកម្ពុជា មានការប្តេជ្ញាចិត្តបោះជំហានឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ និងសង្គមជាតិ ដោយចាប់ផ្តើមពីការប្រកបមុខរបរ អាជីវកម្មខ្នាតតូច ដែលមានមូលដ្ឋានគ្រឹះ និងផែនការអាជីវកម្ម ច្បាស់លាស់។ ជាការពិតព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ននេះមានសុខសន្តិភាពមួយ ពេញលេញ និងការអភិវឌ្ឍទាំងសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមកិច្ច ហើយសន្តិភាពគឺជាកត្តាទីមួយ នៃការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ ដែលបង្កើតបានជាកាលានុវត្តភាពសម្រាប់យុវជន ក្នុងការកសាងអាជីវកម្ម។» ធនាគារ វីង បានឧបត្ថម្ភកម្មវិធី «យុវជន ២១» តាំងពីឆ្នាំ២០២១ និង «កម្មវិធីការប្រកួតប្រជែងផែនការអាជីវកម្ម» តាំងពីឆ្នាំ២០២២ ដែលរៀបចំឡើងដោយ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា […]
ចេញផ្សាយនៅ: Oct 30, 2023
ធនាគារ វីង ចូលរួមជំរុញ​ការ​យល់ដឹង​អំពី​សហគ្រិនភាពក្នុងចំណោមយុវជន តាមរយៈការគាំទ្រដល់កម្មវិធីចំនួនពីរ របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក ជាធនាគារមួយដែលកំពុងមានការរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ជាស្ថាប័នដែលបានគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងដល់កម្មវិធីសហគ្រិនភាពចំនួនពីរគឺ៖ កម្មវិធីយុវជន២១ និង កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងផែនការអាជីវកម្ម ដែលរៀបចំដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលមានគោលបំណងបំពាក់បំប៉នយុវជនឲ្យទទួលបានជំនាញសំខាន់ៗដើម្បីបង្កើតអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ពួកគេក្នុងយុគសម័យឌីជីថល។
ឯកឧត្តម វង ភិរុណ អនុរដ្ឋលេខាធិការ​​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងផែនការអាជីវកម្ម ពិតជាបានរួមចំណែកធ្វើឲ្យយុវជនកម្ពុជា មានការប្តេជ្ញាចិត្តបោះជំហានឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ និងសង្គមជាតិ ដោយចាប់ផ្តើមពីការប្រកបមុខរបរ អាជីវកម្មខ្នាតតូច ដែលមានមូលដ្ឋានគ្រឹះ និងផែនការអាជីវកម្ម ច្បាស់លាស់។ ជាការពិតព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ននេះមានសុខសន្តិភាពមួយ ពេញលេញ និងការអភិវឌ្ឍទាំងសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមកិច្ច ហើយសន្តិភាពគឺជាកត្តាទីមួយ នៃការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ ដែលបង្កើតបានជាកាលានុវត្តភាពសម្រាប់យុវជន ក្នុងការកសាងអាជីវកម្ម។»
ធនាគារ វីង បានឧបត្ថម្ភកម្មវិធី «យុវជន ២១» តាំងពីឆ្នាំ២០២១ និង «កម្មវិធីការប្រកួតប្រជែងផែនការអាជីវកម្ម» តាំងពីឆ្នាំ២០២២ ដែលរៀបចំឡើងដោយ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលត្រូវបានអនុលោមតាមក្របខ័ណ្ឌគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលឆ្នាំ ២០២១-២០៣៥ ។ កម្មវិធីទាំងពីរ​នេះមានការចូលរួមពីសំណាក់សិស្សវិទ្យាល័យ និងនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ ដែល​ចូលរួមប្រកួតប្រជែងអំពីផែនការអាជីវកម្ម ក្នុងគោលដៅជំរុញការអភិវឌ្ឍជំនាញ និងសហគ្រិនភាព។ យុវជនក្នុង និងក្រៅសាលា ដែលបានចូលរួមក៏បានលើកយកនូវប្រធានបទទាក់ទិននឹងការវិវឌ្ឍក្នុង បរិបទការងារ ក៏ដូចជាតម្រូវការទីផ្សារការងារនៅក្នុងបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម៤.0។
