ធនាគារ វីង ទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រស្តង់ដារសកលចំពោះសុវត្ថិភាពទូទាត់តាមអនឡាញ
ធនាគារ វីង បានប្រកាសពីការទទួលវិញ្ញាបនបត្រ PCI DSS​ ដ៏មានកិត្យានុភាពមួយកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ដែលបង្ហាញពីការបង្កើនយកចិត្តទុកដាក់របស់ធនាគារ ដើម្បីធានាបាននូវសុវត្ថិភាពខ្ពស់បំផុតរបស់អតិថិជនសម្រាប់ប្រតិបត្តិការទិញទំនិញតាម​អនឡាញ   ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានយកចិត្តទុកដាក់ការពារយ៉ាងខ្លាំងទៅដល់អតិថិជនរបស់ខ្លួនដើម្បីគេចផុតពីការក្លែងបន្លំ និងការវាយប្រហារតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត​ ដោយទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រដ៏ល្បីល្បាញមួយស្តីពី បទដ្ឋានសុវត្ថិភាពទិន្នន័យឧស្សាហកម្មបណ្ណទូទាត់ ឬហៅកាត់ជាភាសាអង់គ្លេស​ PCI DSS ។​ ពិធីទទួលវិញ្ញាបនបត្រ  PCI DSS  ត្រូវបានប្រគល់ទៅដល់អគ្គនាយកធនាគារ​ វីង លោក ហាន​ ប៉េងក្វាង ដោយបានរៀបចំធ្វើឡើងនាពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ នៅឯអគារការិយាល័យកណ្តាលរបស់ធនាគារ វីង​ ដែលទើបត្រូវបានកែលម្អឡើងវិញដ៏ទំនើប ស្ថិតក្នុងតំបន់ពាណិជ្ជកម្មនៃកណ្តាលរាជធានីភ្នំពេញ។​ ការសម្រេចបានអនុលោមភាពស្តង់ដារ​ PCI DSS គឺជាសក្ខីភាព​បង្ហាញការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ធនាគារ វីង ដែលតែងតែយកចិត្តទុកដាក់រក្សាបាននូវការការពារខ្ពស់បំផុតចំពោះសុវត្ថិភាពទិន្នន័យ ដោយផ្តល់ជូនបទពិសោធន៍ដល់អតិថិជនក្នុងការទិញទំនិញតាមអនឡាញ ប្រកបដោយភាពងាយស្រួល សុវត្ថិភាព ហើយជាសេវាកម្មអាចទុកចិត្តបាន។ អនុលោមភាពស្តង់ដារស្តីពីបទដ្ឋានសុវត្ថិភាពទិន្នន័យឧស្សាហកម្មបណ្ណទូទាត់ (PCI DSS Compliance) គឺជាស្តង់ដារសុវត្ថិភាពដែលមានលក្ខណៈសត្យានុម័ត និងហ្មត់ចត់ ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយក្រុមប្រឹក្សាស្តង់ដារសុវត្ថិភាពឧស្សាហកម្មបណ្ណទូទាត់ (PCI SSC) ដែលជាស្ថាប័នសកលមួយបណ្តុំ​ទៅដោយក្រុមហ៊ុនពាក់ព័ន្ធក្នុងឧស្សាហកម្មបណ្ណទូទាត់ធំៗដូចជា៖​ក្រុមហ៊ុន American […]
ចេញផ្សាយនៅ: Jul 14, 2023
ធនាគារ វីង បានប្រកាសពីការទទួលវិញ្ញាបនបត្រ PCI DSS​ ដ៏មានកិត្យានុភាពមួយកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ដែលបង្ហាញពីការបង្កើនយកចិត្តទុកដាក់របស់ធនាគារ ដើម្បីធានាបាននូវសុវត្ថិភាពខ្ពស់បំផុតរបស់អតិថិជនសម្រាប់ប្រតិបត្តិការទិញទំនិញតាម​អនឡាញ
ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានយកចិត្តទុកដាក់ការពារយ៉ាងខ្លាំងទៅដល់អតិថិជនរបស់ខ្លួនដើម្បីគេចផុតពីការក្លែងបន្លំ និងការវាយប្រហារតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត​ ដោយទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រដ៏ល្បីល្បាញមួយស្តីពី បទដ្ឋានសុវត្ថិភាពទិន្នន័យឧស្សាហកម្មបណ្ណទូទាត់ ឬហៅកាត់ជាភាសាអង់គ្លេស​ PCI DSS ។​
ពិធីទទួលវិញ្ញាបនបត្រ  PCI DSS  ត្រូវបានប្រគល់ទៅដល់អគ្គនាយកធនាគារ​ វីង លោក ហាន​ ប៉េងក្វាង ដោយបានរៀបចំធ្វើឡើងនាពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ នៅឯអគារការិយាល័យកណ្តាលរបស់ធនាគារ វីង​ ដែលទើបត្រូវបានកែលម្អឡើងវិញដ៏ទំនើប ស្ថិតក្នុងតំបន់ពាណិជ្ជកម្មនៃកណ្តាលរាជធានីភ្នំពេញ។​
ការសម្រេចបានអនុលោមភាពស្តង់ដារ​ PCI DSS គឺជាសក្ខីភាព​បង្ហាញការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ធនាគារ វីង ដែលតែងតែយកចិត្តទុកដាក់រក្សាបាននូវការការពារខ្ពស់បំផុតចំពោះសុវត្ថិភាពទិន្នន័យ ដោយផ្តល់ជូនបទពិសោធន៍ដល់អតិថិជនក្នុងការទិញទំនិញតាមអនឡាញ ប្រកបដោយភាពងាយស្រួល សុវត្ថិភាព ហើយជាសេវាកម្មអាចទុកចិត្តបាន។
