ធនាគារ វីង និងមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ ផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកវិទ្យាទៅដល់យុវជនឥគគិតថ្លៃ
ធនាគារ វីង និងមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញបានផ្តល់មូលនិធិសរុបជិត ៨០.០០០ ដុល្លារអាមេរិក ប្រគល់ជូនទៅដល់សាលាសប្បាយកូដ ឯ.ក និងសាលាបច្ចេកវិទ្យា អាឌីទី ដើម្បីផ្តល់វគ្គបណ្តុះ​បណ្តាលលើជំនាញបច្ចេកវិទ្យាទៅដល់យុវជនកម្ពុជា។ ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក និង មូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ បានរួមសហការដើម្បីជួយជ្រោមជ្រែងទៅដល់យុវជនកម្ពុជាទទួលបាននូវជំនាញបច្ចេកវិទ្យា ដែលមានការចូលរួមគាំទ្របណ្តុះបណ្តាលដោយសាលាសប្បាយកូដ និងសាលាបច្ចេកវិទ្យាអាឌីទី។ ធនាគារ វីង និងមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ បានផ្តល់មូលនិធិរួមគ្នាក្នុងទំហំទឹកប្រាក់សរុបជិត ៨០.០០០ ដុល្លារអាមេរិក ដើម្បីជាជំនួយផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុទៅដល់សិស្ស-និស្សិតដែលខ្វះលទ្ធភាព ទទួលបានឱកាសសិក្សាអប់រំផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាជាមួយ សាលាសប្បាយកូដ និងសាលាបច្ចេកវិទ្យាអាឌីទី។ លោក ហាន​ ប៉េងក្វាង អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ “យើងខ្ញុំពិតជាមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលចូលរួមជាមួយភាគីពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីជួយទៅដល់យុវជនកម្ពុជាទទួលបាននូវជំនាញបច្ចេកវិទ្យាដែលចាំបាច់ ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ​របស់ពួកគេឱ្យស្របតាម​បរិបថនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនាពេលបច្ចុប្បន្ន។​ តាមរយៈការវិនិយោគលើការសិក្សាអប់រំផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា យើងមិនត្រឹម​តែជួយជ្រោមជ្រែងការអប់រំរបស់ពួកគេប៉ុណ្ណោះទេ តែគឺជាកិច្ចការដែលយើងចូលរួមបង្កើតជំនាញប៉ិនប្រសព្វដើម្បីជំរុញសន្ទុះកំណើនវិស័យបច្ចេកវិទ្យានៅកម្ពុជាផងដែរ។” គម្រោងមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ ក្រោមការគ្រប់គ្រងដោយក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានអនុវត្តលើគម្រោងបណ្តុះបណ្តាលជាច្រើនចាប់តាំងពីអង្គភាពនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងខែមីនា ឆ្នាំ២០១៨ ដើម្បីចូលរួមសម្រេចឱ្យបាននូវចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការក្លាយជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់ នៅត្រឹមឆ្នាំ ២០៣០ និងជាប្រទេសមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០។ លោក គី សុខគីម នាយកប្រតិបត្តិ […]
ចេញផ្សាយនៅ: Mar 14, 2024
ធនាគារ វីង និងមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញបានផ្តល់មូលនិធិសរុបជិត ៨០.០០០ ដុល្លារអាមេរិក ប្រគល់ជូនទៅដល់សាលាសប្បាយកូដ ឯ.ក និងសាលាបច្ចេកវិទ្យា អាឌីទី ដើម្បីផ្តល់វគ្គបណ្តុះ​បណ្តាលលើជំនាញបច្ចេកវិទ្យាទៅដល់យុវជនកម្ពុជា។
ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក និង មូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ បានរួមសហការដើម្បីជួយជ្រោមជ្រែងទៅដល់យុវជនកម្ពុជាទទួលបាននូវជំនាញបច្ចេកវិទ្យា ដែលមានការចូលរួមគាំទ្របណ្តុះបណ្តាលដោយសាលាសប្បាយកូដ និងសាលាបច្ចេកវិទ្យាអាឌីទី។