លោក​ ម៉ិល ផនសីហា ប្រធាននាយកដ្ឋានយុវជន នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបានលើកឡើងអំពីកម្មវិធីយុវជន២១ថា៖ «សហគ្រិនភាព គឺជាកត្តាជំរុញដ៏សំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ច។ ការរួមចំណែករបស់ពួកគេក្នុងការបង្កើតការងារ កំណើនសេដ្ឋកិច្ច នវានុវត្តន៌          ផលវិជ្ជមានដល់សង្គម និងការពង្រឹងសហគមន៍ បានធ្វើការត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព ការលើកកំពស់គុណភាពជីវិតសម្រាប់បុគ្គល និងសង្គម។»
លោក​ ម៉ិល ផនសីហា បានបន្ថែមថា៖ «កម្មវិធីរបស់យើងផ្តល់ឲ្យអ្នកចូលរួមនូវជំនាញសំខាន់ៗរួមមានភាពជាអ្នកដឹកនាំ សហគ្រិន ភាព ចំណេះដឹងផ្នែកឌីជីថល និងការអភិវឌ្ឍអាជីពការងារជាដើម។»
លើសពីនេះ សិស្សនិស្សិតដែល​ចូលរួមនឹងទទួលបានចំណេះដឹងពីសហគ្រិនដែលមានបទពិសោធន៍ និងអ្នកជំនាញក្នុងឧស្សាហកម្មដែលនឹងផ្តល់នូវការយល់ដឹងល្អៗ យុទ្ធសាស្រ្ត និងដំបូន្មានដែលបានពីការអនុវត្តជាក់ស្តែងផ្សេងៗនៃភាពសហគ្រិន។
ក្នុងនាមជាអ្នកឧបត្ថម្ភធំក្នុងកម្មវិធី​ “យុវជន ២១” បីឆ្នាំជាប់គ្នា និង កម្មវិធី  “ប្រកួតប្រជែងផែនការអាជីវកម្ម” រយៈពេលពីរឆ្នាំជាប់គ្នា ធនាគារ វីង បានគាំទ្រកម្មវិធីនេះ ទាំងការរួមចំណែកជាថវិកា និងសកម្មភាពផ្សេងៗទៀត​។ ធនាគារ វីង ក៏បានចូលរួមចែករំលែកចំណេះដឹង និងជាគណៈកម្មការវាយតម្លៃក្នុងការប្រកួតផងដែរ។
លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារ វីង មានប្រសាសន៍ថា៖ « កម្មវិធីនេះមិនមែនត្រឹមតែជាកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងទេ តែជាការបណ្តុះជំនាញសហគ្រិនភាពដល់យុវជនកម្ពុជា ជំរុញអោយ​យុវជន​ចូលរួមសកម្មភាពសហគ្រិន ជួយ​លើកទឹកចិត្តដល់ពួកគាត់​ក្លាយជាមនុស្ស​ដែល​មានភាពជឿជាក់លើខ្លួនឯង មានគំនិតច្នៃប្រឌិត និងរួមចំណែកជាវិជ្ជមានសម្រាប់សហគមន៍ និងប្រទេសជាតិទាំងមូល»។
លោក ហោ ប៊ុនថែ បានបន្តថា៖ «ការគាំទ្ររបស់យើងមានគោលបំណងជួយដល់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក៏ដូចជាយុវជនដោយផ្ទាល់ក្នុងការអភិវឌ្ឍគំនិត និងប្រែក្លាយគំនិតទាំងនោះ​ទៅជាសកម្មភាព តាមរយៈ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​​ជំនាញចាំបាច់សម្រាប់យុគសម័យឌីជីថល»។
សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម (SMEs) គឺជាកម្លាំងចលករនៅពីក្រោយសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ដែលបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ច។ ស្ថាប័នទាំងនោះ បានជះឥទ្ធិពលយ៉ាងខ្លាំងដល់អត្រាការងារ ការលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅ និងជំរុញការប្រកួតប្រជែងក្នុងទីផ្សារ។ យោងតាម KhmerSME សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមមានចំនួន ៧០% នៃការងារសរុប ៩៩,៨% នៃក្រុមហ៊ុន និងរួមចំណែកយ៉ាងច្រើនដល់ ៥៨% ដល់ផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប (GDP)៕

Wing Bank fosters an entrepreneurial mindset among youth, supporting two MoEYS programs for a few years in a row. Wing Bank (Cambodia) Plc, one of the fastest-growing banks in Cambodia, has been a strong supporter of the Ministry of Education, Youth, and Sport (MoEYS) youth entrepreneurship programs: the Business Plan Contest and Youth 21. These […]
Published on: Oct 30, 2023
Wing Bank fosters an entrepreneurial mindset among youth, supporting two MoEYS programs for a few years in a row.