អនុលោមភាពស្តង់ដារស្តីពីបទដ្ឋានសុវត្ថិភាពទិន្នន័យឧស្សាហកម្មបណ្ណទូទាត់ (PCI DSS Compliance) គឺជាស្តង់ដារសុវត្ថិភាពដែលមានលក្ខណៈសត្យានុម័ត និងហ្មត់ចត់ ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយក្រុមប្រឹក្សាស្តង់ដារសុវត្ថិភាពឧស្សាហកម្មបណ្ណទូទាត់ (PCI SSC) ដែលជាស្ថាប័នសកលមួយបណ្តុំ​ទៅដោយក្រុមហ៊ុនពាក់ព័ន្ធក្នុងឧស្សាហកម្មបណ្ណទូទាត់ធំៗដូចជា៖​ក្រុមហ៊ុន American Express ក្រុមហ៊ុនDiscover ក្រុមហ៊ុនJCB ក្រុមហ៊ុនMastercard និង​ក្រុមហ៊ុន VISA ជាដើម​ ហើយមានគោលដៅការពារ​ទិន្នន័យ ព្រមទាំង​រក្សាបរិយាកាសទូទាត់ប្រកបដោយសុវត្ថិភាពទៅដល់ម្ចាស់បណ្ណ។
ធនាគារ វីង បានទទួលវិញ្ញាបនបត្រ PCI DSS តាមរយៈការវាយតម្លៃឯករាជ្យដោយក្រុមហ៊ុនវាយតម្លៃសុវត្ថិភាពដែលមានលក្ខណៈសម្បត្តិគ្រប់គ្រាន់ (QSA)  គឺក្រុមហ៊ុន SISA ដោយប្រើប្រាស់និតិវេជ្ជវិទ្យាក្នុងការផ្តល់ដំណោះស្រាយសន្តិសុខតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត។ ក្រុមហ៊ុន SISA ទទួលបានទំនុកចិត្តពីក្រុមហ៊ុនជាង ២០០០ ស្ថាប័ន ដែលស្ថិតនៅក្នុង ៤០ ប្រទេស សម្រាប់ការធានាដល់ដំណើរការអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ​ដោយទទួលបានការការពារ តាមដាន​ និងដំណោះស្រាយសន្តិសុខតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត។​​ វិធីសាស្រ្តផ្តល់ដំណោះស្រាយសន្តិសុខតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត របស់ក្រុមហ៊ុន SISA គឺ​ជាការផ្តោតលើអតិថិជន​ ដោយប្រើប្រាស់និតិវេជ្ជវិទ្យា និងបច្ចេកវិទ្យាបញ្ញានិម្មិត។
លោក Mukesh H Khanwani នាយកក្រុមហ៊ុន SISA ប្រចាំតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក បានថ្លែងថា៖ “ការប្តេជ្ញាចិត្ត​ដ៏មុតមាំរបស់ធនាគារ​ វីង ចំពោះការធានាបាននូវសុវត្ថិភាពទិន្នន័យ និងការប្រកាន់ខ្ជាប់ស្របតាមស្តង់ដារសកល ដែលធ្វើឲ្យធនាគារ វីង ពិតជាស័ក្តិសមនឹងទទួលបានការទទួលស្គាល់ជាមួយវិញ្ញាបនបត្រ PCI DSS”។​
លោក Mukesh H Khanwani បានបន្តថា​៖ “តាមរយៈការអនុលោមតាមលក្ខណ្ឌតម្រូវដ៏តឹងរ៉ឹងដែលត្រូវបានកំណត់ដោយស្តង់ដារសកល ធនាគារ វីង បានបង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្ជាប់ខ្ជូន ដោយអាចរក្សាបាននូវបណ្ណដែលមានសុវត្ថិភាព ហើយថែមទាំងអាចការពារទំនុកចិត្តរបស់អតិថិជនរបស់ខ្លួនបានយ៉ាងល្អប្រសើរផងដែរ”។
ក្នុងដំណើរការនៃការទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រនេះ​ ធនាគារ វីង បានឆ្លងកាត់ការត្រួតពិនិត្យយ៉ាងហ្មត់ចត់ ដោយក្រុមហ៊ុន SISA។ ក្រុមការងារផ្នែកសន្តិសុខរបស់ SISA ដែលមានជំនាញ និងវិជ្ជាជីវៈ​ខ្ពស់ បានវាយតម្លៃយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់លើប្រព័ន្ធ គោលនយោបាយ និងនីតិវិធីនានា ដើម្បី​ប្រាកដថា ធនាគារ វីង បានប្រតិបត្តិតាមយ៉ាងពេញលេញ ជាមួយនឹងលក្ខណ្ឌតម្រូវយ៉ាងតឹងរ៉ឹងពីបទដ្ឋានសុវត្ថិភាពទិន្នន័យឧស្សាហកម្មបណ្ណទូទាត់។​
លោក ហាន ​ប៉េងក្វាង អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានថ្លែងថា៖ “សមិទ្ធិផលដែលយើងសម្រេចបានការអនុលោមភាព PCI DSS បានគូសបញ្ជាក់ពីជំហររបស់ធនាគារ វីង ក្នុងនាមជាធនាគារឌីជីថលដែលរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សមួយនៅកម្ពុជា ដោយបានបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើង ក្នុងការការពារទិន្នន័យអតិថិជន និងការផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយសុវត្ថិភាព។”
