ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានបោះជំហានដ៏សំខាន់មួយទៀតនៅលើឆាកអន្តរជាតិ តាមរយៈការពង្រឹងសមត្ថភាពប្រតិបត្តិការរូបិយប័ណ្ណអឺរ៉ូជាមួយ BRED Banque Populaire ដែលជាធនាគារសហករណ៍ឈានមុខគេមួយនៅប្រទេសបារាំង និងជាសមាជិកនៃ BPCE Group ដែលជាក្រុមហ៊ុនមួយក្នុងចំណោមក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធធនាគារធំបំផុតនៅអឺរ៉ុប វឌ្ឍនភាពថ្មីនេះបានសម្រេចឡើងស្របពេលដែលទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគរវាងកម្ពុជា និងអឺរ៉ុប កំពុងមានកំណើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ដែលវានឹងជួយលើកកម្ពស់សមត្ថភាពទូទាត់ប្រាក់អឺរ៉ូរបស់កម្ពុជា ព្រមទាំងធ្វើឱ្យធនាគារ វីង អាចផ្តល់នូវសេវាទូទាត់ប្រាក់ដ៏មានសុវត្ថិភាព ប្រសិទ្ធភាព និងទំនុកចិត្តខ្ពស់ជូនដល់អតិថិជន។
លោកបណ្ឌិតឌីមីត្រូ ខូលេកកូ អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ នេះគឺជាសមិទ្ធផលថ្មីដ៏សំខាន់មួយទៀត សម្រាប់ធនាគារ វីង ក្នុងការពង្រីកសក្តានុពលនៅលើឆាកអន្តរជាតិតាមរយៈការពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់យើង ក្នុងការគាំទ្រប្រតិបត្តិការរូបិយប័ណ្ណអឺរ៉ូឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព ហើយអាចទុកចិត្តបាន យើងកំពុងជួយសម្រួលដល់ដំណើរការទូទាត់ឱ្យកាន់តែរលូនជាងមុន។ ស្របពេលដែលទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា-អឺរ៉ុប បន្តរីកចម្រើនយ៉ាងរឹងមាំ ធនាគារ វីង នៅតែបន្តប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការផ្តល់ជូននូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុលំដាប់ពិភពលោក ដែលជួយជំរុញសក្តានុពល និងភាពងាយស្រួលដល់ក្រុមហ៊ុននាំចេញ-នាំចូល ក៏ដូចជាធុរជនទាំងអស់ផងដែរ។”​
ទំហំពាណិជ្ជកម្មរវាងកម្ពុជា និងសហភាពអឺរ៉ុប បន្តកើនឡើងជាលំដាប់ ដោយក្នុងនោះការនាំចេញរបស់កម្ពុជាទៅកាន់សហភាពអឺរ៉ុបបានកើនឡើងជាង ១៣% កាលពីឆ្នាំមុន ដែលស្មើនឹងទឹកប្រាក់ជិត ៥ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ដែលជំរុញឱ្យទំហំពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីសរុបកើនដល់ប្រមាណ ៥,៨៧ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។ តាមរយៈការពង្រឹងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធធនាគារអន្តរជាតិ ធនាគារ វីង នឹងបង្កើនសមត្ថភាពក្នុងការផ្តល់សេវាហិរញ្ញប្បទានពាណិជ្ជកម្មឆ្លងដែន សេវាផ្ទេរប្រាក់ សេវាប្តូរប្រាក់អន្តរជាតិ និងសេវាទូទាត់នានាឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។ ការណ៍នេះនឹងជួយឱ្យការទូទាត់ប្រាក់អឺរ៉ូកាន់តែរហ័ស ដំណើរការសេវាលិខិតឥណទាន និងសេវាប្រមូលឯកសារ (ឬសេវាបេឡានិច័យ) មានភាពរលូនជាងមុន ព្រមទាំងផ្តល់នូវដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់សម្រាប់អតិថិជនដែលមានទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្មជាមួយទីផ្សារអឺរ៉ុប
ធនាគារ វីង បានរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័ស តាមរយៈការប្រកាន់ខ្ជាប់នូវស្តង់ដាអន្តរជាតិ នវានុវត្តន៍ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ និងសមត្ថភាពឌីជីថលដ៏ទំនើប ដែលផ្តល់ជូននូវដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុសម្បូរបែបជាង ១០០ ប្រភេទតាមរយៈអេប Wing Bank ។ យោងតាមរបាយការណ៍ឆ្នាំ២០២៤ របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានបង្ហាញថា ធនាគារ វីង បានជាប់ឈ្មោះស្ថិតក្នុងចំណោមគ្រឹះស្ថានធនាគារពាណិជ្ជឈានមុខគេនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយផ្អែកលើទំហំទ្រព្យសកម្ម ប្រាក់បញ្ញើ និងឥណទាន។ ដ្បិតទើបតែវិវឌ្ឍខ្លួនជាធនាគារពាណិជ្ជពេញលេញត្រឹមរយៈពេលដ៏ខ្លីក៏ដោយ ភាពជោគជ័យដ៏ត្រចះត្រចង់នេះ បានឆ្លុះបញ្ចាំងយ៉ាងច្បាស់ពីសន្ទុះនៃការរីកចម្រើន ទំនុកចិត្តអតិថិជនឥតងាករេ និងកិត្យានុភាពរបស់ធនាគារ វីង ក្នុងការសម្រេចបាននូវការពង្រីកវិសាលភាពទៅកាន់ឆាកអន្តរជាតិ

Wing Bank (Cambodia) Plc has marked a new milestone in its international growth journey by strengthening its euro transaction capability through a new international banking connection with BRED Banque Populaire, a prominent French cooperative bank and a key member of BPCE Group, one of Europe’s most respected banking groups. This move enhances Cambodia’s eurocurrency transaction capability amid growing trade and investment flows between Cambodia and Europe, while positioning Wing Bank to deliver reliable, efficient, and secure euro-denominated payment solutions.
“This marks an important international milestone for Wing Bank,” said Dr. Dmytro Kolechko, Chief Executive Officer of Wing Bank. “By strengthening our ability to support euro-denominated transactions with greater efficiency and reliability, Wing Bank is expanding our ability to support euro denominated transactions with greater efficiency and reliability. As trade ties between Cambodia and Europe continue to deepen, Wing Bank remains focused on providing world class financial infrastructure that empowers exporters, importers, and investors.”
Trade between Cambodia and the European Union continues to grow steadily, with Cambodia’s exports to the EU rising by more than 13 percent last year to nearly USD 5 billion, lifting total bilateral trade to approximately USD 5.87 billion. Through enhanced international banking infrastructure, Wing Bank will strengthen cross-border trade finance, remittances, foreign exchange (TT), and settlement services, enabling faster euro settlements, smoother Letters of Credit and documentary collections, and more efficient services for customers engaging with European markets.
Wing Bank has grown rapidly through recognised standards, responsible innovation, and digital capabilities, with its Wing Bank App offering more than 100 solutions for personal and business needs. According to the National Bank of Cambodia’s 2024 report, Wing Bank ranked among the country’s leading financial institutions by assets, deposits, and loans. As the youngest bank among these market leaders, this reflects the speed of Wing Bank’s development and the credibility behind its expanding international ambitions.