ធនាគារ វីង និងមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ បានផ្តល់មូលនិធិរួមគ្នាក្នុងទំហំទឹកប្រាក់សរុបជិត ៨០.០០០ ដុល្លារអាមេរិក ដើម្បីជាជំនួយផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុទៅដល់សិស្ស-និស្សិតដែលខ្វះលទ្ធភាព ទទួលបានឱកាសសិក្សាអប់រំផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាជាមួយ សាលាសប្បាយកូដ និងសាលាបច្ចេកវិទ្យាអាឌីទី។
លោក ហាន​ ប៉េងក្វាង អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ “យើងខ្ញុំពិតជាមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលចូលរួមជាមួយភាគីពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីជួយទៅដល់យុវជនកម្ពុជាទទួលបាននូវជំនាញបច្ចេកវិទ្យាដែលចាំបាច់ ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ​របស់ពួកគេឱ្យស្របតាម​បរិបថនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនាពេលបច្ចុប្បន្ន។​ តាមរយៈការវិនិយោគលើការសិក្សាអប់រំផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា យើងមិនត្រឹម​តែជួយជ្រោមជ្រែងការអប់រំរបស់ពួកគេប៉ុណ្ណោះទេ តែគឺជាកិច្ចការដែលយើងចូលរួមបង្កើតជំនាញប៉ិនប្រសព្វដើម្បីជំរុញសន្ទុះកំណើនវិស័យបច្ចេកវិទ្យានៅកម្ពុជាផងដែរ។”
គម្រោងមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ ក្រោមការគ្រប់គ្រងដោយក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានអនុវត្តលើគម្រោងបណ្តុះបណ្តាលជាច្រើនចាប់តាំងពីអង្គភាពនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងខែមីនា ឆ្នាំ២០១៨ ដើម្បីចូលរួមសម្រេចឱ្យបាននូវចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការក្លាយជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់ នៅត្រឹមឆ្នាំ ២០៣០ និងជាប្រទេសមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០។
លោក គី សុខគីម នាយកប្រតិបត្តិ នៃមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ បានលើកឡើងថា៖ “កិច្ចសហការនេះផ្តល់ឱកាសស្មើៗគ្នាសម្រាប់យុវជនកម្ពុជាទាំងអស់ ដោយមិនគិតពីកម្រិតជីវភាពរបស់ពួកគេឡើយ។ ការជួយឱ្យយុវជនទទួលបានជំនាញបច្ចេកវិទ្យា ប្រៀបដូចជាយើងកំពុងចូលរួមកសាងអភិវឌ្ឍមាតុភូមិរបស់យើងយ៉ាងដូច្នេះដែរ។ យើងខ្ញុំសូមលើកទឹកចិត្តទៅដល់បណ្តាក្រុមហ៊ុនធំៗដូចជា ធនាគារ វីង និងវិស័យឯកជនផ្សេងៗទៀត បន្តនូវកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង និងជំរុញឱ្យមានកិច្ចសហការបែបនេះកើតឡើង។ យើងខ្ញុំជឿជាក់ថា មានតែការធ្វើការរួមគ្នាប៉ុណ្ណោះ ទើបយើងអាចកសាងធនធានជំនាញសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រទេសកម្ពុជា។”
សាលាសប្បាយកូដ ផ្តល់ជូននូវវគ្គសិក្សាបច្ចេកវិទ្យាផ្សេងៗជាច្រើន រួមទាំងជំនាញអភិវឌ្ឍន៍គេហទំព័រ (Full Stack Web Development Bootcamp) ដែលជាវគ្គសិក្សាគោលដៅគាំទ្រដោយគំនិតផ្តួចផ្តើមឡើងនៃកិច្ចសហការនេះ។ វគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះនឹងជួយទៅដល់សិស្ស-និស្សិត ទទួលបាននូវជំនាញចាំបាច់ ដើម្បីជួយទៅដល់ពួកគេឱ្យក្លាយជាអ្នកជំនាញអភិវឌ្ឍន៍ ដែលជាការបើកផ្លូវទទួលបានឱកាសការងារជាមួយធនាគារ វីង បន្ទាប់ពីការសិក្សាដោយជោគជ័យ។