លោក ហាន ​ប៉េងក្វាង បានបញ្ជាក់​បន្ថែមថា៖ “ការ​ទទួលបាននូវសមិទ្ធិផលនេះ ធនាគារ វីង នៅតែបន្ត​បោះជំហាន​ទៅមុខដើម្បីភាពរីកលូតលាស់ និងនវានុវត្តន៍ ក៏ដូចជា​ធានាបាននូវនូវសុវត្ថិភាពខ្ពស់បំផុតចំពោះអតិថិជនរបស់យើង”។
ធនាគារ​ វីង បាន ក្លាយជាគ្រឹះស្ថាននាំមុខគេមួយក្នុងការនាំយកនូវគំនិតច្នៃប្រឌិតថ្មីៗនៅក្នុងវិស័យធនាគារនៅកម្ពុជា។ ជាក់ស្តែង កាលពីខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ ធនាគារ វីង បានសហ​ការជាមួយក្រុមហ៊ុន Mastercard ដើម្បីដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់កាតឥណពន្ធ Mastercard របស់ធនាគារ វីង ដែលជាកាតគ្មានលេខដំបូងគេបង្អស់នៅកម្ពុជា។​ កាតនេះគឺមានគោលដៅផ្តល់ជូនម្ចាស់ប័ណ្ណនូវភាពបត់បែននៃការទូទាត់កាន់តែច្រើន ខណៈពេលដែលជំរុញបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងឌីជីថលនៅកម្ពុជា។​ បន្ថែមលើនេះ ធនាគារ វីង ក៏បានដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនូវកាតឥណទាន​ វីង វីសា និងកាតឥណពន្ធ វីង វីសា កាលពីខែ កុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣ ដែលជាការពង្រីកបន្ថែមទៀតនៃសេវាកម្មរបស់ខ្លួន។
ការសម្រេចបាននូវការអនុលោមភាព PCI DSS នឹងរួមចំណែកពង្រឹងជំហបន្ថែមទៀតរបស់ធនាគារ វីង ក្នុងនាមជាគ្រឹះស្ថានធនាគារឈានមុខគេនៅកម្ពុជា ជាដៃគូទុកចិត្តសម្រាប់រូបវន្តបុគ្គល និងអាជីវកម្មនានា ដែលកំពុងស្វែងរកសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយសុវត្ថិភាព។ វិញ្ញាបនបត្រនេះ បានគូសបញ្ជាក់ឲ្យឃើញថា ធនាគារ វីង ពិតជាបានប្រតិបត្តិតាមវិធានការសុវត្ថិភាពដ៏តឹងរ៉ឹង និងការអនុវត្តល្អបំផុតក្នុងវិស័យធនាគារ ក្នុងការកាត់បន្ថយហានិភ័យនៃការលួចទិន្នន័យ ដោយធានាបាននូវភាពសម្ងាត់ ភាពត្រឹមត្រូវ ចំពោះការការពារទិន្នន័យទៅដល់ម្ចាស់បណ្ណ៕

Wing Bank Certified by Global Standard’s PCI DSS Compliance for Secure Online Transactions
Wing Bank announces its recent attainment of the prestigious PCI DSS certification, elevating the bank’s commitment to ensuring the highest level of online transaction security.   Wing Bank has significantly protected its customers from fraud and cyber-attacks by securing the eminent Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS) certification. The certification was officially presented […]
Published on: Jul 14, 2023
Wing Bank announces its recent attainment of the prestigious PCI DSS certification, elevating the bank’s commitment to ensuring the highest level of online transaction security.
Wing Bank has significantly protected its customers from fraud and cyber-attacks by securing the eminent Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS) certification.
The certification was officially presented to Wing Bank’s CEO, Han Peng Kwang, at a ceremony recently held at the bank’s newly renovated and state-of-the-art Head Office, located in the bustling central business district of Phnom Penh.
The achievement of PCI DSS compliance is a testament to Wing Bank’s ongoing commitment to maintaining the highest level of data protection and security while providing its customers with a secure, reliable, and seamless online shopping experience.
