ធនាគារ វីង ក្លាយជាដៃគូទូទាត់ផ្លូវការកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ
ពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ (PAS) ដែលជាក្រុមហ៊ុនចុះបញ្ជីជាសាធារណៈបានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ជាមួយធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក ដើម្បីធ្វើឱ្យ​ប្រសើរឡើង​នូវ​ដំណោះស្រាយទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ក្នុងគោលបំណងសម្រួលការគ្រប់គ្រងទំនិញ និងពង្រីកលទ្ធភាពទទួល​បាន​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ម្ចាស់​អាជីវកម្ម ព្រមទាំង​ក្រុមហ៊ុន​ផ្តល់សេវាដឹកជញ្ជូននៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។
ចេញផ្សាយនៅ: Aug 08, 2025
ភាពជាដៃគូថ្មីនេះ​អនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជនកំពង់ផែទូទាត់សេវា​កម្ម​​តាម​ប្រព័ន្ធឌីជីថលបាន​លឿនប្រកបដោយ​សុវត្ថិភាព
បណ្ឌិត ឌីមីត្រូ កូលេកកូ អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានមានប្រសាសន៍ថា៖​ “ធនាគារ វីង​ ដែលជាក្រុមហ៊ុន​របស់​ខ្មែរ​សុទ្ធ​សាធ ហើយ​តែងតែ​ប្តេជ្ញាចិត្តបម្រើប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូប មានសេចក្តី​សោមនស្ស​រីក​រាយ​ដែល​បានសហការ​ជាមួយកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ដើម្បីបំពេញការងារ​ប្រកបដោយអត្ថន័យជាមួយ​កំពង់ផែផ្ទាល់ បុគ្គលិក  និងម្ចាស់អាជីវកម្មដែលប្រើប្រាស់​សេវាកម្មរបស់កំពង់ផែ”។
ពិធីចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នានេះ ត្រូវបានប្រារព្វ​ឡើងក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ព្រមទាំង​​អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលធនាគារ វីង និងជាអគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​រ៉ូយ៉ាល់គ្រុប។
នេះគឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកប្រព័ន្ធកំពង់ផែបែប​ទំនើប ដែលអាច​ឆ្លើយតបកាន់តែឆាប់​រហ័ស​ចំពោះ​តម្រូវ​កា​រ​ផ្សេងៗ។ ការទូទាត់តាមឌីជីថលនឹងជួយ​ពន្លឿនការដឹក​ជញ្ជូន​ទំនិញ កាត់បន្ថយការកកស្ទះ និងធ្វើប្រសើរឱ្យ​ឡើងនូវការផ្តល់សេវា​សង្វាក់ដឹកជញ្ជូនទាំងមូល។
តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ អតិថិជនរបស់កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ឥឡូវនេះអាចទូទាត់តាមរយៈកម្មវិធី PAS Mobile ដោយប្រើប្រាស់​គណនី​ និង KHQR របស់​ធនាគារ វីង​ ដែលផ្តល់នូវ​ការទូទាត់​ឆាប់រហ័ស និង​មានសុវត្ថិភាពខ្ពស់​ ​។
ភាពជាដៃគូនេះគឺជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងដំណើររបស់ប្រទេសកម្ពុជាឆ្ពោះទៅរកប្រព័ន្ធពា​ណិជ្ជកម្មមួយ​ជា​លក្ខណៈ​ឌីជីថល​ មាន​ប្រសិទ្ធភាព និងភ្ជាប់ទំនាក់ទំនង​ច្រើន​ជាង​មុន​៕

Sihanoukville Autonomous Port (PAS) has signed a Memorandum of Understanding (MoU) with Wing Bank (Cambodia) Plc to enhance digital payment solutions, aiming to streamline cargo handling and expand financial access for traders and logistics providers across Cambodia.
Published on: Aug 08, 2025
New partnership enables fast, secure digital transactions for port customers
“Wing Bank, proudly owned by Cambodians and unwavering in its commitment to serve every Cambodian, is privileged to partner with PAS to drive meaningful impact across the port, its workforce, and the businesses that depend on its services,” said Dr. Dmytro Kolechko, CEO of Wing Bank.
The MoU signing ceremony was presided over by H.E. Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia and Chairman and CEO of PAS, alongside Neak Oknha Kith Meng, Chairman of Wing Bank and CEO of the Royal Group of Companies.
This is a major step toward a more modern and responsive port system. Digital payments will accelerate cargo release, reduce congestion, and improve service delivery throughout the logistics chain.
Through this partnership, PAS customers can now make payments via the PAS Mobile app using Wing Bank and KHQR, enabling real-time and secure transactions.
This partnership marks a significant milestone in Cambodia’s journey toward a more connected, efficient, and digitally empowered trade ecosystem.