Wing Bank (Cambodia) Plc, one of the fastest-growing banks in Cambodia, has been a strong supporter of the Ministry of Education, Youth, and Sport (MoEYS) youth entrepreneurship programs: the Business Plan Contest and Youth 21. These programs aim to equip young individuals with essential skills to establish their own businesses in the digital age.
“The Business Plan Contest has greatly contributed to fostering the commitment of young Cambodians in taking steps towards the economic development of their families and society. It encourages them to establish small businesses based on well-defined business plans,” said H.E. Vong Phirun, Undersecretary of State at the Ministry of Education, Youth, and Sport. “Presently, the Kingdom of Cambodia enjoys comprehensive peace and development, both economically and socially. Peace is a paramount factor in the nation’s progress, as it provides opportunities for young people to embark on entrepreneurial endeavors.”
Wing Bank has served as the dedicated sponsor of MoEYS’ “Youth 21” since 2021 and “Business Plan Contest (BPC)” since 2022, aligning with the Digital Economic Policy Framework 2021-2035. These programs engage youth, out-of-school students in high school and university, in business plan competitions, fostering skill development and entrepreneurship. They address the evolving professional landscape and the demand for jobs in the Fourth Industrial Revolution.
“Entrepreneurs are vital drivers of social and economic development. Their contributions in job creation, economic growth, innovation, social impact, and community empowerment pave the path for sustainable and inclusive development, enhancing the quality of life for individuals and societies,” said Mel Phanseyha, Director of the Department of Youth, Directorate General of Youth of MOEYS, speaking about “the Youth 21” Program. “Our programs equip the participants with essential skills, including leadership, entrepreneurship, digital literacy, career development, and others.”
Furthermore, participants will gain valuable knowledge from seasoned entrepreneurs and industry experts who will provide invaluable insights, strategies, and practical advice encompassing various facets of entrepreneurship.
As the main sponsor of Youth 21 for three years and the Business Plan Contest for two years, Wing Bank has supported the program with both in-kind and in-cash contributions. The bank actively participates by sharing knowledge and serving on the contest’s evaluation committee.
“This program is not only a competition, but also training the Cambodian Youth on the entrepreneur skill, engaging in entrepreneurship activities, empowers Cambodian youth to become self-reliant, innovative, and influential contributors to their communities and the nation as a whole,” said Bunthe Hor, Deputy CEO of Wing Bank. “Our support aims to assist MoEYS and young individuals in developing their ideas and translating them into action while equipping them with the necessary skills for the digital age.”
Small and medium enterprises (SMEs) are the driving force behind the Cambodian economy, playing a pivotal role in social and economic development. They significantly impact the employment rate, elevate living standards, and foster market competition. According to KhmerSME, SMEs account for 70% of total employment, 99.8% of companies, and contribute a substantial 58% to the gross domestic product (GDP).