PCI DSS compliance is a rigorous set of security standards established by the Payment Card Industry Security Standards Council (PCI SSC) – a global forum that unites prominent industry stakeholders such as American Express, Discover, JCB, Mastercard, and Visa – to protect cardholder data and maintain a secure payment environment.
The bank has attained the PCI DSS certification through an independent assessment by a Qualified Security Assessor (QSA) – SISA, a forensics-driven cybersecurity solutions company. It is trusted by 2,000 organizations in over 40 countries for securing their businesses with robust preventive, detective, and corrective cybersecurity solutions. Its human-centric approach leverages forensic insights and Artificial Intelligence to improve security posture.
“Wing Bank’s exceptional commitment to data security and adherence to global standards has earned them the well-deserved PCI DSS certification,” said Mukesh H Khanwani, SISA’s Director for Asia Pacific.
“By complying with the stringent requirements set by the global standards, Wing Bank has demonstrated its strong focus on maintaining a secure card environment and safeguarding the trust of its customers,” he added.
As part of the certification process, Wing Bank underwent a thorough audit conducted by SISA, an authorized QSA. SISA’s team of highly skilled security professionals meticulously assessed Wing Bank’s systems, policies, and procedures to ensure full compliance with the stringent PCI DSS requirements.
Han Peng Kwang, CEO of Wing Bank, said, “Our achievement of PCI DSS compliance reaffirms Wing Bank’s position as Cambodia’s fastest-growing digital bank, demonstrating our commitment to safeguarding customer data and providing secure financial services.”
“With this achievement, Wing Bank is poised to continue its trajectory of growth and innovation while ensuring the utmost security for its customers,” Han emphasized.
Wing Bank has been at the forefront of innovation in Cambodia’s banking sector. In April of last year, the bank, in collaboration with Mastercard, launched the Wing Bank Debit Mastercard, the first numberless card in the country. This initiative aimed to provide greater payment flexibility to cardholders while promoting digital and financial inclusion. Additionally, Wing Bank officially launched Visa Credit and Debit Cards in February 2023, further expanding its range of services.
Achieving PCI DSS compliance reinforces Wing Bank’s position as an industry leader, distinguishing it as a trusted partner for individuals and businesses looking for secure financial services. The certification signifies that Wing Bank has implemented robust security measures and industry best practices to mitigate the risk of data breaches, ensuring the confidentiality, integrity, and availability of cardholder data.