លោក ស៊ុំ សារឿន នាយក និងប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល សាលាសប្បាយកូដ បានលើកឡើងថា៖ “ចំពោះសាលា​សប្បាយកូដ យើងយកចិត្តទុកដាក់លើការបង្កើតនូវរបៀបនៃការបណ្តុះបណ្តាល​ ជួយទៅដល់សិស្សមានជំនាញបច្ចេកវិទ្យាតបតាមតម្រូវការទីផ្សារ។ ជាមួយនឹងការគាំទ្រពីធនាគារ វីង និងមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ  យើងអាចបង្កើតគុណភាពអប់រំផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាបានកាន់តែច្រើនសម្រាប់តម្រូវការទីផ្សារ ដើម្បីរួមចំណែកក្នុងការចាប់យកបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជា។”
ជាផ្នែកមួយនៃការគាំទ្រគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ សិក្ខាកាមដែលបញ្ចប់ការសិក្សាដោយជោគជ័យពីវគ្គបណ្តុះបណ្តាលនឹងអាចមានឱកាសការងារជាមួយធនាគារ វីង ដែលជាការជួយត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់យុវជនកម្ពុជាចូលប្រឡូកក្នុងវិស័យការងារដើម្បីទទួលបានជំនាញ និងបទពិសោធន៍ដែលចាំបាច់។
សាលាបច្ចេកវិទ្យាអាឌីទី គឺជាបណ្តុំអេកូឡូស៊ីមួយនៃការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថល ការអប់រំ ក៏ដូចជាលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យាទៅដល់ស្រ្តី និងនារីវ័យក្មេង។ ជាមួយនឹងបទពិសោធន៍ជាង ១០ឆ្នាំលើការបណ្តុះបណ្តាលការអប់រំផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា និងបានបណ្តុះបណ្តាលនារីវ័យក្មេងជាង ៥.០០០ នាក់ លើជំនាញបច្ចេកវិទ្យា និងសហគ្រិនភាព ព្រមទាំងជំនាញវិស្វករបច្ចេកវិទ្យាប្រមាណ ១.០០០ នាក់ និងអ្នកជំនាញ ៥០០០ នាក់ រួមទាំងបុគ្គលិករដ្ឋាភិបាល និងក្រុមហ៊ុនផងដែរ។
លោកស្រី ហ៊ាង អូមួយ នាយកប្រតិបត្តិនៃសាលាបច្ចេកវិទ្យា អាឌីទី៖ “សាលាបច្ចេកវិទ្យាអាឌីទី មានសេចក្តីរីករាយ​ដែលបានរួមចំណែកជាមួយគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ ដែលស្របតាមបេសកកម្មនៃការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងក្នុងការកសាងកម្ពុជា ជាប្រទេសមួយពោរពេញដោយធនធានបចេ្ចកវិទ្យាមួយនៅក្នុងតំបន់ ដោយផ្តល់នូវការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស, ជំនាញរឹង, ជំនាញចិត្តសាស្រ្ត និងជំនាញផ្តោតលើលក្ខណៈសម្បត្តិជាអ្នកដឹកនាំដ៏ប៉ិនប្រសព្វ។ យើងមានគោលបំណងបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលជំនាញបច្ចេកវិទ្យា​កម្ពុជា​នៅ​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី”។
យោងតាមរបាយការណ៍ស្រាវជ្រាវរបស់ វិទ្យាស្ថានបណ្តុះបណ្តាល និងស្រាវជ្រាវដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា (CDIR) ចេញផ្សាយកាលពីចុងឆ្នាំ ២០២១ ដោយផ្តោតលើការស្រាវជ្រាវពីតម្រូវការជំនាញឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានព្យាករណ៍ថា ទីផ្សារការងារទាក់ទងនឹងបច្ចេកវិទ្យាមានអត្រាកំណើន ៣០ ភាគរយ ក្នុងមួយឆ្នាំ ដែលជំនាញទាំងនោះផ្តោតលើ ផ្នែកអភិវឌ្ឍន៍សហ្វែ ទីផ្សារតាមប្រព័ន្ធអ៊ិនធឺណិត និងជំនាញអភិវឌ្ឍន៍គេហទំព័រ៕

Wing Bank and the Skills Development Fund provide nearly USD 80,000 to SabaiCode and Aditi Academy to train tech skills for Cambodian youths. Wing Bank (Cambodia) Plc and the Skills Development Fund (SDF) have joined forces to empower Cambodian youth with vital tech skills through a collaborative initiative supporting SabaiCode and Aditi Academy. Both Wing […]
Published on: Mar 14, 2024
Wing Bank and the Skills Development Fund provide nearly USD 80,000 to SabaiCode and Aditi Academy to train tech skills for Cambodian youths.
Wing Bank (Cambodia) Plc and the Skills Development Fund (SDF) have joined forces to empower Cambodian youth with vital tech skills through a collaborative initiative supporting SabaiCode and Aditi Academy. Both Wing Bank and SDF have contributed nearly USD 80,000 to bridge the financial gap for underprivileged students seeking tech education at SabaiCode and Aditi Academy.
“We are excited to join hands with relevant partners to equip Cambodian youths with the tech skills they need to thrive in today’s economy,” said Han Peng Kwang, CEO of Wing Bank. “By investing in tech education, we are not only empowering individuals but also creating a pipeline of skilled talent to fuel Cambodia’s booming tech sector.”
The Skills Development Fund (SDF), under Cambodia’s Ministry of Economy and Finance, has implemented various training projects since its inception in March 2018, contributing to achieving the country’s vision of becoming an Upper Middle-Income Country by 2030 and a High-Income Country by 2050.
“This collaboration provides equal opportunities for all Cambodian youth, regardless of their background. By investing in their tech skills, we are investing in our country’s future,” said Sokkim Ky, CEO of SDF. “We encourage big companies like Wing Bank and others in the private sector to continue their efforts and collaborations. We believe that only by working together will we be able to build a skilled Cambodia.”
SabaiCode offers various tech courses, including the Full Stack Web Development Bootcamp, a targeted program supported by this initiative. This intensive training equips individuals with the necessary skills to become proficient full-stack developers, opening doors to career opportunities with Wing Bank upon successful completion.
“At SabaiCode, we are dedicated to creating educational pathways that empower students with in-demand tech skills. With the support of Wing Bank and SDF, we can make quality tech education accessible to a broader audience, contributing to the country’s digital transformation,” said Sareuon Soum, Director and Co-founder of SabaiCode.
As part of the program, successful graduates from the training courses may be considered for employment opportunities within Wing Bank, offering a pathway for Cambodian youth to enter the workforce with the necessary skills and experience.
ADITI Academy is part of the ecosystem of digital transformation, education, and technology empowerment for girls and women. With almost 10 years of experience in technology education empowerment, and having successfully trained over 5,000 girls in technology and entrepreneurial skills, as well as approximately 1,000 engineers and 500 professionals, including government and company staff.
“ADITI Academy is thrilled to contribute to this initiative as we are committed to the mission of building Cambodia’s technology talent in the region, equipping them with technical skills, strong soft skills, a humanistic approach, and excellent leadership qualities,” said Omouy Heang, CEO of ADITI Academy. “We also aim to establish a Cambodian Tech Talent Hub in the Asia region.”
According to the CDIR research report dated 2021 on the demand for digital skills in Cambodia, it forecasts a 30% annual growth rate for ICT-related jobs, emphasizing the need for skilled professionals in areas like software development, e-marketing, and web development.